Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

NBA Live 09 - zase jednou slušný basket!

aktualizováno 
Nejnovější ročník série NBA nabízí několik novinek, vylepšenou grafiku a Dynamic DNA. Co chtít víc?
85

NBA Live 09

Platforma: Xbox360
Výrobce: EA Sports

  • Skvěle zpracovaný basket
  • Dynamic DNA
  • Párádní grafika a animace hráčů
  • Bohatá nabídka herních módů
  • Pocit, že AI někdy podvádí

Skvělý basketbal, který příjemně překvapil. Akční, zábavný a párádně vypadající. Sportovním fandům lze jen doporučit.

Herní karta

NBA Live 09 Xbox360

EA Sports poslední dobou příjNBA Live 09 Xbox360emně překvapují. Nejdříve nabídli slušně hratelné NHL, poté dle mnohých nejlepší díl série FIFA a teď přišla řada na basket. Není to tak dávno, co jsem NBA Live ignoroval a pod sluncem nebylo lepšího basketu, než který prezentují u konkurence 2K. Teď ale přišel nový ročník s číslovkou 09 a nezbývá než smeknout.

Jestli je něčím EA u svých sportovních titulů známé, tak především svým zjednodušováním, aby byl titul přístupný široké veřejnosti. Obvykle to nepotěší, u basketu to ale moc nevadí. Zde je totiž akce rychlá a svižná a jde především o efektní koš a zábavu a už méně o pracné taktiky a strategie. Menu a veškeré uživatelské prostředí je ale na pohled na chlup stejné jako u jiných sportovních her EA. Buď to znamená, že jsou v EA líní trochu povzbudit fantazii (což je špatné), nebo se více soustředí na hratelnost samotnou (což je dobře).

VIDEO

Nejdůležitější jsou samotné zápasy a ty se v NBA 09 fakt povedly.

NBANBA Live 09 Xbox360 Live 09 nabízí klasickou sbírku módů a přidává i několik novinek. Najdete tu jak rychlou hru, tak kariéru, tréninkovou akademii, světový turnaj a už provařený Be a Pro, který tu bohužel postrádá přídomek Seasons, proto si užijete hru za svého oblíbence pouze v jednotlivých zápasech. Vrací se i oblíbený All-Star Weekend, kde se můžete utkat s nejlepšími hráči ligy, účastnit se soutěže ve trojkách a opomenout nelze ani Dunk Contest, ve kterém se hraje o co nejefektnější smeč.

Nejdůležitější jsou ale samotné zápasy a ty se v 09 fakt povedly. Měl jsem možnost srovnávat s aktuálním NBA 2K9 (recenze již brzy) a je to poprvé za celou historii sportovních her, kdy mě atmosféra a dynamika NBA Live zvedla ze židle. Stále je tu vše postaveno na maximální jednoduchosti, u basketbalu je to ale právě dobře, a tak mají zápasy neuvěřitelnou šťávu, lví skoky se závěsy otřásají halou a vůbec je cítit silný posun směrem k realitě, ale i akčnějšímu pojetí.

NBA Live 09 Xbox360Nově bylo do "devítky" přidána možnost ovládání dvou hráčů najednou. Ačkoli tato vychytávka byla v sérii 2K mnohem dřív, cení se především to, že EA neusnuli na vavřínech a přidali ji alespoň teď. Lepší později, než nikdy. Ostatní pohybové funkce zůstaly při starém, takže si užijete starých známých klamavých pohybů, přihrávek na smeč i obranných zákroků. I přes zjednodušení zůstávají taktické možnosti na úrovni a v pozdějších fázích kariéry, kdy začne přituhovat, se bez většího rozmýšlení téměř neobejdete. Již tedy neplatí styl „oberu-doběhnu-dám“ a budete muset přemýšlet jak v útoku, tak v obraně.

Dynamic DNA

Čerstvý příliv sil tu je v nové vychytávce zvané Dynamic DNA, která se nově prezentuje i v sérii FIFA. Jedná se o službu, která v reálném čase skenuje soupisky družtev, morální a fyzický stav hráčů a každý týden je po připojení k internetu aplikuje do hry. Jistě si dokážete představit, že tak každý týden budou týmy hrát v závislosti na svých reálných podmínkách a stavechh, což příspívá k variabilitě a především minimální nutnosti koupě dalšího dílu.

Z velNBA Live 09 Xbox360ké části za to může umělá inteligence soupeřů, která vám ani na nejnižší obtížnosti nedá nic zadarmo. Nepříjemný pocit jsem měl jen z „catch-up“ funkce, ve které si EA našli oblibu a ládují ji do všech svých her. Pokud totiž začínáte nezdravě vyhrávat, počítači "rupne v bedně" a začne sypat jednu trojku za druhou, s čímž pochopitelně nemůžete nic dělat. Když se skóre zase jakž takž vyrovná, vše se pak vrací do normálu. Osobně si kvůli podobným „férovkám“ rvu vlasy na hlavě, na druhou stranu to ale přispívá k až do konce napínavým zápasům, kde nehrozí náskok více jak 10 bodů.

