Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Need for Speed: Underground 2

  12:00aktualizováno  7. září 2:31
Pokračování jedné z nejúspěšnějších závodních her minulého roku se blíží. Přinese s sebou otevřenou strukturu ve stylu GTA, vylepšení tuningu, další vozy a mnoho dalšího. Stojí za to ho sledovat?

NFS: Underground 2 Need for Speed je snad nesmrtelnou sérií a v současné době to platí více, než kdy jindy. S příchodem titulu Underground se po těchto závodních hrách opět zvedla poptávka, jako za starých dobrých časů. Navíc sledujeme hnedle dva trendy. Electronic Arts se prostřednictvím své divize Black Box zřejmě snaží chrlit nové Need for Speed každý rok, stejně jako se mu to již přes deset let daří se sériemi NHL, FIFA či NBA. Tam se však alespoň mění statistiky, u víceméně fiktivní závodní hry bude nesmírně těžké neustále přicházet s novým a neokoukaným obsahem, ale uvidíme, snad nebudeme zklamáni. Druhým trendem je vytváření autonomních sérií v rámci celého NFS universa. Již dříve to byl Hot Pursuit, který se dočkal pokračování v podobě šestého dílu a zaujal především adrenalinovými honičkami s policajty. Druhým samostatným článkem začíná být právě Underground, který se setkal se značným úspěchem a bylo by bláznovstvím tuto euforii nevyužít k vydělání dalších chechtáků. Dost možná se v budoucnu setkáme ještě s NFS, které se budou věnovat jen jediné značce, tak, jak to předvedlo Porsche Challenge. Avšak nyní se již pojďme podívat na samotný Underground 2, který přes všechny pochybnosti vypadá k světu.NFS: Underground 2

Trochu nás však zaskočila informace, která přiznává, že nápady, jež se dočkají realizace právě ve „dvojce“, měli tvůrci již při vývoji prvního dílu a jen těžko se dá věřit, že jich bylo příliš mnoho, než, aby je mohli všechny zabudovat. Trochu to tak zavání šetřením inovací na další projekty, ale co, taková je prostě politika Electronic Arts a my s tím jen těžko můžeme něco dělat. Jisté však je, že tvůrci vlastně nové věci již nemuseli vymýšlet, jelikož jim přišly na mysl již při předchozím vývoji a ještě před jeho dokončením byl vyhrazen malý tým, aby začal pomalu, ale jistě všechno zpracovávat a připravovat pro plnohodnotný start tvoření. I díky tomu se na pokračování můžeme těšit v tomto roce, konkrétně pak na podzim. Otázkou sice je, zda se to stihne, ale u Underground 2 bych rozhodně neměl nijak dalekosáhlé obavy.

Cílem autorů je vytvořit obrovské, žijící město, jež by mělo jen minimální omezení. Bude tak klidně možné přejet z jednoho jeho konce na druhý, a to bez žádných loadingových obrazovek, prosím.

Mnozí možná již teď ohrnujíNFS: Underground 2 nos nad víceméně datadiskovým zpracováním a dělali by bezesporu dobře, kdyby hra neobsahovala jednu revoluční vychytávku, již by zřejmě čekal málokdo. Titul by totiž měl výrazně tíhnout k posledním dílům ze série GTA. Na první pohled to možná zní nepochopitelně, avšak, pokud se zamyslíme, jde o veskrze logický krok. Těžko bychom totiž v současnosti hledali oblíbenější tituly, než jsou právě GTA III a Vice City, a tak, v případě, že se o U2 bude mluvit v jejich spojitosti, již tak velké prodeje se ještě zvýší. Naštěstí nepůjde jen o marketingový tahák, ale středobod hry, bez něhož by byla sotva poloviční. Cílem autorů je vytvořit obrovské, žijící město, jež by mělo jen minimální omezení. Bude tak klidně možné přejet z jednoho jeho konce na druhý, a to bez žádných loadingových obrazovek, prosím. Všechna místa, která budou vyobrazena na přehledné mapce, půjdou i navštívit. První Underground přinesl jen klasické závodění na jednom aktuálně nastaveném okruhu, zde si však půjde vybrat. Není problémem si zajet na jakékoliv závody ve městě nebo snad dokonce za město, na závodní okruh. Hodně se těšíme na plynulost světa. Prostě se prostřednictvím vašeho PDA dozvíte, že se NFS: Underground 2 někde mají konat závody, tak tam jednoduše přijedete a začnete bojovat se stejně naladěnými oponenty. Výjimkou by neměly být ani závody jen s jedním jezdcem, kdy se smluví podmínky a jede se. Celkový počet questů, tedy možných závodů, se vyšplhal až na 150 a toto číslo se dále dělí do několika víceméně známých módů. Těch bude prý rovnou sedm a některým z nich se půjde prý úplně vyhnout, tedy samozřejmě jen tehdy, když vás nebudou bavit, ale autoři usilují o pravý opak. Nemělo by být nutné splnit plný počet, ale k postupu bude stačit určitý, předem daný, procentuální limit. Zajímavě vypadají i rozhovory s mnoha řidiči, kteří poradí, kde se dá dobře vylepšit vůz nebo přejdou na odlehčená témata, abychom se taky trochu zasmáli. Hra tak půjde trochu vzdáleně přirovnat i k adventuře. Ale, abyste si nedělali přehnané naděje, Underground 2 je výhradně o závodění, takže se rozlučte s vystupováním z vozu, tedy minimálně na vlastní popud. Projekt by měl disponovat poměrně propracovaným příběhem, ne nepodobným tomu z Toca Race Driver 2. Tedy ne, že by byl stejný, ale opět půjde o pěkně zabalené boje s ostatními piloty, zákulisní praktiky apod.NFS: Underground 2

