Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Na počítači v práci si raději nehrajte. Hrozí za to výpověď

aktualizováno 
Tvrdé tresty za hraní počítačových her v zaměstnání rozdává řada firem. Nejvíce se hraje na sociálních sítích.

Zaměstnanec obchodní společnosti přijde do práce a ze všeho nejdřív si poseká své políčko, jiné zaseje a nakrmí dobytek. Jeho kolega si zase dřív, než se vrhne do pracovní rutiny, sjedná dostaveníčko se sousedním mafiánským klanem.

Že vám to nedává smysl? Řeč je o "pracovních" počítačových hrách, kterými si mnoho zaměstnanců krátí pracovní dobu.

Mezi největší šlágry nyní patří hry na sociální síti Facebook, jako je třeba FarmVille či Mafia Wars. Především ty vytlačují tradiční kancelářské "ulejvárny", jakými byly karetní hry z operačních systémů Windows v čele se slavným Solitaire.

Solitaire je sice stále ikonou firemního "ulejvání", ale odborníci poukazují, že mimopracovní aktivity během pracovní doby stále více utíkají směrem k sociálním sítím a také ke stovkám nejrůznějších her, které jsou dostupné přímo na síti, aniž by bylo nutné je instalovat do počítače.

"Nyní nelze říci, které hry na pracovišti nejvíce letí. Přicházejí desítky a stovky nových jednoduchých her, které za chvíli vystřídají další," říká k tomu Robert Kleiner, jeden z šéfů společnosti Truconnexion. Firmám nabízí programy zkoumající, kolik času zaměstnanci tráví na internetu či hrách během pracovní doby.

Počítačové hry na pracovišti je téma živé už přes čtvrt století, stejně jako nápady lidí, jak hry co nejlépe skrývat přes svým šéfem.

Vždyť samotný pojem "boss key" - klávesová zkratka, která v okamžiku zavře hru na monitoru a místo ní zobrazí třeba fiktivní fakturu - je známý už skoro třicet let.

Toto označení ostatně vytvořili samotní tvůrci her, kteří takovouto nouzovou zkratku přímo zapracovali do svých her. "To bylo dříve, dnes už na takové věci vývojáři určitě nehledí. Navíc dnes ve Windows takové finty plně nahradí univerzální zkratka kláves Alt+Tab," radí Karel Papík, herní vývojář a někdejší dlouholetý herní publicista.

Tato zkratka totiž velmi rychle zavírá a přehazuje jednotlivá pracovní okna na obrazovkách. Svou farmu či rozehranou partii šachů v okně prohlížeče tak můžete ve vteřině zaměnit za rozpracovanou zprávu pro šéfa.

Výrobní firmy a banky hry netolerují, v IT to neřeší

Postoje firem k takovýmto aktivitám zaměstnanců se liší. Avšak většině firem, které MF DNES oslovila, hraní her během zaměstnání vadí.

"Firmy to stojí peníze. Zaměstnanec nepracuje, používá pracovní prostředek firmy pro osobní účely. Řada firem se to snaží omezit různými technologickými prostředky. Někteří zaměstnavatelé postihují zaměstnance finančně, když je přichytí při hraní her," říká k tomu Tomáš Gřešek, lektor manažerů. Vůbec nejtvrdší jsou v tomhle výrobní firmy, obchodní společnosti a také firmy z oblasti stavebnictví. Benevolencí neoplývají ani banky.

Hra Farmville na sociální síti Facebook

"Na stránky s počítačovými hrami přístup neumožňujeme, stejně tak je výrazně omezený či zakázaný přístup na sociální sítě či soukromé maily," potvrzuje Tomáš Kofroň, mluvčí Raiffeisenbank. Druhým dechem ale dodává, že pro relaxaci je v budově centrály k dispozici odpočinková zóna, kde je kromě kavárny či baru i stolní fotbal, kulečník či masážní křesla.

Nejvíce tolerance k hraní počítačových her mají z pochopitelných důvodů IT společnosti, ale také mediální a reklamní agentury.

"Všude tam, kde se vytváří nějaká nehmotná duševní hodnota. Často platí, že ta nejlepší myšlenka vás napadne v momentě, kdy děláte něco úplně jiného. Často to může přinášet inspiraci, firmy se u takových profesí snaží hlavně o to, aby se zaměstnanci v práci cítili dobře," říká Robert Kleiner.

Typickým případem, kde hraní her či jiné užívání počítače v pracovní době neřeší, je americká počítačová společnost Microsoft.

"Všichni zaměstnanci mají flexibilní pracovní dobu a je na nich, jak si práci rozloží a kdy si udělají čas na odpočinek. Nemonitorujeme dobu strávenou hraním her, nesledujeme dobu strávenou na internetu, nezakazujeme stránky ani přístup k Facebooku či mailu,“ říká Markéta Kuklová, tisková mluvčí české pobočky Microsoftu.

