Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Nejlepší hry roku 2000 podle BonusWebu

  12:00aktualizováno  4. ledna 12:06
Rok s rokem se sešel a první pracovní den nového milénia nutně vybízí k tomu, abychom vás seznámili s tím, jak si podle redakce BonusWebu stáli herní vývojáři a jejich projekty v našich očích, tedy abychom vybrali hry, které se nám v uplynulém roce líbily nejvíce.

Nejlepší hry roku 2000 podle redakce BonusWebu

Rok s rokem se sešel a první pracovní den nutně vybízí k tomu, abychom vás seznámili s tím, jak si podle redakce BonusWebu stáli herní vývojáři a jejich projekty v našich očích, tedy abychom vybrali hry, které se nám v jednotlivých kategoriích líbily nejvíce. Pochopitelně že podobná volba probíhá na mnoha serverech mezi čtenáři a ani na BonusWebu tomu nebude jinak, naše hlasování však vyhlásíme až ve druhé polovině ledna - jednak proto, že chceme, abyste si mohli dobře oťukat i před Vánocemi vydané hry a druhak proto, že naše volba hry roku 2000 nebude jen tak obyčejné hlasování, neboť chystáme něco, co v České republice dosud nikdo nepředvedl - ostatně uvidíte sami. Pojďme se ale podívat, jak si stály herní tituly v jednotlivých herních žánrech. Deus Ex

1st person 3D akce
V případě 3D akčních her to agentka Cate Archerová prohrála s J. C. Dentonem skutečně jenom o prsa a jejich souboj byl až do poslední chvíle vyrovnaný, což svědčí o nesporných kvalitách obou jmenovaných titulů. V případě No One Lives Forever i Deus Ex se vžíváte do role agenta organizace A a máte za úkol bojovat proti organizaci B, respektive proti nejrůznějším teroristickým skupinám. Gunman Chronicles, který obsadil třetí místo, pak kraluje zejména díky tomu, že jde o velice povedenou modifikaci oblíbeného Half-life.

1) Deus Ex - Ion Storm - recenze
2) No One Lives Forever - Monolith Productions - recenze
3) Gunman Chronicles - Rewolf Software - recenze


Metal Gear Solid

3rd person akce
PC maniaky vymodlená akce Metal Gear Solid od Konami si první místo opravdu zaslouží, neboť neexistuje redaktor BonusWebu, který by jí neudělil tři, dva nebo jeden bod, podle toho, na jaké místo ji nominoval. Nutno podotknout, že díky poutavé atmosféře a technickému zpracování si vítězství opravdu zaslouží. Druhé místo dostal u nás zatím neznámý počin In Cold Blood, neznámý proto, že jeho distribuci v České republice zajišťuje David Boček a vše zatím ustrnulo na mrtvém bodě. McGeeova Alenka v říši divů se pak po právu usídlila na třetí příčce.

1) Metal Gear Solid - Konami / Microsoft - recenze
2) In Cold Blood - Revolution Software - recenze
3) American McGees Alice - Rogue Entertainment - recenze


The Longest Journey

Adventury
Až do poslední chvíle nebylo jasné, jestli si prvenství mezi adventurami odnese postarší, avšak výtečná a ukecaná adventura The Longest Journey či nedávno vydaný vtipný Escape from Monkey Island. Všichni redaktoři do jednoho totiž nominovali obě hry na první místa, přičemž o jediný bodík vyhrála The Longest Journey. Suverenita obou titulů oproti svým kolegům v jiných kategoriích však byla neuvěřitelná a Atlantis 2 od Crya, který se umístil na třetím místě na vyšší příčku nemohl ani pomýšlet.

