Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Moto GP – s motorkou na věčné časy

  12:00aktualizováno  16. dubna 6:31
Jedním z nejdůležitějších žánrů jsou pro kteroukoliv platformu zcela nepochybně závodní hry, což samozřejmě platí i pro N-Gage. První vlaštovka, která nám ohlašuje, jak že to se závody na tomto handheldu bude vypadat je tady.

Moto GP Série Moto GP je tu s námi již od prvních měsíců života PlayStation 2. A rozhodně si nevede špatně. Již tři díly dokázaly silně přiživit dříve vzniknuvší spekulace o definitivním nástupnictví slavné série Ridge Racer, a tak není divu, že byla tato motorkářská série postupně portována na většinu soudobých systémů. A N-Gage ve snaze zachytit moderní trendy videoherního světa rozhodně nemohl zůstat pozadu.

První co člověka po spuštění bouchne do očí, tedy vlastně spíše do uší, je řízná rocková muzika v intru. Hned v zápětí ale začnou „trpět“ už i oči, jelikož intro je tvořeno sestřihy vpravdě filmových záběrů opravdických motorek, které se ve skutečnosti prohánějí po okruzích seriálu Moto GP (respektive proháněly, jelikož se zcela zřejmě jedná o modely z loňské sezóny, ale asi je jasné, co tím chce autor říci). Následuje poměrně přehledně zpracované menu, které všem, kdož někdy hráli jakoukoliv inkarnaci Moto GP nebo párkrát shlédli závod královské kubatury v televizním přenosu, přijde příjemně povědomé. A to je rozhodně dobře.

Moto GP Následuje další veskrze příjemné zjištění, a sice to, že hra disponuje licencovanými jezdci i stájemi, což sice lze vytušit již z licencovaného názvu hry, ale sluší se to připomenout. Co se týče jezdců, nenajdete zde sice úplně kompletní sestavu stálých účastníku mistrovství světa, ale z borců jako jsou Valentino Rossi, Max Biaggi, Alex Barros nebo smykový šílenec Gary McCoy si určitě dokáže vybrat každý. Jednoznačný výběr pak jistě bude panovat v oblasti herních režimů. s naprostou určitostí se totiž dá předpokládat, že se každý po jedné, dvou rychlých zkušebních jízdách vrhne do hlavního režimu, jímž není nic jiného než celá sezóna, která se odehrává jak jinak než na licencovaných okruzích.

Rovněž sympatická je skutečnost, že jednotlivé závody v sezóně jsou dále členěny víceméně přesně podle regulí platných pro závodní víkend. Takže se začíná pěkně úvodním tréninkem, pokračuje se kvalifikací a zakončení představuje samozřejmě samotný závod. Hráč tak má i napoprvé šanci naučit se dobře okruh a své zkušenosti následně prodat v kvalifikaci a závodě. Přestože se totiž jedná pouze o „nějaké motorky na mobily“, rozhodně se nejedná o kdovíjakou zívačku, a hnedle od úvodních metrů vyhrávat prostě nebudete. Na druhou stranu, právě proto, že se jedná jen o „nějaké motorky na mobily“, nebude asi nikdo očekávat, že bude potřeba kroužit na jednom okruhu dlouhé hodiny a snažit se po tisícinkách sekundy snižovat rekordní čas na jedno kolo. A to je rozhodně taky dobře.

