Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

NBA Live 07 – béčková sestava

  12:00aktualizováno  17. října 2:07
Hokej i fotbal od EA už letos máme za sebou, na řadu tedy přichází basket. Má šanci zaujmout? Má co nabídnout nejen fanouškům basketbalu, ale i „obecným sportovcům“?

NBA Live 07 Hokej i fotbal od EA už letos máme za sebou, na řadu tedy přichází basket. Má šanci zaujmout? Má co nabídnout nejen fanouškům basketbalu, ale i „obecným sportovcům“, či snad dokonce i hráčům, kteří po sportovní hře sáhnou pouze příležitostně? Dobrá, řekněme si to na rovinu: nemá.

Celkově se NBA 07 nehraje vyloženě špatně, ale je zde několik věcí, které požitek z hraní narušují.

Začněme od obecných záležitostí. Basketbal u nás nemá nijak zvlášť velkou tradici ani fanouškovskou základnu. To by ale nebylo zase až takovým problémem, ostatně takový Madden či mnohé baseballové série jsou sice populární v prvé řadě v Americe, ale našinec, jenž zná alespoň základní pravidla těchto sportů, si s nimi dokáže vyhrát vynikajícím způsobem. Základní pravidla košíkové zná u nás sice víceméně každý, ale že bychom byli schopni NBA 07 nějak zvlášť doporučit, to se říci nedá.

NBA Live 07 Pokud v obecné rovině ještě zůstaneme, pak se nelze nezmínit o skutečnosti, že basketbal je poměrně rychlým sportem, který se ale odehrává na poměrně malém prostoru, z čehož plyne jistá přirozená nepřehlednost, která se obecně do značné míry bohužel projevuje i v basketbalových videohrách. Chce to tedy každoročně trochu více času než se člověk takříkajíc zorientuje na palubovce tak, aby váš herní projev za něco stál. To jsme ale stále v rovině obecných fakt, která je zkrátka potřeba přijmout a buď se s nimi smířit nebo se poohlédnout po nějaké jiné (sportovní) hře. Problémy s NBA 07 však přicházejí ve chvíli, kdy si uvědomíte, že ani po odehrání několika zápasů se situace nijak zvlášť nelepší a vy stále dostáváte vcelku slušný náklep. V tu chvíli se začnete zabývat příčinami, přičemž jich objevíte až nepříjemně více než byste chtěli.

Tou první je přítomnost malého počtu stanovišť kamery (pokud nebyla další nějak umně schována, napočítali jsme pouhá čtyři), z nichž si zkrátka nelze vybrat žádný pohled, který by byl zcela přehledný. Docela se dá říci, že všechny jsou docela NBA Live 07 dost nepřehledné, v důsledku čehož vcelku často vůbec netušíte, kde je míč. Zejména to platí v případech, že bráníte a soupeř rozjede pod vaším košem kolotoč rychlých přihrávek, kdy doslova nevíte, kde vám hlava stojí. Dalším důsledkem je pak skutečnost, že se hra přesune mimo vymezené hřiště, aniž byste to zaregistrovali nějak jinak než tím, že se hra přeruší a na obrazovce se objeví titulek.

Ať už faulujete útočně vy nebo jste faulováni, hra vám nedá prakticky žádnou nápovědu k tomu, abyste poznali, který případ nastal.

V souvislosti s auty se zde objevuje další „zajímavá“ věc, která ovšem již neplyne z obecných zákonitostí basketbalu, ale z toho, že autoři hru v některých ohledech evidentně odflákli. Občas se totiž stane, že hráč soupeře dribluje víceméně na místě, ale stejně mu nejste schopni odebrat míč. Na druhou stranu se ale docela dobře daří soupeřícím hráčům balón vypíchnout u postranní čáry, přičemž do hry jej samozřejmě vrací zase soupeř. Tím pádem vlastně ani nemá moc NBA Live 07 cenu se snažit o získání míče u okraje hřiště, protože většinou ho prostě nezískáte. Na druhou stranu tím ale můžete rozbourat akci soupeře a následně se zodpovědně zformovat do obranného postavení pod vlastním košem.

Celkově se NBA 07 nehraje vyloženě špatně, ale bohužel je zde několik podobných věcí, které požitek z hraní, respektive dojem z basketbalu jako takového nepříjemně narušují. Časem samozřejmě člověk získá jistý cvik, díky němuž si zahraje vcelku slušně, ale otázkou zůstává, komu to bude stát za to. Ve sportovních hrách obecně totiž povětšinou stačí pár zápasů k tomu, abyste si osvojili základní principy. V NBA 07 je ovšem tato doba o dost delší a s velkou pravděpodobností zdaleka ne každý bude mít na toto učení a osvojování chuť a hlavně nervy.

