Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Na život a na smrt. Boj o přežití vyhrála firma díky on-line službě

aktualizováno 
Úprava hry pro potřeby Steamu přinesla nezávislému studiu nečekaný zisk. Služba Xbox Live naproti tomu nezafungovala.

Na život a na smrt

Digitální distribuce je jedním z nejdiskutovanějších herních témat současnosti. Do řad jeho obhájců se zařadilo i vývojářské studio Introversion Software, které stálo na pokraji krachu. Příjmy plynoucí z prodeje jejich produktů prostřednictvím on-line služby Steam mu ale doslova a do písmene zachránily život.

DefconIntroversion Software mají na svém kontě hry jako Defcon, Darwinia nebo Multiwinia. Všechny tři byly odbornou kritikou přijaty značně kladně, ale ani jedna z nich není typickým produktem pro široké masy. Proto není divu, že prodeje nebyly kdovíjak úžasné.

Navíc celou situaci stěžovala nezávislost studia, tedy skutečnost, že za svými zády nemá podporu nějakého velkého vydavatele. Firma vydala konverzi hry Multiwinia+ pro on-line službu Xbox Live Arcade, fungující na konzoli Xbox 360, ale i zde byly prodeje značným zklamáním, pokud ne přímo katastrofou. V tu chvíli bylo propuštění zaměstnanců a zavření studia doslova na spadnutí.

Karty se ale začaly obracet v okamžiku, kdy Introversion do své hry Defcon pro PC implementovali achievementy (tedy jakési odměny získané za dosažené úspěchy při hraní) pro službu Steam. Díky tomu se hře dostalo i lepší propagace ze strany firmy Valve, která Steam provozuje.

Multiwinia"Prodeje přes Steam byly prostě fenomenální," pochvaluje si Mark Morris, marketingový ředitel Introversion Software, a přidává pár čísel s nadějí, že se za to na něj nebudou ve Valve zlobit.

"Nyní jsme na Steamu prodali hry za více než 2,5 milionu dolarů, což je pro naši firmu velice dobré. Ne všechno samozřejmě spadne do naší kapsy, protože jsou zde různé zvýhodněné balíčky a podobně, ale v zásadě to odpovídá skoro jednomu milionu liber, takže jsme opravdu velmi spokojeni."

Naproti tomu zmiňuje, že služba Xbox Live Arcade od Microsoftu se firmě moc neosvědčila. Zmíněná hra Darwinia+ tam totiž byla po dobu šesti týdnů zařazena v kategorii "Nákup týdne" za zvýhodněnou cenu 800 Microsoft bodů, ale vliv této skutečnosti byl ve výsledku naprosto minimální.

"Prodeje se zvýšily, ale nijak výrazně, a to i přesto, že jsme se pohybovali kolem šestého nebo sedmého místa v žebříčku nejstahovanějších her," podivuje se Morris. Na základě toho pak došel k závěru, že zde musí být značný propad mezi Darwiniaprvními dvěma nejprodávanějšími tituly a zbytkem.

A proto nepřestává chválit Steam, přestože nezastírá, že spolupráce s ním je občas obtížná. "Dokonce bych si dovolil tvrdit, že pokud nejste na Steamu, tak v žádném případě nejste nezávislým studiem."

"Na této platformě musíte fungovat zcela bezpodmínečně. Steam nevyžaduje exkluzivitu a není lehké se tam dostat, protože Valve to nedělá jednoduché, ale to je součást výzvy. Pokud chcete provozovat herní studio, tak musíte najít způsob, jak se tam dostat, " uzavírá Morris.

Ponechejme ovšem pro tuto chvíli stranou diskusi, nakolik je studio nezávislé, pokud by mělo být závislé na příjmech ze Steamu.

Autor:Nejčtenější

Příběh nelehkého zrodu českého herního hitu Kingdom Come

Kingdom Come: Deliverance

České hry Kingdom Come už se prodalo více než milion kusů, takže už teď můžeme mluvit o úspěchu. Cesta k němu však...

Kdyby mi bylo sedm, po stavebnici Nintendo Labo bych šílel

Nintendo Labo

Nintendo Labo spojuje digitální svět videoher se stavebnicí z papírového kartonu. Kdo si chce zahrát, musí si hračku...Jak svádět ženy? Bizarní hra Super Seducer vás to rozhodně nenaučí

Super Seducer : How to Talk to Girls

Interaktivní film Super Seducer chtěl zábavnou formou naučit nesmělé muže svádět ženy. Jenže výsledkem je příšerná...

Zázrak se nekoná, filmový Tomb Raider je těžký průměr

Alicia Vikanderová ve filmu Tomb Raider (2018)

Kletbu filmových adaptací nový Tomb Raider sice nezlomil, ale vyloženě neurazil, i když jde o průměr. Hráč si po...

Usednout do traktoru Zetoru můžete v Brně a nově i v Pure Farming 2018

Pure Farming 2018

Právě dnes, v úterý 13. března, vychází nový vyzyvatel pro zažité farmářské simulátory. Byli jsme se na něj podívat v...

Další z rubriky

Usednout do traktoru Zetoru můžete v Brně a nově i v Pure Farming 2018

Pure Farming 2018

Právě dnes, v úterý 13. března, vychází nový vyzyvatel pro zažité farmářské simulátory. Byli jsme se na něj podívat v...

Zázrak se nekoná, filmový Tomb Raider je těžký průměr

Alicia Vikanderová ve filmu Tomb Raider (2018)

Kletbu filmových adaptací nový Tomb Raider sice nezlomil, ale vyloženě neurazil, i když jde o průměr. Hráč si po...

KOMENTÁŘ: Jak může Cyberpunk 2077 překonat Zaklínače?

Cyberpunk 2077

Třetí Zaklínač se zaslouženě stal celosvětovým hitem, který pro výpravné hry v otevřených světech nasadil novou laťku....Najdete na iDNES.cz