Moto GP A propós, učení okruhů. Je důležité. A je důležité ze dvou důvodů. Zaprvé totiž soupeři nejsou jen tak nějací výletníci a zadruhé je docela dost nutné přivyknout na ovládání, které by mohlo leckterého neinformovaného hráče odradit během pár chvil. Na akceleraci a brždění není nic složitého, ale lehčí problémy přicházejí se zatáčením. Směrový kříž totiž funguje a reaguje tak nějak podivně, nejlépe by se to dalo popsat jako něco mezi analogovým a digitálním systémem. Je ale opravdu zajímavé, že ač jsme v redakci nepřišli na nějaké ovládací zákonitosti, všichni jsme se hru naučili dobře ovládat nějak intuitivně. Chce to prostě trochu času. A co se týče fyziky, byli jsme opět docela příjemně překvapeni. Jistě, i vzhledem k výše uvedenému by bylo asi blánovství očekávat nutnost správného přenášení hmotnosti v sedle stroje, ale rozhodně se nejedná o arkádu založenou na reflexech. Přepálená zatáčka vás tedy docela rozumně vynese ven a kolize mezi jezdci končí rovněž tak, jak by se dalo čekat. Pokud najedete do soupeře zezadu, váš motocykl rozhodně jen tak neposkočí, jak lze vidět i u „velkého“ Moto GP. Sympatické.

Technickou stránku samotné hry těžko hodnotit. Přeci jen ani my ještě nemáme s hrami pro N-Gage tolik zkušeností, abychom se cítili vydávat vyloženě jednoznačné soudy. S grafikou jsme byli vcelku spokojeni, i když mnohdy hra vypadá poněkud vybydleně. To je ale problém všech závodních her, které se odehrávají na reálných okruzích. Faktem ale zůstává, že podobně jako u ovládání, tak i u grafiky potřebujete nějaký ten čásek, abyste se naučili tratě správně číst. Fotorealismus tady zkrátka nenajdete. Ze zvuků pak zaujme spíše asi jen rocková skladba, která tvoří jednu polovinu soundracku. V celkovém součtu se pak jedná o poměrně solidní záležitost, která se vám ovšem okamžitě pod kůži nevryje a bude chtít trošku té trpělivosti.

Moto GP
Výrobce/Distributor THQ / THQ
Platforma N-Gage
Ukládání pozic: ano
Multiplayer: bluetooth, 2 hráči
Verdikt: Solidní závody pro mobilní platformu. Jejich kvalitu ale více prověří až čas a zejména případná budoucí konkurence.
Hodnocení: 70% (info)

Autor:Nejčtenější

Více než hra. Fanoušci vesmírné simulace si staví vlastní ovladače

Neoficiální ovladač pro hru Kerbal Space Program

V počítačové hře Kerbal Space Program si můžete vytvořit a spravovat svůj vesmírný program, stavět kosmické rakety a...

Kdyby mi bylo sedm, po stavebnici Nintendo Labo bych šílel

Nintendo Labo

Nintendo Labo spojuje digitální svět videoher se stavebnicí z papírového kartonu. Kdo si chce zahrát, musí si hračku...Stahujte zdarma závody F1 2015 na PC, čas máte do soboty

F1 2015

V časově omezené akci můžete prostřednictvím obchodu Humble Store získat zdarma F1 2015 na PC.

Práce snů? Streamer Ninja si hraním vydělává půl milionu dolarů měsíčně

Richard Tyler Blevins aka Ninja

Američan Tyler Blevins si díky hraní oblíbené počítačové hry Fortnite vydělal miliony dolarů. A jeho fanouškovská...

Hrajeme Drake of the 99 Dragons, jednu z nejhorších her všech dob

Drake of the 99 Dragons

Drake of the 99 Dragons je mizerná akční hra z roku 2003, která se může pyšnit členstvím v elitním seznamu nejhůře...

Další z rubriky

Call of Duty: Black Ops 4 vyzve Battlefield. Máme se těšit, nebo bát?

Black Ops

Nedávno ohlášené pokračování úspěšné střílečky Call of Duty svým názvem příliš nepřekvapilo. Série Black Ops patří v...

VIDEO: Jak vypadá Metro Exodus s novou vykreslovací technologií Nvidia RTX

Metro Exodus

Nvidia tento týden představila na Game Developers Conference v San Francisku technologii ray-tracing (sledování...

Stahujte zdarma závody F1 2015 na PC, čas máte do soboty

F1 2015

V časově omezené akci můžete prostřednictvím obchodu Humble Store získat zdarma F1 2015 na PC.Najdete na iDNES.cz