Dojmy z Need for Speed Rivals: jedna chyba ničí jinak skvělý koncept

aktualizováno 
Los Angeles (Od zpravodaje Bonusweb.cz) - Nejnovějšímu dílu závodů Need for Speed hraje do karet téměř vše. Vypadá lákavě, principy hry znějí zajímavě a do série se po sedmi letech vrací vozy Ferrari. Jenže vývojáři se odmítají poučit z chyb loňského dílu. A výtečnému konceptu tak kudlu do zad zaráží podivný jízdní model.

Need for Speed: Rivals. Krásné závody, chytrý koncept a nešťastný jízdní model.

Need for Speed Rivals přitom vypadají vskutku výtečně. Využívají ostatně technologii Frostbite 3, která pohání i čtvrtý Battlefield. A i potřebám závodní hry slouží na jedničku. Mnohdy se tak proháníte po nádherně kluzké vozovce v oblacích detailního prachu a vše téměř láká k zastavení.

Vždyť je škoda takovou vizuální hostinu míjet jako rozmazanou šmouhu. Jenže ručička na tachometru se komíhá okolo 200 kilometrů za hodinu a sílící zvuk policejní sirény na klidu nepřidá. Tím spíše, že vás pronásleduje skutečný hráč z masa a kostí.

Jak totiž název napovídá, Rivals jsou především o soupeření. A to nejen s jinými závodníky, ale i s hráči ovládanou policií. Titul tak kombinuje prvky otevřeného světa s osvědčenými principy z předchozích dílů. Úkoly si hráč vybírá sám a odvíjejí se od týmu, ke kterému přísluší.

Fotogalerie

Nezbední závodníci tak například získávají bonusové body za náraz do policejního auta, smyk delší než x metrů či výhru v závodě. Cílem policie je pak zejména zatčení jezdců, a to například díky využití bodců na vozovce nebo třeba i za asistence EMP vlny, která dočasně deaktivuje elektroniku v protivníkově automobilu.

Hráči také soupeří v rámci svých týmů. Cílem je totiž v časovém limitu nasbírat větší počet bodů. A herní koncept je to velmi funkční, a tradiční závodění tak sympaticky oživuje. Principy síťové hry tedy působí o poznání lépe, než tomu bylo třeba v případě loňského dílu Most Wanted (čtěte recenzi).

Jenže jízdní model zůstává identický, a ovládání tak reaguje se zpožděním. Je to zřejmě snaha o navození realističtějšího pocitu z jízdy. V jinak zcela arkádové hratelnosti to však příliš duchaplně nepůsobí.

A to je náramná škoda. Jinak výtečně vypadající hra s atraktivními nápady totiž ve výsledku ztrácí kouzlo. Proti jízdnímu modelu se přitom hráči vyslovili již po vydání loňského dílu. Řada z nich tehdy hledala chybu v nastavení hry.

Ukázka Rivals na herní výstavě E3 však jen potvrdila, že vozy tímto způsobem reagují záměrně. A já tak letošní díl s lítostí zřejmě vynechám.

Autor:

Nejčtenější

Zemřel Stan Lee, spolutvůrce komiksového světa značky Marvel

Fanoušci vzpomínají na Stana Lee u jeho hvězdy na chodníku slávy v Hollywoodu....

Ve věku 95 let zemřela legenda komiksu Stan Lee, který byl spolutvůrcem proslulé značky Marvel. O smrti muže, který se...

Hacker objevil chybu ve Steamu, která mu umožnila generovat hry zdarma

Steam

„Hodný hacker“ Artem Moskowsky dostal odměnu půl milionu korun za to, že objevil a nahlásil zásadní chybu ve Steamu. Ta...

RECENZE: Hra o havárii ponorky Kursk je tragickým omylem

Kursk

Kromě samotného nápadu nenabízí hra Kursk vůbec nic, proč byste si ji měli chtít zahrát. Je nudná a technologicky...

Komunitní sbírka na Star Citizen překonala hranici 200 milionů dolarů

Star Citizen

Více než dva miliony přispěvatelů již na účty autorů ambiciózního vesmírného simulátoru poslalo v přepočtu více než...

Potvrzeno: vzniknou remastery legend Command & Conquer a Red Alert

Command & Conquer (1995)

Po trapném odhalení mobilní verze Command & Conquer letos na E3 se EA pokouší napravit si reputaci. Potvrdilo, že...

Další z rubriky

PRVNÍ DOJMY: Svět Falloutu 76 je obrovský a detailní, ale vládne mu nuda

Fallout 76

Prvních několik hodin ve světě nového Falloutu nás příliš nepřesvědčilo. Rozlehlý svět není zaplněný adekvátním obsahem...

Mutant Year Zero je jako XCOM s příběhem a zvířaty. První dojmy

Mutant Year Zero: Road to Eden

Vezměte Fallout, XCOM, Beyond Good & Evil a pořádně je zamíchejte. Na výsledku si pochutnají příznivci hardcore...

Life is Strange 2 ukázal nové hlavní hrdiny, ale jinak zůstává stejný

Life is Strange 2

Vývojáři z Dontnod na Gamescomu konečně ukázali první záběry z chystaného pokračování vynikajícího seriálu Life is...

Najdete na iDNES.cz