Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Nejočekávanější akční hry roku 2005 #2

  12:00aktualizováno  10:26
Minulý rok dal hráčům počítačových akcí pořádně zabrat a letošek nehodlá nijak polevit. Pojďme si představit ty nejžhavější kousky zahrnující Splinter Cell: Chaos Theory, S.T.A.L.K.E.R. nebo Quake 4.

V minulém dílu jsme si představili první várku akčních megahitů tohoto roku a nyní nás čeká neméně lákavé dokončení.

Battlefield 2
Výrobce: Digital Illusions | Vydavatel: Electronic Arts | Datum vydání: 22. březen 2005 | Homepage
BonusWeb píše:
Preview
Stáhněte si:
Screenshoty
Video
Příslib:
Strhující válečná akce
Spousta novinek
Grafika a fyzikální engine

Obavy:
Čas strávený na síti
                   

Myšlenka válečné akce Batllefield 1942 se v roce 2002 ujala tak důkladně, že prakticky dala vzniknout novému žánru multiplayerových her. Kladného přijetí doznal i Battlefield: Vietnam, a to i přes minimum novinek, jež přinesl. Ty se ale dostaví již za dva měsíce v regulérním pokračování, a že je podle prvních ohlasů na co se těšit. Jelikož se Battlefield 2 odehrává v současnosti, zavítáme na blízkovýchodní bojiště, do Jemenu a dalších zemí. Rozlehlé lokace budou nyní bohatší o prostorná zařízení a komplexy budov zahrnující například ropné rafinerie. Nepřijdeme nicméně ani o volná prostranství využitelná k manévrování s velkým počtem válečné techniky. Každá ze dvou stran dostane do vínku rozdílné stroje – Američané špičkové tanky a letectvo, MEC (Middle-Eastern Coalition) zase obrněné transportéry a další. Hráči si tentokrát budou moci vybrat rovnou ze sedmi profesí. Medik hbitě přebíhá mezi padlými a křísí je defibrilátorem, ženista zase rozhazuje bedny s municí na potkání. Přepracován konečně bude i původní nepraktický systém zadávání povelů. Nyní hráče čeká intuitivní kruhové menu s nejdůležitějšími volbami vždy při ruce. Velmi slibně zní role velitele týmu, jenž se neúčastní akce přímo, ale rozdává rady a důležité informace ze strategického pohledu na celou oblast. Navíc může v kritický moment povolat artilerii, satelitní průzkum odhalující na okamžik všechny nepřátele nebo jen počastovat spojence zásobou nábojů (které se mimochodem jinak v mapě nebudou nacházet). Konečně se dočká zásadní revize i grafika, jíž bude společníkem nový fyzikální engine. Již žádné zasekávání se o stromy. Nyní prý budeme tanky prorážet dokonce i nepřátelská opevnění!

Battlefield 2 Battlefield 2 Battlefield 2

BloodRayne 2
Výrobce: Terminal Reality | Vydavatel: Majesco Inc. | Datum vydání: Q1 2005 | Homepage
BonusWeb píše:
Preview
Stáhněte si:
Screenshoty
Video
Příslib:
Frenetická akce
Usekávání končetin
Sexy upírka

Obavy:
Příliš přímočaré
Rozporuplné hodnocení konzolové verze
                   

Kontroverzi prvního dílu BloodRayne potvrdilo vpravdě široké spektrum hodnocení, jehož se hra dočkala. Pokračování, které spatřilo světlo světa na konzolích již koncem minulého roku, na tom nebylo jinak. Přesto jde o nadprůměrnou záležitost, která může své kvality plně odhalit až na obrazovkách PC. Hráč se opět vžívá do role poloviční upírky Rayne v boji proti zplozencům jejího upírského otce, s nímž si vnadná ženština vyřídila účty minule. Čeká nás adrenalinová, místy přímočará, ale tím více frenetická akce, ve které není nouze o stříkající proudy krve a oddělené končetiny. Jak již ukázalo demo, o těla přeseknutá vejpůl rozhodně nouze nebude. Rayne opět používá své dvě nabroušené břitvy v kombinaci s upírskými silami zahrnujícími zpomalení času nebo zesílení útoku. Terminal Reality znovu využívají firemní Infernal engine, díky němuž je nyní možné během zběsilých soubojů roztřískat většinu vybavení vcelku zajímavých úrovní. A nejen to, vampírofilové budou jistě potěšeni, že Rayniny přednosti se během přemetů skutečně třesou! Ostatní pak jistě ocení realistické pohyby (a rozklad) nepřátel, k jejich porcování poslouží na třicet speciálních pohybů a dvanáct tzv. dorážecích úderů. Ovládání bylo při převodu z konzolí naštěstí provedeno s ohledem na lidskou anatomii a tak se dočkáme klasické kombinace klávesnice a myši. Rayne nám bude pít krev co nevidět.

