Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

ModNation Racers sází na kreativitu a závodní akci

aktualizováno 
Každý závodník má svůj oblíbený okruh. Nyní si ho můžete sami vytvořit.
70

ModNation Racers

Platforma: PlayStation 3
Výrobce: United Front Games

  • Dobrá hratelnost založená na smycích
  • Možnost editovat a tvořit tratě, jezdce i vozy
  • Skvělé online závodění
  • Smrtící loadingy
  • Nudné zbraně
  • Třetí level zbraní je nelidský

Nový Mario Kart se z ModNation Racers opravdu nestane. Hra ale nabízí spoustu možností tvorby a editace v podstatě všeho, co se v ní nachází. A to se nám líbí.

Herní karta

ModNation Racers

Ne každý si libuje v realistických závodech. Občas přijde vhod něco bláznivějšího, pokud možno se zbraněmi, které je možné použít na soupeře. Přesně takovýmto druhům závodů s motokárami již léta dominuje Mario Kart od Nintenda. Sony ale nyní vrací úder. Do žánru motokár totiž přináší obrovské možnosti vlastní tvorby ve stylu hitu LittleBigPlanet.

ModNation RacersModNation Racers přináší obskurní kreslené postavičky s obřími kebulemi, nejroztodivnější možné druhy vozů a nápadité tratě. Přesto této výrazné závodní hře něco chybí. A něco na ní zase přebývá.

ModNation Racers jsou hrou, která má několik režimů, ať již pro jednoho nebo více hráčů. Stejně tak má obrovskou online podporu, ale přesto to není to hlavní a nejpodstatnější, co titul nabízí. Je to totiž především o vytváření, upravování a tvorbě.

Kariéra hraje druhé housle.

Konktétně se jedná o navrhování vzhledu vlastního jezdce, upravování závodních vozů a výstavbu nových tratí. Již teď tedy musí být jasné, že u této hry lze strávit spoustu času a její možnosti jsou v daném žánru opravdu obrovské.

Vašeho jezdce s hlavou, která je větší, než jeho trup, si můžete stvořit k obrazu svému. Oči, ústa, vlasy, to vše mu vyberete vy. Můžete si vybrat barvu jeho kůže ModNation Racersa věřte, že vývojáři rozhodně rasisti nebyli. Jezdec může být bílý, černý, žlutý, oranžový, zelený nebo třeba duhový. Představivosti se meze nekladou.

To samé platí i o jejich oblečení a výbavě, jako například helmách nebo závodních brýlích. Pokud ale budete raději jezdit na hlavě s kovbojským kloboukem nebo mývalem, je to jen na vás. Stejné je to i u vozů. Lze tu jezdit i s náklaďáky, formulemi, ale i třeba tankem. Šílené? Ano, ale o to tu přece jde. Přesto zamrzí, že jsme žádné podstatné rozdíly mezi chováním vozů nezaznamenali.

ModNation RacersMimo kombinování barev si můžete vybrat i abstraktní vzory a nákresy, kterými jezdce nebo vůz zkrášlíte. Pokud byste zatoužili po nápisech a obrázcích, tak i těch si můžete vybrat několik, nebo si vytvořit vlastní. Nejsme žádní grafici, ale s ModNation Racers se nám podařilo vytvořit docela pěkné kousky, které pak zdobily naše helmy, kapoty i trička.

Stejně podařený je i editor tratí, kde můžete tvořit nové tratě. Ty sice můžete tématicky zasadit pouze do reálií horského venkova, pouště, pobřeží a džungle, ale i tak lze vytvořit nejrůznější závodiště plná zkratek, skoků a dalších libůstek.

Editor tratí je výrazný především v tom, že si na zvoleném prostoru budete muset udělat místo pro trať a poté jí hezky krok po kroku položit a vystavět. No dobře, nedejte se vystrašit, je tu i urychlovač výstavby, se kterým je vše lehčí a hlavně rychlejší. Můžete terén zvyšovat, snižovat, likvidovat. Prostě vše.

