Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Monster 4x4: World Circuit

  12:00aktualizováno  18. prosince 5:22
Popularita monster trucků již zdaleka není tak velká jako kdysi. Přesto se však dodnes dočkáváme relativně často videoherních zpracování na toto téma. Nyní pro Wii a s volantem!

Monster 4x4: World Circuit Mnozí z vás se při launchi Wii jistě těšili na zběsilou závodní arkádu Excite Truck. Té se dočkáme až v únoru příštího roku, ale pokud máte nutkavou potřebu si zajezdit s pořádnými auťáky, které něco vydrží a zrovna jste si pořídili Nintendo Wii, tak se pro vás může stát Monster 4x4: World Circuit (dále jen M4x4) do jisté míry zajímavou alternativou. Hra nám byla již od počátku velmi povědomá a vzápětí jsme zjistili proč. M4x4 pro Wii je totiž konverzí stejnojmenného titulu, který vyšel zpočátku tohoto roku pro původní Xbox. Pouze ale v USA, takže verze pro Wii může být zajímavou zkušeností, jak si poprvé vyzkoušet tuto hru, navíc s implementovaným ovládáním, vhodně přizpůsobeným potřebám wiimote. Je tomu však opravdu tak?

Nápaditost tratí je bohužel téměř nulová. Staveniště, zábavní park, poušť a tak dále.

Monster 4x4: World Circuit M4x4 je arkádou až do morku kostí. S realismem si tvůrci hlavu nelámali a upřímně jsme rádi. To, že je to však hra arkádového stylu, ještě neznamená, že musí být pouze povrchní a bez hloubky, což si Ubisoft při tvorbě hry asi dostatečně neuvědomoval. Menu základní obrazovky může vypadat na první pohled vcelku obsáhle, ale po jeho bližším ohledání zjistíte, že herních módů již tolik není. V singleplayeru máte dokonce možnost pouhé rychlé hry a sezóny. Při startu sezóny pak zjistíte, že hra obsahuje čtrnáct vtipně vypadajících vozidel, z nichž ne všechny jsou přítomny hned od začátku. Zvolený truck si navíc můžete vizuálně upravit dle libosti, ať už kombinací různých barev či vinyly. V průběhu závodů budete navíc získávat zkušenostní body, díky kterým pak lze u vozů vylepšit jejich rychlost, ovladatelnost, štít, sílu, triky a nitro. Všemi těmito vlastnostmi vozy disponují, přičemž údernost oceníte při útoku na ostatní vozy, který se provádí pomocí výbušných barelů, rozesetých po tratích. Do barelu stačí narazit a s trochou umu ho nasměrovat na okolo projíždějící vůz, který se při troše snahy a štěstí ocitne vzápětí v plamenech. Monster 4x4: World Circuit Samozřejmě, že stejný postup na vás mohou použít i protivníci, takže ono zmiňované vylepšení štítu přijde jistě vhod.

Po závodních trasách jsou dále rozesety power-upy s turbem, jejichž význam nemusíme jistě popisovat. Tohoto krátkodobého zrychlení však můžete docílit i provedením jednoho z triků, které můžete díky přítomnosti skokánků na tratích vesele provádět. Ovládací metoda M4x4 je totiž jedním z největších plusů celé hry. Můžete být naprosto nezkušený hráč, ale jakmile dostanete do ruky wiimote a tuto hru, tak je osvojení ovládání otázkou několika vteřin. Při jízdě budete totiž wiimote držet pouze horizontálně a pro plyn a brzdu využívat tlačítek 1 a 2. Veškeré zatáčení se pak provádí reálným nakláněním ovladače v potřebném směru. Jednoduché, účelné a velmi zábavné. Zmiňované triky se pak provádějí obkreslením pomyslných kruhů s ovladačem, přičemž budete svědky následných přemetů vašeho vozu v nejrůznějších variacích. Díky přítomnosti těchto vzdušných přemetů ve vzduchu, připomíná hra stařičkou PS2 záležitost Rumble Racing, na kterou si však nejspíše většina z vás již nevzpomene. Díky Monster 4x4: World Circuit naprosté komfortnosti a jednoduchosti ovládání, pak budete základní triky jako Somersault, Anti-sSmersault, Air Spin, či 360 Air Donut provádět s naprostou lehkostí a bez jakýchkoliv problémů. A kdybyste si přece jenom nevěděli rady, tak je ve hře přítomen velmi stručný tutoriál, který vám jednoduché ovládání vysvětlí.

