Čtvrtek 22. října 2020, svátek má Sabina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 22. října 2020 Sabina

NASCAR 06: Total Team Control

  12:00
Nejeden Evropan již krutil hlavou nad tím, jak mohou být závody série NASCAR v Americe tak populární, když se jezdí jen na okruzích s maximálně čtyřmi zatáčkami a to ještě stále doleva.

NASCAR 06: Total Team Control Závodů s tematikou NASCAR jsme si dosud v našich končinách mnoho neužili, ať již jsou důvody jakékoliv (nejvýznamnějším z nich bude jistě zdejší nízká popularita této motoristické disciplíny). A ať už se na dané téma díváte jakkoli, je třeba uznat, že je to zcela nepochybně škoda. Závody NASCAR jsou totiž po chvíli sledování nejen vcelku atraktivními, ale představují i poměrně vhodný materiál pro videoherní zpracování, kterého jsme si mohli užít naposledy již někdy dost dávno. Letos se ale v Electronic Arts smilovali a pamatovali i na nás Evropany, za což jim patří velký dík, jelikož si upřímně přiznejme, že série Formula One i WRC jsou sice fajn, ale jinak zde fanoušek skutečného motosportu mezi videohrami zase až tak na výběr nemá.

Velmi slušně si chlapci z EA poradili s jízdním modelem, který je velmi vyvážený a přesný.

NASCAR 06: Total Team Control Můžeme EA vyčítat cokoli: mamonářství, recyklování stále stejných nápadů nebo třeba prznění fotbalu a hokeje. Co jim ale upřít nelze je skutečnost, že typické americké sporty vždy uměli na výbornou a jak dokazuje NASCAR 06, umějí to stále. Výsledkem je i jakási lehčí forma osvěty, kdy zalíbení v pro nás netradičních sportech po zahrání hry najde čas od času i nějaký ten „analfabet“, který byl do té doby přesvědčen, že americké sporty jsou stupidní. Není lepšího příkladu než Tomáš Enge, na němž je vidět, že zdaleka ne každý, kdo umí perfektně řídit auta, bude okamžitě dávat na frak maníkům a jedné slepici v americké formulové sérii IRL. Holt, jezdit po rovinkách a občas zatočit doleva zdaleka není taková brnkačka, jak by to na papíře mohlo vypadat.

A přesně tento aspekt se novým NASCARům daří ztvárnit velice dobře. Uniformní okruhy, uniformní auta a další záležitosti daly tvůrcům prostor k tomu, aby se mohli soustředit na ztvárnění všech jemných nuancí NASCAR 06: Total Team Control nascarového závodění. Poněkud krutou daní je ovšem poměrně dosti nekvalitní, respektive dosti nelíbivá grafika, která v prvním okamžiku člověka poměrně dost zarazí. Na druhou stranu je to ale příjemné v tom, že je vidět, že ani hry pro Xbox nemusí disponovat stále podobnou technicky kvalitní, ale poněkud fádní grafikou :-). Co se týče prezentace ale naopak potěší krátká videa přímo se závodníky NASCAR, která jsou umístěna před některými herními misemi. Na obranu grafiky navíc poznamenejme, že hra po značnou část doby pracuje s dobrou dvacítkou závodních vozů, které se pohybují po trati, přičemž tak vysoký počet dnes u závodních her ještě zdaleka není obvyklý.

Zejména náruživější příznivci motoristického sportu by neměli příliš váhat.

Nabídka hry je poměrně pestrá, ale na druhou stranu v zásadě i klasická. Těžištěm hry je kariéra, kdy si nejprve v rámci NASCAR 06: Total Team Control dostupných možností vytvoříte vlastního závodníka, sepíšete první závodní kontrakt a vydáváte se vstříc závodní kariéře. Začínáte v některé z nižších soutěží, ale časem se s úspěchy objeví i lepší nabídky. V závodech získáváte peníze a slávu a to tak dlouho, dokud se nestanete ultimativní nascarovou superstar. Vedle kariéry je zde i pár dalších režimů, v nich plníte různé úkoly, za něž získáváte další bonusy, takže celkově v zásadě nic nového pod sluncem. Virtuálním mobilním telefonem nebo e-mailem vám průběžně chodí jak nové nabídky, tak i různé zprávy nejen od vašeho agenta, čímž se dostáváme k velmi zajímavé skutečnosti. Autoři totiž chtěli zpracovat tematiku NASCAR skutečně do detailu, a tak se zde setkáme vedle klasických závodů i s nejrůznějšími charitativními podniky, akcemi pro sponzory, merchandisingem a dalšími aktivitami.

