Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

MTV Skateboarding - kouzla na prkně

  12:00aktualizováno  10. července 2001 9:49
Snad každý z nás by chtěl ovládat ta malá neposlušná okolečkovaná prkénka se stejnou sebejistotou a bravurou jako oni mladíci v televizi. Není to ale nic lehkého, což vám může potvrdit tento produkt společnosti THQ. Jezdit vás nenaučí, ale alespoň vám tento sport přiblíží.

MTV SkateboardingAsi každý z vás už alespoň jednou zažil něco, čemu se říká "dostat se k tomu jako slepý k houslím". Z ničeho nic stojíte před úkolem, který vám není zrovna šitý na míru, ale i tak se do něj musíte vrhnout. Podobným způsobem jsem se dostal k recenzování hry MTV Sports: Skateboarding Featuring Andy McDonald od společností THQ a Darkblack. No nic, řekl jsem si, to zvládnu. Na "sk8tu" jsem sice stál naposledy někdy před šesti lety, ale snad si ještě pamatuji, jaké to bylo. Oprostil jsem se tedy od všeho, čím mne poznamenaly akční a strategické hry a vrhl se do tohoto sportovního simulátoru. Dříve, než si dovolím začít s vlastní recenzí, dovolte mi ještě jednu poznámku. Asi jste si všimli, že název hry je až neúnosně dlouhý. Dovolil jsem si jej tedy zkrátit pro naše účely na MTV Skateboarding.

Možná vás mírně překvapuje ono označení MTV. Nejedná se o žádné porušení copyrightu, opravdu se jedná o onu věhlasnou komerční televizní stanici, která vysílá bez ustání samé videoklipy. Co má společného s počítačovými hrami? Vcelku nic, kromě skutečnosti, že pomáhá produkovat podobné tituly jako tento sportovní simulátor a že k nim dodává potřebnou hudbu. Díky tomu si MTV Skateboardingmůžete během jízdy na skateboardu poslechnout písničky známých skupin jako jsou například Cypress Hill či The Deftones. Pokud mne mé uši nezklamaly, zaslechl jsem dokonce i jeden song od Metallicy, což mne vzhledem k jejich nechuti šířit svá díla mimo běžnou distribuční síť vcelku překvapilo (ale možná jsem se přeslechl.

Tak a teď vzhůru na popis samotný. Předem upozorňuji, že MTV Skateboarding je vlastně pécéčkovou verzí původně playstationové hry. To jen aby bylo jasno. Po instalaci hry a potřebných driverů vás uvítá jako demo videosekvence plná mistrovských kousků, které lze na prkénku s kolečky provést. Dobře si je zapamatujte, za chvíli po vás budou vyžadovány. Po shlédnutí ukázky se rázem ocitnete v nabídkovém menu. Zde vás nečeká nic nového, a to jak po obsahové, tak po vizuální stránce, tak přejděme rovnou do akce. Ne,ne, ještě vteřinku počkat. Víme snad, jak se náš skateboard ovládá? Nevíme. Tak se na to podívejme. Mezerník slouží jako příprava ke skoku, Enter a 0 na numerické klávesnici pro rotaci a zbytek numerické klávesnice pro určování směru. Dále zde máme tři tlačítka (S, D, F), kterými zadáváme druh skoku. Toť vše. No, to by nemělo být nic těžkého, ne?

MTV SkateboardingSebejistota je sice hezká věc, ale nic se nemá přehánět. Zvolme si tedy to nejběžnější, co by měla každá hra obsahovat, tedy nějaký tutorial, návod nebo tréninkové mise, ve kterých se naučíte jezdit. Ale ejhle, ono tady nic takového není. No nic, je zde alespoň volná jízda. To by snad mohlo stačit. Zvolme si jezdce, trať a hudební doprovod a vzhůru do boje.

