Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Nejlepší PC hry roku 2001 - 2. díl

  12:00aktualizováno  29. září 12:40
Ve včerejším článku jsme se podívali, kteří vývojáři nám nabídli nejlepší hry mezi akčními hrami, adventurami, arkádami, logickými hrami a RPGčky. Dnes nám tedy zákonitě zbývá popsat, které hry nás svou hratelností, atmosférou, grafikou, novými nápady či ideálně vším výše uvedeným zaujaly v žánrech ostatních.

Co se jednou načne, musí se dokončit a nejinak je tomu i s vyhlašováním nejlepších počítačových her roku 2001. Poté, co jsme vám včera oznámili naše vítěze v kategorii first-person stříleček, 3rd person akcí, adventur, arkád, logických her a RPGček (zde je článek), tu máme výsledky dalších kategorií. Nuže nechme dlouhých úvodů a pojďme pokračovat ve vyhlašování toho nejlepšího, co nám vývojáři v roce 2001 nadělili.


Simulátory

Simulátory kovaných hráčů není u nás v redakci nijak mnoho a těch, kteří hlasovali, také ne. I přesto se však hlasování většiny všech zúčastněných shodovalo, byť jednotlivé tituly simulovaly různé činnosti - leteckými simulátory počínaje, přes nejrůznější vesmírné či podmořské simulace a simulátory vlakovými konče. Pojďme se ale podívat, jak to nakonec v této kategorii dopadlo.

IL-2 Sturmovik
Maddox Games / UbiSoft

Kozáček v oblacích - tak označil IL-2 Sturmovik ve své recenzi Lukáš Codr a narážel tím na realističnost a dokonalost ovládání i technické zpracování, které do hry vývojáři z Maddox Games zaimplementovali. Vše navíc podtrhl verdikt „jeden z nejlepších simulátorů, který kdy spatřil světlo světa“, který dokazuje, že hra je kvalitní po všech stránkách, tedy i té vizuální.

recenze - screenshoty - demo


MS Flight Simulator 2002
Microsoft

Ačkoliv byl Microsoft Flight Simulator 2002 poznamenán zářijovými teroristickými útoky na Spojené státy a kvůli odstranění budov WTC ze hry bylo odsunuto i jeho vydání, nezabránilo mu to stanout na stupínku tří nejlepších her zejména díky vysoké hratelnosti, propracované grafice a hlavně vysoké realističnosti. Ta se ostatně potvrdila i u jeho předchůdce právě při útoku na WTC, kdy řada televizních stanic a novin simulovala náraz letadla do „dvojčat“ právě ve Flight Simulatoru 2000.

recenze - screenshoty


MS Train Simulator
Microsoft

Microsoftí tituly vyhrávají podobné soutěže v kategorii simulátorů jako na běžícím páse a vlakový MS Train Simulátor je toho důkazem. Třetí místo si bezesporu zaslouží jak za originalitu, tak za v microsoftím pojetí tradičně výborné technické zpracování i realističnost, ačkoliv o té můžeme jen spekulovat, neboť strojvůdcem nikdo z nás nikdy nebyl (a asi ani nebude).

recenze - screenshoty - koupit online


Sportovní hry

Když jsem tak sledoval tituly nominované v kategorii sportovních her, s povzdechem mi nezbylo než konstatovat, že monopol Electronic Arts v této oblasti asi nikdo nepoloží, navíc to vypadá tak, že se o to ani nikdo pokoušet nebude. Jen jedenáctka her splnila nominační limity a stupínky vítězů byly obsazeny docela bezkonkurenčně, žádná jiná z her totiž nedostala ani jediný bodík. Na příčkách vítězů tedy stanuly:

NHL 2002
EA Sports / Electronic Arts

Jako každým rokem i letos vydali EA Sports nový ročník hokeje NHL 2002 a jako každým rokem i letos se stala tato hra nejlepším sportovním titulem uplynulého roku. Letošní ročník nás zaujal ještě lepší grafikou, vylepšenou umělou inteligencí hráčů, novými funkcemi (zejména EA GameStory) a tradičně dobrou hratelností. Multiplayer už pak asi není potřeba ani zmiňovat.

recenze - screenshoty - demo - koupit online


FIFA 2002
EA Sports / Electronic Arts

Ačkoliv v naší recenzi nedopadla FIFA 2002 změřená kritickým okem sportovního specialisty Bedry nijak zvlášť dobře, jde bezesporu o druhou nejlepší sportovní hru vydanou v loňském roce. Nabízí totiž řadu vylepšení jako zpomalení hry, ještě detailnější grafiku, vychytanější animace, lepší posuzování faulů a jiných zákroků ve hře, což oproti předchozímu dílu výrazně zlepšuje hratelnost.

