Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

NBA Street V3 - první dojmy

  12:00aktualizováno  14. února 10:05
Nejen fotbalem je sportovní fanoušek živ. Plně jsou si toho vědomi vývojáři z EA Big, a tak nám již brzy naservírují třetí díl populárního pouličního basketbalu. Jaké má vyhlídky, to se můžete dozvědět právě teď.

NBA Street V3 Po velmi silném podzimu chystají v Electronic Arts další frontální útok na hráče hned na začátek jara. Před pár dny jsme si představili druhý díl boxerského Fight Night, ještě o pár dnů dříve jsme zrecenzovali skvělý fotbálek FIFA Steet a dnes jsme tu s prvními dojmy z nejnovější inkarnace pouličního basketbalu, který si již dvěma dosavadními díly dokázal vydobýt velmi slušné renomé. Takže co nového na veřejných pláccích a školních hřištích?

Na začátku máte možnost vytvořit si svého vlastního hráče přesně podle svých představ.

Je toho docela dost, ale hned v úvodu musíme zkonstatovat, že asi nebylo dvakrát rozumné pustit se do nového basketu po několika desítkách hodin strávených u pouliční čutané. Ne, že by nový díl NBA Street nedokázal navázat na své předchůdce, právě naopak, ale tak nějak je potřeba říci, že to prostě po tom fotbalu nebylo ono. Možná je ale skutečně správný náš dojem, že potřetí je to už tak trochu nastavená kaše. To se ale rozhodně netýká grafického zpracování, které zaujme hned na první pohled. Všechno je krásně barevné, nablýskané a detailní. Opravdu krásná demonstrace toho, čeho všeho je dnes ještě PS2 schopna. To samé můžeme říci i o zvucích, k jejichž zpracování tvůrci přistoupili skutečně profesionálně NBA Street V3 včetně pečlivého výběru hip-hopového soundtracku. Naprosto skvělý je jednoznačně komentář, který je v některých momentech až tak úsměvně ulítlý, že určitě překonává i rapujícího komentátora z FIFA Street. Různé zpívané variace známých šlágrů dokáží, zejména zpočátku, skutečně pobavit.

Struktura hry se svou podstatou od předchozích dílů v zásadě nijak neliší: účelem je opět stát se nejlepším týmem pouličního basketbalu na světě. K tomu máte tentokráte k dispozici deset týdnů, respektive sedmdesát dnů, v nichž na vás čeká nespočet zápasů a klání, v nichž si musíte vydělat nejen nějaké ty peníze, ale rovněž posílit svou reputaci. Ta je potřeba k tomu, abyste byli zváni na prestižnější zápasy na známějších hřištích o větší částky peněz. A ty jsou vám dobré k nákupu nejrůznějších serepetiček jako jsou kupříkladu boty, dresy, vylepšení vašeho domovského hřiště či různé další doplňky, díky nimž bude váš tým prostě čím dál více „cool“.

Mattoni NBL

Jak již napovídá název, má tato hra co do činění se zámořskou basketbalovou ligou NBA. Stejně jako v předchozích dílech se tak i zde setkáme s plejádou těch nejlepších zámořských borců, které v pozdějších fázích hry můžete i „draftovat“ do vašeho mančaftu. Příznivci Mlékarny Kunín či Nymburka tak i tentokrát přijdou zkrátka, přestože minimálně mladší z Jiřích Zídků by vzhledem ke své bývalé kariéře v NBA jedno místečko možná i zasloužil. Jeho úspěšnějšího krajana Jiřího Welsche se nám ale ve hře zatím objevit rovněž nepodařilo.

NBA Street V3 Na začátku máte možnost vytvořit si svého vlastního hráče přesně podle svých vizuálních představ, k čemuž jsou vám k dispozici velmi slušné možnosti úpravy vzhledu, a nakonec dostanete na rozjezd i pár těch výkonnostních bodů, které si můžete dle libosti rozházet do jednotlivých výkonnostních kategorií jako kupříkladu smečování či schopnost provádění nejrůznějších frajerských triků. A tady narazíme na první problém. Zdálo se nám totiž, že je tu tentokrát už trochu „přetrikováno“. Zatímco u FIFA Street jsme měli příjemný pocit, že se jedná zkrátka jen o pohodový fotbálek okořeněný dobře vypadajícími parádičkami, nové NBA nám připadalo spíše jako nějaký turnaj v provádění triků s basketbalovým míčem, v jehož rámci občas někdo i vystřelí na koš. S tím souvisí i nabídka nejrůznějších variant basketbalových zápasů, která je velmi pestrá, což by sice vůbec nemělo být na škodu, nicméně faktem je, že takováto rozrůzněnost hru už poněkud tříští, čehož výsledkem je to, že „klasický“ basket si zahrajete prakticky jen zřídkakdy. Variant je zde opravdu mnoho, jmenujme kupříkladu streetball nezohledňující střeleckou vzdálenost, takže každý koš znamená jeden bod, klasický basketbal s NBA Street V3 košem za dva a trojkou za tři body, zápasy, kdy se vám body přičítají jen za smečované koše, utkání, v nichž vítězí ten, kdo se jako první dopracuje ke game-breakeru, nebo ten, kdo jako první nashromáždí daný počet trikových bodů. Vše ještě modifikováno různým konečným skóre, takže se hraje někdy třeba jen do sedmi bodů a jindy kupříkladu do třiceti. A aby toho nebylo málo, objeví se čas od času soutěž ve smečování, kde je vaším úkolem předvést co nejokázalejší zavěšení míče do koše. Je toho zkrátka opravdu hodně, až to možná není až tak úplně dobře.