Poprvé tedy vidíme prostředí hry a utváří se nám dojem nejdůležitější, tedy ten první. Jaký je? Poněkud smíšený. Po vizuální stránce je MTV Skateboarding zpracován... no, pokud ne na výbornou, tak na chvalitebnou určitě. Okolí vypadá poměrně realisticky, prkno sedí na zemi dobře, pohyby našeho skateboardisty jsou taktéž poměrně zdařilé. Ale je zde jedna věc, která mi kazí náladu, a to jsou mé vlastní výkony. Neustále se válím po zemi a trvá mi asi hodinu, než pochopím, že některé kombinace skoků prostě provádět nelze, a že odhadnout aktuální pozici vzhledem k podlaze je vzhledem k absenci stínu během letu mírně řečeno... obtížné. Možná si nyní říkáte, že si za to částečně mohu sám, ale nemohu se ubránit pocitu, že by neškodilo začátečníkům tu a tam podsunout v dialogovém okně nějakou tu radu.

První nápor emocí jsme ale zvládli poměrně v pořádku, a tak se podívejme také na ostatní věci, které nám MTV Skateboarding nabízí. Především to je celkem šest módů ve kterých si MTV Skateboardingmůžete na prkně zajezdit. Kromě již zmíněné volné jízdy, která není nikterak omezená a jen si v ní zkoušíte své vlastní schopnosti, to je Lifestyle (životní styl), High Score (netřeba překládat), MTV Hunt (hon na MTV), Survival (přežití) a Stunt (kaskadér). Co je nutné připočíst tvůrcům k dobru, každý z módů je opravdu jiný, platí pro něj odlišná pravidla a je v nich po vás vyžadován rozdílný přístup. Vzhledem k tomu, že se jedná o celou náplň hry, řekněme si o nich něco bližšího.

Lifestyle se řídí dle vlastního názvu. Nejdůležitější je vypadat dobře, o nic jiného se nejedná. Vaším úkolem tedy je předvést co nejkrásnější a nejrozmanitější jízdu. Sice v ní získáváte body, ty však nemají v závěru příliš velký význam. Důležité je jen to, jak působila na vaše rozhodčí. Pokud uspějete a získáte příznivé ohodnocení, postoupíte do dalšího skateboardového komplexu a získáte nové oblečení a nátěr na prkno :o).

Poněkud zajímavější je High Score, kde musíte bodově překonat své soupeře. Výhoda je v tom, že v každý okamžik přesně víte, jak si stojíte (letíte, v případě nepovedeného skoku ležíte) v porovnání se svými soupeři, zatímco při Lifestylu si musíte počkat na výsledek až na konec jízdy.

MTV SkateboardingZcela z jiného soudku je pak MTV Hunt. Zde nemáte zapotřebí provádět žádné akrobatické kousky, stačí jen posbírat určitý počet krabic MTV. Tak se to alespoň zpočátku jeví. Záhy ale přijdete na to, že se bez poměrně dobře zvládnutých skoků neobejdete, protože ony krabice jsou na dost nepřístupných místech. Přitom jste omezeni časovým limitem a musíte si dávat pozor, abyste nespadli - pád znamená ztrátu jednoho "emtývátka".

Zbývají nám k popisu už jen dva herní módy - Survival a Stunt. První jmenovaný je jakousi obdobou High Score, ale místo bodů vám při hezky provedených kombinacích naskakuje čas. Pokud vydržíte dostatečně dlouho, můžete i vyhrát, ale věřte mi, není to až zas tak jednoduché. No a onen poslední mód je svým způsobem jedinečný, protože se neodehrává v komplexech ramp, trubek, krabic a vůbec všeho možného jako u ostatních módů. Stojíte na vrcholu kopečku a před sebou máte jedinou možnou cestu (například jediný skok), kterou musíte v určitém časovém intervalu překonat a získat daný počet bodů. Není to žádná legrace. Zprvu pro vás bude možná těžké dráhu vůbec absolvovat, a když se vám to podaří, s hrůzou zjistíte, že nemáte dost bodů pro postup. Ach jo, jdeme do toho znovu :o).

