Nejlepší Pentia 4 k přetaktování

  • 310
Pentium 4 se již definitivně stalo procesorem i pro normální lidi, a ačkoli by ještě nějaké zlevnění bezpochyby uneslo, jeho přetaktovávací dispozice jsou tak lákavé, že málokterý overclocker o nich ve volných chvílích nepřemýšlí. Uvažujete-li, který model si za tímto účelem vybrat, možná vám pomůžeme v rozhodování.

Everybody clocks
Nejoblíbenějším „sportem“ v oblasti počítačů je bezpochyby přetaktovávání, a není divu: koho by nelákalo vybičovat svého miláčka zadarmo k vyšším výkonům. Přetaktovávání procesorů (CPU) před léty zpopularizoval zejména Thomas Pabst na svém serveru Tom’s Hardware Guide a dnes už o overclockingu slýcháváme mluvit i lidi, kteří k počítačům přičichli jen velmi zdaleka. Najde se dost jedinců, kteří na přetaktovávání nevraží a zásadně se k němu nepropůjčují – mezi argumenty, které uvádějí, je zejména zkrácení životnosti přetaktovaných komponent a někdy i jejich hrozící zničení. Mnohým z nás však dělá dobře zjišťovat výkonové rezervy našeho silikonu a jemně si počítač vyladit až k horní hranici jeho možností.

Pentium 4 – současný overclockerský šampión
Pro toho, kdo chce v současné době získat z procesoru největší absolutní přírůstek rychlosti, je jednoznačným favoritem Pentium 4, a to modely postavené na nejnovějším, 0,13mikronovém jádře Northwood. Toto jádro debutovalo v procesoru Pentium 4 2,2 GHz, nicméně Intel plánoval (a už i dokonal) přechod několika (nominálně) pomalejších Pentií 4 na jádro Northwood. Tak dnes máme na trhu overclockersky velmi zajímavé modely s frekvencemi 1,6, 1,82 GHz – ovšem pozor: stále se prodávají i stejně taktované verze postavené na 0,18mikronovém jádře Willamette! Staré péčtyřky nemá cenu kupovat hned z několika důvodů, z nichž většina je zřejmých už při pohledu na parametry použitých jader:

Staré jádro Willamette: cache L2 256 KB, frekvenční strop cca 2 GHz, napětí 1,7 V
Nové jádro Northwood: cache L2 512 KB, frekvenční strop cca 3 GHz, napětí 1,5 V

Ze specifikací jader plyne mj. toto: Northwood je na stejné frekvenci výkonnější (větší cache L2) a poskytuje daleko víc prostoru k přetaktování – další výhodou v tomto směru je i nižší napětí jádra. V neposlední řadě jsou také northwoodovská Pentia 4 stejně drahá nebo levnější než jejich starší protějšky. Pentia 4 s novým jádrem Northwood poznáte tak, že za jejich modelovým číslem se nachází písmeno „A“ (např. 1,8A).

Vzhledem ke standardně zamčenému multiplikátoru intelovských procesorů jsou ideální takové modely, které umožňují přechod na nejbližší vyšší „bezpečnou“ frekvenci FSB (bezpečnou frekvencí rozumím takovou frekvenci FSB, při níž běží sběrnice AGP a PCI na svých nominálních hodnotách). U výše zmíněných Pentií 4 to znamená přechod z FSB 4x100 MHz na 4x133 MHz, takže bychom teoreticky mohli získat z původních modelů takovéto frekvence: 1,6GHz => 2,13, 1,8 => 2,40 a 2,0 => 2,67.

Který model zvolit?
Webzin SharkyExtreme provedl příslušné testy a jejich výsledky jsou velmi příznivé. 1,6GHz Pentium 4 bylo schopno dosáhnout 2,13 GHz i bez zvyšování napětí jádra; limitním FSB pro tento model bylo FSB 143 MHz (2,29 GHz), ovšem už s napětím 1,6 V. 1,8 GHz model také dosáhl na 2,40 GHz bez zvyšování napětí; po zvýšení na 1,65 V se podařilo docílit stabilních 2,6 GHz. 2 GHz model se nepodařilo dostat na FSB 133 MHz – nejvyšší metou bylo 127 MHz. Zde vidíte, jak si přetaktované procesory vedly v 3DMarku2001 SE; neporovnávejte však 1,6 a 1,8 GHz procesor mezi sebou, protože oba běžely na jiných základních deskách (1,6: i845D, ATI Radeon 8500 taktovaný na 290/290, 1,8: SiS 645DX, VisionTek Xtasy GeForce4 Ti 4600).

3DMark2001 SE

Z výše uvedeného celkem jednoznačně vyplývá, že nejlákavějším modelem je Pentium 4 1,8 GHz, s nímž by mělo být 2,4 GHz (o celých 600 MHz víc oproti nominální frekvenci!) prakticky zajištěno. Jako čipset základní desky Sharky doporučuje právě použitý SiS 645DX, který oficiálně podporuje FSB 133/533 MHz a paměti DDR333. Přeji hodně úspěchů při vašich overclockerských pokusech, a pokud máte s Pentiem 4 v této oblasti nějaké zkušenosti, neváhejte a podělte se o ně s ostatními v diskusním fóru.

Zdroj: SharkyExtreme


Témata: Frekvence 1, Intel