NASCAR k pohledání

Vydání hry NASCAR 06 bude pro mnohé fanoušky motorismu takovým menším svátkem, jelikož se s touto disciplínou na obrazovkách v našich končinách moc často nesetkáváme i přesto, že za mořem patří tyto závody k velmi vyhledávaným titulům. Je to určitě škoda, protože nejen v EA umí tuto disciplínu již delší dobu výborně zpracovat. Spokojit se tak povětšinou musíme jen s tím, že se vozy a závody NASCAR čas od času objeví jako doplněk nějaké jinak zaměřené hry. Z poslední doby bude asi nejznámější TOCA Race Driver 2, ale něco na podobný způsob se objevilo již ve starém Ridge Raceru V. Samozřejmostí je ale i dlouhatánský ovál v Gran Turismu, kde ale plní spíše testovací účely.

NASCAR 06: Total Team Control Velmi slušně si ovšem chlapci z EA poradili s jízdním modelem, který je velmi vyvážený, přesný, a tím pádem zpočátku k mnohým nováčkům i poněkud krutý. Je potřeba mít se opravdu na pozoru a uvědomit si, že jízda ve vysokých rychlostech má svá specifika. Pro mnohé to možná bude znamenat šok a zbourání celoživotních představ, ale i v NASCARech se čas od času musí ubrat plyn, aby vaše nabouchaná mašina neskončila v betonové bariéře. Občas je potřeba dokonce ubrat plyn i proto, abyste nekolidovali s některým z ostatních vozů, které se řítí namačkány doslova plech na plech. Místní bouráky jsou na vysoké rychlosti sice primárně stavěné, stejně jako na to, že zatáčejí víceméně pouze vlevo, ale přesto je potřeba brát v úvahu, co všechno se v takových rychlostech může stát. Zatímco zpočátku budete nadávat na to, že vás některý ze soupeřů poslal do hodin, a později na to, že jste v hodinách i jen po malém ťukanci, časem si uvědomíte, že tak tmu je zatraceně správně. Pak se již nebudetemoci divit ani v případech, kdy se váš vůz dostane „nesmyslně“ do smyku „jen proto“, že jste v plné rychlosti sjeli v zatáčce z klopeného úseku na plochý zaváděcí pás.

NASCAR 06: Total Team Control NASCAR 05 tak opět představuje jakousi osvětu nejen pro fanoušky motorismu a dokonce se dá říci, že je nástrojem mnohem názornějším nežli kterýkoliv jiný závodní simulátor, kde se jezdí na klasických okruzích a ne na oválech. Pokud vám to nedává smysl, zkuste se na to podívat takto: zatímco v Gran Turismu závisí chování vozu a předvedený výkon na spoustě faktorů (namátkou kupříkladu třída, typ náhonu atd.), zde se setkáváme s mnohem unifikovanějším závodním prostředím v němž toho není zase tolik, abyste se v tom mohli ztratit, a tak mnohem lépe můžete zkoumat chování vozu v zatáčkách s různým stupněm klopení či rozdílným poloměrem. Ve výsledku tak mnohem dříve přijde pocit, že hře již opravdu dobře rozumíte a víte, co přesně máte dělat.

A to rozhodně není k zahození. Stejně jako zvuková stránka hry. I když, upřímně řečeno, nevíme, jak přesně má v reálu

Klady a zápory

Plus Důraz na detailní zpracování NASCAR světa
Plus Různé závodní třídy
Plus Propracovaná jízdní fyzika
Plus Poškození nejen vizuální

Mínus Grafika
Mínus Pro neznalé a začátečníky může být hra nezáživná až frustrující

znít zvuk motoru NASCAR speciálu, takže nám místní ozvučení vozů připadá o něco méně burácivé než bychom čekali, ale o to více to vynahrazuje mluvené slovo v podobě komunikace s boxy, která zní poměrně dost autenticky. Slušný je i výběr soundtracku, povětšinou z pytle s nápisem klasický rock, a tak nelze dnes recenzovanou hru nedoporučit. Zejména náruživější příznivci motoristického sportu by neměli příliš váhat, zatímco ti, kdož k realistickému závodění, potažmo k závodění obecně, zase až tak moc netíhnou, by měli případný nákup zvážit. Jezdit totiž desítky a stovky kol pořád jenom doleva pro ně totiž nemusí být zdaleka taková zábava jako vylepování .

