Move je nový ovladač pro PlayStation 3. Sony oznámila i první hry

  0:01aktualizováno  0:01
Firma Sony předvedla na Games Developers Conference své řešení pohybového ovládání her.

PlayStation Move

Pohybové ovládání se má v herním průmyslu stát hitem letošního roku. Společnosti Sony i Microsoft se chystají uvést na trh svá řešení, která se chtějí posunout dál než systém, který už před lety představilo Nintendo a používá ho u své konzole Wii.

Sony drželo detaily svého nového ovladače dlouho pod pokličkou a to dokonce včetně názvu. Už ale víme, že se nová periférie, dříve označovaná mimo jiné jako "magická hůlka", jmenuje PlayStation Move, a oznámeno bylo i několik prvních her, které budou pohybových funkcí využívat.

PlayStation Move PlayStation Move

Označení "magická hůlka" nebylo samoúčelné, protože PlayStation Move ji svým tvarem značně připomíná. Na horní straně jsou čtyři základní playstationová tlačítka, jedno hlavní tlačítko a standardní systémové tlačítko. Na konci je pak koule, která prostřednictvím barev komunikuje s kamerou PlayStation Eye. Ta je nutnou podmínkou pro použití samotného ovladače.

Na základě toho se na trhu objeví tři možnosti, jak se k PS Move dostat. Ti, kteří už doma mají kamerku PS Eye, si budou moci koupit pouze Move samostatně, ostatní mohou sáhnout po balení, kde vedle ovladače a kamery získáme i hru. Třetí možností pak bude koupit si to všechno v jednom balení i s konzolí PlayStation 3.

Podobně jako u Wii bude i u PS Move k dispozici i další přídavný ovladač, kterému se u Wii říká Nunchuk. Obecnou výhodou PS Move oproti konkurenčnímu Wii ovšem má být podle vyjádření Sony v prvé řadě realismus při přenášení pohybů do hry. Hlavním rozdílem má být vedle fungování v 3D prostoru i citlivost snímání pohybů, díky níž můžeme provádět jak rozmáchlé pohyby mečem, tak naopak i jemné tahy štětcem.

Hry pro PlayStation Move Hry pro PlayStation Move Hry pro PlayStation Move

V Sony vkládají do Move značné naděje, o čemž svědčí i prohlášení, že zahájení jeho prodeje pojmou podobně, jako kdyby na trh uváděli novou konzoli. Při uvedení nové konzole je ale vždy potřeba mít na trhu zároveň i dostatek zajímavých her, a s PlayStation Move to tím pádem nebude jiné.

Firma oznámila očekávané kolekce menších her, i podporu opravdu velkých titulů jako je LittleBigPlanet nebo Socom. První z kolekcí, která má demonstrovat možnosti PS Move, se jmenuje Sports Champions a už z názvu je zřejmé, že je to soubor hříček založených na různých sportovních disciplínách. Najdeme zde třeba stolní tenis, lukostřelbu nebo šerm v gladiátorské variaci.

Další kolekcí je Move Party, kde se v každé z miniher uvidí hráč na obrazovce, ale ovladač v jeho ruce bude vždy nahrazen předmětem, který hraje v dané hříčce roli. Například tak budeme pohybovat tenisovou raketou, štětcem nebo elektrickým strojkem, jímž budeme postavě ve hře stříhat vlasy.

Hry pro PlayStation Move Hry pro PlayStation Move

Očekávanou náplň má i Motion Fighter, v němž stojíme za zády herní postavy a prostřednictvím ovladače rozdáváme soupeřům rány, uhýbáme do stran a podobně. Údery můžeme umisťovat podle libosti i měnit jejich typ, když sérii direktů zakončíme třeba zvedákem nebo dokonce loktem.

Socom 4 pak ukazuje i využití přídavného ovladače, který slouží pro pohyb po lokacích, zatímco hlavní jednotka zajišťuje míření. Místo přídavného ovladače lze v tomto případě ale použít i klasický playstationový gamepad. V případě LittleBigPlanet pak byli k vidění dva hráči, z nichž jeden ovládal hru standardním ovladačem, zatímco druhý editoval úroveň s využitím PS Move.

Z dosavadních ohlasů se zdá, že ovládání prostřednictvím PS Move je značně příjemné a v prvé řadě i opravdu přesné. Přesné ceny zatím nebyly oznámeny, ale balení ovladače, kamery a hry by se v Americe mělo vejít do 100 dolarů. Zatím nebylo oznámeno ani přesné datum uvedení na trh, a tak se musíme nadále spokojit s údajem "podzim 2010".Nejčtenější

Herní rekordman má 1 720 platinových trofejí. Vypadá, jako kdyby nespal

Herní rekordman Hakam "Hakoom" Karim

Bahrajnec Hakam Karim, vystupující pod přezdívkou Hakoom, se stal oficiálním držitelem Guinnessova rekordu v počtu...

Kvůli ukliknutí se ze hry stal nečekaný hit, vývojáři stejně nezbohatli

Evolvation

O tom, že i špatná reklama je stále reklama, se přesvědčili nezávislí vývojáři z nizozemského týmu HyperReuts. Poté, co...Sedm nejtypičtějších výmluv chudáka hráče

Hráč na kokainu - ilustrační foto (Angry Gamer)

Za okny pomalu vychází slunce, na krku spousta povinností a rozechvělé prsty ospalého hráče se jen velmi neochotně...

RECENZE: Call of Duty: Black Ops 4 je pro sérii přelomovým dílem

Call of Duty: Black Ops 4

Veleúspěšné Call of Duty letos poprvé odvrhlo kampaň pro jednoho hráče a láká fanoušky na svoji verzi populárního módu...

Pět nadějně vypadajících komiksových her, z nichž se vyklubaly propadáky

Superman: The New Superman Adventures

Doufalo se v hodně, dostali jsme málo. Připomínáme pět komiksových videoher, které to projely na plné čáře.

Další z rubriky

Pět nejočekávanějších her, které vycházejí v říjnu

Red Dead Redemption 2

Herní sezona je v plném proudu a po nabušeném září nás čeká možná ještě zajímavější říjen. Největším hitem bude bez...

OBRAZEM: Realita vs. hra ve špičkových závodech Forza Horizon 4

Začátkem měsíce vydané festivalové závody Forza Horizon 4 jsou zasazeny do...

Začátkem měsíce vydané festivalové závody Forza Horizon 4 jsou zasazeny do Velké Británie. Vývojář Chris Trentham,...

Bonusweb slaví 20 let. Bylo to moje nejšťastnější období, říká zakladatel

Zdeněk Polách

V pondělí 5. října 1998 se na českém internetu objevil nový internetový projekt jménem BonusWeb. Psal nejen o hrách,...

Advantage Consulting, s.r.o.
QUALITY SPECIALIST

Advantage Consulting, s.r.o.
Ústecký kraj
nabízený plat: 35 000 - 45 000 KčNajdete na iDNES.cz