(Ne)dejte sbohem dialupu – část třetí

  12:00aktualizováno  12:45
Ne každý má to štěstí, že žije v lokalitě s možností připojení přes kabelovou televizi nebo s nabídkou cenově výhodného bezdrátového připojení. Co dělat ve chvíli, kdy analogový dialup nestačí a na „opravdovou“ pevnou linku nejsou peníze? Odpovědí může být ISDN...

Ne každý má to štěstí, že žije v lokalitě s možností připojení přes kabelovou televizi nebo s nabídkou cenově výhodného bezdrátového připojení. Co dělat ve chvíli, kdy analogový dialup nestačí a na „opravdovou“ pevnou linku nejsou peníze? Odpovědí může být ISDN...

Nabídku Českého Telecomu již od minulého století zdobí moderně znějící zkratka ISDN. Právě zavedení ISDN přineslo na trh pevných telefonních linek podobnou revoluci jako příchod digitální technologie GSM na pole mobilní komunikace. Vyplatí se však běžnému uživateli investice do ISDN?

Princip fungování
Komunikace mezi ústřednami probíhá v drtivé většině případů v digitální formě, tedy v podobě nul a jedniček putujících kabely. To však není případ spojení z ústředny k telefonnímu přístroji - zde je použitý přenos čistě analogový, stejně jako tomu bylo na úsvitu telefonní technologie. Principem ISDN (Integrated Services Digital Network) je právě „protažení“ oné digitální linky až domů, do zásuvky uživatele. Odpadá tak nutnost převodu počítačových dat do čistě analogové podoby (pískání u modemu), na druhou stranu však musí být veškeré hlasové hovory digitalizovány (běžný telefonní přístroj připojený přímo do ISDN zásuvky tedy fungovat nebude) - je proto více než jasné, že ISDN připojení je určené primárně k datovým přenosům a hlasové služby tvoří jen zlomek potenciálu této telefonní „superlinky“. ISDN linka se skládá z několika přenosových B-kanálů (o šířce 64 kbit/s) a jednoho „služebního“ D-kanálu (o šířce 16, respektive 64 kbit/s). Tolik laické vysvětlení - zájemci o podrobnější popis mohou navštívit specializované servery, které se touto problematikou zabývají.

Našince však bude nejvíce zajímat nabídka ISDN připojení, kterou poskytuje v rámci svých služeb Český Telecom. Služby ISDN jsou dostupné na digitálních ústřednách, které jsou pro tyto služby náležitě vybaveny jak po stránce hardware, tak i software (v praxi to znamená většinu měst v ČR, kromě několika málo lokalit s analogovými ústřednami - bližší informace podá infolinka Českého Telecomu). Kromě EuroISDN30 (30 B-kanálů + 1 D-kanál) vhodné pro firemní použití nabízí také „domácí“ EuroISDN2 (2 B-kanály + 1 D-kanál), kterým se budeme zabývat v tomto článku. K přeměně stávající linky na EuroISDN2 není v naprosté většině případů nutné pokládat novou kabeláž - po zásahu na ústředně se v bytě uživatele pouze umístí síťové ukončení NT1, což je v podstatě krabička velikosti videokazety, která tvoří, podobně jako účastnická zásuvka pro telefonní přístroj, rozhraní uživatel-síť.

Cena
ISDN připojení je tarifikováno podobně jako klasické telefonní spojení. Každý B-kanál si lze představit jako samostatnou linku, pro kterou platí běžné telefonní tarify včetně zvýhodněného Internet 2001 - hodina připojení k internetu v nejslabším provozu (mezi 19-7 v pracovních dnech a po celý den o víkendech a svátcích ) tak přijde na 15,60 Kč. Stejně jako v případě klasického dialupu, i zde funguje obligátní čtyřka největších poskytovatelů internetu zdarma (WorldOnline, VOL, Contactel a IOL), takže jste ve svém internetovém brouzdání omezeni pouze a jen poplatky našemu monopolnímu telekomunikačnímu operátorovi.