NASCAR 06: Total Team Control
Výrobce/Vydavatel EA/EA
Platforma Xbox, PlayStation 2
Multiplayer: ano
Vibrace/Analog: ano/ano
Paměťová karta: HDD
Verdikt: Jezdí se zde sice jen stále doleva, ale za zkoušku to rozhodně stojí.
Hodnocení: 80% (info)

  • Nejčtenější

Sega rozdává nevydaný prototyp Golden Axe. Jeho autor je vzteky bez sebe

Vydavatelství Sega zveřejní rozpracované, ale nikdy nedokončené pokračování kultovní mlátičky Golden Axe. K dispozici...

Obrovský zájem, vše vyprodáno. K herním novinkám se nedostane každý

Letošní podzim je jedna velká zkouška trpělivosti pro hráče. O nové grafické karty, herní konzole či VR brýle je jedna...

Nechutná operace oka stále děsí. Vývojář vzpomíná na vznik legendární scény

Děsivá scéna ze hry Dead Space 2, ve které si hlavní hrdina musí skrze oční bulvu zastrčit do mozku speciální jehlu,...

RECENZE: Age of Empires III: Definitive Edition je nadčasový, ale ty bugy

Vývojáři už nám naservírovali remastery dvou předchozích dílů, ale bez kompletního setu by to nebylo ono. Zatím...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Mario Kart Live vás budou bavit. Závody, jak jste je ještě nezažili

Na trh se dostala nová hračka, která je oproti běžné produkci hodně jiná. V Mario Kart Circuit se totiž závodí ve...

Po čtyřicítce žijeme na vypůjčený čas, říká lékař David Sedmera

Premium Lidské tělo je velmi přesný a dokonalý mechanismus. V některých směrech až zázračný. Proč je však uspořádání těla...

Jak vyležet ‚lehký covid‘. Praktičtí lékaři radí, jak na samoléčbu

Premium Tak jako jiné virózy i obávaný covid-19, pokud zaútočí jen v mírné či střední síle, se musí doma prostě a jednoduše...

Shromáždění vlastníků jsou kvůli pandemii v ohrožení. Právník radí, co dělat

Premium Vyhlášení nouzového stavu komplikuje situaci společenstvím vlastníků bytových jednotek. Do konce roku musí totiž výbory...

  • Další z rubriky

Mario Kart Live vás budou bavit. Závody, jak jste je ještě nezažili

Na trh se dostala nová hračka, která je oproti běžné produkci hodně jiná. V Mario Kart Circuit se totiž závodí ve...

RECENZE: Letošní ročník NHL je nejzbytečnější v historii značky

Pokud jste se těšili, že si letošní výpadek opravdového hokeje nahradíte alespoň tím virtuálním, máte smůlu. Poslední...

Peklo nikdy nespí. V novém přídavku k Doomu vás čeká spousta práce

Skvělá střílečka Doom Eternal dostala přídavek The Ancient Gods a fanoušci mohou být nadšení. Masakrování krvelačných...

Knížkový adventní kalendář: vyměňte letos čokoládu za kouzelné vánoční příběhy
Knížkový adventní kalendář: vyměňte letos čokoládu za kouzelné vánoční příběhy

Chvíle strávené nad knížkou jsou pro děti velmi důležité. Pořiďte dětem adventní kalendář plný kouzelných vánočních příběhů. Zkraťte si čekání na...

Cukrářka Iveta Fabešová se rozvádí. Přišla o své provozovny

Cukrářka Iveta Fabešová (36) se na sociálních sítích svým fanouškům svěřila, že se s manželem rozvádějí. Kvůli tomu...

V 47 letech zemřela herečka Daniela Krhutová, pohádková Marie Růžička

Po dlouhé nemoci zemřela herečka a zpěvačka Daniela Krhutová, bylo jí 47 let. Její nejznámější rolí byla Marie Růžička...

Po čtyřicítce žijeme na vypůjčený čas, říká lékař David Sedmera

Premium Lidské tělo je velmi přesný a dokonalý mechanismus. V některých směrech až zázračný. Proč je však uspořádání těla...

N-word jsem měla vypustit, omluvila se z rasismu nařčená Čvančarová

Jitka Čvančarová (42) se ocitla pod palbou kritiky mnoha uživatelů sociálních sítí. Při imitování raperky Cardi B v...

Chtěla jsem udělat něco zapovězeného, říká k pornu Tarra White

Má za sebou úspěšnou kariéru ve filmech pro dospělé, její vztahy s rodinou na Moravě však poznamenala. „Příbuzní se...