Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Need for Speed Underground 2

  12:00aktualizováno  14. ledna 1:06
NFSU2 stylově přijelo na Gameboye. Radši ale počkejte se skládáním oslavných písní, vše totiž nemusí být tak zlaté, jak se to jeví. NFSU2 totiž až moc podezřele připomíná svého předchůdce. Má tedy vůbec cenu hrát ho?

Need for Speed Underground 2 Možná se vám také naskytla příležitost vytunit si svého trabanta – nacpat do něj nový motor, přidělat k němu neony a hodit ho do nového převleku. Pokud ano, určitě víte, jaký je to pocit – předělávat si vlastní auto ku obrazu svému, jako svého miláčka ho oblékat do moderního hávu, trénovat ho, aby byl výkonnější než běžné řadové vozy a poté se tou krásou pyšnit třeba někde na srazech. Možná ale tento pocit neznáte, třeba jste moc mladí na automobil, třeba nemáte peníze, čas ani zkušenosti na takovou zábavu a možná vás to ani nebere. Ale to by v tom byl čert, abyste si nenašli nějakou tu cestičku, jak takové banality obejít. Máme tu totiž EA a ti nám na GameBoye přínáší už druhé pokračování velmi populárních závodů s příchutí tuningu a s názvem Need for Speed Undreground 2! Pojďme si hrát!

Pokud jste měli tu čest a první díl těchto závodů vám říkal pane, možná vás trošku zklamu, na první pohled totiž pokračování nepřináší nic zásadně nového, možná by se dalo s trochou odvahy tvrdit, že toho nového není moc, ale to bych se na druhou Need for Speed Underground 2 stranu dopustil malé křivdy. Je to pokračování, nápadně tedy připomíná svého předchůdce, ale naštěstí to není jeho kopie…

Přibyl mód Bonus, který představuje sadu miniher, které máte jednou za čas vyzkoušet.

Po vklouznutí do hry máte možnost volby módů, mezi které patří klasický Quick Race a Underground. Quick Race je typickým zástupcem u podobných her a i zde má stejný význam, zvolíte si typ závodu, mapu, auto a jedete. Underground představuje něco na styl kariéry. Trošku se změnil styl z předchozího dílu, tentokrát dokončení hry charakterizují čtyři položky: Circuit, Drag, Drift a Bonus. Jsou to módy, které hra obsahuje. Jak jste zajisté postřehli, něco se změnilo. Přibyl mód Bonus, který představuje sadu miniher, které máte jednou za čas vyzkoušet. Jen pro upřesnění, jedná se o „blbosti“, něco na styl jednoduchých flash her, jednou máte mačkat čudlíky, které se vám v daný okamžik ukážou na displeji, podruhé máte jezdit tečkou v ohraničeném poli a nesmíte z něho vyjet atp. Jedná se o opravdu primitivní hry, kterým ale koření s názvem zábava nechybí, tedy když je nehrajete moc dlouho, potom si totiž svůj pokrm překořeníte a nebude vám chutnat.

Need for Speed Underground 2 Ostatní módy zůstaly víceméně nezměněny, až na drift. Minulý díl NFSU nabídl styl závodu na malém okruhu, krátkém a klikatém, kde jste měli házet zadkem svého vozu tak často a dokola, dokud vám nevyskákalo skóre do nebeských výšin. Zde, stejně jako v PC verzi, jezdíte na klasickém, „dlouhém“ a „velkém“ okruhu a smyky nemusíte házet tak hojně a přehnaně. Možná je to škoda, mód se tak víc přibližuje klasickému circuit, ale stále od něj má dostatečný odstup. Není totiž nijak nutné smykovat moc často, stačí, abyste vybrali ve vyšších rychlostech zatáčku a bodíky naskakují. I tak se dá říct, že je tento mód tím zábavnějším, co ve hře potkáte. Circuit nezměnil nic ze své vizáže, takže pokud vás bavil v minulém dílu, nezklame vás ani tady. Posledním módem, rozhodně ne ale opovrhovaným, je drag. Ten se vlastně také nezměnil a nabízí stejnou porci zábavy jako minule.

A co hratelnost, jak na tom je? Možná se budu opakovat, ale v podstatě se jedná o totožnou hratelnost, jako v díle minulém. Need for Speed Underground 2 Chybky, které obsahoval NFSU, byly v NFSU2 vyhlazeny, možnosti hráče byly rozšířeny a pocit ze hry byl tak dokreslen až k dokonalosti. Pořád tu ale neposedně slídí to slůvko - výdrž, či doba hraní. Já se totiž stále nezbavil pocitu, že hra je po čase značně stereotypní a jediné, co jen šablonovitě konáte, je mačkání tlačítek tak, jak je to ideální. Ovšem nemůžu popřít, že tentokrát se ona stereotypnost dostaví opět trochu pozvolněji než minule. Kdo za to může? Nebo spíš co?

Tuníš, tuním, tuníme. Já, vy, zkrátka všichni. Ano, to je ta vlastnost, kterou se NFS s přízviskem Underground liší od jiných her, čím se liší hratelnost, možnosti, zábava. Možností, jak vyladit, překopat nebo extrémně vylepšit váš vůz je nespočet, tolik, že spočítat možnosti v díle minulém je proti tomu snadná práce. Na výběr máte opět vše, počínaje střechou, neony, přítlačným křídlem a rámy na pneumatikách a konče třeba novým motorem, lepším brzdným systémem nebo nějakou tou „výbušnou lahvičkou“, kterou vrznete do kufru. Vozový park nedoznal výraznějších změn, rozhodně si mezi Need for Speed Underground 2 automobily najdete svého favorita.