1) The Longest Journey - Funcom - recenze
2) Escape from Monkey Island - LucasArts - recenze
3) Atlantis 2 - Cryo - Atlantis 2


Baldur's Gate II: Shadows of Amn

RPG + dungeony
Mezi RPG hrami loňského roku podle redaktorů BonusWebu svými kvalitami jednoznačně kraloval Baldurs Gate 2 od BioWare. Neexistuje redaktor, který by si na tento titul nevzpomněl a ať už jej dosadil na první, druhou či třetí příčku, vždy se toto jméno v jeho formuláři objevilo a tudíž si hra zaslouží prvenství vcelku zaslouženě. Druhý skončil neuvěřitelně ukecaný, již neprávem opomíjený a trošičku postarší Planescape: Torment, čímž Black Isle Studios potvrdili, že dělat RPGčka opravdu umí. Hit letošního léta - Diablo 2 pak obsadilo třetí příčku, byť se dá očekávat, že v hráčském hodnocení si povede mnohem lépe.

1) Baldur's Gate II: Shadows of Amn - Black Isle Studios / BioWare - recenze
2) Planescape: Torment - Black Isle Studios - recenze
3) Diablo 2 - Blizzard - recenze


The Sims

Strategie
Božská Sacrifice se i přes mé obrovské nadšení do trojice nejlepších strategií nedostala, a tak si budovatelská The Sims v klidu odnáší první místo poté, co jí hlas udělil téměř každý z nás za originalitu, kterou ji její tvůrci obdařili. Válečná realtimeovka Sudden Strike, která vyšla až koncem roku, také nezaváhala ani na okamžik a naše sympatie si získala zejména díky tomu, že jde o nejlépe převedenou druhou světovou válku do realtimeové strategie a Red Alert 2 si třetí místo odnáší proto, že je to Red Alert, proto, že je od Westwoodu a proto, že ani on nás nezklamal.

1) The Sims - Electronic Arts - recenze
2) Sudden Strike - CDV - recenze
3) Red Alert 2 - Westwood Studios - recenze


Crimson Skies

Simulátory
Ačkoliv je Microsoft spoustou počítačových hráčů a vůbec počítačových uživatelů zatracovanou firmou, milovníci kniplů vidící v nich letecké páky je víceméně zbožňují a dokazují to i naši redakční letci, kteří nominovali hned tři jejich hry, přičemž Combat Flight Simulator 2 až na poslední chvíli odsunul na bramborovou pozici vysoce realistický simulátor B17 Flying Fortress od Microprose. Crimson Skies pak bodoval nejvíce zejména proto, že je výbornou kombinací mezi hratelností a realističností, neboť je k hráčům mnohem přístupnější než právě bronzová B17tka.

1) Crimson Skies - Microsoft
2) Mechwarrior 4 - Microsoft
3) B17 Flying Fortress - Microprose


Lemmings Revolution

Logické hry
Nejlepší logická hra loňského roku se do České republiky dostala až téměř půl roku po jejím vydání ve světě, na jejích kvalitách to však nic neubralo a ani my jsme na Lemmings Revolutions nezapomněli a téměř jednomyslně ji zvolili jako nejlepší logickou hru roku 2000. Na druhém místě pak skončilo Return of the Incredible Machine: Contraptions - výtečná logická hra od Sierry, která je následovníkem legendárního kutila Tima. Třetí pak skončilo skládání kuliček v podobě Bust and Move 4, které je v České republice známé spíše v GameBoy Colorovské podobě.

1) Lemmings Revolution - Psygnosis - recenze
2) Return of the Incredible Machine: Contraptions - Sierra - recenze
3) Bust and Move 4 - Interplay - GBC recenze


NHL 2001

Sportovní hry
Pokud by někdo čekal, že se v této kategorii dočká na BonusWebu překvapení a NHL 2001 skončí na jiném než prvním místě, šeredně se mýlil. Na poli sportovních her totiž vývojáři z EA nemají příliš velkou konkurenci, což je možná způsobeno i tím, že sportovní hry jsou spíše oblíbené na herních konzolích než na PC. Ostatně druhá FIFA je jasným důkazem sportovní nadvlády EA. Ještěže alespoň třetí místo ukořistil letos někdo jiný, konkrétně Activision se svým Tonym skateboarďákem.

