Morgan – mírně vylepšený Duron

  12:00aktualizováno  22. srpna 10:09
Firma AMD ohlásila příchod prvního z nové generace Duronů, který je zároveň prvním „levným“ procesorem dosáhnuvším hranice 1 GHz. Jádro Morgan, na němž je založen, přináší některé zajímavé vlastnosti, jako je podpora intelovských instrukcí SSE, nižší spotřeba energie, menší vyzařování tepla a hardwarové předvyvolávání dat z operační paměti.

Gigahertzový Duron „Morgan“ už je tu
Příznivci počítačů se v současné době mohou radovat z velmi nízkých cen hned u několika komodit. Zatímco u médií CD-R/RW a pamětí SDRAM je příčinou dlouhodobá nadvýroba, u procesorů za tím vězí nesmiřitelná cenová válka mezi Intelem a AMD. Intel cítí, že by mohl být agilní firmou AMD pomalu ale jistě odsunut do role drahého outsidera, a tak rozpoutal dostihy dosud v této branži nevídané, které mají jasný cíl: „vyhladovět“ AMD. Drastické pády cen Pentií 4 jsou pro Intel samozřejmě dost bolestivé, ale v zájmu budoucnosti je třeba něco obětovat. Firma AMD však nyní vynáší další trumf, který jen upevňuje její už dlouho dominantní pozici v oblasti procesorů pro levné počítače – Duron 1 GHz.

Co je nového
Po roce úspěšného účinkování Duronů postavených na jádře Spitfire nám AMD přináší nové duronové jádro jménem Morgan. Jeho hlavní změny a vylepšení oproti předchůdci jsou následující:

– podpora instrukcí 3DNow! Professional
– hardwarové předvyvolávání dat z operační paměti (prefetch)
– snížená spotřeba energie
– integrovaná tepelná dioda

Za nepříliš nápaditým názvem 3DNow! Professional se skrývá původní množina instrukcí 3DNow! plus 52 nových multimediálních instrukcí, které dohromady zajišťují plnou podporu intelovské sady SSE. S tím se zvýšil i počet tranzistorů (o 180 000 – z 25 na 25,18 miliónu) a přirozeně také velikost čipu (100 –> 106 mm2), protože velikost spojů se nezměnila (0,18 mikronu). Mírné zvýšení výkonu slibuje předvyvolávání dat z operační paměti do cache L2, o kteréžto vlastnosti jsme psali již v souvislosti s Pentiem III Tualatin: procesor se snaží vysledovat v přístupech do RAM jisté pravidelnosti, na jejich základě si vytváří předpoklady o tom, která data budou v blízké budoucnosti zapotřebí, a „přednatáhne“ si tato data do L2, aby je pak měl rychleji k dispozici.

To, co nás hodně zajímá, je přetaktovatelnost. Tom se overclockerským experimentům s novým Duronem z jakéhosi důvodu vyhnul, takže máme k dispozici pouze výsledek FiringSquadu, který činil slušných 1184 MHz (8x148). Nominální napětí jádra je sice vyšší než u Spitfirů (1,75 V), vyzařované teplo se však díky drobným vylepšením o několik stupňů snížilo. Čip Morgana je oproti Spitfiru o něco větší a má jiný tvar (viz obrázek).

Morgan a Spitfire

Kompatibilita se základními deskami
Morgan má stejnou patici jako Spitfire, ale vzhledem k jeho funkčním obohacením ho nebude možné jen tak zastrčit do stávajících základních desek, a pokud se v nich rozběhne, nemusí to nutně znamenat, že operační systém využívá všech jeho možností. Většina motherboardů bude potřebovat aktualizaci BIOSu – momentálně jsou od AMD certifikovány pouze tyto:

Chaintech 7AIV5 Rev. M101 ECN#: RD072001 (BIOS ver. 7AIV5713 ze 7/13/01)
DFI AM75 Rev. 2.0 (BIOS ze 7/12/01)
Biostar M7MIA ECN#: GMIA-N024 BIOS ver. MIA0806F ze 8/6/01
MSI MS-6380 Rev.1.0A BIOS ver. 1.5B2 ze 7/13/01
ASUS A7VI-VM BIOS ver. 1002ai

To, zda BIOS Morgana a jeho instrukce SSE správně detekuje, lze zjistit například pomocí Sandry nebo utility WCPUID. Kromě aktualizace BIOSu bude také potřebné přeinstalovat operační systém, aby začal využívat nových vymožeností procesoru.