To, co dělá hru opravdu zajímavou, je její ovládací metoda.

Mód sezóny, do kterého jsme se pustili jako první, vás zavede do různých koutů Zeměkoule (Moskva, Barcelona, Atény, San Francisco, Sydney, Théby nebo Gíza), kde je rozeseto všech deset tratí, které jsou ve hře přítomny. Úspěchem v závodech si pak tyto tratě můžete odemknout do single- i multiplayeru a to v klasických nebo zrcadlových variantách. Do multiplayeru si pak úspěchem v módu sezóny lze odemknout některou z miniher, ale víc ani ťuk. Hra opravdu více nenabízí. Samotné závody pak lehce oživují ony výbušné barely a pár přítomných power-upů (kromě turba vlastně pouze jeden – dočasné žáruvzdorné Monster 4x4: World Circuit obrnění vozu proti nastraženým ohnivým bariérám na trati), olejové skvrny způsobující smyky a nastražené harampádí, za jehož likvidaci získáváte po tisícových částkách body. Ty můžete získat i za prováděné triky a na konci závodu jsou vždy převedeny na ony již popsané „velké“ zkušenostní body. Poměr závodní/zkušenostní body nám však zůstal trochu utajen, díky své jisté nelogičnosti.

Nápaditost tratí je bohužel téměř nulová. Staveniště, zábavní park, poušť a tak dále. Nic originálního. Navíc jsou tratě relativně krátké a i s nutností je projet v módu sezóny třikrát, netrvají závody déle než dvě až tři minuty. Co je však horší, samotné dokončení sezóny nezabere více jak dvě hodiny. K odemknutí všech zamčených „bonusů“ stačí přitom projít sezonu pouze dvakrát, takže je celkově životnost M4x4 vcelku chabá. Tím se pomalu dostáváme k multiplayeru, který životnost sice nijak extrémně neprodlouží, ale na chvilkové zabavení a rozptýlení poslouží dobře. Obsahuje tři minihry, z nichž dvě jsou založené na vzájemném útočení mezi vozy a ta poslední je jakousi bizarní variací na fotbalové utkání, v němž hrají hlavní roli Monster 4x4: World Circuit právě monster trucky. Samozřejmě pak v rámci multiplayeru nechybí možnost zahrát si i klasické závody. Hra více hráčů je přístupná dvěma až čtyřem hráčům, jen tedy sehnat ještě dostatek spoluhráčů, kterým by se hra líbila.

Technická stránka je bohužel dosti podprůměrná. Grafika je na první pohled zastaralá a totožná s verzí pro první Xbox. Vzdálenější předměty na tratích jsou záměrně rozmlženy a jak modely vozů, tak samotné závodiště postrádá jakýkoliv detail. Hudba je navíc opravdu otravná a po chvíli vám poleze silně na nervy.

To, co dělá hru opravdu zajímavou, je její ovládací metoda. Ke hře je navíc přikládán zdarma plastový volant, který nás i přes původní posměšky překvapil komfortností držení. Jeho design má na svědomí Thrustmaster, skládá se ze tří částí, které několika

Klady a zápory

Plus Ovládací metoda
Plus Na chvilku zabaví
Plus Volant zdarma

Mínus Neuvěřitelné krátké
Mínus Postrádá hloubku
Mínus Málo herních možností
Mínus Grafika a hudba

jednoduchými pohyby spojíte a následně do něj vložíte ovladač wiimote. Byť na první pohled působí dosti lacině a odbytě, tak se s ním hraje překvapivě dobře a snadno si na něj zvyknete. Použít ho navíc budete moci u jakékoliv závodní hry, která bude využívat stejnou techniku ovládání jako M4x4.

