Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

MX vs. ATV: Unleashed

  12:01aktualizováno  2. března 11:56
Chybí vám na PC pořádná motorkářská hra? Už jste dlouho neseděli ve virtuálním sedle? Tak přesně pro vás máme v rukávě spásnou hru, ktá krom motorek nabízí i další rozličné stroje. Dáte si říct? My vám poradíme!
70

MX vs. ATV Unleashed

Platforma: PC
Výrobce: Rainbow Studios

Herní karta

MX vs. ATV MX vs. ATV: Unleashed je pokračováním nepříliš známé playstationové hry MX Unleashed, v níž prim hrály především motorky. Jenže na konzolích je motocyklových závodů nepoměrně víc, než na PC, takže se nijak výrazný úspěch nedostavil. Tak to THQ zkouší ještě jednou s tím, že přidalo i naší oblíbenou platformu a navíc ještě spoustu bonusů navíc, takže už nejde pouze o závodění motorek, ale rovnou všeho možného. Zda je to dobře či špatně, si povíme na následujících řádcích.

Menu hry doslova přetéká nejrůznějšími nabídkami, v nichž není žádnou ostudou na pár sekund zabloudit

Menu hry doslova přetéká nejrůznějšími nabídkami, v nichž není žádnou ostudou na pár sekund zabloudit, nicméně po jejich otevření zjistíte, že jich je stejně většina dočasně uzavřena. Ano, chápete správně – budete si je muset tvrdou řeholí zpřístupnit, což není nic zas až tak těžkého a nakonec ani strastiplného, pokud vás hra chytne, a to se klidně stát může, jelikož v mnohém navazuje na odkaz populárního, bohužel dnes již skoro zapomenutého (hlavně Microsoftem) Motocross Madness 2, na jehož zablácených stezkách všichni tákMX vs. ATV rádi proháněli širokou nabídku jednostopých ořů. Dobrá zpráva: někteří tvůrci tohoto hitu se podíleli i na MX vs. ATV: Unleashed.

Možnosti hry jsou vskutku obsáhlé a rozhodně byste podle nich netipnuli, že je celý projekt koncipován jako budget za mrzkých dvacet doláčů. Napětí při závodech zprostředkovává hned několik různých módů – lze se projet jak ve volné přírodě, tak uzavřených a kupodivu licencovaných arénách, což skýtá samozřejmě odlišný zážitek, ačkoliv ne v takové míře, jaká by nastala, pokud by se hra držela v aspoň rámcovitých mezích reality a neutíkala tak zbrkle na pole arkády. Proti tomu se ale objektivně jen těžko něco namítá, jelikož každému je po chuti něco jiného a pokud si autoři myslí, že udělají díru do světa právě přestřeleným fyzikálním modelem, je to jejich volba, která se v mainstreamových souvislostech jeví dokonce jako prozíravější.

MX vs. ATV Ti, kdo od hry očekávají něco více než hodně výraznou arkádu, nechť raději přestanou číst, tady by si příliš neužili. S celým tím zbytkem, a věřím, že je to pořád valná většina, se podíváme na další nabízené možnosti – co byste řekli kupříkladu na freestyle plný vymazlených triků nebo úkolově zaměřené challenges, tedy výzvy? Není to věru marné, viďte? Ještě, než se pustíme do bližšího popisu, stojí za to si říci, co že znamenají ta podivná písmena v názvu hry. Tak tedy, MX představuje motorkovou složku a ATV pak v úvodu zmíněný přídavek v podobě speciálních terénních čtyřkolek. Ale to pořád není všechno – virtuální obchod toho za úspěch v závodech nabízí vskutku spoustu a pokud se propracujete tak daleko, dostanete možnost svézt se v monster trucku, letadle či vrtulníku. To šampaňské ale nechte ještě zavřené, ona totiž oslava vývojářské štědrosti není tak docela na místě. Na hře je docela patrné, že staví na prověřeném základu svého předchůdce a ten se zabýval pouze motorkami. Tvůrci dokázali své zkušenosti zúročit a titul po této stránce ještě vylepšit, ovšem statek působí naroubovaně, nedokonale a tím pádem nudně. Pár závodů ve čtyřkolkáchMX vs. ATV může být OK, ovšem zanedlouho omrzí, protože nejsou ani zbla tak flexibilní jako motorky. O takřka neovladatelném letadlu nemluvě. Přidaný obsah je sice hezký, ale ne za každou cenu, můžeme být jedině rádi, že nám ho tvůrci nepřipsali na účet, tedy aspoň na první pohled ne.

Přidaný obsah je sice hezký, ale ne za každou cenu, můžeme být jedině rádi, že nám ho tvůrci nepřipsali na účet, tedy aspoň na první pohled ne.