Výkon
Budeme-li porovnávat Morgana se starým Duronem běžícím na frekvenci 1 GHz, dostaneme výsledek, který bylo možné očekávat: vylepšení jádra se promítne do malého, ale příjemného zvýšení výkonu (v praxi 2 až 8 %). Z grafu vidíte, že chlapci z FiringSquadu už ani neuznali za vhodné proti Morganovi postavit tak nedůstojného soupeře jako je Celeron, a místo něj do startovního pole zařadili gigahertzové Pentium III.

Duron 1 GHz

Zase o další krok před Intelem
Co říci závěrem? Cena nového Duronu má být (v 1000kusových dávkách) 89 dolarů, což je velmi přijatelné. Pro ty, kteří se chystají ke koupi procesoru od AMD, se však s příchodem Morgana vyhrotila jedna otázka: jít po Athlonu, který díky cenové válce mezi Intelem a AMD nestojí o mnoho více a je rychlejší, anebo sáhnout po Morganovi, který přináší SSE a hardwarový prefetch? Máte-li na to názor, vzhůru do diskuse :-).

Zdroje: FiringSquad, Tom's Hardware Guide

Autor:


Témata: Asus, BIOS, Frekvence 1, Intel

Nejčtenější

Herní rekordman má 1 720 platinových trofejí. Vypadá, jako kdyby nespal

Herní rekordman Hakam "Hakoom" Karim

Bahrajnec Hakam Karim, vystupující pod přezdívkou Hakoom, se stal oficiálním držitelem Guinnessova rekordu v počtu...

Kvůli ukliknutí se ze hry stal nečekaný hit, vývojáři stejně nezbohatli

Evolvation

O tom, že i špatná reklama je stále reklama, se přesvědčili nezávislí vývojáři z nizozemského týmu HyperReuts. Poté, co...Sedm nejtypičtějších výmluv chudáka hráče

Hráč na kokainu - ilustrační foto (Angry Gamer)

Za okny pomalu vychází slunce, na krku spousta povinností a rozechvělé prsty ospalého hráče se jen velmi neochotně...

RECENZE: Call of Duty: Black Ops 4 je pro sérii přelomovým dílem

Call of Duty: Black Ops 4

Veleúspěšné Call of Duty letos poprvé odvrhlo kampaň pro jednoho hráče a láká fanoušky na svoji verzi populárního módu...

Pět nadějně vypadajících komiksových her, z nichž se vyklubaly propadáky

Superman: The New Superman Adventures

Doufalo se v hodně, dostali jsme málo. Připomínáme pět komiksových videoher, které to projely na plné čáře.

Další z rubriky

Jak vzpomínáte na interaktivní seriály od zkrachovalých Telltale Games?

The Walking Dead (PS3)

Studio Telltale Games pracovalo na interaktivních herních seriálech podle řady známých značek, jako je Walking Dead,...

KOMENTÁŘ: Série Assassin’s Creed stále boduje. Jaký má recept na úspěch?

Assassin's Creed 2

Série Assassins Creed oslavila letos jedenáct let od svého vzniku a letošní díl ze starověkého Řecka jistě nebyl...

Pět nejočekávanějších her, které vycházejí v říjnu

Red Dead Redemption 2

Herní sezona je v plném proudu a po nabušeném září nás čeká možná ještě zajímavější říjen. Největším hitem bude bez...Najdete na iDNES.cz