ž se vám nestane, že jedete a jaksi nevidíte na konec ulice, obraz se dokresluje opravdu až daleko do dáli.

Technickým zpracováním se mohl pyšnit starší bratříček Undergroundů 2, technickým zpracováním se může pyšnit i mladší ze dvou bratrů. Co říci. Tady změny nastaly, ani ne co se týče enginu, který hru pohání, ten je stejný. Grafika byla spíše než změněna doladěna. Už se vám nestane, že jedete a jaksi nevidíte na konec ulice, obraz se dokresluje opravdu až daleko do dáli, vše je zřetelné a přehledné. Jak jsem uvedl, engine se sice nezměnil, ale stejné tratě nečekejte, najdete zde velmi pestrou plejádu silnic a prostředí, kudy si to ve dvoustovce hasit. Jen pozor, když už poletíte po silnici, buďte ostražití - ostré a nečekané zatáčky občas snadno zkříží vaši cestu a problémy nejsou daleko. Tím se dostávám ke srážkám a nehodám. Rozhodně můžete říct sbohem jakýmkoliv snahám o něco realistického, tedy v nehodách a bouračkách, auto se vám jen tak rozbít nepovede, nečekejte létající nárazníky a vysklená okna, to hledejte jinde. A co zvuk, hudba, budete vypínat repro nebo blaženě poslouchat to, co se Need for Speed Underground 2 z té malé krabičky line? Nevím. Je to dvojí. První Underground mi do hlavy nasadilo songy, které tam zazněly, zkrátka byly zřetelné, tady je hudba spíše jen na efekt, vlastně ji ani vnímat nebudete. Zvuky, to už je jiná divize, to už je jiná liga! Poslouchat je nebude trestem, ani aspektem, ze kterého vás rozbolí hlava, zvuky v NFSU2 dotváří atmosféru, dotváří celek, i když trošku stereotypně.

Jaký že si to tedy máte udělat obrázek o Need for Speed Underground 2 pro Gameboye? Máte utíkat do nejbližšího obchodu a prodavače s poslintaným svetrem otrocky prosit o svou kopii hry? Nebo spíš psát výhružné dopisy do firmy Pocketeers, kde zajisté nepoužijete slova chvály? Tak to nechám jenom na vás, já bych sice žádné dopisy firmě Pocketeers nepsal, ale asi bych nebyl tak natěšený, že bych si na svetr musel slintat. Je to snadné rozsoudit. Dvojka je v podstatě vylepšená jednička, je to jednička, která doznala změn, která vyladila technické zpracování a která se dá hrát. Žádná revoluce. Poctivé NFS. Berte.

Need for Speed Underground 2
Výrobce/Distributor Pocketeers / EA
Platforma GameBoy Advance
Ukládání pozic: ano
Multiplayer: ano
Verdikt: NFSU2 je prostě vylepšená jednička. Suma sumárum: dobré závody s příchutí tuningu, které ale s postupem času přinášejí i stereotyp. Pokud máte rádi díl první, dvojka by vás minout také neměla.
Hodnocení: 75% (info)

Autor:


Témata: Need for Speed

Nejčtenější

První zahraniční ohlasy na českou hru Kingdom Come: Deliverance

Kingdom Come: Deliverance

Některé zahraniční servery již publikovaly recenze na českou hru Kingdom Come: Deliverance. Jak si vede? U kritiků...

Nejvtipnější chyby z českého hitu Kingdom Come: Deliverance

Kingdom Come: Deliverance

Kingdom Come je obrovská a propracovaná hra, ale její autory čeká ještě spousta práce při odlaďování mnoha chyb, které...OBRAZEM: Vychází Kingdom Come, přinášíme své dojmy po prvních 20 hodinách

Nejočekávanější česká hra poslední dekády je konečně tady. My už ji sice pár...

Nejočekávanější česká hra poslední dekády je konečně tady. My už ji pár dnů testujeme, ale vzhledem k jejímu obrovskému...

RECENZE: Kingdom Come naučí svět milovat českou historii

Kingdom Come: Deliverance

Nejočekávanější česká hra poslední dekády nezklamala. Je to sice o dost náročnější záležitost, než na jaké jsme si v...

O Kingdom Come: Deliverance je v Česku zájem, mnohé obchody mají vyprodáno

Kingdom Come: Deliverance

Česká hra Kingdom Come: Deliverance sice vyšla teprve v úterý, mnohé obchody však měly rozprodanou většinu z první...

Další z rubriky

RECENZE: Kingdom Come naučí svět milovat českou historii

Kingdom Come: Deliverance

Nejočekávanější česká hra poslední dekády nezklamala. Je to sice o dost náročnější záležitost, než na jaké jsme si v...

RECENZE: SpellForce III je parádní mix strategie a hry na hrdiny

SpellForce III

Kombinace strategie a hry na hrdiny ve stylu Baldur’s Gate bude atraktivní vždycky. SpellForce III je toho důkazem, i...

RECENZE: S DOOM VFR zažijete krvavé peklo zase trochu jinak

DOOM VFR

Jde vůbec dohromady spojení frenetické akce a virtuální reality? Král bezduchých stříleček vám v tom přichází udělat...

Najdete na iDNES.cz