Na titulu pracovali převážně hoši z Beenox Studios, jejichž největší část portfolia tvoří konverze Tony Hawks Pro Skater na PC, takže mají se systémem této známé „trikové“ hry své zkušenosti, které se zřejmě rozhodli převést do vlastního titulu. A docela se jim to podařilo. Vzhledem k tomu, že ale jejich hra není postavena výhradně na tricích (a také proto, že nemá takové jméno), nečekejte tak obří záběr všemožných parádiček – je jich tu o dost méně, přesto však pořád dostatečně na několikahodinovou zábavu. Zato se nemusíte bát krkolomného prstokladu na klávesnici – triky se vyvolávají dvěma k tomu určenými tlačítky a samozřejmě kurzorovými šipkami, takže po chvíli tréninku není problémem vykouzlit ani těžší triky, které si najdete ve speciálním přehledu.MX vs. ATV

Jak už bylo řečeno, vedle triků nabízí hra i klasické závodění, a to i v několika šampionátech, jež probíhají i ve zmíněných čtyřkolkách. Kompletní sezóny se skládají ze šestnácti podniků, které se navíc rozkládají do několika závodů. A samozřejmě jde pouze o celkový bodový zisk. Žádný příběh, nic takového, jen spojené závody, kde vás motivují pouze nově otevřené možnosti a také touha po celkovém vítězství. Hra nabízí dvě obtížnosti: střední a vysokou, přičemž na tu první skutečně není problémem vyhrávat i na první pokus – při pádu soupeři kolegiálně zpomalí, takže se nemusíte bát, že by vám ujeli kdovíkam. Jízda už snad jednodušší být nemůže – motorky létají jak kdyby vážily kilo a když se naučíte aspoň trochu přenášet váhu, nebudete ani padat, tedy v případě, že do vás nevrazí zbylí závodníci, což se stává docela často. Motorka reaguje vskutku svižně, takže není problém se otočit doslova v poslední chvíli.

Klady a zápory

Plus Velký záběr
Plus Zábavná hratelnost
Plus Hudba

Mínus Spousta disciplín je docela zbytečných
Mínus Možná až příliš arkádové

Grafika vás nepřekvapí v žádném ohledu. Ale co také čekat od budgetovky, že? Jako obvykle vypadá poměrně zastarale a s trochou nadsázky byste ji od letitého Motocross Madness 2 nerozeznali. Ale nad tím nemá cenu se pozastavovat, hlavní je, že se na ní v těch rychlostech dá koukat, nic víc přeci ke štěstí nepotřebujeme, navíc zásluhou její nedokonalosti hra běží i na slabších sestavách. Hudební podbarvení je hodně řízné, těšte se na oblíbené kapely v čele s Nickelback či Papa Roach.

Jak už bylo řečeno, vedle triků nabízí hra i klasické závodění, a to i v několika šampionátech

Tak jak je na tom MX vs. ATV: Unleashed celkově, ptáte se? Popravdě nejde o kdovíjaký zázrak, který by každý musel mít ve své poličce. Ale to od něj také nikdo nečekal, vždyť jsme o něm do vydání ani nevěděli, takže nakonec se jedná o příjemné překvapení, především pak rozsáhlý motorkářský part, někomu pak dlouhou chvíli zpestří i čtyřkolky, což znamená jediné – hru nezavrhneme a udělíme ji solidní hodnocení. Jako odreagování po náročné práci je totiž ideální a je úplně jedno, zda máte čas několik minut nebo hodinu.

Autor:


Hodnocení hry

Redakce

70 %

Čtenáři

91 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 804 čtenářů

Témata: virtuální

Nejčtenější

KVÍZ: Poznáte nejslavnější herní padouchy?

Call of Duty: WW2 - Zombie Mode

Většina kladných herních hrdinů si je podobná jako vejce vejci. Zato u záporáků se mohou vývojáři daleko více vyřádit,...

Umělá inteligence od Elona Muska už teď poráží profesionály ve hře Dota 2

Organizace OpenAI slaví s vývojem umělé inteligence spoustu úspěchů.

Vývojáři projektu OpenAI, u jehož zrodu stál vizionář Elon Musk, představili umělou inteligenci, která je schopná...Speedrunner dohrál nejtěžší hru loňského roku za 50 minut

Cuphead

Pouhých 50 minut stačilo hráči s přezdívkou TheMexicanRunner k tomu, aby pokořil neskutečně obtížnou skákačku Cuphead....

KOMENTÁŘ: Lezou vám krkem hry pro každého? Nejste sami, ale máte smůlu

Far Cry 5

Při pohledu na herní průmysl vynikne jeden zajímavý rozpor. Velcí vydavatelé se snaží hráčům zprostředkovat herní...

RECENZE: Erotický horor Lust for Darkness neděsí ani nevzrušuje

Lust for Darkness

Nezávislá polská hra slibovala kombinaci erotiky a hororu. Krve i nahých lidí je tu sice přehršel, ale přesto je...

Další z rubriky

RECENZE: Ve strategii Ancestors Legacy budete dobývat a plenit

Ancestors Legacy

Nová historická strategie od polského studia Destructive Creations se hlásí o vaši přízeň a rozhodně má s čím vyrukovat.

RECENZE: Nové karty změnily zažité pořádky v Hearthstonu, Witchwood se povedl

Hearthstone: The Witchwood

V první části recenze jsme se podívali na nové karty, mechanismy a balíčky. Ve druhé pak rozebíráme režim Monster Hunt...

RECENZE: Herní zpracování Pilířů země je lepší než knižní originál

Ken Follett's The Pillars of the Earth

Pilíře země jsou takřka tisícistránková historická bichle o stavbě monumentální katedrály ve smyšleném anglickém městě....Najdete na iDNES.cz