Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Nejnovější Lara Croft předvede spolupráci hrdinky s prastarým bohem

  0:01aktualizováno  0:01
Nejde o plnohodnotného pokračovatele série Tomb Raider, nýbrž o velmi zajímavý krok stranou.

Lara Croft and the Guardian of Light

Lara Croft and the Guardian of Light neaspiruje na zařazení do hlavní "tombraiderovské" série. Spíše využívá současného zájmu o nejrůznější odbočky.

Vedle počítačů se nové akční dobrodružství s archeoložkou Larou objeví také na sítích Playstation Network a Xbox Live. Na všech třech platformách by hra měla vyjít pouze v Lara Croft and the Guardian of Lightdigitální podobě, tedy ke stažení a pochopitelně i za příznivou cenu.

Hlavní hrdinkou celé záležitosti je Lara Croft, to se rozumí samo sebou. Nepozastavujte se však nad případnými příběhovými kolizemi s hlavní sérií. Lara Croft v tomto případě působí jako univerzální hrdinka a autoři se příliš nenadřeli s tím, aby Guardian of Light zasadili do celkového kontextu.

Každopádně, kdysi dávno se odehrál mohutný souboj mezi dvěma bohy. A o co jiného se ten souboj mohl odehrát, než o vzácný artefakt, tentokrát pojmenovaný Mirror of Smoke. Vše vlastně skončilo tak, jak mělo. Dobrácký bůh Totec porazil špatného Xolotla. Totec následně pohřbil sama sebe do zrcadla umístěného v jakési hrobce.

O dva tisíce let později se do hrobky dostává Lara Croft, jenže tentokrát si zřejmě nedávala dobrý Lara Croft and the Guardian of Lightpozor, protože jí sledovala banda žoldáků. Ti opět přivedou na scénu zlého boha Xolotla a zábava může začít.

Proti takovému zlu by Lara Croft sama neobstála. Proto se hodí, že ze spánku procitá i Totec a s lidskou hrdinkou spojuje své mocné síly. Právě v tomto spojenectví spočívá zřejmě největší lákadlo celé hry, protože se promítá i do herních mechanismů. Guardian of Light je hratelný klasicky sólově, ale můžete si ho střihnout i (nebo spíše především) kooperativně.

V takovém případě se jeden z hráčů chopí Lary Croft a druhý dostane do rukou Toteca. A to dá rozum, že každý z této povedené dvojice vyniká v něčem trochu jiném. Pro úspěšné vyřešení řady situací, ať už bojových nebo hádankových, bude nutné spojit jejich unikátní schopnosti a arzenál.

Nový přírůstek do historie Lary Croft se od "tombraiderovské" série neliší jen ve formě distribuce aLara Croft and the Guardian of Light možností zahrát si s kamarádem. Změny jsou ještě dalekosáhlejší a patrné na první pohled.

Pravověrné fandy zřejmě zaskočí zvolený pohled, který je umístěn nad hlavy hrdinů. I kvůli tomu bude hra o poznání svižnější, vždyť za každé zabití bude Lara s Totecem sbírat body, stejně jako za sbírání světélkujících bublin.

K boji používá Lara klasickou dvojici bouchaček, případně pušku. Autoři ji vybaví i speciálním hákem, který bude nepostradatelný především při řešení prostorových hádanek, které by navzdory většímu důrazu na akčnost neměly chybět.

Hrdinové se nejednou ocitnou před propastí, kterou nepůjde překonat jinak než právě s pomocí háku. Lara ho nejprve o něco zachytí a přehoupne se na druhou stranu. Totec je všakLara Croft and the Guardian of Light stále na svém místě a je třeba ho dostat přes propast. Lara mu proto hák hodí a přenese ho k sobě.

Totec jí pak na oplátku vypomůže svým mohutným štítem tehdy, když je třeba se dostat na nějaký vyšší objekt. Štít položí na sebe a nechá Laru na něj vyskočit. Potom se sám odrazí od země a vymrští hrdinku ještě výše.