recenze - screenshoty - demo - koupit online


NBA Live! 2001
EA Sports / Electronic Arts

Kdo by čekal alespoň na třetím místě hru od jiné firmy než je EA Sports, mýlil by se. Basketbalová simulace NBA Live! 2002 sice nezaznamenala oproti předchozím ročníkům příliš mnoho změn, ovšem i drobnosti v podobě vylepšené grafiky, zvuků a v neposlední řadě i uvnitř hry (například zajímavější souboje pivotů pod košem) stačily k zisku bronzového poháru BonusWebu.

recenze


Strategie realtimové

Pokud se podíváme na počet realtimových strategií v loňském roce, zjistíme, že jde o zřejmě nejoblíbenější žánr vývojářů počítačových her. Urodila se jich totiž opravdu velká spousta, a to včetně těch kvalitních, neboť v nominacích byl list RTSek opravdu nejdelší. Svého zástupce v něm měli i Češi, a sice v podobě kvalitní hry Original War od brněnských Altar Interactive, tato se však o pouhý jediný bodík mezi tři nejlepší hry nedostala a získala bramborovou medaili. Ty opravdické, kovové, totiž získaly následující tituly.

Empire Earth
Stainless Stealh Studios / Sierra Studios

Ačkoliv je duchovním otcem Empire Earth Rick Goodman, člověk stojící za skvělou realtimovkou Age of Empires, nikdo před vydáním EE netušil, jak dokonalá tato hra bude. Ve své podstatě je hra velmi podobná AoE, oproti ní však pokrývá půl milionu let lidské historie, od neandrtálců s klacky až po kosmické zbraně budoucnosti, to vše v mnoha geniálně navržených a promyšlených, navíc pěkně vymodelovaných a prokreslených misích.

recenze - screenshoty - demo - koupit online


Cossacks: European Wars
GSC Game World / CDV

Druhá hra na stupních vítězů také vychází v základech z výborné Age of Empires, trošičku říznuté Three Kingdoms: Fate of the Dragoon, hodně je však prošpikována vlastními nápady a okořeněna bohatou fantazií vývojářů. Hra se snaží mapovat konflikty sedmnáctého a osmnáctého století odehrávající se v Evropě a koloniálních teritoriích a kromě výborné grafiky i hratelnosti nabízí také skvělou zábavu.

recenze - screenshoty - demo - koupit online


Commandos 2: Men of Courage
Pyro Studios / Eidos Interactive

Taktická realtimová strategie Commandos 2: Men of Courage zasazená do 2. světové války od španělských Pyro Studios patřila k nejočekávanějším RTS letošního roku a hráči mohou být potěšeni, že vývojáři vyplnili naděje do nich vkládané a nabídli kvalitního následovníka legendární hry. Nové mise, nové nápady, nová dimenze zábavy, lepší grafika - za to vše si podle nás Commandos 2 zasloužili třetí místo.

recenze - screenshoty - koupit online


Strategie ostatní

Strategických her vyšla v loňském roce pořádná hromada a nejinak tomu bude letos. I proto jsme kategorii strategií rozdělili na dvě. Výsledky realtimovek už znáte a teď jsou na řadě ostatní hry tohoto žánru, kam byly nominovány nejrůznější tycoony, budovatelské strategie, tahové strategie, ekonomické strategie a vůbec všechny nejroztodivněji vypadající strategické hry. I zde však vybrat ty nejlepší nedalo sebemenší problém, mezi prvním a druhým místem sice nebyl tak propastný rozdíl jako u RTS, ovšem třetí místo na první dvě ztrácelo opravdu velký počet bodů. A kdo tedy vlastně vyhrál?

