Nákup komponentů - držme se s proudem

  • 18
Přemýšleli jste někdy nad tím, proč vlastně stojí hi-end modely jednotlivých součástí počítače tolik peněz, když jen o něco méně výkonné komponenty jsou mnohem výhodnější? Podle čeho se tedy řídit při nákupu počítačových součástí? Odpovědi na tyto otázky, a nejen to, najdete v našem článku!

Nejprve by asi bylo dobré vysvětlit si mechanismus fungování většiny společností prodávajících a vyvíjejících hardware. Ty jsou často nuceny velmi tvrdou konkurencí snižovat ceny "masových komponentů" na velice nevýhodnou úroveň (z pohledu výrobce). Například ceny pamětí byly v minulém roce stlačeny výrazně pod hranici rozumné únosnosti. Důkazem toho budiž i problémy jedné z největších firem na výrobu pamětí (Hynx). Dalším příkladem jsou procesory do laciných desktopů (Celeron a Duron), které by díky své cenové hladině mohly sotva uživit obrovské kolosy investující miliardy do výzkumu, výroby, marketingu,... Na trhu samozřejmě funguje běžný systém nabídky a poptávky. A právě poptávka po nejvýkonnějších komponentech je velice silná v oblasti, kde se nehledí na každou ušetřenou korunu či dolar – v oblasti serverů a výkonných pracovních stanic. Právě tam si některé firmy vydělávají na to, abychom se mohli těšit z levných a přitom tak výkonných komponentů. To je patrné zejména u procesorů – zvláště pak u modelů jako je Intel Xeon či chystaný AMD Opteron.

Výběr procesoru přináší většinou dilema rozporu ceny a výkonu. V současnosti se vyplatí investovat spíše než do procesoru do moderní a rozšiřitelné základní desky. Tím však přichází problém výběru platformy, tudíž i výrobce procesoru. Mezi současně nejvýhodnější modely patří Intel Pentium 4 (Northwood) 1,6 GHz a 1,8 GHz, které jsou oproti starším procesorům s jádrem Willamette označovány indexem "A". Tyto procesory se dají přetaktovat až za magickou hranici 2 GHz, čímž může šikovný uživatel doopravdy solidně ušetřit. Jako čipovou sadu můžeme vřele doporučit SiS 645DX osazenou pamětmi DDR SDRAM (výhodné jsou PC2100). Velikost operační paměti bych doporučil nejméně 256 MB.

Velmi výhodné procesory od AMD jsou jednak Durony (modely 1 GHz a 1,2 GHz), ale také silnější Athlony XP (model 1800+). S přetaktováním to již natolik slavné není, ale na druhou stranu takový Athlon XP 1800+ deklasuje v některých testech i "číselně" silnější Pentium 4. U čipové sady pro procesory AMD bych doporučoval nejnovější VIA KT333 nebo SiS 745. Naopak pozor bych si dával na současné čipové sady od NVIDIE, protože nedosahují příliš dobrých výsledků v operacích s pevným diskem. Mimochodem tím nechci naznačit, že NVIDIA není kvalitní výrobce čipových sad, ale v současnosti byste si pouze zbrzdili počítač, což je patrné obzvláště při výběru výkonného pevného disku. Volba pamětí je v tomto případě jednoznačná – PC2100, nejméně 256 MB. Výkonnější paměti (PC 2700) mají pouze nepatrný efekt na výkon celého počítače, protože frekvence systémové sběrnice je pouze 266 MHz, zatímco paměti PC 2700 běží efektivně na 333 MHz.

V oblasti grafických karet se v poslední době hodně hovoří o GeForce4 Ti 4200, jehož přetaktováním můžete dosáhnout fantastických výsledků. Pokud patříte mezi příznivce společnosti ATI, pak je vhodným kandidátem na výběr grafické karty model Radeon 8500 nebo jeho odlehčená verze označená písmeny „LE“ (Light Edition). Jednoznačným kandidátem poměru ceny k výkonu je však model od NVIDIE (Ti 4200).

Pokud vybíráte pevný disk, soustřeďte se zejména na to, aby měl 7200 otáček za minutu a hustota jeho záznamu dosahovala dnešního lepšího standardu – 40 GB na plotnu. Dejte si však raději pozor na disky od IBM, protože se ukázalo, že některé modely jsou poruchové. Tato firma také výrazně omezuje výrobu pevných disků.

Ještě bych rád doporučil všem, kteří si chtějí pořídit monitor, aby rozhodně nešetřili, protože to, co by ušetřili na monitoru, by utratili za dioptrické brýle. Většině uživatelů bohatě stačí 17' CRT monitor, který zvládne v rozlišení 1280x1024 obnovovat obraz frekvencí 85 Hz.

Závěrem bych rád nabádal všechny zájemce o koupi hardware, aby byli obezřetní, protože se nezřídkakdy stává, že vás prostě obchodník "natáhne". Abychom zabránili podobným nepravostem, musíme se udržet ve stavu dobré informovanosti. Tímto článkem jsem sice informoval o pouhém výseku trhu, ale snažil jsem se najít oblasti, ve kterých byste mohli skutečně ušetřit. Raději si prohlédněte ceníků několik nežli jen jeden jediný. Ačkoliv nepochybuji, že jsme všichni dost zdatní na pár kliků na stránkách internetových obchodů. Mnozí z nás mají špatnou zkušenost typu "Sakra, vždyť tady se prodává ten procesor o tisícovku levněji!".

A snad ještě několik slov k výrobcům hardware. Je jasné, že jste mohli částečně nabýt dojmu, že jen o pověstný fous výkonnější hardware se prodává o slušnou sumu dráž a tím se na nás výrobci obohacují. Máte samozřejmě pravdu :-), ale vidíte jen polovinu problému. Proto, aby výrobci mohli nabídnout nižší ceny u levných a dostatečně výkonných komponentů, tak si prostě někde vydělat musí...


Témata: Intel