Co říci závěrem? Moc toho na srdci nemáme, protože toho hra nabízí opravdu méně, než jsme od ní čekali. Díky ovládací metodě a přiloženému volantu zabaví, ale pouze na několik málo večerů. Vracet se k ní budete maximálně při nejrůznějších oslavách, pro které je hraní této hry s „podivnou obručí“ velmi vhodné, jelikož něco takového dosud viděl jen skutečně málokdo.

Wii line-up Ubisoftu

Ubisoft si jako jeden z největších herních gigantů nemohl launch nové konzole Wii ujít. Kromě dvojice závodních her M4x4 a GT Pro Series (recenzi přineseme brzy) jsme se tak dočkali filmové licence Open Season, povedeného souboru miniher Rayman: Raving Rabbids a originálně pojaté FPS Red Steel. Co nevidět se navíc dočkáme konverzí Blazing Angels: Squadrons of WWII, Splinter Cell: Double Agent a zcela nového pokračování známé série Far Cry s podtitulem Vengeance.

Monster 4x4: World Circuit
Výrobce/Vydavatel Ubisoft/Ubisoft
Platforma Wii
Multiplayer: 2-4 hráči
Vibrace/Analog: ano/ano
Paměťová karta: 1 blok
Verdikt: Díky povedené ovládací metodě a přiloženému volantu hra na chvíli pobaví, ale větší hloubku byste v ní hledali marně.
Hodnocení: 55% (info)Témata: Ubisoft, Xbox

Nejčtenější

První zahraniční ohlasy na českou hru Kingdom Come: Deliverance

Kingdom Come: Deliverance

Některé zahraniční servery již publikovaly recenze na českou hru Kingdom Come: Deliverance. Jak si vede? U kritiků...

OBRAZEM: Vychází Kingdom Come, přinášíme své dojmy po prvních 20 hodinách

Nejočekávanější česká hra poslední dekády je konečně tady. My už ji sice pár...

Nejočekávanější česká hra poslední dekády je konečně tady. My už ji pár dnů testujeme, ale vzhledem k jejímu obrovskému...Nejvtipnější chyby z českého hitu Kingdom Come: Deliverance

Kingdom Come: Deliverance

Kingdom Come je obrovská a propracovaná hra, ale její autory čeká ještě spousta práce při odlaďování mnoha chyb, které...

O Kingdom Come: Deliverance je v Česku zájem, mnohé obchody mají vyprodáno

Kingdom Come: Deliverance

Česká hra Kingdom Come: Deliverance sice vyšla teprve v úterý, mnohé obchody však měly rozprodanou většinu z první...

RECENZE: Subnautica je nejlepší podmořská hra všech dob

Subnautica

Podmořská Subnautica je na první pohled nenápadná hra, která se od svého vydání drží mezi nejprodávanějšími hrami na...

Další z rubriky

RECENZE: Fallout 4 VR je pro nadšence povinnost, škoda nic moc ovládání

Fallout 4 VR

DOOM VFR od Bethesdy byl velmi milým překvapením. Podařil se port postapokalyptického Fallouta 4 do virtuální reality...

RECENZE: S DOOM VFR zažijete krvavé peklo zase trochu jinak

DOOM VFR

Jde vůbec dohromady spojení frenetické akce a virtuální reality? Král bezduchých stříleček vám v tom přichází udělat...

Zabíjet nácky ve Wolfesteinovi je zábava i bez hrdiny Blazkowitze

Wolfenstein II: The Adventures of Gunslinger Joe

Přídavek pro letošního Wolfensteina určitě neoslní originalitou, ale o to tu přeci nejde. Další tři levely plné...

"2018", rok kdy se stanu maminkou!
"2018", rok kdy se stanu maminkou!

Deníček mladé maminky, která popisuje, jaké to je stát se maminkou.

Najdete na iDNES.cz