Samozřejmě, že pokud vás přestanou všechny módy v nabídce bavit, je zde pro vás připraven multiplayer. Ten ale také znamená první velké MTV Skateboardingzklamání, protože je možné jej hrát pouze konzolovým způsobem - tedy dva hráči na jednom počítači. Člověk by řekl, že dnešní technika je přeci jen poněkud dále. Nejedná se ale o jedinou slabinu, kterou MTV Skateboarding má. Je zde také otázka ovládání. To je přeci jen poněkud nepřehledné a dokázalo by otrávit i větší šílence, než jsem já. Pracovníci THQ nepochopili, že konzolové ovládání není možné bez jakýchkoliv úprav transformovat na PC, protože klávesnice není gamepad. Výsledek byl prostý. Každou půlhodinu jsem si musel dát přestávku a požádat kolegy z redakce, aby mi rozpletli zamotané a křečí zkroucené prsty. Co se totiž zprvu zdálo být jednoduché, se v praxi ukázalo jako zběsilé mačkání kláves, jež po chvíli ztrácelo veškerý kontakt s realitou (na jednotlivé kombinace máte vždy 1-2 vteřiny, kombinací je přitom obrovské množství).

Jinak lze říci, že MTV Skateboarding by mohl být poměrně zdařilým skateboardovým simulátorem, kdyby se tvůrci vyhnuli několika ošklivým chybám, které rapidně snižují jeho hratelnost a tím pádem i atraktivitu. Skalním příznivcům tohoto žánru to asi vadit nebude, už jenom proto, že doma určitě mají lepší tituly, a my ostatní se bez skateboardingu na svém počítači obejdeme.

MTV Skateboarding
Výrobce: Darkblack
Distributor: THQ
Minimální konfigurace: Pentium II 233 MHz, 32 MB RAM, 3D karta
Doporučená konfigurace: Pentium II 233 MHz, 64 MB RAM, 3D karta
3D karty: ano
Multiplayer: ano
Verdikt: Na pohled poměrně dobrý skateboardový simulátor, při hraní to už je ale daleko horší...
Hodnocení: 55%

Autor:


Témata: simulátor


Nejčtenější

Grand Theft Auto Online
Rockstar vysvětlil, proč GTA 5 nedostalo žádné příběhové přídavky

Navzdory všem očekáváním nedostalo Grand Theft Auto 5 žádný příběhový přídavek a veškerá podpora autorů se soustředila pouze na on-line složku. Znamená to, že...  celý článek

South Park: Fractured but Whole
Pšoukání se časem omrzí i v South Parku. Recenze Fractured but Whole

Populární seriál Městečko South Park se vrací v ambiciózním herním zpracování a ani tentokrát své předloze ostudu nedělá. Kromě třaskavé nálože záchodového...  celý článek

Legacy of Kain
Bude nová hra ze série Legacy of Kain? Vývojáři něco naznačují

Majitelé práv na dlouho opuštěnou značku Legacy of Kain začali na sociální síti sdílet obrázky upíra Raziela. Mohlo by to znamenat nový díl?  celý článek

Huang Wenbin při návštěvě fotbalového klubu Runcorn Linnets.
Fanoušek cestoval přes půl světa, aby poznal oblíbený tým z fotbalové hry

Čínský fanoušek cestoval více než 10 tisíc kilometrů ze své domoviny, aby mohl navštívit klub hrající až devátou nejvyšší fotbalovou ligu v Británii.  celý článek

Cook, Serve, Delicious! 2!!
Ukažte Pohlreichovi, kdo je tady šéf. Recenze Cook, Serve, Delicious 2

Gastronomie už pomalu proniká i do her. Druhý díl originální akční hry Cook, Serve, Delicious! 2!! je tak povedený, že pobaví i toho, koho vařit vůbec nebaví.  celý článek

Další z rubriky

Cook, Serve, Delicious! 2!!
Ukažte Pohlreichovi, kdo je tady šéf. Recenze Cook, Serve, Delicious 2

Gastronomie už pomalu proniká i do her. Druhý díl originální akční hry Cook, Serve, Delicious! 2!! je tak povedený, že pobaví i toho, koho vařit vůbec nebaví.  celý článek

Hellblade: Senua's Sacrifice (PC)
Hellblade je dokonalá simulace šílenství, kde vítězí forma nad obsahem

Netrpělivě očekávaná hra Hellblade klame tělem. Místo akční a brutální hratelnosti přináší spíše přemýšlivou návštěvu do hlavy člověka postiženého duševní...  celý článek

Empathy: Path of Whispers
RECENZE: Jaký je svět bez lidí? Empathy ho ukazuje po apokalypse

Empathy je jedna z těch her, v níž nepotkáte jediného člověka. Podobně jako třeba v Everybody's Gone to the Rapture nebo Dear Ester to však má svůj důvod....  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.