Ptáte-li se, zda budeme opět závodit jen v noci, musíme odpovědět pozitivně. Ale i noční rouška se dá podat mnoha způsoby. Jednou to bude například půlnoc, tedy totální tma, jindy zase pozdní západ či brzký východ slunce, přičemž toto se pokaždé skvěle zjeví na horizontu. Hodně se mluví i o dynamicky se měnícím počasí. Noční liják nepřinese jen nevšední vizuální zážitek, ale změní i charakter silnice, kvůli čemuž se budete muset chovat obezřetně, abyste nedostali nepříjemný smyk.

Typy herních módů budou vedle klasických obsahovat i zcela nové. Jak už jsme řekli, mělo by jich být rovnou sedm a žádný z předchozího dílu nebude chybět. Vzhledem k tomu, že si netradiční styly jako Drag a Drift získaly sympatie hráčů, budou i nyní tvůrci tak trochu experimentovat. Příkladem je například mód Outrun, kdy máte za úkol předjet protivníka o 300 metrů a teprve, až se vám to neboNFS: Underground 2 jemu podaří, závod končí. Rozhodně zajímavá a adrenalinová varianta. Jistých změn se dočká rozdělování bodů získaných během závodění za zvláště vypečené kousky. Tentokrát se jejich prostřednictvím zvýší i moc NOSu, tedy nitra, které významně zrychlí vůz. Ani tentokrát se však nedočkáme kýžených policistů, kteří zde tak trochu chybí. Údajně jde o trademark nevlastního bratříčka Hot Pursuit.

Metropole by měla být vskutku obrovská, mluví se o rozloze třikrát větší než u prvního Undergroundu, tedy všech jeho tratí plus nějakých těch spojek mezi nimi. Ptáte-li se, jak se město jmenuje, nemůžeme zatím odpovědět, ale jisté je, že půjde o fiktivní středisko připomínající americký New York či Los Angeles. Připravuje se rovnou pět čtvrtí a každá z nich bude údajně působit zcela jinak. Jednička totiž měla trochu problém se stereotypem tratí, což by se v pokračování stát nemělo. Jednotlivé části města budou kompletně odlišné, a to i typem a kvalitou vozovek, což zní rozhodněNFS: Underground 2 zajímavě, zvláště se znovu přítomným módem Drift, při němž hraje druh silnice velkou roli. Jak už jsme řekli, k dispozici budeme mít přehlednou mapku, podle níž nebude problém někam dojet. Navíc by mělo město disponovat propracovaným systémem ukazatelů, takže se ti orientačně zdatnější mohou vydat na výlet i bez ní. Jednu z hlavních rolí si uzme děvče Rachel, jež vám bude zadávat zakázky. Možná mnohem důležitější zprávou je, že Rachel ztvární nepříliš známá, ale za to velice pěkná herečka Brooke Burkeová. Město má být opravdu parádní, takže můžeme očekávat i značnou práci s vertikalitou. Kopce a údolí budou na denním pořádku a nutno říci, že to hře až nevídaným způsobem přidává na kouzlu a uvěřitelnosti, zvláště v případě, že nebude nemožné vyjet za město do malebných krajinek bez sebemenší zástavby.

Mělo by jít o mnohem komplexnější systém, v němž by se nemuselo líbit každému, a proto autoři připravili i jakési sady součástek, které se prodávají formou samostatných balíčků a samy se nainstalují.

Chybět by neměla ani jedna z nejdůležitějších esencí předchozího dílu, tedy tuning. Ve městě narazíme na nějakých deset obchodů, z nichž každý přichází s jinou nabídkou. Některé z nich budou dobře ukryté, ale ve chvíli, kdy je objevíte, bysteNFS: Underground 2 měli mít možnost koupit součástky, původně dostupné jen v něm, i v dalších prodejnách, abyste se nemuseli hloupě vracet přes celé město. Tuning se tentokrát rozroste na dvacet kategorií a každá z nich bude hodně modifikovatelná. Mělo by jít o mnohem komplexnější systém, v němž by se nemuselo líbit každému, a proto autoři připravili i jakési sady součástek, které se prodávají formou samostatných balíčků a samy se nainstalují. V takovém případě se však oloupíte o značnou část silného zážitku.

