Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

NASCAR 06: Total Team Control

  12:00aktualizováno  26. října 5:19
Nejeden Evropan již krutil hlavou nad tím, jak mohou být závody série NASCAR v Americe tak populární, když se jezdí jen na okruzích s maximálně čtyřmi zatáčkami a to ještě stále doleva.

NASCAR 06: Total Team Control Závodů s tematikou NASCAR jsme si dosud v našich končinách mnoho neužili, ať již jsou důvody jakékoliv (nejvýznamnějším z nich bude jistě zdejší nízká popularita této motoristické disciplíny). A ať už se na dané téma díváte jakkoli, je třeba uznat, že je to zcela nepochybně škoda. Závody NASCAR jsou totiž po chvíli sledování nejen vcelku atraktivními, ale představují i poměrně vhodný materiál pro videoherní zpracování, kterého jsme si mohli užít naposledy již někdy dost dávno. Letos se ale v Electronic Arts smilovali a pamatovali i na nás Evropany, za což jim patří velký dík, jelikož si upřímně přiznejme, že série Formula One i WRC jsou sice fajn, ale jinak zde fanoušek skutečného motosportu mezi videohrami zase až tak na výběr nemá.

Velmi slušně si chlapci z EA poradili s jízdním modelem, který je velmi vyvážený a přesný.

NASCAR 06: Total Team Control Můžeme EA vyčítat cokoli: mamonářství, recyklování stále stejných nápadů nebo třeba prznění fotbalu a hokeje. Co jim ale upřít nelze je skutečnost, že typické americké sporty vždy uměli na výbornou a jak dokazuje NASCAR 06, umějí to stále. Výsledkem je i jakási lehčí forma osvěty, kdy zalíbení v pro nás netradičních sportech po zahrání hry najde čas od času i nějaký ten „analfabet“, který byl do té doby přesvědčen, že americké sporty jsou stupidní. Není lepšího příkladu než Tomáš Enge, na němž je vidět, že zdaleka ne každý, kdo umí perfektně řídit auta, bude okamžitě dávat na frak maníkům a jedné slepici v americké formulové sérii IRL. Holt, jezdit po rovinkách a občas zatočit doleva zdaleka není taková brnkačka, jak by to na papíře mohlo vypadat.

A přesně tento aspekt se novým NASCARům daří ztvárnit velice dobře. Uniformní okruhy, uniformní auta a další záležitosti daly tvůrcům prostor k tomu, aby se mohli soustředit na ztvárnění všech jemných nuancí NASCAR 06: Total Team Control nascarového závodění. Poněkud krutou daní je ovšem poměrně dosti nekvalitní, respektive dosti nelíbivá grafika, která v prvním okamžiku člověka poměrně dost zarazí. Na druhou stranu je to ale příjemné v tom, že je vidět, že ani hry pro Xbox nemusí disponovat stále podobnou technicky kvalitní, ale poněkud fádní grafikou :-). Co se týče prezentace ale naopak potěší krátká videa přímo se závodníky NASCAR, která jsou umístěna před některými herními misemi. Na obranu grafiky navíc poznamenejme, že hra po značnou část doby pracuje s dobrou dvacítkou závodních vozů, které se pohybují po trati, přičemž tak vysoký počet dnes u závodních her ještě zdaleka není obvyklý.

Zejména náruživější příznivci motoristického sportu by neměli příliš váhat.

Nabídka hry je poměrně pestrá, ale na druhou stranu v zásadě i klasická. Těžištěm hry je kariéra, kdy si nejprve v rámci NASCAR 06: Total Team Control dostupných možností vytvoříte vlastního závodníka, sepíšete první závodní kontrakt a vydáváte se vstříc závodní kariéře. Začínáte v některé z nižších soutěží, ale časem se s úspěchy objeví i lepší nabídky. V závodech získáváte peníze a slávu a to tak dlouho, dokud se nestanete ultimativní nascarovou superstar. Vedle kariéry je zde i pár dalších režimů, v nich plníte různé úkoly, za něž získáváte další bonusy, takže celkově v zásadě nic nového pod sluncem. Virtuálním mobilním telefonem nebo e-mailem vám průběžně chodí jak nové nabídky, tak i různé zprávy nejen od vašeho agenta, čímž se dostáváme k velmi zajímavé skutečnosti. Autoři totiž chtěli zpracovat tematiku NASCAR skutečně do detailu, a tak se zde setkáme vedle klasických závodů i s nejrůznějšími charitativními podniky, akcemi pro sponzory, merchandisingem a dalšími aktivitami.

NASCAR k pohledání

Vydání hry NASCAR 06 bude pro mnohé fanoušky motorismu takovým menším svátkem, jelikož se s touto disciplínou na obrazovkách v našich končinách moc často nesetkáváme i přesto, že za mořem patří tyto závody k velmi vyhledávaným titulům. Je to určitě škoda, protože nejen v EA umí tuto disciplínu již delší dobu výborně zpracovat. Spokojit se tak povětšinou musíme jen s tím, že se vozy a závody NASCAR čas od času objeví jako doplněk nějaké jinak zaměřené hry. Z poslední doby bude asi nejznámější TOCA Race Driver 2, ale něco na podobný způsob se objevilo již ve starém Ridge Raceru V. Samozřejmostí je ale i dlouhatánský ovál v Gran Turismu, kde ale plní spíše testovací účely.