Ve chvílích, kdy ani to nepomůže, jsou tu Totecovy oštěpy, které svou silou dokáže mrštit do zdí, kam se zapíchnou a vytvoří pro Laru cestu, jak se dostat nahoru. Zkrátka a dobře, tvůrci se snaží vytvořit co nejlepší prostředí pro kooperativní zážitek, kdy hráči nepobíhají vedle sebe a každý si neohřívá jen tu svojí polívčičku, ale kdy skutečně spolupracují.

Jenže, co když ke hře sedne hráč, který si ji Lara Croft and the Guardian of Lightchce vychutnat sám? V takovém případě se chopí samotné Lary a Totecova fyzická přítomnost odpadá, byť bude například poskytovat různé rady a v příběhu pochopitelně chybět nebude.

I tak bude ve hře chybět důležitý element, s čímž si autoři poradili tím, že úrovně pro sólové hraní poněkud upravili, případně do nich umístili potřebné předměty ke zdolání hádanek.

Vedle hádanek, kterých bude na arkádu překvapivě velké množství, byť podle všeho rychle řešitelných, tu je také boj, jenž by měl hrát podstatnou roli, jelikož právě ten se převážnou měrou postará o dynamičnost hry.

Se značným spádem souvisíLara Croft and the Guardian of Light i snaha co možná nejméně hendikepovat smrt. Poté, co vám dojdou životy, objevíte se nedaleko místa svého skonu, pouze s o něco menším obnosem nasbíraných bodů.

Lara Croft and the Guardian of Life vypadá na poctivou hru, která možná nebude mít plnohodnotný charakter, ale mohla by zabavit stejně nebo ještě více než leckterá "regálovka". Autoři mají zjevně dostatek dobrých nápadů i zkušeností na to, aby něco takového dokázali.

Autor:Nejčtenější

Příběh nelehkého zrodu českého herního hitu Kingdom Come

Kingdom Come: Deliverance

České hry Kingdom Come už se prodalo více než milion kusů, takže už teď můžeme mluvit o úspěchu. Cesta k němu však...

Bílý dům nechal vytvořit video sestřih z násilných počítačových her

The Evil Within 2

Americký prezident Donald Trump se setkal se zástupci herního průmyslu k debatě o násilí ve videohrách. Jako podklad...KOMENTÁŘ: Kam povede přehnaná politická korektnost a cenzurování videoher?

Grand Theft Auto 5

V herním průmyslu se v relativně krátké době vyrojila řada kauz týkajících se cenzurování či kritiky „závadného“...

Jak svádět ženy? Bizarní hra Super Seducer vás to rozhodně nenaučí

Super Seducer : How to Talk to Girls

Interaktivní film Super Seducer chtěl zábavnou formou naučit nesmělé muže svádět ženy. Jenže výsledkem je příšerná...

Zázrak se nekoná, filmový Tomb Raider je těžký průměr

Alicia Vikanderová ve filmu Tomb Raider (2018)

Kletbu filmových adaptací nový Tomb Raider sice nezlomil, ale vyloženě neurazil, i když jde o průměr. Hráč si po...

Další z rubriky

Napodruhé a lépe. Battlefront 2 potěší každého milovníka Hvězdných válek

Star Wars Battlefront 2

Vydali jsme se do mrazivého Švédska okouknout zblízka napjatě očekávanou hru z prostředí Hvězdných válek. A dlouhé...

Immortal: Unchained zavání průšvihem, zatím je to zábava pro masochisty

Immortal: Unchained

Nioh, Dark Souls, The Surge, Bloodborne. Do téhle party by se rádo zařadilo i nové RPG Immortal: Unchained. Po...

Bude plná nenávisti. Vše, co víme o hororové akci The Last of Us 2

The Last of Us: Part 2

The Last Of Us, akční adventura od studia Naughty Dog, je považována za jednu z nejlepších her, které kdy vyšly pro...Najdete na iDNES.cz