Trestné hody

Zajímavě jsou v NBA 07 řešeny řešeny trestné hody, takzvané „šestky“. Zpočátku totiž člověku může přijít paradoxně těžší proměnit trestný hod nežli dát nějaké ty body přímo z pole. Házení šestek je totiž koncipováno jako jakási rytmická mini-minihra, kdy je účelem „nabít“ hod pohybem pravé analogové páčky dolů a „odpálit“ jej včasným ťuknutím páčky nahoru. Ač to tak nemusí vypadat, nejedná se o zase až tak jednoduchou záležitost. Zaprvé je potřeba načasovat pohyb páčkou dost přesně a zadruhé je potřeba s ní i přesně pohybovat ve vertikální linii, protože pokud páčkou pohnete kousek do strany, míč z vašich rukou nepoletí přímo na koš, ale „překvapivě“ do strany :-).

NBA Live 07 Další z výše zmíněných podivností a nepříjemností jsou fauly. Ani po delším hraní se nám totiž nepodařilo zjistit, který faul je odpískán jako obranný a který jako útočný. Funguje to asi tak, že se s míčem pustíte mezi bránící hráče a pokusíte se vystřelit, načež je na vás odpískán faul. Odbudete si povinné dva trestné hody, soupeř rozehraje, zavěsí vám tam pořádnou smeč a vy se vydáte do další akce. Pod košem soupeře nastane podobná situace, takže se opět pustíte mezi několik hráčů protivníka, čehož výsledkem bude opět faul, ovšem tentokráte útočný, takže místo trestňáků vás čeká úprk pod vlastní koš a další bránění. Problém je zde ten, že ať už faulujete útočně vy nebo jste faulováni, hra vám nedá prakticky žádnou nápovědu k tomu, abyste poznali, který případ nastane nebo alespoň nastal. Opět tak pro vyjasnění situace zbývá akorát tak pohled na titulek, který oznamuje, co že se vlastně stalo.

Klady a zápory

Plus Opět kompletní licence
Plus Grafika
Plus Vcelku zábavné vedlejší režimy

Mínus Nepřehlednost
Mínus Podivná klasifikace faulů
Mínus Delší čas učení
Mínus Nic zvlášť povedeného či zajímavého

Těžko tedy říci, zdali i přes tyto a další poměrně zásadní chyby může NBA 07 potenciální kupce zaujmout třeba opět plně licencovanou zámořskou soutěží, poměrně líbivou grafikou nebo několika doplňkovými režimy jako kupříkladu střelba trojek nebo soutěž ve smečování. Co se týče technického zpracování musíme ještě jednu výtku vyslat směrem ke komentáři, jenž na rozdíl letošního NHL a FIFY není český, ale navíc je tak podivně unylý a nevýrazný, že jej člověk při hraní v podstatě vůbec nevnímá. Jímá nás tedy podezření, že pokud již vlastníte některý z předešlých dílů NBA, klidně vám bude stačit i pro letošní sezónu.

NBA Live 07
Výrobce/Vydavatel EA/EA
Platforma PlayStation 2, Xbox, GameCube, Xbox 360
Multiplayer: ano
Vibrace/Analog: ano/ano
Paměťová karta: 683 kB
Verdikt: Příznivci basketu si zde možná najdou to své, pro ostatní naprostá zbytečnost.
Hodnocení: 60% (info)

Autor:


Témata: Xbox

Nejčtenější

Nejvtipnější chyby z českého hitu Kingdom Come: Deliverance

Kingdom Come: Deliverance

Kingdom Come je obrovská a propracovaná hra, ale její autory čeká ještě spousta práce při odlaďování mnoha chyb, které...

RECENZE: Kingdom Come naučí svět milovat českou historii

Kingdom Come: Deliverance

Nejočekávanější česká hra poslední dekády nezklamala. Je to sice o dost náročnější záležitost, než na jaké jsme si v...Hrajete už Kingdom Come: Deliverance? Jak se vám zatím líbí?

Kingdom Come: Deliverance

Dnešní anketa je určena pro ty z vás, kteří už se ponořili do české hardcore hry na hrdiny Kingdom Come: Deliverance....

RETRO: Winter Challenge je i po 25 letech nejlepší herní olympiádou

Winter Challenge

Je to s podivem, ale i po čtvrt století od vydání zůstávají neoficiální zimní hry od Accolade tou nejlepší olympijskou...

KOMENTÁŘ: Historická tematika boduje, proč je jí ve hrách tak málo?

Kingdom Come: Deliverance

Na české hře Kingdom Come: Deliverance je dobře vidět, že historická témata a dobová autentičnost nejsou hráčům cizí. A...

Další z rubriky

Hearthstone: Kobolds and Catacombs překvapil režimem pro jednoho hráče

Hearthstone Kobolds & Catacombs

Nejnovější expanze Kobolds and Catacombs karetní hry Hearthstone zaujala novým režimem pro jednoho hráče, jinak ovšem...

RECENZE: S DOOM VFR zažijete krvavé peklo zase trochu jinak

DOOM VFR

Jde vůbec dohromady spojení frenetické akce a virtuální reality? Král bezduchých stříleček vám v tom přichází udělat...

RECENZE: PlayerUnknown's Battlegrounds je nejdůležitější hra roku 2017

PLAYERUNKNOWN'S BATTLEGROUNDS

Stovka lidí seskočí nad opuštěným ostrovem, přežít může jen jeden. Takto jednoduchá premise stačila největšímu hernímu...

Najdete na iDNES.cz