Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Move je nový ovladač pro PlayStation 3. Sony oznámila i první hry

  0:01aktualizováno  0:01
Firma Sony předvedla na Games Developers Conference své řešení pohybového ovládání her.

PlayStation Move

Pohybové ovládání se má v herním průmyslu stát hitem letošního roku. Společnosti Sony i Microsoft se chystají uvést na trh svá řešení, která se chtějí posunout dál než systém, který už před lety představilo Nintendo a používá ho u své konzole Wii.

Sony drželo detaily svého nového ovladače dlouho pod pokličkou a to dokonce včetně názvu. Už ale víme, že se nová periférie, dříve označovaná mimo jiné jako "magická hůlka", jmenuje PlayStation Move, a oznámeno bylo i několik prvních her, které budou pohybových funkcí využívat.

PlayStation Move PlayStation Move

Označení "magická hůlka" nebylo samoúčelné, protože PlayStation Move ji svým tvarem značně připomíná. Na horní straně jsou čtyři základní playstationová tlačítka, jedno hlavní tlačítko a standardní systémové tlačítko. Na konci je pak koule, která prostřednictvím barev komunikuje s kamerou PlayStation Eye. Ta je nutnou podmínkou pro použití samotného ovladače.

Na základě toho se na trhu objeví tři možnosti, jak se k PS Move dostat. Ti, kteří už doma mají kamerku PS Eye, si budou moci koupit pouze Move samostatně, ostatní mohou sáhnout po balení, kde vedle ovladače a kamery získáme i hru. Třetí možností pak bude koupit si to všechno v jednom balení i s konzolí PlayStation 3.

Podobně jako u Wii bude i u PS Move k dispozici i další přídavný ovladač, kterému se u Wii říká Nunchuk. Obecnou výhodou PS Move oproti konkurenčnímu Wii ovšem má být podle vyjádření Sony v prvé řadě realismus při přenášení pohybů do hry. Hlavním rozdílem má být vedle fungování v 3D prostoru i citlivost snímání pohybů, díky níž můžeme provádět jak rozmáchlé pohyby mečem, tak naopak i jemné tahy štětcem.

Hry pro PlayStation Move Hry pro PlayStation Move Hry pro PlayStation Move

V Sony vkládají do Move značné naděje, o čemž svědčí i prohlášení, že zahájení jeho prodeje pojmou podobně, jako kdyby na trh uváděli novou konzoli. Při uvedení nové konzole je ale vždy potřeba mít na trhu zároveň i dostatek zajímavých her, a s PlayStation Move to tím pádem nebude jiné.

Firma oznámila očekávané kolekce menších her, i podporu opravdu velkých titulů jako je LittleBigPlanet nebo Socom. První z kolekcí, která má demonstrovat možnosti PS Move, se jmenuje Sports Champions a už z názvu je zřejmé, že je to soubor hříček založených na různých sportovních disciplínách. Najdeme zde třeba stolní tenis, lukostřelbu nebo šerm v gladiátorské variaci.

Další kolekcí je Move Party, kde se v každé z miniher uvidí hráč na obrazovce, ale ovladač v jeho ruce bude vždy nahrazen předmětem, který hraje v dané hříčce roli. Například tak budeme pohybovat tenisovou raketou, štětcem nebo elektrickým strojkem, jímž budeme postavě ve hře stříhat vlasy.

Hry pro PlayStation Move Hry pro PlayStation Move

Očekávanou náplň má i Motion Fighter, v němž stojíme za zády herní postavy a prostřednictvím ovladače rozdáváme soupeřům rány, uhýbáme do stran a podobně. Údery můžeme umisťovat podle libosti i měnit jejich typ, když sérii direktů zakončíme třeba zvedákem nebo dokonce loktem.

Socom 4 pak ukazuje i využití přídavného ovladače, který slouží pro pohyb po lokacích, zatímco hlavní jednotka zajišťuje míření. Místo přídavného ovladače lze v tomto případě ale použít i klasický playstationový gamepad. V případě LittleBigPlanet pak byli k vidění dva hráči, z nichž jeden ovládal hru standardním ovladačem, zatímco druhý editoval úroveň s využitím PS Move.

Z dosavadních ohlasů se zdá, že ovládání prostřednictvím PS Move je značně příjemné a v prvé řadě i opravdu přesné. Přesné ceny zatím nebyly oznámeny, ale balení ovladače, kamery a hry by se v Americe mělo vejít do 100 dolarů. Zatím nebylo oznámeno ani přesné datum uvedení na trh, a tak se musíme nadále spokojit s údajem "podzim 2010".

Autor:Nejčtenější

Příběh nelehkého zrodu českého herního hitu Kingdom Come

Kingdom Come: Deliverance

České hry Kingdom Come už se prodalo více než milion kusů, takže už teď můžeme mluvit o úspěchu. Cesta k němu však...

Jak svádět ženy? Bizarní hra Super Seducer vás to rozhodně nenaučí

Super Seducer : How to Talk to Girls

Interaktivní film Super Seducer chtěl zábavnou formou naučit nesmělé muže svádět ženy. Jenže výsledkem je příšerná...Zázrak se nekoná, filmový Tomb Raider je těžký průměr

Alicia Vikanderová ve filmu Tomb Raider (2018)

Kletbu filmových adaptací nový Tomb Raider sice nezlomil, ale vyloženě neurazil, i když jde o průměr. Hráč si po...

Usednout do traktoru Zetoru můžete v Brně a nově i v Pure Farming 2018

Pure Farming 2018

Právě dnes, v úterý 13. března, vychází nový vyzyvatel pro zažité farmářské simulátory. Byli jsme se na něj podívat v...

V jakém období byste si rádi zastříleli v Battlefieldu a Call of Duty?

Válka.

Ačkoliv to vypadá, že letošní Battlefiled bude zasazen do druhé světové války a u Call of Duty už víme, že půjde o...

Další z rubriky

KOMENTÁŘ: Genialita příběhu NieR: Automata rok poté

NieR: Automata

Desátého března tomu byl přesně rok, co majitelé herních PC a Playstationu 4 dostali originálně pojatou japonskou akci...

Usednout do traktoru Zetoru můžete v Brně a nově i v Pure Farming 2018

Pure Farming 2018

Právě dnes, v úterý 13. března, vychází nový vyzyvatel pro zažité farmářské simulátory. Byli jsme se na něj podívat v...

Monitory od Alienware jsou špičkové. Tomu však odpovídá i cena

Herní monitory Alienware

Bez pořádného monitoru vám sebevýkonnější grafická karta skvělý obraz neudělá. Jenže pokud nechcete dělat kompromisy,...Najdete na iDNES.cz