Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Nejcharismatičtější komiksový hrdina se vrací v prvním blockbusteru letní sezony

aktualizováno 
Co se stane s nabubřelým superhrdinou po veřejném přiznání své identity? Iron Man 2 pokračuje ve vyjetých kolejích. V mírně temnějším pokračování jedničky čelí ústřední Tony Stark vlastním démonům i armádě kopií svého superobleku.

Z filmu Iron Man 2 (Robert Downey Jr. a Gwyneth Paltrowová) | foto: Bontonfilm

Před dvěma lety přispěl režisér Jon Favreau svou trochou do mlýna komiksových adaptací. A překvapil hříčkou jménem Iron Man.

Zatímco se jiné komiksové snímky předháněly v půlhodinových bojových scénách či hlubokomyslných poselstvích, nadsazený Iron Man nečekaně upozadil obojí. Přišel s mixem vypointovaného konverzačního humorem a střídmé akce.

Dvojka začíná dějově tam, kde byl utnut první díl. Poté, co Stark jako majitel industriální korporace velkohubě odhalil celé planetě, že on je Iron Man, na sebe přilákal pozornost mnoha příznivců i odpůrců.

Jedním z nich je jeho korporátní konkurent Justin Hammer (perfektní Sam Rockwell). Ten se snaží komicky neúspěšně působit stejně švihácky jako Stark.

Dalším po pomstě bažící je Ivan Vanko coby Whiplash (Mickey Rourke), věčně upocený zhrzený syn bývalého spolupracovníka Starkova otce. Do toho se přimíchají machinace superhrdinské organizace S.H.I.E.L.D. a rovněž Starkovo stále se zvětšující ego. Tentokrát už k jeho škodě místy opouští nálepku "frajer" a usazuje se blíže slovu "namyšlenec".

Celý film stojí a padá s Robertem Downeym jr. v roli multimilionáře Tonyho Starka. Stejně jako první díl. Jeho charisma prosakuje z plátna do sálu po hektolitrech.

Stále platí, že Iron Man sám o sobě je nesrovnatelně více cool než zbytek filmových superhrdinů.

Z filmu Iron Man 2

Zatímco Peter Parker řeší problémy s akné, Tony Stark bojuje s kocovinou. Kde se Superman vyhýbá nezemskému kryptonitu, Iron Man si to rozdá s bandou vybuchujících robotů. A namísto batmanovského maskování totožnosti nachlazeným hlasem se Tony svým superhrdinstvím netají a světovou popularitu si naopak náramně užívá.

Proč si to nepřiznat, Iron Man je tím, čím by chtěla být většina z nás.

Kromě Downeyho zazáří i Gwyneth Paltrow jako Starkova asistentka Pepper Potts a Don Cheadle střídající Terrence Howarda v roli podplukovníka James Rhodese.

Může se zdát zvláštní u komiksového filmu sáhodlouze vyzdvihovat herecké osazenstvo, ale takový prostě Iron Man 2 je. Kdykoliv jsou výše zmínění na plátně, je příjemné sledovat jejich vzájemné špičkování; ať už je obsah jejich rozhovorů sebevíc irelevantní. Hravé dialogy pronikají i do akce samotné.

Ačkoliv by Iron Man 2 mohl několikrát hrát na vážnější strunu, s osvěžující chutí si dovede rýpnout do sebe sama i do konkurentů. Počkejte, jak si Tony poradí s ikonickým štítem Kapitána Ameriky.

Z filmu Iron Man 2 (Scarlett Johanssonová)

O něco hůře skončila Scarlett Johansson jako Black Widow, agentka S.H.I.E.L.D.u nasazená ke Starkovi. Byť je příjemné dlouhé minuty zírat na její kukuč, Scarlett se v jednom kuse tváří jakoby do snímku byla obsazena s cizí pistolí u svého spánku. Ostatně podobně dopadla i nadpoloviční většina trikových scén. Ty svým nezajímavým zpracováním míjejí jak žánrové zařazení filmu, tak i áčkovou kvalitu. Ještě štěstí, že akce není přespříliš a nezabírá tak zbytečně místo dialogům.

Zdaleka největší políček ale paradoxně nesměřuje filmu samotnému, nýbrž distribuční společnosti Bontonfilm. Té z nějakého důvodu přišlo jako dobrý nápad uvést břitkou konverzační komedii v českém dabingu. I kdyby byly domácí hlasy sebelepší, což nejsou, nikdy nenahradí přirozenost originálního znění.

Iron Man 2 s úspěchem zopakoval formuli jedničky. Vyhnul se přitom typickému klišé pokračování, totiž snaze naservírovat mnohonásobně více akce. Železňák i nadále pokračuje ve stylové jízdě, která vás svou nakažlivou energií dostane.

Z filmu Iron Man 2

Iron Man 2

USA, režie Jon Favreau, dabing, 124 minut
Hrají: R. Downey Jr., M. Rourke, S. Johanssonová, G. Paltrowová
- Číst recenzi Mirky Spáčilové

Autor:


Témata: dabing, Humor, Robot

Nejčtenější

Příběh nelehkého zrodu českého herního hitu Kingdom Come

Kingdom Come: Deliverance

České hry Kingdom Come už se prodalo více než milion kusů, takže už teď můžeme mluvit o úspěchu. Cesta k němu však...

Kdyby mi bylo sedm, po stavebnici Nintendo Labo bych šílel

Nintendo Labo

Nintendo Labo spojuje digitální svět videoher se stavebnicí z papírového kartonu. Kdo si chce zahrát, musí si hračku...Jak svádět ženy? Bizarní hra Super Seducer vás to rozhodně nenaučí

Super Seducer : How to Talk to Girls

Interaktivní film Super Seducer chtěl zábavnou formou naučit nesmělé muže svádět ženy. Jenže výsledkem je příšerná...

Zázrak se nekoná, filmový Tomb Raider je těžký průměr

Alicia Vikanderová ve filmu Tomb Raider (2018)

Kletbu filmových adaptací nový Tomb Raider sice nezlomil, ale vyloženě neurazil, i když jde o průměr. Hráč si po...

Usednout do traktoru Zetoru můžete v Brně a nově i v Pure Farming 2018

Pure Farming 2018

Právě dnes, v úterý 13. března, vychází nový vyzyvatel pro zažité farmářské simulátory. Byli jsme se na něj podívat v...

Další z rubriky

Šest nejočekávanějších her, které vycházejí v březnu

Far Cry 5

Březen - za kamna vlezem, říká lidová pranostika, což je celkem příhodné, protože vyjde celkem slušné množství...

Zázrak se nekoná, filmový Tomb Raider je těžký průměr

Alicia Vikanderová ve filmu Tomb Raider (2018)

Kletbu filmových adaptací nový Tomb Raider sice nezlomil, ale vyloženě neurazil, i když jde o průměr. Hráč si po...

Vylepšete si zážitek z Kingdom Come těmi nejlepšími uživatelskými mody

Kingdom Come: Deliverance mody

Nejočekávanější česká hra poslední dekády je venku teprve 14 dnů, ale už pro ni existuje řada modifikací, které vám...

Grafton Recruitment Praha
ÚČETNÍ S AJ

Grafton Recruitment Praha
Kraj Vysočina
nabízený plat: 25 000 - 30 000 KčNajdete na iDNES.cz