Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Morgan – mírně vylepšený Duron

  12:00aktualizováno  22. srpna 10:09
Firma AMD ohlásila příchod prvního z nové generace Duronů, který je zároveň prvním „levným“ procesorem dosáhnuvším hranice 1 GHz. Jádro Morgan, na němž je založen, přináší některé zajímavé vlastnosti, jako je podpora intelovských instrukcí SSE, nižší spotřeba energie, menší vyzařování tepla a hardwarové předvyvolávání dat z operační paměti.

Gigahertzový Duron „Morgan“ už je tu
Příznivci počítačů se v současné době mohou radovat z velmi nízkých cen hned u několika komodit. Zatímco u médií CD-R/RW a pamětí SDRAM je příčinou dlouhodobá nadvýroba, u procesorů za tím vězí nesmiřitelná cenová válka mezi Intelem a AMD. Intel cítí, že by mohl být agilní firmou AMD pomalu ale jistě odsunut do role drahého outsidera, a tak rozpoutal dostihy dosud v této branži nevídané, které mají jasný cíl: „vyhladovět“ AMD. Drastické pády cen Pentií 4 jsou pro Intel samozřejmě dost bolestivé, ale v zájmu budoucnosti je třeba něco obětovat. Firma AMD však nyní vynáší další trumf, který jen upevňuje její už dlouho dominantní pozici v oblasti procesorů pro levné počítače – Duron 1 GHz.

Co je nového
Po roce úspěšného účinkování Duronů postavených na jádře Spitfire nám AMD přináší nové duronové jádro jménem Morgan. Jeho hlavní změny a vylepšení oproti předchůdci jsou následující:

– podpora instrukcí 3DNow! Professional
– hardwarové předvyvolávání dat z operační paměti (prefetch)
– snížená spotřeba energie
– integrovaná tepelná dioda

Za nepříliš nápaditým názvem 3DNow! Professional se skrývá původní množina instrukcí 3DNow! plus 52 nových multimediálních instrukcí, které dohromady zajišťují plnou podporu intelovské sady SSE. S tím se zvýšil i počet tranzistorů (o 180 000 – z 25 na 25,18 miliónu) a přirozeně také velikost čipu (100 –> 106 mm2), protože velikost spojů se nezměnila (0,18 mikronu). Mírné zvýšení výkonu slibuje předvyvolávání dat z operační paměti do cache L2, o kteréžto vlastnosti jsme psali již v souvislosti s Pentiem III Tualatin: procesor se snaží vysledovat v přístupech do RAM jisté pravidelnosti, na jejich základě si vytváří předpoklady o tom, která data budou v blízké budoucnosti zapotřebí, a „přednatáhne“ si tato data do L2, aby je pak měl rychleji k dispozici.

To, co nás hodně zajímá, je přetaktovatelnost. Tom se overclockerským experimentům s novým Duronem z jakéhosi důvodu vyhnul, takže máme k dispozici pouze výsledek FiringSquadu, který činil slušných 1184 MHz (8x148). Nominální napětí jádra je sice vyšší než u Spitfirů (1,75 V), vyzařované teplo se však díky drobným vylepšením o několik stupňů snížilo. Čip Morgana je oproti Spitfiru o něco větší a má jiný tvar (viz obrázek).

Morgan a Spitfire

Kompatibilita se základními deskami
Morgan má stejnou patici jako Spitfire, ale vzhledem k jeho funkčním obohacením ho nebude možné jen tak zastrčit do stávajících základních desek, a pokud se v nich rozběhne, nemusí to nutně znamenat, že operační systém využívá všech jeho možností. Většina motherboardů bude potřebovat aktualizaci BIOSu – momentálně jsou od AMD certifikovány pouze tyto:

Chaintech 7AIV5 Rev. M101 ECN#: RD072001 (BIOS ver. 7AIV5713 ze 7/13/01)
DFI AM75 Rev. 2.0 (BIOS ze 7/12/01)
Biostar M7MIA ECN#: GMIA-N024 BIOS ver. MIA0806F ze 8/6/01
MSI MS-6380 Rev.1.0A BIOS ver. 1.5B2 ze 7/13/01
ASUS A7VI-VM BIOS ver. 1002ai

To, zda BIOS Morgana a jeho instrukce SSE správně detekuje, lze zjistit například pomocí Sandry nebo utility WCPUID. Kromě aktualizace BIOSu bude také potřebné přeinstalovat operační systém, aby začal využívat nových vymožeností procesoru.

Výkon
Budeme-li porovnávat Morgana se starým Duronem běžícím na frekvenci 1 GHz, dostaneme výsledek, který bylo možné očekávat: vylepšení jádra se promítne do malého, ale příjemného zvýšení výkonu (v praxi 2 až 8 %). Z grafu vidíte, že chlapci z FiringSquadu už ani neuznali za vhodné proti Morganovi postavit tak nedůstojného soupeře jako je Celeron, a místo něj do startovního pole zařadili gigahertzové Pentium III.

Duron 1 GHz

Zase o další krok před Intelem
Co říci závěrem? Cena nového Duronu má být (v 1000kusových dávkách) 89 dolarů, což je velmi přijatelné. Pro ty, kteří se chystají ke koupi procesoru od AMD, se však s příchodem Morgana vyhrotila jedna otázka: jít po Athlonu, který díky cenové válce mezi Intelem a AMD nestojí o mnoho více a je rychlejší, anebo sáhnout po Morganovi, který přináší SSE a hardwarový prefetch? Máte-li na to názor, vzhůru do diskuse :-).

Zdroje: FiringSquad, Tom's Hardware Guide

Autor:


Témata: Asus, BIOS, Frekvence 1, Intel

Nejčtenější

Žádný milovník vláčků by si neměl nechat ujít český projekt Mashinky

Mashinky

V českých luzích a hájích se kutí mnoho zajímavých projektů. Jedním z těch nejsledovanějších jsou cenami ověnčené...

Umělá inteligence od Elona Muska už teď poráží profesionály ve hře Dota 2

Organizace OpenAI slaví s vývojem umělé inteligence spoustu úspěchů.

Vývojáři projektu OpenAI, u jehož zrodu stál vizionář Elon Musk, představili umělou inteligenci, která je schopná...Speedrunner dohrál nejtěžší hru loňského roku za 50 minut

Cuphead

Pouhých 50 minut stačilo hráči s přezdívkou TheMexicanRunner k tomu, aby pokořil neskutečně obtížnou skákačku Cuphead....

RECENZE: Erotický horor Lust for Darkness neděsí ani nevzrušuje

Lust for Darkness

Nezávislá polská hra slibovala kombinaci erotiky a hororu. Krve i nahých lidí je tu sice přehršel, ale přesto je...

KOMENTÁŘ: Lezou vám krkem hry pro každého? Nejste sami, ale máte smůlu

Far Cry 5

Při pohledu na herní průmysl vynikne jeden zajímavý rozpor. Velcí vydavatelé se snaží hráčům zprostředkovat herní...

Další z rubriky

Video z Infinity Blade II. Tohle na mobilu ještě nebylo

Infinity Blade II

Při pohledu na úvodní video, které běží v herním engine, je těžké uvěřit, že jde o hru na mobil. Infinity Blade II si...Najdete na iDNES.cz