1) NHL 2001 - EA Sports - recenze
2) FIFA 2001 - EA Sports - recenze
3) Tony Hawk's Pro Skater 2 - Activision - recenze


Grand Prix 3

Hry s vůní benzinu (formule, závodní, rallye)
Ačkoliv automobilové hry jsme smíchali dohromady a tudíž zde byla obrovská konkurence, trojice těch nejlepších se v našich očích začala rýsovat poměrně brzy. I když po hlasování „stálé“ redakce kralovalo Need for Speed: Porsche 2000, po sečtení hlasů od našich externích přispěvovatelů specializujících se na závody, formule, rallye a další hry určené pro milovníky rychlých kol se na první místo vyšvihlo Grand Prix 3 od Microprose. Třetí Colin McRae Rally 2.0 od Codemasters pak jen potvrzuje kvalitu závodních her od této firmy a je příkladným úkazem toho, jak se vyplatí pozvat si k vývoji odborníka na slovo vzatého.

1) Grand Prix 3 - Microprose - recenze
2) Need for Speed: Porsche 2000 - Electronic Arts - recenze
3) Colin McRae Rally 2.0 - Codemasters - recenze

A to je od nás k nejlepším hrám loňského roku vše. Nyní už se k nim budete vyjadřovat pouze vy a věřte mi, šanci dostanete opravdu brzy. Zároveň bych vás chtěl požádat, abyste nás nyní nezačali kamenovat zuřivými emaily s tím, proč jsme nedali hlas té či oné hře - věřte mi, některé neprošly mezi tři nejlepší opravdu jen těsně. Navíc jsme nehodnotili ani české hry, neboť v letošním roce jich mnoho nevyšlo - pouze Flying Heroes, Ztracený Ostrov, Polda 3 a Mrazík. Tento žebříček si zároveň neklade nárok být tím jediným správným, neboť všechny žebříčky vyjadřují pouze stanovisko redakce BonusWebu. O své kandidáty na nejlepší hry se však můžete bez problémů podělit v diskusním fóru pod tímto článkem.

Autor:


Nejčtenější

Na Steamu vyšla první necenzurovaná erotická hra. Tak jsme ji vyzkoušeli

Negligee: Love Stories

Hra Negligee: Love Stories se zásadně zapsala do historie. Ne však díky svým výjimečným kvalitám, ale proto, že jako...

Která herečka by se podle vás hodila na roli Ciri v chystaném Zaklínači?

Ciri v třetímu dílu hry Zaklínač

Zpráva, že postavu Ciri v chystaném seriálu podle Zaklínače nebude hrát běloška, vyvolala u mnoha fandů nesouhlasné...Legendární PlayStation vyjde v mini verzi s dvacítkou her

PlayStation Classic

Připravovaná retro konzole od Sony se jmenuje PlayStation Classic. Vyjde letos v prosinci a obsáhne dvacet...

Špatná hra dostala horší pokračování. Super Seducer 2 vyniká trapností

Super Seducer 2

Jedna z nejhorších her letošního roku se překvapivě dočkala pokračování. Jak někoho skutečně sbalit vás Super Seducer 2...

RECENZE: F1 2018 jsou vypilované závody formulí a opravdová simulace

F1 2018

Sezona F1 2018 je stále v plném proudu. Díky legendárním Codemasters se jí nyní mohou zúčastnit virtuálně i hráči.

Další z rubriky

Autor BioShocku se po letech omluvil za nepovedeného finálního bosse

Ilustrační obrázek ke hře BioShock

I Ken Levine, autor slavného Bioshocku, si myslí, že si hra zasloužila lepší konec, než nakonec dostala. Na svém...

Fanoušci předělávají New Vegas do enginu Falloutu 4. A vypadá to skvěle

Fallout 4: New Vegas

Tvůrci ambiciózního módu pro Fallout 4 si dali za cíl převést do jeho moderního enginu legendární Fallout: New Vegas....

Byla založena Asociace českých herních vývojářů GDACZ

Asociace českých herních vývojářů

Zástupci čtrnácti českých studií specializovaných na vývoj her založili společnou asociaci s cílem chránit a prosazovat...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!Najdete na iDNES.cz