Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

NARC – pohoda, jazz a Liquid Soul

  12:00aktualizováno  14. června 6:22
V roce 1988 byl NARC velice populární videohrou. Zajímalo nás, zda jeho novopečený následník dosáhne téhož úspěchu, a proto jsme se vydali s tužkou a blokem přímo na nejbližší oddělení DEA.

NARC Jak už víte, NARC v našem případě rozhodně není zkratkou organizace National Association of Regional Councils, sídlící na Connecticut Avenue ve Washingtonu, D. C., ale názvem hry, která se kromě obvyklou 3rd person akcí snaží zaujmout potencionální fajnšmekry jistou dávkou novotin, potažmo pak jistou dávkou narkotik.

Hlavní úlohu ve story, předložené nám vývojáři z Point of View, hrají dva agenti protidrogového oddílu policie DEA. Kromě odznaku a základní výbavy však nemají mnoho společného. Zatímco Jack Forzenski, nově přivelený synovec šéfa oddělení, je tak říkajíc stále jednou nohou v průšvihu (čemuž odpovídá i jeho současné platové ohodnocení), jeho parťák Marcus Hill je skoro ctnostným vzorem muže zákona, který svou službu bere smrtelně vážně. Navzdory rozdílům jim společná práce vcelku klape, takže za pomoci hráče jsou schopni rozlousknout nejeden herní problém, popřípadě nejednu zločineckou organizaci, v nejhorším případě alespoň jednu zločineckou lebku. Navzdory přítomnosti dvojice charakterů jde z pohledu hráče o jednu a tutéž postavu, která pouze čas od času změní vzhled. Pohyby obou detektivů, střídajících se na obrazovce v průběhu misí, se stejně jako jejich výbava NARC prakticky neliší. Prezentace zmíněného dua je tedy prospěšnou pouze v oblasti scénáře, kde zajišťuje dějové návaznosti projevující se kupříkladu kooperací obou detektivů při postupu oblastí. A co vlastně tito detektivové provádí přes den a po večerech?

Navzdory přítomnosti dvojice charakterů, z pohledu hráče jde o jednu a tutéž postavu, která pouze čas od času změní vzhled.

V zásadě je činnost obou omezena především na plnění úkolů, které jsou rozčleněny v řadě misí, obsažených ve dvou sáhodlouhých kampaních a zejména spočívá v zatýkání prostitutek, skořápkářů a drogových dealerů. Na své si kromě toho přijdou i rození střelci či odvážní bojovníci, preferující kontaktní souboje. K využití se nabízí početná skupina střelných zbraní, nevyjímaje ani takové exponáty, jakým je příruční raketomet. Pro oživení a jako odměna za zásluhy se po čase vyskytne i speciální zakázka šéfstva, umožňující partnerům vycestovat do zahraničí, a to díky tomu, že v zorném poli výše postavených se objeví špičky drogových kartelů, sídlící v daleké Asii.

NARC Abyste se však mohli vydat na zmíněnou služební cestu a dosyta si užít s ní spojených diet, je nutné splnit hned několik podmínek. První z nich je tutoriál, zakomponovaný velmi dobře v samostatné misi, odehrávající se v domovských Státech. Během něj se s vervou nováčka naučíte pracovat se služebním odznakem, rukama, nohama a také trochu hlavou. Kromě tréninku zatýkání absolvujete stručný výcvik v boji muže proti muži a získáte základní přehled o zbraních a drogách. Pravda, služební odznak – to nevypadá na žádnou těžkou práci, jenže... Policejního odznaku se většina gangsterů zalekne a svůj respekt projeví tím, že se bez odporu nechají zabásnout (alespoň v této hře). Abyste neměli cestičku dlážděnou zlatem a odznak beztrestně neukazovali kdekomu, číhá na vás menší fígl v jeho konfrontaci s vaší aktuální pověstí. Ta je vyjádřena číselně, a to s maximální hodnotou 100. Pakliže se chováte vzorně, tzn. odevzdáváte získané drogy do policejní úschovny, nemlátíte mládež za to, že kouří na hřišti a nestřílíte po prostitutce, protože vám chtěla dát zadarmo, jste OK a můžete tasit odznak se všemi pozitivními důsledky. Jestliže se však občas v práci sjedete, mlátíte civilisty za to, že spěchají do práce, necháváte zločince okrádat bezbranné slečny a přebytečná narkotika raději než odevzdávat nadřízeným prodáváte za účelem osobního zisku na ulici, NARC reputace vám jde dolů jedna radost. Nelze se pak divit, že namísto respektu z odznaku se dočkáte ze strany zločince despektu, doprovázeného ranami basebalovou pálkou nebo sekáčkem na maso.