NASCAR 06: Total Team Control Velmi slušně si ovšem chlapci z EA poradili s jízdním modelem, který je velmi vyvážený, přesný, a tím pádem zpočátku k mnohým nováčkům i poněkud krutý. Je potřeba mít se opravdu na pozoru a uvědomit si, že jízda ve vysokých rychlostech má svá specifika. Pro mnohé to možná bude znamenat šok a zbourání celoživotních představ, ale i v NASCARech se čas od času musí ubrat plyn, aby vaše nabouchaná mašina neskončila v betonové bariéře. Občas je potřeba dokonce ubrat plyn i proto, abyste nekolidovali s některým z ostatních vozů, které se řítí namačkány doslova plech na plech. Místní bouráky jsou na vysoké rychlosti sice primárně stavěné, stejně jako na to, že zatáčejí víceméně pouze vlevo, ale přesto je potřeba brát v úvahu, co všechno se v takových rychlostech může stát. Zatímco zpočátku budete nadávat na to, že vás některý ze soupeřů poslal do hodin, a později na to, že jste v hodinách i jen po malém ťukanci, časem si uvědomíte, že tak tmu je zatraceně správně. Pak se již nebudetemoci divit ani v případech, kdy se váš vůz dostane „nesmyslně“ do smyku „jen proto“, že jste v plné rychlosti sjeli v zatáčce z klopeného úseku na plochý zaváděcí pás.

NASCAR 06: Total Team Control NASCAR 05 tak opět představuje jakousi osvětu nejen pro fanoušky motorismu a dokonce se dá říci, že je nástrojem mnohem názornějším nežli kterýkoliv jiný závodní simulátor, kde se jezdí na klasických okruzích a ne na oválech. Pokud vám to nedává smysl, zkuste se na to podívat takto: zatímco v Gran Turismu závisí chování vozu a předvedený výkon na spoustě faktorů (namátkou kupříkladu třída, typ náhonu atd.), zde se setkáváme s mnohem unifikovanějším závodním prostředím v němž toho není zase tolik, abyste se v tom mohli ztratit, a tak mnohem lépe můžete zkoumat chování vozu v zatáčkách s různým stupněm klopení či rozdílným poloměrem. Ve výsledku tak mnohem dříve přijde pocit, že hře již opravdu dobře rozumíte a víte, co přesně máte dělat.

A to rozhodně není k zahození. Stejně jako zvuková stránka hry. I když, upřímně řečeno, nevíme, jak přesně má v reálu

Klady a zápory

Plus Důraz na detailní zpracování NASCAR světa
Plus Různé závodní třídy
Plus Propracovaná jízdní fyzika
Plus Poškození nejen vizuální

Mínus Grafika
Mínus Pro neznalé a začátečníky může být hra nezáživná až frustrující

znít zvuk motoru NASCAR speciálu, takže nám místní ozvučení vozů připadá o něco méně burácivé než bychom čekali, ale o to více to vynahrazuje mluvené slovo v podobě komunikace s boxy, která zní poměrně dost autenticky. Slušný je i výběr soundtracku, povětšinou z pytle s nápisem klasický rock, a tak nelze dnes recenzovanou hru nedoporučit. Zejména náruživější příznivci motoristického sportu by neměli příliš váhat, zatímco ti, kdož k realistickému závodění, potažmo k závodění obecně, zase až tak moc netíhnou, by měli případný nákup zvážit. Jezdit totiž desítky a stovky kol pořád jenom doleva pro ně totiž nemusí být zdaleka taková zábava jako vylepování .

NASCAR 06: Total Team Control
Výrobce/Vydavatel EA/EA
Platforma Xbox, PlayStation 2
Multiplayer: ano
Vibrace/Analog: ano/ano
Paměťová karta: HDD
Verdikt: Jezdí se zde sice jen stále doleva, ale za zkoušku to rozhodně stojí.
Hodnocení: 80% (info)Nejčtenější

Žádný milovník vláčků by si neměl nechat ujít český projekt Mashinky

Mashinky

V českých luzích a hájích se kutí mnoho zajímavých projektů. Jedním z těch nejsledovanějších jsou cenami ověnčené...

Umělá inteligence od Elona Muska už teď poráží profesionály ve hře Dota 2

Organizace OpenAI slaví s vývojem umělé inteligence spoustu úspěchů.

Vývojáři projektu OpenAI, u jehož zrodu stál vizionář Elon Musk, představili umělou inteligenci, která je schopná...RECENZE: První placený přídavek pro český Kingdom Come je rozpačitý

Kingdom Come: Deliverance: From Ashes DLC

Placený přídavek From the Ashes nepřináší nic z toho, proč Kingdom Come tak milujeme. Možnost spravovat vlastní vesnici...

Speedrunner dohrál nejtěžší hru loňského roku za 50 minut

Cuphead

Pouhých 50 minut stačilo hráči s přezdívkou TheMexicanRunner k tomu, aby pokořil neskutečně obtížnou skákačku Cuphead....

RECENZE: Erotický horor Lust for Darkness neděsí ani nevzrušuje

Lust for Darkness

Nezávislá polská hra slibovala kombinaci erotiky a hororu. Krve i nahých lidí je tu sice přehršel, ale přesto je...

Další z rubriky

Pokračování Theme Hospitalu nazvané Two Point Hospital vyjde v srpnu

Two Point Hospital

Strategie Two Point Hospital, v níž se budeme starat o vlastní nemocnici, vychází 30. srpna.

Saúdská Arábie zakázala desítky videoher, neunikl ani třetí Zaklínač

Zaklínač 3: Divoký hon

Saúdská Arábie zakázala sedmačtyřicet videoher v reakci na sebevraždu dvou dětí. Důvodem je podezření, že sebou nechaly...

Předobjednávky v Německu už jen pro hry s přesným datem vydaní

Cyberpunk 2077

Pokud němečtí prodejci chtějí prodávat počítačové hry, než oficiálně vyjdou, musí nově svým zákazníkům sdělit přesné...Najdete na iDNES.cz