Civilization III
Firaxis / Infogrames

Když Sid Meier ohlásil vývoj Civilization III, pařanská komunita zajásala. Hry od Meiera jsou totiž všechny do jediné nesmírně kvalitní a v případě Civilization III tomu není jinak. Svým opětovně dokonalým zpracováním, hratelností a atmosférou dokázala přikovat miliony hráčů na celém světě k židlím a nejinak tomu bylo i v našem případě, takže o vítězi této kategorie nemohlo být pochyb.

recenze - screenshoty - koupit online


Stronghold
FireFly Studios / Gathering of Developers

Pouhé tři úkoly máte ve hře Stronghold of vývojářů z FireFly Studios: vybudovat funkční hrad, udržet jej v chodu a ubránit jej před nepřáteli. Pochopitelně jako v každé podobné strategii musíte těžit suroviny a ekonomicky zvelebovat své panství, ovšem ve Strongholdu je všechno tohle nesmírně zábavné a navíc dobře promyšlené. I za to si Stronghold odnáší stříbro.

recenze - screenshoty - demo


Tropico
PopTop Software / Gathering of Developers

Třetí místo si pak v redakčním hlasování vybojovalo Tropico, budovatelská strategie, která z vás udělá svrchovaného vládce malého ostrůvku kdesi v Karibiku. Vaším úkolem je vyvést svůj národ z chudoby, občanských nepokojů a soubojů, udržet přirozenou rovnováhu a zároveň se snažit vytvořit si pomocí všech dostupných prostředků takové podmínky, abyste získali co největší sumu peněz a přitom se udrželi u moci.

recenze - screenshoty - demo - koupit online


Závodní hry

Žánr závodních her si letos vybral nenucený oddechový čas. Vloni si příznivci volantu a pedálů užívali do sytosti celé řady megaher, z nichž jmenujme například Colin McRae Rally 2, Grand Prix 3 nebo Need for Speed: Porsche 2000. Letos se špičkových her urodilo o poznání méně, o to jednodušší však pro nás bylo vybrat trojici nejlepších. Po stránce všeobecné kvality měly na vítězství šance prakticky jen dva tituly - F1 2001 od EA a NASCAR Racing 4 od Sierry. Vzhledem k velmi mizivé popularitě americké soutěže NASCAR v naší vlasti a naopak nesmírně vysoké oblibě formulí jsme o vítězi nemuseli přemýšlet ani vteřinu. Na třetí pozici se v průběhu hlasování dlouho držely další formule, a to F1 Racing Championship od Ubi Softu, které ale nakonec o jediný bodík předběhly netradiční oddechové závody Lego Racers 2.

F1 2001
Image Space / Electronic Arts

Už to tak vypadalo, že i po tomto roce zůstanou na špici simulátorů F1 skvělé Crammondovy Grand Prix 3, a ejhle - král byl nakonec přece jen poražen. EA dokázali vytvořit hru nejen se špičkovou grafikou, ale též vynikajícím jízdním modelem monopostů a hlavně vysoce návykovou hratelností. Plusem byla též licence na aktuální sezónu, mínusem naopak krvavé hardwarové nároky.

recenze - screenshoty - koupit online


NASCAR Racing 4
Papyrus / Sierra Studios

Za oceánem na tento typ závodů nedají dopustit, u nás nad ním většina virtuálních jezdců jen mávne rukou. To ale v žádném případě neubírá hře NASCAR Racing 4 nic z jejích kvalit, mezi něž patří dobrá grafika, detailní model tratí a vozů a pro hráče samozřejmě skvělý pocit z maximálně rychlé jízdy na oválných okruzích. Jediné rezervy má hra v AI počítačem řízených vozů…

recenze - screenshoty


Lego Racers 2
ATB / Lego Media

Dvojici realistických simulátorů skutečných soutěží doplnila hra, jež slouží především k odreagování. Jeden z mála kvalitních kousků z početné rodinky her společnosti Lego Media nabízí kupu uvolněné zábavy, spočívající ve spíše arkádových průjezdech Lego městečky v komicky vyhlížejících Lego autíčkách řízených ještě komičtějšími Lego individui. Hra je určena především pro mladší generaci.

recenze


Datadisky

Spolu s arkádami je to druhá nová kategorie, jejíž nejlepší zástupce letos na BonusWebu vyhlašujeme. Důvodem je opět nezvykle velký počet kvalitních „přídavků“, jež rozšiřují starší celosvětově úspěšné hry. Konečné pořadí, jenž vidíte pod tímto úvodním odstavcem, patřilo mezi všemi kategoriemi k těm nejjednoznačnějším. Se slušným náskokem zvítězil datadisk k nejlepšímu RPG minulého roku Baldur’s Gate II s podtitulem Throne of Bhaal a odskok stříbrného Diabla II: Lord of Destruction od třetí příčky byl taktéž doslova propastný, což mimochodem jen potvrzuje oblíbenost RPG žánru oproti strategiím. Právě zástupce strategií, Command & Conquer: Yuri's Revenge, obsadil konečné třetí místo, i když se mu na záda vytrvale drápal další RPG přídavek, tentokráte k Icewind Dale s podtitulem Trials of the Luremaster. Ten těžil především z té skutečnosti, že je na rozdíl od svých kolegů k dispozici zdarma na internetu.