Policejního odznaku se většina gangsterů zalekne a svůj respekt projeví tím, že se bez odporu nechají zabásnout.

Bez ohledu na to, zda budete ve hře preferovat poctivé služební praktiky anebo se necháte zlákat vidinou lehce získaných peněz na šikmou plochu, se příběh odvíjí takřka lineárně. Jediný faktický důsledek morální zásadovosti detektiva se objevuje v několika málo okamžicích, kdy jste v rámci absolvované mise upláceni drogovými šéfy. Například nesete na policejní stanici zabavené důkazy a jste požádáni o jejich vydání do rukou kartelu. Pokud se rozhodnete přijmout tučný obolus za cenný „corpus delicti“, mise je splněna bez jakýchkoliv dalších obstrukcí a vy si můžete dát šlofíka. V případě, že si zachováte tvář a doličný předmět se rozhodnete odnést na policejní stanici, vyrojí se za příští zatáčkou početná skupina útočníků, kteří se vám budou snažit váš záměr překazit s tím nejvyšším možným nasazením.

NARC Částečně negativním herním elementem je stereotypní projev měst, v nichž se příběh odehrává. Ačkoliv by spoustu hráčů rozlohou uspokojila, chybí jim drobet variability. To se projevuje zejména při opětovném průchodu městskými čtvrtěmi, kdy na stejných místech narazíte znovu a znovu na tatáž individua (dealery, lehké děvy, atp.). Rovněž umístění začátku misí do téhož bodu (v blízkosti policejní stanice) nepůsobí nijak zajímavě, i když z logického hlediska je vlastně všechno v pořádku. Hráč tím může být velmi brzy znechucen, zvláště touží-li po více rozmanitém prologu akce. Skutečnost, že mnohdy je k dispozici kromě další předepsané mise i speciální – nepovinná, pocitu ze stereotypu příliš nezabraňuje.

V jiné době, v jiném městě

Obdobně jako detektivové v NARC zametali se zločinci všeho druhu i krásná D´arci Sternová se svým parťákem Roperem McIntyrem, hrdinové to akční hry Urban Chaos (PSX – 2000) z produkce Eidosu. Narozdíl od Jacka a Marcuse se půvabná policistka a ex-voják lišili svými bojovými schopnostmi. Zatímco D´arci byla skvělou gymnastkou a střelkyní, Roper se stal obávaným zvláště v osobních soubojích. Pokud bychom oba zmíněné tituly porovnali, zjistíme, že kromě žánrového zaměření mají mnoho dalších společných prvků – dva ochránci zákona, „mission based“ systém, použití střelných zbraní, pěstní souboje, zatýkání kriminálníků, zločinecká organizace v pozadí, a tak dále, a tak dále. Vzhledem k uvedenému se přímo nabízí srovnání zmíněných her. Pokud je porovnáme z hlediska kvality zpracování výše specifikovaných atributů a s ohledem na časový odstup, nemůžeme si nevšimnout pozitivnějšího skóre Urban Chaosu, který kromě horší grafické stránky takřka ve všech hratelnostních atributech současný NARC předčí.

NARC Co se týče akční složky zde recenzovaného titulu, nechybí v ní trocha humoru, krapet násilí ani špetka logiky a se zřetelem na aktuální normy by se rozhodně neměla stát nudnou. Na jednu stranu zajímavé a různorodé, na druhou stranu nepříliš těžké „bojové úkoly“, zaměřené na záchranu rukojmích, získávání informací, eliminaci oponentů, odposlouchávání bossů a dokonce i vysvobození parťáka, zvládnete bez větších potíží. Díky tomu byste neměli být uvedeni do stavu frustrace z nesplnitelných poslání, což hratelnosti této s nadsázkou pojaté hry jedině prospěje.