Stejně jako tuningové součástky, budou i vozy licencované a opět nepůjde o ty nejluxusnější a nejexluzivnější značky, nýbrž víceméně „lidová“ auta, z nichž si vyrobíme pořádné draky. Ty nejoblíbenější typy zcela jistě zůstanou, a nebude jich málo, navíc přibude ještě třicet dalších. Půjde o auta značek Ford, Volkswagen, Toyota, Mitsubishi, Nissan, Honda atd. Vozy budou samy o sobě velice odlišné, navíc očekávejme mnohonásobně vylepšené možnosti úprav. NFS: Underground 2

Grafický engine dozná od minula několika vylepšení, avšak zázraky se čekat nedají, tudíž se smiřme s tím, že pokračování bude vypadat prakticky stejně jako předchůdce. Neoficiálně se šeptá o modelu poškození, který v NFS vždy chyběl, ale vzhledem k tomu, že se oficiální místa zatím nevyjádřila, nezbývá nám nic jiného, než čekat. Jasné je, že pokud by se to vyplnilo, šlo by o další krok ke spokojenosti hráčů. Multiplayer konečně nabídne LAN podporu, na druhou stranu se musíme vzdát propojenosti s PS2, což přineslo autorům jen problémy. Přesný počet hráčů zatím nebyl oznámen, jisté však je, že by to mělo být víc, než v díle prvním.

Need for Speed: Underground 2 nevypadá vůbec špatně a mohl by si zajistit minimálně stejnou popularitu jako předchůdce. Opět půjde o arkádu jako poleno, takže realistické prvky očekávejte v naprosto minimální míře, ale to je přesně to, co většina příznivců série chce. Velikým příslibem je ve stylu GTA volný systém hry, kdy je možné si dělat prakticky vše, samozřejmě v rámci závodnických regulí. Snad bude tento prvek citlivě zpracován a i ostatní aspekty se dočkají významných vylepšení. Pak půjde o skutečný hit.

Index očekávání: 9/10

Autor:
Nejčtenější

Civilization III
Třetí díl kultovní Civilization je dočasně zdarma. Nepropásněte ho

Využijte časově omezené nabídky a zařaďte si starší, ale stále skvěle hratelný třetí díl Civilizace do vaší steamové knihovny úplně zdarma.  celý článek

For Games 2017
Tipy z For Games: před vydáním si můžete zahrát očekávané pecky

Na veletrhu videoher a interaktivní zábavy For Games, který až do neděle 22. října probíhá v areálu PVA Letňany, si můžete zahrát hned několik her před jejich...  celý článek

Mario & Luigi: Superstar Saga + Bowser’s Minions
Hopsavé RPG je zpět a krásnější. Recenze Mario & Luigi: Superstar Saga

Netradiční, avšak stoprocentně funkční a zábavná kombinace RPG a hopsačky se ukázala jako recept na hit. Proč si tak nezopakovat díl, kterým to vše začalo?  celý článek

Fire Emblem Warriors
RECENZE: Ve Fire Emblem Warriors sekáte nepřátele po desítkách najednou

Ve Fire Emblem Warriors budete na bojišti rozsévat smrt jako nepřemožitelný hrdina nebo hrdinka. A to vše umocněné přepálenými animacemi zdrcujících úderů.  celý článek

Gabe Newell
Gabe Newell se díky Steamu zařadil mezi 100 nejbohatších Američanů

Slavný ředitel firmy Valve patří podle magazínu Forbes mezi stovku nejbohatších Američanů.  celý článek

Další z rubriky

Hobo: Tough Life
Prohrabování popelnic může být zábava. V české hře Hobo hrajeme za bezdomovce

Pokud se chcete vžít do role bezdomovce a nechce se vám kvůli tomu udělat nějakou kardinální blbost a skončit na dlažbě, můžete si ten pocit nasimulovat v nové...  celý článek

Detroit: Become Human (PS4)
Bude Detroit spíše film, nebo hra? A není to nakonec jedno?

Jedna z nejočekávanějších exkluzivit na PS4 nijak neskrývá své velké ambice. Výpravný sci-fi příběh ze světa, kde se inteligentní roboti bouří proti svým...  celý článek

Star Wars Battlefront II
Splněný sen všech fanoušků Star Wars. První dojmy z Battlefrontu 2

Měli jsme příležitost zahrát si jako jedni z prvních na světě netrpělivě očekávané pokračování multiplayerové střílečky Star Wars: Battlefront 2. A vypadá to,...  celý článek

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.