Tratě pak lze přes PlayStation Network sdílet s ostatními hráči, závodit na nich a případně se dočkat i ocenění za opravdu povedený design. Jezdit samozřejmě ModNation Racerslze i na tratích vytvořených ostatními, které si lze z internetu stáhnout.

Zbraně selhávají hra na celé čáře.

I za design jezdců můžete získat ocenění. V celosvětovém měřítku se budou jezdci hodnotit a ti nejpovedenější získají místo na čestném piedestalu. A pocit, že vaši postavu vidí v menu každý, kdo se přihlásí k internetu a zapne ModNation Racers, opravdu za to úsilí stojí.

Když se svojí károu vyjedete, tak uvidíte nejlepší vytvořené postavy, tratě a přístup do jednotlivých režimů. Prim hraje samozřejmě online, s nímž ModNation Racers víceméně stojí i padají. Závody tohoto bláznivého arkádového pojetí, kde jsou přítomny zbraně, se totiž vždy hrají nejlépe s živými protivníky.

Zážitky, které s ModNation Racers budete mít, ovšem budou nejenom zábavné, ale občas i trpké. To když vás někdo sejme raketou těsně před cílem a dojede jako první. Hněv na živého protijezdce je přece jenom zábavnější. Alespoň ModNation Racersv rámci party nebo online týmu.

Kdybyste zatoužili po offline multiplayeru, tak u ModNation Racers je i možnost rozdělené obrazovky, díky kterému je možné hrát na jedné konzoli a jedné televizi.

Pokud byste přece jenom zatoužili po hře samotného hráče, tak je zde i kariéra, ve které budete postupně odemykat tratě. Na každé z nich musíte nejhůře skončit třetí, abyste postoupili dále. Lepší umístění je potřeba v případě, že chcete odemknout i další obsah. Kariéra ale není nic, po čem byste s takovýmto perfektním multiplayerem toužili. Hraje prostě druhé housle.

Samotné závody jsou nejenom šílené, ale zároveň i zběsilé. Rychlost dosahuje závratných výšin i kvůli tomu, že všude po tratích jsou rozesety urychlovače a každý vůz je navíc vybaven turbem. To získáváte za smyky, skoky a další krkolomné triky. Na smycích přitom ModNation Racers výrazně stavějí. Předem hotové tratě ze hry jsou designované tak, aby bylo možné řezat smyky klidně i desítky vteřin.

ModNation RacersV ModNation Racers je možné značně znepříjemnit jízdu svým protivníkům. A teď nemluvíme o postrkování, kterým můžete snadno vyhodit ostatní závodníky z trati. Stejně jako v každé podobné hře, i v ModNation Racers hrají důležitou roli zbraně. A v tomto ohledu selhává hra na celé čáře.

Power-upy, které tvoří zejména zbraně, jsou rozděleny do čtyř typů: zrychlení, rakety, blesky a zvuk. Zvuková bariéra zpomalí a rozhodí vše v kruhovém dosahu, blesky vás usmaží a rakety vyhodí do vzduchu. Všechny tyto zbraně mají identický účinek, který zprostředkovávají ve velmi podobném balení. Rakety a blesky útočí na nepřátele před vámi a zvuk kolem vás. Akorát zrychlení je jiného ražení. Nápady nás tedy tvůrci skutečně neoslnili.

Nahrávací časy způsobují šediny
Loadingy neboli nahrávací časy jsou nepřítelem hráčů již od doby ZX Spectra, kdy se nahrávaly hry z kazetového přehrávače. U cartridgových konzolí vymizely, ale s dalšími generacemi konzolí s diskovými médii se opět vrátily. Kvůli obří kapacitě Blu-ray disků jsou někdy loadingy na PlayStation 3 delší, ale to co předvádí ModNation Racers, je nehoráznost toho nejhoršího kalibru. Minutu koukat na obrazovku, zmáčknout tlačítko start a opět více jak minutu čekat než se hra nahraje? To je opravdu moc. Hra se načítá, nahrává a loaduje kdykoliv, kdy k tomu má možnost. Opravdu to nešlo pořešit jinak? Co konkrétně se tak dlouho nahrává? Opravdu to nevíme. Co ale víme, je fakt, že ModNation Racers rozhodně není pro netrpělivé hráče, kteří chtějí okamžitě hrát.

