Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

NARC - exkluzivní první dojmy

  12:00aktualizováno  27. února 9:18
Odevšad slyšíme, že drogy jsou špatné. Raná PS2 verze hry NARC nám ovšem ukazuje, že tomu tak nemusí být vždy. Pokud totiž slouží jako námět na zábavnou akční hru, nemůžeme být rozhodně proti.

NARC Nemá cenu si nalhávat, že může jen tak kdeco konkurovat skvělé sérii GTA. Zdá se, že to ve většině případů pochopila už i většina všech herních vývojářů, a tak se povětšinou naštěstí k problematice městské akce stavějí „tak trochu jinak.“ To je případ i hry NARC, která se tvoří v interních studiích firmy Midway a jejíž hratelný kód v minulém týdnu dorazil do naší redakce. A přestože zdaleka ne všechno v ní je doladěno do finální podoby, dovolíme si i přesto konstatovat. Že tato hra by mohla být černým koněm letošního roku.

Ani ne tak proto, že by dokázala třeba v něčem konkurovat právě skvostnému GTA, ale prostě jen proto, že to asi bude dobrá zábava a zároveň i docela slušná sranda. Přesto hra jistě vzbudí velkou vlnu kritiky, protože tahle hra tak trochu vyvrací názor, že drogu musejí být nutně špatné. Jak již napovídá samotný název, jsou drogy hlavním předmětem všeho zdejšího dění, přičemž je vlastně i úplně jedno, zdali je berete nebo zabavujete překupníkům a podobnému zločineckému póvlu.

NARC

Zajímavě se jeví systém boje na pěsti, kdy můžete do soupeře bušit ručně nebo kopat.

Začínáte jako policista Jack Frozenski, kterému se ovšem hned na začátku hry „povede“ vyrobit při akci menší průšvih a je proto suspendován do funkce běžného pochůzkáře. Ulice je ale ideální příležitost k tomu, naučit se základní principy hry a dokonale si je zažít, nehledě na to, že abyste se dostali „zpátky do akce“, budete muset holt předvést nějaké výsledky jako slušný a správný policista. Jackovými prvními prvními úkoly tak bude nejprve jen tak lehce usměrnit nějaké ty narušitele veřejného pořádku či překupníčka s trávou a při té příležitosti mu zabavit kontraband. Zároveň tak získá základní přehled o otevřeném městě, které má sice rozlohou a možnostmi hodně daleko do městského státu San Andreas, ale to že že ani zde není váš postup hrou nijak striktně nalajnován, je určitě slušné plus.

Pro boj s organizovaným zločinem můžete využít slušnou řádku možností, v níž sice nefigurují takové perly jako kupříkladu přivolávání letecké podpory jako v Mercenaries, ale to bude spíš tím, že tady se na to jde mnohem víc tak říkajíc na rovinu. V prvé řadě se tedy prokážete policejním průkazem, což na některé zločince překvapivě může i fungovat a sami se vzdají. Mnohem častěji ale NARC začnou prchat nebo se do vás pustí hlava nehlava. V takovém případě je potřeba se za nimi tím největším úprkem a tak trošku ho zklidnit, usměrnit, nasadit klepeta a zabavit vše co má u sebe. To platí i v případech, kdy už za „vzorné“ chování nafasujete bouchačku. Poté se samozřejmě dostanete i k těžším zbraňovým kalibrům, s nimiž se hra stane zase o něco veselejší a zábavnější, protože to budete moci kropit, seč vám budou náboje stačit. Zajímavě se ale jeví i systém boje na pěsti, kdy můžete do soupeře bušit ručně, kopat a nebo jej uchopit a pak mu vlepit nějakou tu pěsťovku či koleno z větší blízkosti a s větší razancí. Pokud protivníka již držíte, můžete stisknout tlačítko s trojúhelníkem, čímž začne proces zatýkání. Opakovaným tisknutím tlačítka se naplní ukazatel, který se ale v tu ránu zase vybije, aby jeho nabíjení mohlo začít znovu automaticky a podstatně rychleji a v okamžiku kdy jeho hodnota dosáhne předepsané oblasti, je potřeba stisknout křížek. Pokud se vám to nepodaří, protivník se vám vykroutí a vy ho musíte nahánět znovu. Pokud ano, skonči s rukama za zády a nepomohou mu již ani všichni svatí.

Pokud se někde na cestě k finálnímu produktu nestane něco strašného, můžeme se zatím těšit na slušnou akční hru, která by mohla být tak příjemná, jako dávka ganji.

