Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

NBA Live 2001 - jaké změny tentokrát?

  12:01aktualizováno  10. července 10:10
Asi je už zbytečné vysvětlovat, jaké hra je NBA Live od EA Sports. Existuje asi málo hráčů zajímajících se o basketbal, kteří by NBA Live ještě neznali. Ani nová verze neklesá v kvalitě a suverénně si drží prvenství v basketbalových simulacích, a to i přesto, že vlastně moc nového nepřináší.

NBA Live 2001 Série NBA Live od EA Sports se od roku 1995, kdy se objevil první verze, prakticky vůbec nezměnila. Přesto, stejně jako všechny sportovní série od EA, i basketbal zaznamenával historii vývoje grafiky, zvuků a počítačové zábavy vůbec. Rok od roku byla hra dokonalejší a blíže skutečnosti. Pokud jde o samotné možnosti hraní, pravidla a schopnosti hry se příliš neměnily. Ani NBA Live 2001 není žádnou výjimkou - změn není mnoho, ale všechny jsou k lepšímu, a tak jde stále o suverénně nejlepší basketbalovou simulaci na trhu.

Herní módy jsou vlastně stejné, jako v případě předchozího NBA Live 2000. V nabídce najdete pochopitelně jednoduchý Exhibition mode, v němž si jen vyberete dva týmy, které proti sobě nastoupí, a můžete začít hrát. Mód sezóny vám umožní projít se svým týmem celý rok, a to nejen na hřišti, ale i v zákulisí, tedy draftovat a měnit hráče, rozpisku atd. Pokud v tomto módu měníte hráče, nemusíte se starat o jejich cenu a kvality, neboť se vám podaří vyměnit kohokoliv a jakkoliv. Playoff mód se vlastně soustřeďuje na poslední část celé sezóny, během níž se nejlepší týmy střetávají v pavouku a postupují dál, až k vysněnému titulu.

NBA Live 2001 Velmi zajímavá je také hra jeden na jednoho (one-on-one), v němž se střetnou pouze dva hráči proti sobě. Souboj se odehrává venku, na obyčejném předměstském betonovém hřišti. Na těchto zápasech se skvěle trénuje, zvlášť na nejvyšší obtížnost, kdy na vás obránce visí jako klíště a naopak v útoku předvádí akce, které je pekelně těžké ubránit. Přesto i v tomto případě je možné počítač porazit. Mód one-on-one je velmi zábavný i při hře dvou skutečných hráčů proti sobě, protože záleží jen na umění jednotlivce, nejde tedy o týmovou souhru a nikdo se nemůže vymlouvat na neschopné počítačové spoluhráče.

Výborný je Franchise mód, který je vlastně klasickým basketbalovým manažerem. Oproti módu sezóny máte mnohem více práce, především proto, že výměny hráčů již neprobíhají volně. Máte určitý počet bodů, které představují peníze. Každý hráč má svou cenu a měnit levnějšího za dražšího je nemožné, pokud něco nepřihodíte - buď dalšího hráče, pořadí v draftu, nebo peníze. Oproti minulému dílu NBA Live je přidána výměna mezi třemi týmy. Jen škoda, že menu výměn je poněkud zmatené, a tak někdy trvá poněkud dlouho, než transakci připravíte.

Samotné hraní na hřišti se oproti NBA Live 2000 trochu změnilo a vylepšilo. Pro mnohem zajímavější hru pod košem jsou k dispozici nové pohyby a tak se souboj pivotů NBA Live 2001 stává mnohem zajímavějším.Když si centr dělá místo na přihrávku a následně se s míčem tlačí ke koši, je radost se dívat. Oproti minulé verzi však již není nutné se cpát až pod koš nebo se složitě snažit vystřelit nějak jinak. Střelba přes hlavu nebo s odskokem je nyní proveditelná mnohem snáze. Přesněji řečeno, hráče snadno přinutíte, aby to provedl, ale to neznamená, že se to vždy povede úspěšně.

Střelba a přihrávky se příliš nezměnily a stále se najdou momenty, kdy přihrát tomu správnému hráči může být skoro nemožné. Horší chybou je ovšem střelba zpod koše. Až neuvěřitelně často hráč, stojící pod košem sám, zakončuje normální střelbou nebo donáškou (lay-up), místo aby míč rovnou zasmečoval. Když se vám několikrát stane, že někdo z vašich hráčů zahodí jasnou situaci přímo pod obroučkou, chce se vám rozkousat klávesnici. Zvětšit šanci na to, že hráč zasmečuje, lze tím, že budete střílet za běhu ke koši, ovšem ani to nevyjde vždy. Navíc, málokdy můžete běhat kolem koše, místo abyste hned stříleli.

Přihrávání je stejné, jako vždy - jde udělat hodně, ale někdy se najdou momenty, kdy se vám ne a ne podařit dostat míč tam, kam chcete. To někdy vede k momentům, kdy byste míč nejraději nacpali výrobcům do... chřtánu. Nicméně, většinu času se tento problém neprojevuje a NBA Live 2001 nijak hru nakazí. V takových momentech se daří krásné akce, přihrávky akorát do běhu a výborné podávky od dlouhého ven, na volného rozehrávače, který pošle míč do koše za tři body.

