Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Mount and Blade: Warband přináší středověké bitvy ve více hráčích

aktualizováno 
V krátké době další díl Mount and Blade toho mnoho nevylepšuje, ale přináší důležitou novinku. Hru více hráčů.
70

Mount and Blade: Warband

Platforma: PC
Výrobce: Tale Worlds Entertainment

  • povedený mutliplayer
  • výborný bojový systém
  • spousta možností, co dělat
  • stále vysoký práh přístupnosti
  • zastaralé technické zpracování
  • málo změn

V podstatě původní Mount and Blade opatřený možností hrát ve více hráčích najednou, což je zejména pro početnou komunitu výborná zpráva. Warband může být zároveň vstupenkou do unikátního středověkého světa pro nové hráče.

Herní karta

Na papíře je Mount and Blade: Warband snem každého milovníka her na hrdiny. Nabízí obrovský, dynamický herní svět se znepřátelenými frakcemi, obchodní systém a maximálně volnou ruku pro hráče.

Vytvoříte si vlastního hrdinu, a to od podlahy. Včetně životopisu. A po malých krůčcích se vypracujete až na královský trůn. To už strojí za trochu té snahy.

Inu, té snahy bude možná víc, než byste čekali. Zejména pokud se řadíte mezi méně zkušené hráče. Warband je určen pro herní veterány. Obsah titulu se z větší části shoduje s původním Mount and Blade (1998). Nová je jen možnost zahrát si po internetu a na síti.

Největší předností hry je otevřený svět umožňující širokou škálu kariér. Prostřednictvím přehledové mapy cestujete po rozlehlém prostředí a věnujete se čemu uznáte za vhodné. Už to samo o sobě vylučuje silný, lineární příběh. Děj hry píší hráči, a to na základě svých dlouhodobých rozhodnutí.

Mount and Blade: Warband

Není problém se do tohoto světa ponořit na desítky hodin a plnit jeden úkol za druhým. Někde na pozadí zuří válka, která vaše počínání ovlivňuje stejně, jako vy později budete ovlivňovat její průběh.

Vrhnete-li se na kariéru obchodníka, zažijete docela něco jiného než ten, kdo se svou armádou prochází krajinou a pomáhá tu jedné, tu druhé frakci.

Jak je herní svět rozlehlý, tak je sterilní a místy prázdný. Narazíte sice na krále, korunní prince, dámy od dvora, generály, překupníky, ale nijak zvlášť vás neosloví.

Navzdory vylepšené grafice vypadají obyčejní poddaní stále velmi nedokonale. Navíc je jich nepatřičně málo. Města, vesnice a hrady proto působí opuštěně. Dialogy se neustále opakují. Zkrátka, v inscenacích má Mount and Blade: Warband hodně co dohánět. Kdo je zvyklý na výpravnost moderních her, a přesto si chce tento kousek zahrát, musí ut zuby.

Abyste si hru mohli náležitě vychutnat, je třeba disponovat nemalou dávkou fantazie, kterou překlenete nedotaženosti a problémy, jež se tu a tam objeví. Chce to mít i svatou trpělivost. Warband se s vysvětlováním herních mechanismů nemaže. Při plnění některých úkolů budete mít možná problém pochopit, co se po vás přesně žádá.

Mount and Blade: Warband

Mount and Blade: Warband je částečně reedicí originálu a částečně jeho verzí pro současné hraní více hráčů. Kampaň je tak víceméně identická s původním Mount and Blade; až na pár novinek v čele s možností se oženit.

Hra více hráčů

Ale k vlastní novince: multiplayeru. Je určen pro souběžné hraní až 64 hráčů, což už je číslo slibující masivní středověké bitvy. Se sólovou kampaní má hra více hráčů společné pouze dějiště, výstroj a bojový systém. Vývoj postavy, hrající zásadní roli, je minimalizovaný. Za zabité nepřátele dostáváte zlato, za které si kupujete lepší výbavu. Jakmile ale opustíte server, je vše ztraceno.

Přesto je zápolení s jinými hráči ještě zábavnější než boje proti nepřátelům, které ovládá umělá inteligence. Člověk je mnohem méně vypočitatelný a nikdy nevíte, jak zareaguje.

Bojový systém Mount and Blade: Warband je skvělou ukázkou akce a reakce, z níž vychází bezkonkurenční simulátor středověkých bitev. Chce to trochu cviku. Brzy se naučíte, kdy je dobré udeřit, kdy blokovat, jak se co nejlépe postavit či jak bojovat z koňského sedla.

Mount and Blade: Warband

Nejzábavnější jsou bitvy, ve kterých proti sobě stojí desítky hráčů. V každém případě je zásadní aspoň základní týmová taktika. Bohužel se často stává, že každý bojuje na vlastní pěst, hledí na své zisky a nikoliv na týmový prospěch. Mount and Blade má naštěstí silnou komunitu, a tak dříve či později najdete hráče, s nimiž si boje na otevřených pláních či obléhání hradů náležitě užijete.

Autor:


Hodnocení hry

Redakce

70 %

Čtenáři

91 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 884 čtenářů


Nejčtenější

Příběh nelehkého zrodu českého herního hitu Kingdom Come

Kingdom Come: Deliverance

České hry Kingdom Come už se prodalo více než milion kusů, takže už teď můžeme mluvit o úspěchu. Cesta k němu však...

Kdyby mi bylo sedm, po stavebnici Nintendo Labo bych šílel

Nintendo Labo

Nintendo Labo spojuje digitální svět videoher se stavebnicí z papírového kartonu. Kdo si chce zahrát, musí si hračku...Práce snů? Streamer Ninja si hraním vydělává půl milionu dolarů měsíčně

Richard Tyler Blevins aka Ninja

Američan Tyler Blevins si díky hraní oblíbené počítačové hry Fortnite vydělal miliony dolarů. A jeho fanouškovská...

Zázrak se nekoná, filmový Tomb Raider je těžký průměr

Alicia Vikanderová ve filmu Tomb Raider (2018)

Kletbu filmových adaptací nový Tomb Raider sice nezlomil, ale vyloženě neurazil, i když jde o průměr. Hráč si po...

Usednout do traktoru Zetoru můžete v Brně a nově i v Pure Farming 2018

Pure Farming 2018

Právě dnes, v úterý 13. března, vychází nový vyzyvatel pro zažité farmářské simulátory. Byli jsme se na něj podívat v...

Další z rubriky

RECENZE: Přídavek k Life is Strange je až zbaběle nekonfliktní

Life is Strange: Before the Storm

Pokračování fantastického teenagerského seriálu sice není tak dobré jako originál, ale fanoušci by ho rozhodně minout...

RECENZE: Kingdom Come naučí svět milovat českou historii

Kingdom Come: Deliverance

Nejočekávanější česká hra poslední dekády nezklamala. Je to sice o dost náročnější záležitost, než na jaké jsme si v...

RECENZE: SpellForce III je parádní mix strategie a hry na hrdiny

SpellForce III

Kombinace strategie a hry na hrdiny ve stylu Baldur’s Gate bude atraktivní vždycky. SpellForce III je toho důkazem, i...Najdete na iDNES.cz