Nabízí se tedy otázka, proč zatím nedošlo k hromadné migraci všech analogových dialupistů směrem k ISDN. Odpověď je celkem jednoduchá - většímu rozšíření ISDN donedávna bránily vysoké poplatky za samotné zřízení přípojky a také nezanedbatelný nárůst paušálního poplatku oproti klasické telefonní lince. Poslední novoroční snížení cen Českého Telecomu však posunulo ISDN i do sféry zájmu běžného domácího uživatele - za přeměnu stávající linky na ISDN (EuroISDN2) si Telecom účtuje baťovských 999 Kč, za zavedení nové linky pak 4 500 Kč a paušál za používání přípojky vyjde na relativně snesitelných 450 Kč měsíčně. Je tedy jen na potenciálním zájemci (a kapacitě telefonní ústředny), zda zvolí levnější cestu přeměny stávající linky a „digitalizace“ hlasových služeb (což vyžaduje buď nákup balíčku s terminálovým adaptérem za 6489 Kč, ke kterému lze připojit stávající analogová zařízení, popřípadě nákup digitálního telefonu), nebo si nechá zavést ještě jednu linku, která bude vyhrazena pouze a jen připojení k internetu (v tom případě není terminálový adaptér nutný, vystačíte si tedy se základním poplatkem za zřízení). Pak je ale nutné zakoupit i ISDN adaptér (ekvivalent modemu), za který dáte cca 3-4 000 Kč. Nechce-li z linky telefonovat, neměl by se nechat zlákat prodejci nabízejícími relativně drahé externí adaptéry s analogovými porty pro stávající telefon či fax.

Možných variant kombinace předplacených „balíčků“ od Telecomu s nákupem vlastních zařízení je bezpočet, proto je dobré poradit se před samotným pořízením služeb s odborníkem. Služby ISDN nabízejí i další výhody, o kterých se nejvíce dozvíte na www.euroisdn.cz.

Praktické zkušenosti
První věc, která nově připojeného uživatele zarazí, je extrémně krátké sestavení připojení k internetu. To u většiny poskytovatelů kolísá okolo hodnoty 5 sekund (samotné navázání spojení trvá cca 2 sekundy, tři sekundy připadnou na login k serveru providera). Překvapivá je i rychlost přenosu dat - vzhledem k použité technologii odpadá naprostá většina nepříjemných chvilkových výpadků toku dat (lagů), které provází klasické analogové modemy, a oněch stabilních 64 kbps oběma směry (v reálu cca 6-8 KB/s) přeci jen citelně převyšuje hodnoty dosahované starým modemem. Překvapení poslední nastane ve chvíli, kdy během brouzdání po internetu zazvoní domácí telefon - pokud nejsou pro připojení využity oba kanály, lze ten druhý zároveň používat k telefonování či faxování.

Největší výhodu však ISDN přináší hráčům. Reálná odezva (ping) na českých herních serverech se pohybuje okolo 40-50 ms, čímž se dříve beznadějně hendikepovaný akční hrdina zařadí do (modemisty) neoblíbené kategorie LPB (low ping bastard - překladu netřeba). Kvalita hraní se nepoměrně zlepší - nedávno jsem na českém herním serveru hrál z pevné 2 Mbit linky proti člověku s ISDN, jehož ping byl podstatně nižší než ten můj, ačkoliv byla jedna hodina v noci a přenosové trasy k serveru naprosto volné. Stejně jako u kabelového či bezdrátového spojení i zde vystačí 64 kbit pásmo všem potřebám soudobých online her.

Jediná komplikace může nastat při výběru vhodného ISDN adaptéru. Uživatelé, kteří si pořídili běžný externí adaptér, totiž až příliš často lamentují nad odezvou o nějakých 50 ms vyšší, než mají jejich kolegové s interními či USB adaptéry. Je proto vhodné poohlédnout se právě po interním nebo USB řešení - nabídka koncových zařízení na trhu je poměrně široká.

ISDN připojení
Výhody
+ velmi dobrá dostupnost služby
+ více telefonních čísel najednou
+ dobrý ping
Nevýhody
- kromě vyššího paušálu stejné poplatky jako za dialup
- ve většině případů nutná změna telefonní linky
- problematické připojení klasických analogových telefonů

 Závěrem
Vynést jasný soud nad tím, zda zahodit stávající modem do koše a pořídit si ISDN nelze - hodně totiž záleží na mentalitě a finančních možnostech uživatele. O ISDN by rozhodně měli uvažovat náruživí on-line hráči, kterým přinese komfort srovnatelný s hraním po pevné lince, ale i ti, kteří na internetu stráví více než 100 hodin měsíčně a jsou již zvyklí na telefonní účty od dvou tisíc výše. Oněch pár stovek, o které se navýší paušál, bohatě vykompenzuje skvělá stabilita a vysoká rychlost. O ISDN jako krajním řešení mohou uvažovat i lidé, které neustálé výpadky analogového spojení přivedly až na pokraj neurotických stavů. Pro „řadového“ surfera, který v pavučině Sítě stráví maximálně hodinu denně, však ISDN (zatím) není...