Nemalou roli hrají v našem příběhu drogy. Vyskytují se hned v několika reálných formách, kromě fiktivního Liquid Soulu. Ve hře plní narkotika přinejmenším dvojí funkci, a to jednak jako atribut pouličního prodeje a také coby dočasný podpůrný prostředek. Prodejem narkotik lze zvýšit své osobní konto, což může přijít vhod při koupi zbraní od ilegálního prodejce. Užitím různých typů drog získává postava specifické výhody, počínaje vizuálním odlišením zločinců od řádných občanů a konče ziskem takřka nepřemožitelnosti. Používání drog samozřejmě s sebou nese známá rizika. Tvůrci hry na ně pamatovali a vskutku – po

Klady a zápory

Plus zajímavá koncepce
Plus rozmanitost misí
Plus dobrý soundtrack

Mínus identické schopnosti hrdinů
Mínus stereotypní lokace
Mínus nevýrazná grafika

užití Liquid Soulu, resp. něčeho slabšího, se hned za dočasným vylepšením schopností dostaví také nevolnost a při nezvládnutí předepsaných nápravných opatření (za asistence ovladače) třeba i smrt. Inu, „C´est la vie“.

Úroveň grafického zobrazení, jak už bylo předesláno v preview, není ničím překvapujícím. Uvolněná (byť stereotypní) města při krátké procházce působí velmi příjemně a leckdy jejich návštěva vyvolá i vzpomínky na minulost. To zejména ve druhé a poslední – asijské kampani, na vždy živé a z jiných her dobře známé hongkongské „Van Chai Road“. Kromě pohodové grafiky je nutné zmínit se o výborně namluvených dialozích, kvalitním a chytlavém soundtracku a také o bonusovém materiálu v podobě skryté úrovně a odemykatelné arkády, který je přístupný hráči po splnění vedlejšího úkolu dané kampaně, spočívajícího v sesbírání po městě rozmístěného kontrabandu. Celkově vzato, v případě NARC nejde o nic světoborného, ale také se nejedná o žádný propadák. Prostě průměrná hra se zajímavými, někdy bohužel nepříliš šťastně realizovanými nápady.

NARC
Výrobce/Vydavatel Point of View/Midway
Platforma PlayStation 2, Xbox
Multiplayer: ne
Vibrace/Analog: ano/ano
Paměťová karta: 53 kB
Verdikt: Příjemné zpestření volného času v případě, že slevíte z nároků na preciznost a sofistikované technické zpracování.
Hodnocení: 65% (info)

Autor:


Témata: Dieta, Humor, Kartel, Xbox, Zisk

Nejčtenější

Žádný milovník vláčků by si neměl nechat ujít český projekt Mashinky

Mashinky

V českých luzích a hájích se kutí mnoho zajímavých projektů. Jedním z těch nejsledovanějších jsou cenami ověnčené...

RECENZE: První placený přídavek pro český Kingdom Come je rozpačitý

Kingdom Come: Deliverance: From Ashes DLC

Placený přídavek From the Ashes nepřináší nic z toho, proč Kingdom Come tak milujeme. Možnost spravovat vlastní vesnici...RECENZE: Erotický horor Lust for Darkness neděsí ani nevzrušuje

Lust for Darkness

Nezávislá polská hra slibovala kombinaci erotiky a hororu. Krve i nahých lidí je tu sice přehršel, ale přesto je...

Neonacisté verbují děti pomocí Fortnite a Minecraftu

Parodie na Minecraft nazvaná Mein Kraft (Ilustrační obrázek)

Řada populárních online her oblíbených především u mladých hráčů je ideálním prostředím pro náboráře extrémistů.

Saúdská Arábie zakázala desítky videoher, neunikl ani třetí Zaklínač

Zaklínač 3: Divoký hon

Saúdská Arábie zakázala sedmačtyřicet videoher v reakci na sebevraždu dvou dětí. Důvodem je podezření, že sebou nechaly...

Další z rubriky

RECENZE: Ve strategii Ancestors Legacy budete dobývat a plenit

Ancestors Legacy

Nová historická strategie od polského studia Destructive Creations se hlásí o vaši přízeň a rozhodně má s čím vyrukovat.

RECENZE: Čím více zabíjíte, tím jste silnější. Vampyr není pro každého

Vampyr

Zvláštní kombinace detektivní adventury a akčního RPG se povedla jen napůl. Pokud byste ke skvělému příběhu chtěli i...

RECENZE: Agony měl šokovat zpracováním pekla, ale je to nudné béčko

Agony

Výlet do pekla by nechtěl asi zažít na vlastní kůži nikdo, ale taková virtuální exkurze ve hře, to je jiná. Madmind...Najdete na iDNES.cz