NBA Live 2001 je po grafické stránce téměř stejné s "dvoutisícovkou". Přesto je vidět několik vylepšení, především v grafice hráčů. Detaily obličejů i těl jsou někdy až neuvěřitelné, mnozí hráči jsou si podobní, jako by byli vystřiženi z televizního záznamu. Míru detailů si můžete velmi přesně upravit podle možností svého počítače, a tak si na rychlém stroji vychutnáte všechny stíny a odlesky, a zároveň vám na pomalejším počítači hra poběží, jen nebude tak dokonalá.

Slabší částí grafiky jsou snad jen méně známí hráči, tedy ti, kteří většinou zahřívají lavičku. S nimi si EA Sports pohráli podstatně méně, a tak většinou skoro nejsou poznat. Malá chyba se také projeví při nastavených středních (medium) detailech. Přepínání mezi méně a více polygony za hry (podle toho, kolik hráčů je v záběru) někdy vypadá divně. Jakmile se seběhne více hráčů nebo je záběr na lavičku, kvalita velmi znatelně poklesne. Také diváci okolo hřiště jsou trochu odbytí, takže to někdy vypadá, že jsou hráči obklopeni bandou robotů.

NBA Live 2001 Zvuky jsou jako vždy výborné, odrazy míče od podlahy i koše jsou přesné, pískání bot na podlaze a křik davu skvěle dokresluje atmosféru. Perličkou na dortu je výborný komentář, který v kombinaci s neustálými titulky plnými statistik a přehledů často výrazně pomůže při orientaci v dění na hřišti - jak to kterému hráči jde apod.

NBA Live 2001 je výborná simulace basketbalu, stále suverénně nejlepší, která svou konkurenci bez problémů potře. Každý si v ní najde své - rychlých akcí i pozičních soubojů je dost a ovládání týmu po taktické stránce dokáže uspokojit i pečlivé stratégy. Přestože přibyly některé nové pohyby hráčů, většinou se vše děje tak rychle, že je lepší se prostě jen soustředit na to, jak se dostat ke koši, nebo alespoň k rozumné střelbě. Multiplayer je také výborný a dodává hře nový rozměr, ať už soupeříte s někým po internetu, na síti nebo na jednom počítači. Ale pokud čekáte nějakou převratnou změnu oproti starším verzím, budete zklamáni. Pokud totiž máte NBA Live 2000, pak je pro vás asi největším přínosem nového dílu nový seznam hráčů, tedy soupisky sestavené podle nástupu do sezóny 2000/2001. Jestliže ovšem ještě NBA Live nemáte, nebo vlastníte jen některou ze starších verzí, neměli byste si nechat NBA Live 2001 ujít.

NBA Live 2001
Výrobce: EA Sports
Vydavatel: EA Sports
Distribuce v ČR: Bohemia Interactive, 1 499,- Kč, český manuál
Oficiální homepage: nbalive2001.ea.com
Minimální konfigurace: procesor 200 MHz, 32 MB RAM, 90 MB HDD
Doporučená konfigurace: procesor 500 MHz, 128 MB RAM, 250 MB HDD, 3D karta
3D karty: ne
Multiplayer: ano (LAN, TCP/IP, jeden počítač)
Verdikt: Asi nejlepší basketbalový simulátor na trhu.
Hodnocení 83%

Autor:


Témata: Robot, simulátor, TCP/IP

Nejčtenější

Žádný milovník vláčků by si neměl nechat ujít český projekt Mashinky

Mashinky

V českých luzích a hájích se kutí mnoho zajímavých projektů. Jedním z těch nejsledovanějších jsou cenami ověnčené...

RECENZE: První placený přídavek pro český Kingdom Come je rozpačitý

Kingdom Come: Deliverance: From Ashes DLC

Placený přídavek From the Ashes nepřináší nic z toho, proč Kingdom Come tak milujeme. Možnost spravovat vlastní vesnici...RECENZE: Erotický horor Lust for Darkness neděsí ani nevzrušuje

Lust for Darkness

Nezávislá polská hra slibovala kombinaci erotiky a hororu. Krve i nahých lidí je tu sice přehršel, ale přesto je...

KOMENTÁŘ: Lezou vám krkem hry pro každého? Nejste sami, ale máte smůlu

Far Cry 5

Při pohledu na herní průmysl vynikne jeden zajímavý rozpor. Velcí vydavatelé se snaží hráčům zprostředkovat herní...

Neonacisté verbují děti pomocí Fortnite a Minecraftu

Parodie na Minecraft nazvaná Mein Kraft (Ilustrační obrázek)

Řada populárních online her oblíbených především u mladých hráčů je ideálním prostředím pro náboráře extrémistů.

Další z rubriky

RECENZE: Čím více zabíjíte, tím jste silnější. Vampyr není pro každého

Vampyr

Zvláštní kombinace detektivní adventury a akčního RPG se povedla jen napůl. Pokud byste ke skvělému příběhu chtěli i...

RECENZE: Far Cry 5 na Marsu baví vtipem a nudí zbraněmi

Far Cry 5: Lost on Mars

V Lost on Mars, jak se jmenuje druhý přídavek pro akci Far Cry 5 , se vydáme na rudou planetu bojovat proti arachnidům....

RECENZE: Herní zpracování Pilířů země je lepší než knižní originál

Ken Follett's The Pillars of the Earth

Pilíře země jsou takřka tisícistránková historická bichle o stavbě monumentální katedrály ve smyšleném anglickém městě....Najdete na iDNES.cz