Vzhledem k velkému ohlasu, který tato série článků vzbudila, bude následovat ještě jedno pokračování. V něm si představíme některé „neortodoxní“ metody připojení - vyhrazená analogová pásma, jednosměrné satelitní přípojky a jiná netradiční řešení.

V diskusi pod článkem uvítáme vaše zkušenosti s ISDN...

Autor:
Témata: software
  • Nejčtenější

Nebýt seriálu o Buffy, jsem bezdomovec, přiznala hvězda The Last of Us

Osmačtyřicetiletý herec Pedro Pascal dnes díky seriálům jako The Last of Us, Mandalorian nebo...

Nový trend na Twitchi: Streamerky promítají hry na svá prsa a pozadí

Streamerka Morgpie objevila nový způsob, jak zaujmout své převážně mužské fanoušky na Twitchi, když...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Pozapomenutá hra od mistrů žánru RPG už se dá zase pořídit legálně

Špionážní klasika Alpha Protocol od legendárního studia Obsidian se vrátila do oficiální...

Už hrajeme šestý díl, provokují vývojáři The Elder Scrolls fanoušky

Do vydání dalšího dílu legendární RPG série The Elder Scrolls zbývají ještě dlouhé roky, vývojáři...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Úspěšní vývojáři zepsuli velká vydavatelství. Padla i velmi vulgární slova

V posledním roce obchází herním průmyslem strašidlo masivního propouštění, svou pozicí si nemohou...

Vypadají zajímavě, datum je nejasné. Stihne těchto 20 her letošní vydání?

Máme za sebou teprve první čtvrtletí letošního roku, takže u spousty her pořád není jasné přesné...

Předplatitelé PS Plus dostanou v dubnu nedoceněný herní propadák

Největším tahákem dubnové nabídky pro předplatitele služby PS Plus je loňská fantasy střílečka...

Vývojáři mobilní hříčky utratili za marketing více, než stojí vývoj velké hry

Aktuální mobilní hit Monopoly GO! vydělal během pouhých deseti měsíců od uvedení již dvě miliardy...

Judas nechce být novým Bioshockem, sází na znovuhratelnost

Legendární herní vývojář Ken Levine konečně poodhalil detaily o své dlouhé roky připravované hře...

Šárka Hamrusová: Díky laktační poradkyni jsem si přestala myslet, že je chyba ve mně
Šárka Hamrusová: Díky laktační poradkyni jsem si přestala myslet, že je chyba ve mně

Šárka chtěla kojit. Chvíli to ale vypadalo, že se jí to nepodaří. Díky správně zvolené laktační poradkyni nakonec dosáhla úspěchu. Poslechněte si...

Smoljak nechtěl Sobotu v Jáchymovi. Zničil jsi nám film, řekl mu

Příběh naivního vesnického mladíka Františka, který získá v Praze díky kondiciogramu nejen pracovní místo, ale i...

Rejžo, jdu do naha! Balzerová vzpomínala na nahou scénu v Zlatých úhořích

Eliška Balzerová (74) v 7 pádech Honzy Dědka přiznala, že dodnes neví, ve který den se narodila. Kromě toho, že...

Pliveme vám do piva. Centrum Málagy zaplavily nenávistné vzkazy turistům

Mezi turisticky oblíbené destinace se dlouhá léta řadí i španělská Málaga. Přístavní město na jihu země láká na...

Kam pro filmy bez Ulož.to? Přinášíme další várku streamovacích služeb do TV

S vhodnou aplikací na vás mohou v televizoru na stisk tlačítka čekat tisíce filmů, seriálů nebo divadelních...

Stále víc hráčů dobrovolně opouští Survivor. Je znamením doby zhýčkanost?

Letošní ročník reality show Survivor je zatím nejkritizovanějším v celé historii soutěže. Může za to fakt, že už...