Naštěstí podobné „podvádění“ v multiplayeru mizí a teprve s kamarádem si užijete párádní zápasy, které si můžete navzájem peprně komentovat. Pokud náhodou pohotového hráče po boku nemáte, můžete navštívit Xbox Live a zahrát si třeba s Kobie Bryantem, pokud ten náhodNBA Live 09 Xbox360ou bude dřepět u svého Xboxu :).

Grafická stránka je věcí, ve které EA vždy vynikali a nejinak je tomu i v nejnovějším ročníku NBA, který vypadá labužnicky. Hráči jsou vymodelováni s mikroskopickou přesností, mají své poznávací znaky i pohyby (například před trestným hodem), oblečení nádherně vlaje a pot stéká po tvářích. Díky osvětlení vypadá kůže maximálně realisticky a celkové ztvárnění haly či tréninkového hřiště tlačí slzu. Diváci už dopadli o něco hůře, rozhodně už to ale nejsou rozmazané čtverečky a jako kulisa poslouží dobře. O roztleskávačkách před zápasy ani nemluvě.

Především dva šašci komentující soutěž ve smečích dokáží nejednou pošimrat bránici.

AniNBA Live 09 Xbox360mace grafiku podtrhují a opět je třeba zvednout palec. Po srovnání s devítkovým ročníkem NBA od 2K putuje opět pár kladných bodů na konto EA. Pohyby jsou ladné a skvěle propojené a známé trhání je vidět jen občas, pokud nějakému hráči náhodou nesedne propojení dopadu a běhu. Celkově vzato je tak audiovizuální zpracování vskutku působivé.

U komentáře jsem se opět znamenitě bavil a především dva šašci komentující soutěž ve smečích dokáží nejednou pošimrat bránici. Klasický komentář u zápasů pak doplňuje vše, co je potřeba a rozhodně za akcí nijak nezaostává. Bez hudby by pak byl sportovní titul jako sprcha bez vody a i zde má EA Trax co nabídnout. Samozřejmě se ve většině případů jedná o mix hip hopu a rapu, najdou se ale i výjimky jako remix Destination Unknown a dalších.

NBA Live 09 tedy následuje úspěšnou údernou sílu nejnovějších ročníků od EA Sports a nabízí vynikající basketbalový zážitek, který kazí jen několik menších škrábanců. Bude zajimavé sledovat, co předvede v plné polní NBA ze stáje 2K. Už teď je ale jasné, že koupí NBA Live 09 rozhodně neprohloupíte.

Autor:


Hodnocení hry

Redakce

85 %

Čtenáři

88 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 211 čtenářů

Témata: Xbox

Nejčtenější

Na Steamu vyšla první necenzurovaná erotická hra. Tak jsme ji vyzkoušeli

Negligee: Love Stories

Hra Negligee: Love Stories se zásadně zapsala do historie. Ne však díky svým výjimečným kvalitám, ale proto, že jako...

Legendární PlayStation vyjde v mini verzi s dvacítkou her

PlayStation Classic

Připravovaná retro konzole od Sony se jmenuje PlayStation Classic. Vyjde letos v prosinci a obsáhne dvacet...Soutěž o skutečný zlatý poklad skončila fiaskem. Příběh hry Swordquest

Obal hry Earthworld

Videohry jsou stále ještě poměrně mladým médiem, ale i tak už je jejich historie neuvěřitelně bohatá. V dnešním retru...

Špatná hra dostala horší pokračování. Super Seducer 2 vyniká trapností

Super Seducer 2

Jedna z nejhorších her letošního roku se překvapivě dočkala pokračování. Jak někoho skutečně sbalit vás Super Seducer 2...

Podívejte se, jak by vypadal kultovní Half-Life v enginu Unreal 4

Project Lambda

Project Lambda je fanouškovský pokus o převedení legendárního Half-Lifu do moderního Unreal Enginu 4. Sice nejspíše...

Další z rubriky

RECENZE: Far Cry 5 se loučí masakrem zombíků, paroduje béčkové filmy

Far Cry 5: Dead Living Zombies

Třetí přídavek k povedené střílečce Far Cry 5 nazvaný Dead Living Zombies se zaměřuje na zombíky a všechna možná i...

RECENZE: Two Point Hospital je vymodlené pokračování Theme Hospitalu

Two Point Hospital

Po více než dvaceti letech přichází duchovní pokračování legendární strategie Theme Hospital, v níž jsme šéfovali...

RECENZE: Not Tonight je sžíravá kritika Velké Británie po brexitu

Not Tonight

Jak by mohly vypadat děsivé důsledky brexitu? To zjistíte v kůži jednoho nešťastníka, jehož život se rázem změnil kvůli...Najdete na iDNES.cz