Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Něco o novém 3DMarku2001

  12:00aktualizováno  10:04
3DMark2000, oblíbený softwarový nástroj používaný hráči a časopisy celého světa k měření 3D výkonu počítače, by měl brzy získat nástupce. Přinášíme několik informací, které prosákly od jeho vývojářů, a obrázky ukazující krásu a výpočetní náročnost scén, na kterých budou naše akcelerátory skřípat zuby (tedy čipy :-).

3DMark2001 – těžká nálož pro naše videokarty
„Šílené cibule“ (firma MadOnion :-) z Finska chystají novou významnou verzi svého 3DMarku. Připomeňme, že 3DMark2000 je populární benchmark, jehož hlavním účelem je poskytnout kvalitní informace o výkonu počítače v 3D hrách, které jsou akcelerovány prostřednictvím DirectX. K testování 3DMark disponuje 3D enginem MAX-FX od další finské firmy Remedy Entertainment, která na této technologii již dlouho vyvíjí široce popularizovanou hru Max Payne. Získané výsledky je možné porovnat s údaji z obsáhlé internetové databáze výsledků jiných počítačových systémů.

3DMark2001 bude opět založen na enginu MAX-FX, tentokrát však na jeho verzi optimalizované pro rozhraní DirectX 8 (3DMark2000 používá verzi optimalizovanou pro DirectX 7). Neznamená to v žádném případě, že by nebyl schopen běžet s 3D kartami, které nepodporují všechny funkce DirectX 8 – u takových karet se o provedení těchto funkcí postará procesor. Některé věci z DX8 sice vyžadují přímo pro ně určený hardware, ale ty budou použity jen v několika málo testech ze suity nového 3DMarku. Cílem vývojářů je vytvořit benchmark, který bude vypadat dobře i na starším systému, ale dokáže dostat maximum i z hardwaru, jehož uvedení na trh se teprve chystá.

3DMark2001 by měl teoreticky běžet i na DirectX 7, ale stoprocentní funkčnost nebude v takovém případě zaručena, a nové funkce z DirectX 8 nebude možné použít, ani kdyby je instalovaný hardware přímo podporoval. Než budou mít výrobci grafických karet své ovladače plně odladěné pro DirectX 8, mohou být naměřené výsledky pod DirectX 7 lepší. Teoreticky by však podle programátorů nového 3DMarku měly ovladače optimalizované pro DX 8 být vždy schopny přinést lepší výkon než jejich předchůdci s DX 7, a proto doporučují jejich použití.

Co do logiky uživatelského rozhraní by se 3DMark2001 neměl oproti svému předchůdci příliš změnit, patrná by měla být jen snaha o hezčí grafické provedení. K dispozici bude více herních testů (dosud jsou pouze dva: Helicopter a Adventure) i teoretických testů, chystají se i další novinky, ale o nich tvůrci zatím tajemně mlčí. Jako obvykle nebude chybět působivé demo.

Testování pomocí 3DMarku přináší kromě napjatého očekávání výsledků také estetické zážitky z pohledu na krásné 3D scény. Zde si můžete vychutnat první obrázky, které naznačují, co nás v tomto ohledu čeká – osobně si myslím, že to rozhodně nebude špatné.

3DMark 2001 3DMark 2001

3DMark 2001

3DMark 2001 3DMark 2001

Zdroj: MadOnion.com

Autor:


Témata: Testování

Nejčtenější

Nejvtipnější chyby z českého hitu Kingdom Come: Deliverance

Kingdom Come: Deliverance

Kingdom Come je obrovská a propracovaná hra, ale její autory čeká ještě spousta práce při odlaďování mnoha chyb, které...

RECENZE: Kingdom Come naučí svět milovat českou historii

Kingdom Come: Deliverance

Nejočekávanější česká hra poslední dekády nezklamala. Je to sice o dost náročnější záležitost, než na jaké jsme si v...Hrajete už Kingdom Come: Deliverance? Jak se vám zatím líbí?

Kingdom Come: Deliverance

Dnešní anketa je určena pro ty z vás, kteří už se ponořili do české hardcore hry na hrdiny Kingdom Come: Deliverance....

Dosáhl maximální úrovně ve střílečce Call of Duty jen pomocí nožů

Call of Duty

Lidé se u počítačových her baví různými způsoby. Hráče s přezdívkou TheseKnivesOnly baví hrát střílečky bez toho, aby...

Ubisoft cenzuruje nahé sochy ve výukovém módu Assassin’s Creed: Origins

Cenzura v Assassin’s Creed: Origins

Až příliš puritánsky se zachovali autoři hry Assassin’s Creed: Origins. V jinak historicky přesné hře totiž...

Další z rubriky

Video z Infinity Blade II. Tohle na mobilu ještě nebylo

Infinity Blade II

Při pohledu na úvodní video, které běží v herním engine, je těžké uvěřit, že jde o hru na mobil. Infinity Blade II si...

Najdete na iDNES.cz