Baldur's Gate II: Throne of Bhaal
Black Isle Studios / Interplay

RPG mistři z „Černého ostrova“ tentokráte vytvořili dost možná nejvydařenější datadisk vůbec, jenž je mnoha zasvěcenými považován za samostatnou plnohodnotnou hru. Nejenže se v něm dočkáte nového prostředí, předmětů, kouzel, postav a nestvůr, ale i úplně nového a nezvykle poutavého příběhu, jenž volně navazuje na finále originální hry. Nejpodstatnější je však to, že se jedná o vzkříšení nejlepšího RPG minulého roku, což samo o sobě prakticky rozhodlo o jeho prvenství v kategorii datadisků.

recenze - screenshoty - koupit online


Diablo II: Lord of Destruction
Blizzard North / Blizzard Entertainment

Pro všechny příznivce krvavé sekané připravili legendární Blizzardi rozšíření svého komerčně veleúspěšného Diabla II. To potěšilo jednak konečně vyšším grafickým rozlišením (800x600), novými hlavními postavami a vůbec obrovským množstvím novinek, jež udělaly z již tak skvělé hry ještě mnohem dokonalejší a ostřejší RPG. Diablovská mánie tak letos opět naplno ožila.

recenze - screenshoty


Command & Conquer: Yuri's Revenge
Westwood Studios / Electronic Arts

Yuri’s Revenge zachraňuje čest strategií mezi datadisky, jenž kdysi patřily výhradně tomuto žánru. Přídavek k loňské komerční bombě Red Alert 2 je nejlepším z dílny Westwood Studios a přináší nám především dvě nové kampaně a možnost zahrát si za novou třetí stranu. Hratelnost je opět vynikající (obzvláště v multiplayeru), jediným sporným bodem je zastaralejší technické zpracování.

recenze - screenshoty - koupit online

Výsledky čtenářského hlasování o nejlepší hru roku 2001 najdete na této stránce

Autor:


Nejčtenější

Pornoparodie nejpopulárnější hry současnosti není vtipná ani vzrušující

Pornoparodie na hru Fortinte nazvaná Fortnut

Hra Fortnite, oblíbená především mezi nezletilými hráči, se dočkala své pornoparodie. A výsledek je přesně takový, jaký...

Revoluční rok 1998 ve hrách. Zvolte tu nejlepší

Nejlepší hry roku 1998

Rok 1998 byl pro hry mimořádně požehnaný. Kromě toho, že vznikl Bonusweb, vyšla celá řada her, které dodnes platí za...Konec dohadů. Unreal, nebo Quake?

Střílečka Quake je šestnáct let stará a stále září.

Pokud byste si museli vybrat, dáváte, případně dávali jste přednost značce Quake, nebo raději konkurenci v podobě...

Hry a porno generují největší příjmy z virtuální reality

Pornografická videa v VR

Největším motorem v oblasti virtuální reality jsou hry a porno videa. Vyplývá to z úniků dat Valve a analýzy...

RETRO: Sexy střílečku SiN potopil revoluční Half-Life i vlastní chyby

SiN

Letos slavíme dvacet let od vydání kultovní střílečky Half-Life, jejíž sláva zcela zastínila méně známou střílečku SiN....

Další z rubriky

Nový Tomb Raider umožní nastavit obtížnost soubojů, hádanek a průzkumu

Shadow of the Tomb Raider

Shadow of the Tomb Raider jde dál v nastavení obtížnosti. Kromě klasických stupňů Easy, Normal, Hard umožní dále...

The Quiet Man by chtěl oživit žánr hraných interaktivních filmů

The Quiet Man

Vývojáři chystané hry The Quiet Man slibují filmovou akci s pohlcujícím příběhem, skvělými hereckými výkony a...

Bethesda přehodnotila svoji politiku poskytování her recenzentům

Evil Within 2

Zaměstnance Bethesdy už nebaví věčné lamentování novinářů nad tím, že nemají dostatek času na recenzování. Hry budou...

MUSÍTE VIDĚT: 5 mateřských šíleností
MUSÍTE VIDĚT: 5 mateřských šíleností

Těhotenská maska na břicho, sádrový odlitek nebo ujetý halloweenský obleček... Trendy se nevyhýbají ani těhotným ženám. Připravte se, bude to šílená jízda!Najdete na iDNES.cz