Opět půjde o skvělou arkádovou zábavu s vynikající celkovou prezentací.

Co se týče samotné hratelnosti, bohužel můžeme mít oproti pouliční FIFě nějakou tu výtku. Oproti fotbalovému bratříčkovi je totiž NBA o poznání méně přehledná a rovněž to vypadá, že se hra od minula opět o něco zrychlila. Zejména v počátcích pak je místy docela problematické stíhat vnímat, co všechno se to na hřišti vlastně děje a kde v klubku vašich bránících hráčů a útočících soupeřů předvádějících šílená triková komba, je vlastně míč. Trochu nás rovněž zarazilo, že zde poněkud divně (ne)fungovalo vypichování míčů, které se nám dařilo jen zřídkakdy, zatímco blokování pod (respektive vzhledem k povaze hry mnohdy i nad) NBA Street V3 koši fungovalo naprosto bezproblémově. Tuto skutečnost ale přisuzujeme spíše jen rozpracované verzi hry než abychom to považovali za nedbalost tvůrců.

Celkově se ovšem rozhodně nedá říci, že bychom si mysleli, že NBA Street V3 bude špatnou hrou nebo snad jen horší než její předchůdci. To určitě nebude. Opět půjde o skvělou arkádovou zábavu s vynikající celkovou prezentací. Jako rození Středoevropané ovšem již nyní musíme konstatovat, že nám v EA Big udělali skutečně velmi velkou radost tím, že se rozhodli pro tvorbu arkádově pojatého pouličního fotbálku.

Autor:Nejčtenější

První zahraniční ohlasy na českou hru Kingdom Come: Deliverance

Kingdom Come: Deliverance

Některé zahraniční servery již publikovaly recenze na českou hru Kingdom Come: Deliverance. Jak si vede? U kritiků...

OBRAZEM: Vychází Kingdom Come, přinášíme své dojmy po prvních 20 hodinách

Nejočekávanější česká hra poslední dekády je konečně tady. My už ji sice pár...

Nejočekávanější česká hra poslední dekády je konečně tady. My už ji pár dnů testujeme, ale vzhledem k jejímu obrovskému...Nejvtipnější chyby z českého hitu Kingdom Come: Deliverance

Kingdom Come: Deliverance

Kingdom Come je obrovská a propracovaná hra, ale její autory čeká ještě spousta práce při odlaďování mnoha chyb, které...

O Kingdom Come: Deliverance je v Česku zájem, mnohé obchody mají vyprodáno

Kingdom Come: Deliverance

Česká hra Kingdom Come: Deliverance sice vyšla teprve v úterý, mnohé obchody však měly rozprodanou většinu z první...

RECENZE: Subnautica je nejlepší podmořská hra všech dob

Subnautica

Podmořská Subnautica je na první pohled nenápadná hra, která se od svého vydání drží mezi nejprodávanějšími hrami na...

Další z rubriky

RECENZE: Fallout 4 VR je pro nadšence povinnost, škoda nic moc ovládání

Fallout 4 VR

DOOM VFR od Bethesdy byl velmi milým překvapením. Podařil se port postapokalyptického Fallouta 4 do virtuální reality...

Promarněná příležitost i zábava. Star Wars Battlefront 2 v multiplayeru

Star Wars Battlefront II

Multiplayer očekávané akce Star Wars Battlefront 2 hodnotíme ve dvou. Zatímco Honza Srp je za toho hodného, role kata...

RECENZE: PlayerUnknown's Battlegrounds je nejdůležitější hra roku 2017

PLAYERUNKNOWN'S BATTLEGROUNDS

Stovka lidí seskočí nad opuštěným ostrovem, přežít může jen jeden. Takto jednoduchá premise stačila největšímu hernímu...

"2018", rok kdy se stanu maminkou!
"2018", rok kdy se stanu maminkou!

Deníček mladé maminky, která popisuje, jaké to je stát se maminkou.

Najdete na iDNES.cz