Přesto si lidé hry na pracovišti letos údajně odpírali více než loni. Podle průzkumu společnosti Truconnexion letos Češi v práci strávili mimopracovními aktivitami v pracovní době asi hodinu denně, zatímco loni to byla hodina a půl.

Jak mohou firmy trestat hraní her během práce?

V práci si občas zahraji on-line hry, ale na můj výkon to nemá vliv. Přesto zaměstnavatel takové hry zakazuje. Má na to právo?

V pracovní době je třeba konat práci dle pracovní smlouvy a dle pokynů zaměstnavatele a dodržovat i další povinnosti, které zaměstnanci vyplývají z pracovního poměru. Zákoník práce výslovně zakazuje zaměstnancům, aby používali pro svou osobní potřebu výrobní a pracovní prostředky včetně počítačů nebo telefonů.

Není tedy nutné, aby takový zákaz byl ještě znovu obsažen ve vnitřním předpisu, pracovní smlouvě či v individuálních sděleních. Tyto prostředky však zaměstnanci k soukromým účelům používat mohou, pokud k tomu dá firma souhlas.

Ten může být obsažen právě ve vnitřním předpise, kde bývají upraveny i další podmínky, které je třeba dodržovat, i v pracovní smlouvě či v dohodě zcela separátní. Doporučuji, aby zaměstnavatelé takové vnitřní předpisy upravující práci právě s počítači přijímali.

K dalším povinnostem zaměstnanců patří i to, aby se svěřenými prostředky řádně hospodařili a střežili a ochraňovali je před poškozením, ztrátou, zničením a dále též i zneužitím. Porušení všech těchto povinností znamená porušení pracovní kázně, což ve svých důsledcích může vést až k podání výpovědi.

Jan Kozubek, advokát, Becker & Poliakoff

Podle průzkumu si Češi nejčastěji odepřeli zábavu, ale také vyřizování vlastních záležitostí na soukromém mailu. "Lidé se po krizovém roce bojí více o práci, tudíž si nedovolí tolik času v práci proflákat," říká k tomu Kleiner ze společnosti Truconnexion.

Obavy ze ztráty zaměstnání jsou také podle advokátů na místě. Hraní her v pracovní době může být i důvod k okamžité výpovědi, protože jde o porušení pracovní smlouvy. "Zákoník práce výslovně zakazuje zaměstnancům, aby používali pro svou osobní potřebu výrobní a pracovní prostředky, včetně počítačů a telefonů. Porušení těchto povinností znamená porušení pracovní kázně, což ve svých důsledcích může vést až k podání výpovědi," dokládá Jan Kozubek, advokát Becker & Poliakoff.

Autor:Nejčtenější

Příběh nelehkého zrodu českého herního hitu Kingdom Come

Kingdom Come: Deliverance

České hry Kingdom Come už se prodalo více než milion kusů, takže už teď můžeme mluvit o úspěchu. Cesta k němu však...

Kdyby mi bylo sedm, po stavebnici Nintendo Labo bych šílel

Nintendo Labo

Nintendo Labo spojuje digitální svět videoher se stavebnicí z papírového kartonu. Kdo si chce zahrát, musí si hračku...Práce snů? Streamer Ninja si hraním vydělává půl milionu dolarů měsíčně

Richard Tyler Blevins aka Ninja

Američan Tyler Blevins si díky hraní oblíbené počítačové hry Fortnite vydělal miliony dolarů. A jeho fanouškovská...

Zázrak se nekoná, filmový Tomb Raider je těžký průměr

Alicia Vikanderová ve filmu Tomb Raider (2018)

Kletbu filmových adaptací nový Tomb Raider sice nezlomil, ale vyloženě neurazil, i když jde o průměr. Hráč si po...

Usednout do traktoru Zetoru můžete v Brně a nově i v Pure Farming 2018

Pure Farming 2018

Právě dnes, v úterý 13. března, vychází nový vyzyvatel pro zažité farmářské simulátory. Byli jsme se na něj podívat v...

Další z rubriky

Naučil simíky brát drogy a vydělává na tom 6000 dolarů měsíčně

The Sims: BasementalCC mod

Díky štědré podpoře od fanoušků se šikovný modder uživí tím, že do „simulátoru života“ The Sims přidává ilegální...

Usednout do traktoru Zetoru můžete v Brně a nově i v Pure Farming 2018

Pure Farming 2018

Právě dnes, v úterý 13. března, vychází nový vyzyvatel pro zažité farmářské simulátory. Byli jsme se na něj podívat v...

Jak vnímáte násilí ve hrách?

Násilí ve hrách - Mortal Kombat

Téma násilných počítačových her a jejich neblahého vlivu na mládež se vrací v pravidelných intervalech. Naposledy se mu...

recept-na-domaci-pohankove-mleko
recept-na-domaci-pohankove-mleko

Skvělá alternativa běžného mléka, kterou ocení všichni alergici.Najdete na iDNES.cz