ModNation RacersPrincip power-upů navíc spočívá v jejich vylepšování. Seberete je jednou, budou obyčejné. Seberete je podruhé a budou silnější, aby se z nich při třetím sebrání staly naprosto nesmyslné nástroje zkázy. Jakmile vás sejme třetí verze zbraní, tak je s vámi ámen na dost dlouhou dobu, takže vás polovina závodníků vždy předjede. Zbraně jsou prostě příliš silné.

Na ochranu před nimi tu sice je štít, ale ten se při použití proti zbraním třetího stupně vždy ihned vyčerpá, takže je vám k ničemu. Co se tedy týče zbraní, tak se ve hře nepovedlo téměř vše, co mohlo. Alespoň že tu máme ty smyky.

ModNation Racers patří mezi hry s komiksovým vizuálním zpracováním. To nás sice kdovíjak neohromilo, ale je výrazné a ve videoskvencích v kariéře občas i vtipné. Textury jsou v pořádku, viditelnost také, jen v online menu to skřípe, tedy spíš trhá. Hudba a zvuky jsou šílené a hodnotit je snad nemá ani cenu. ModNation RacersNejvětším technickým omylem hry jsou nahrávací časy, které nás natolik zničily, že jsme se jim rozhodli věnovat rámeček.

ModNation Racers jsou tedy zábavnou arkádovou hrou především pro kutily všeuměly, kteří si vyhrají s tvorbou postav, vozů i tratí. Online závody ale zabaví úplně každého.

Autor:


Hodnocení hry

Redakce

70 %

Čtenáři

79 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 50 čtenářů

Témata: Playstation 3, Raketa

Nejčtenější

Příběh nelehkého zrodu českého herního hitu Kingdom Come

Kingdom Come: Deliverance

České hry Kingdom Come už se prodalo více než milion kusů, takže už teď můžeme mluvit o úspěchu. Cesta k němu však...

Kdyby mi bylo sedm, po stavebnici Nintendo Labo bych šílel

Nintendo Labo

Nintendo Labo spojuje digitální svět videoher se stavebnicí z papírového kartonu. Kdo si chce zahrát, musí si hračku...Jak svádět ženy? Bizarní hra Super Seducer vás to rozhodně nenaučí

Super Seducer : How to Talk to Girls

Interaktivní film Super Seducer chtěl zábavnou formou naučit nesmělé muže svádět ženy. Jenže výsledkem je příšerná...

Zázrak se nekoná, filmový Tomb Raider je těžký průměr

Alicia Vikanderová ve filmu Tomb Raider (2018)

Kletbu filmových adaptací nový Tomb Raider sice nezlomil, ale vyloženě neurazil, i když jde o průměr. Hráč si po...

Usednout do traktoru Zetoru můžete v Brně a nově i v Pure Farming 2018

Pure Farming 2018

Právě dnes, v úterý 13. března, vychází nový vyzyvatel pro zažité farmářské simulátory. Byli jsme se na něj podívat v...

Další z rubriky

RECENZE: Svět potřebuje více her jako je český Chuchel

Chuchel

Máme teprve počátek března a už tu máme druhou hru z české produkce, která má našlápnuto k celosvětovému úspěchu.

Hearthstone: Kobolds and Catacombs překvapil režimem pro jednoho hráče

Hearthstone Kobolds & Catacombs

Nejnovější expanze Kobolds and Catacombs karetní hry Hearthstone zaujala novým režimem pro jednoho hráče, jinak ovšem...

RECENZE: Civilization 6: Rise and Fall je poleva na dortu pro hračičky

Civilization 6: Rise and Fall

V dnešní době, kdy hernímu světu vládnou DLC a season passy, je klasický datadisk trochu jako zjevení a trochu jako...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!Najdete na iDNES.cz