NARC Každopádně až sem by to stále mohlo vypadat na vcelku průměrnou akci v ulicích města, jakých tady můžeme mít bezpočet. Co ji ale značně zvedá nahoru je celkové pojetí s nadsázkou, humorem a velká uvolněnost, která je zde cítit na každém kroku a která přímo huláká „Já nejsem GTA!“ Již v počátcích na vás dolehne atmosféra temných uliček plných nejrůznějších huličů, smažek a podobných sociálních případů, mezi nimiž se pohybují rádoby drsní pěšáci velkých narkobaronů. Celkový dojem pak působí jako mix filmů Training Day a Mizerové, přičemž váš kníratý šéf vypadá, jako by vypadl z klipu Sabotage od Beastie Boys. Tomu odpovídají i hutné hlášky všech zúčastněných aktérů a názvosloví všech zdejších komodit (X,H, Ganja atd.). Je to zkrátka slušně namíchaná uvolněná směska, která je navíc podobně jako zmíněné filmové trháky i poměrně vtipná a zábavná.

Narkotika ve videohrách

Ať vzpomínáme jak vzpomínáme, užívání omamných látek nám ve videohrách přijde stále jako docela unikátní jev. Z poslední doby si vybavujeme snad jen první Deus Ex, v němž jste si do těla mohli nacpat kdeco. Vaše vlastnosti se sice zlepšovaly zejména instalací nejrůznějších nanoimplantátů, ale pokud byla vaše životní energie na nízkých hodnotách, přišla jistě vhod i nějaká ta lahvinka, kterou člověk mohl najít v barech nebo u bezdomovců. Známým závislákem je ale rovněž Solid Snake, který bez cigáre nebo zklidňujících prášků nedá sniperovkou doslova ani ránu.

NARC Hodnocení hratelnosti zatím neshledáváme úplně na místě, jelikož v raném kódu se přeci jen vyskytuje ještě pár takových chybek, které by ve finální verzi asi určitě být neměly, ale i tak lze říci, že i v této fázi se už NARC hraje dost v pohodě. Zajímavé je ovšem grafické ztvárnění, které nezapře komixový nádech, což se k danému stylu dost hodí a čímž se autoři takticky vyhnuli složitému pilování detailního realismu. Jak již bylo naznačeno, velmi dobře působí zvuky a zejména vtipné hlášky, jejichž dabing se rozhodně nedá označit za amatérský. Pokud se tedy někde na cestě od betaverze, kterou jsme měli k dispozici, k finálnímu produktu nestane něco strašného, můžeme se zatím těšit na velmi slušnou (ve smyslu kvality, ve smyslu mravnosti tomu bude právě naopak) akční hru, která by mohla být tak příjemná, jako když si na rozjezd dáte jednu X, kterou posléze přiživíte dávkou ganji. Těšme se.

Index očekávání: 75%Nejčtenější

KVÍZ: Poznáte nejslavnější herní padouchy?

Call of Duty: WW2 - Zombie Mode

Většina kladných herních hrdinů si je podobná jako vejce vejci. Zato u záporáků se mohou vývojáři daleko více vyřádit,...

Umělá inteligence od Elona Muska už teď poráží profesionály ve hře Dota 2

Organizace OpenAI slaví s vývojem umělé inteligence spoustu úspěchů.

Vývojáři projektu OpenAI, u jehož zrodu stál vizionář Elon Musk, představili umělou inteligenci, která je schopná...Speedrunner dohrál nejtěžší hru loňského roku za 50 minut

Cuphead

Pouhých 50 minut stačilo hráči s přezdívkou TheMexicanRunner k tomu, aby pokořil neskutečně obtížnou skákačku Cuphead....

KOMENTÁŘ: Lezou vám krkem hry pro každého? Nejste sami, ale máte smůlu

Far Cry 5

Při pohledu na herní průmysl vynikne jeden zajímavý rozpor. Velcí vydavatelé se snaží hráčům zprostředkovat herní...

RECENZE: Erotický horor Lust for Darkness neděsí ani nevzrušuje

Lust for Darkness

Nezávislá polská hra slibovala kombinaci erotiky a hororu. Krve i nahých lidí je tu sice přehršel, ale přesto je...

Další z rubriky

Online střílečka The Culling 2 nemohla dopadnout hůře, nikdo ji nehraje

The Culling 2

Týden po vydání battle royale hry The Culling 2 můžeme její hráče spočítat na prstech jedné ruky. Pro autory to bude...

Původní začátek Mafie 3 byl prý tak drsný, že ho autoři nemohli vydat

Mafia III (PS4)

Mafia 3 prý měla na samém začátku obsahovat velice kontroverzní scénu, ale autoři ji nakonec nepoužili. Nejen, že ji ze...

Žádný milovník vláčků by si neměl nechat ujít český projekt Mashinky

Mashinky

V českých luzích a hájích se kutí mnoho zajímavých projektů. Jedním z těch nejsledovanějších jsou cenami ověnčené...Najdete na iDNES.cz