BloodRayne BloodRayne BloodRayne

Grand Theft Auto: San Andreas
Výrobce: Rockstar | Vydavatel: Rockstar | Datum vydání: 10. června 2005 | Homepage
BonusWeb píše:
Preview
Stáhněte si:
Screenshoty
Video
Příslib:
Je to Grand Theft Auto
Větší, lepší, rozsáhlejší...

Obavy:
Zastaralejší engine
                   

Představovat jednu z nejprodávanějších konzolových her současnosti je jako nosit zbraně do spodinou prolezlých předměstí San Andreas. Přesto jedno či dvě magnum přihodíme. Zatímco minulé Vice City bylo situováno do pestrobarevných osmdesátých let, tentokrát je hra posazena o rovné desetiletí vpřed. I prostředí se posouvá o něco jižněji a tak fiktivní San Andreas sestávající z karikatur reálných měst, Los Santos, Las Venturas a San Fierro, hýří jihoamerickými vlivy více nežli sombréro okořeněné tabascem s proseknutým písmenem Z na přídi. Předchozí díly prosluly svými neomezenými možnostmi, ale až nyní nám autoři ukazují, jak omezené ve skutečnosti byly. V San Andreas může hráč dělat, co jej napadne – pojídat megakalorické hamburgery, cvičit výdrž své postavy jízdou na kole nebo se věnovat tak nepodstatné a povrchní činnosti, jako je plnění herních úkolů. Ty neztratí nic na variabilitě ani na specifickém smyslu pro humor, těšit se tak můžeme na dalších pár desítek hodin proježděných od jedné NPC k druhé. Renderware engine sice nepatří ke špičce, ale stylizací celého prostředí a svou efektivitou posloužil opět na výbornou. Specialitou je soundtrack s největšími hity 90. let, jenž nyní rozprostírá křídla na rovných osmi CD, to v případě, že by si ho kdokoliv rád pořídil samostatně. Rockstar Games si obecně zakládají na zvukové stránce a pro dabing herních postav najali celou skvadronu hollywoodských herců se Samuel L. Jacksonem v čele. Jen škoda, že se PC a Xboxová konverze protáhne až do začátku června, přesně jako tomu bylo před dvěma lety v případě Vice City.

Grand Theft Auto: San Andreas Grand Theft Auto: San Andreas Grand Theft Auto: San Andreas

Hitman: Blood Money
Výrobce: IO Interactive | Vydavatel: Eidos Interactive | Datum vydání: Jaro 2005 | Homepage
Příslib:
Plešoun opět v akci
Zajímavé novinky
Obavy:
Vzhledem k historii série žádné
                   

Dříve fanoušci počítačových akcí pokoutně sháněli motorové pily, dnes si holí hlavy a na zátylek tetují čárový kód. Zabiják s kódovým označením 47 se stal vlajkovou lodí vydavatelského molocha Eidos a brilantně tím vystřídal odpadlici Laru Croft. Navíc si celá série uchovává vysokou kvalitu, a to i přes relativní krátkost posledního dílu Contracts. Blood Money bude již čtvrtým pokračováním a nemá v úmyslu nijak polevit z vysokého standardu. Číslo 47 se tentokráte potýká s existenčními problémy, když záhadná organizace ze světa vymaže jeho chlebodárce, agenturu ICA. V obavách o svůj život nájemný vrah uniká do Ameriky, odkud povede své další údery. Z reálných lokací se podíváme například do neónového Las Vegas nebo Rocky Mountains. Nejzásadnější novinkou bude systém odměn za odvedenou práci. Hitman je za každou zakázku odměněn určitým finančním obnosem a bude jen na hráči, za jaké vybavení či zbraně jej vymění. Podle utrácečských choutek se navíc bude odvíjet celá hra, přičemž autoři naznačují určitou míru nelinearity. O zabijákovo rozpohybování se postará notně vylepšený Glacier engine, jenž je nyní bohatší o veškeré moderní prvky včetně přepracované umělé inteligence. Ačkoliv má Hitman vyjít již na jaře, jsou autoři tradičně skoupí na jakékoliv bližší informace i screenshoty. Můžeme se jen dohadovat, zdali v roli Hitmana opět uslyšíme herce Davida Batesona a do uší nám zazní hudba Jespera Kida. Nicméně nic nenasvědčuje, že by tomu tak nemělo být.

Hitman: Blood Money Hitman: Blood Money Hitman: Blood Money

Quake IV
Výrobce: Raven Software | Vydavatel: Activision | Datum vydání: Q4 2005 | Homepage
Příslib:
Válečná atmosféra
Spolubojovníci
Grafika

Obavy:
Mimimum inovací jako v Doom 3?
                   

Spekulace o Quake IV se objevily již před bezmála čtyřmi lety, kdy se na svět prodral první artwork kybernetického gladiátora. Ovšem od té doby se neslo ticho po pěšině. Bylo to pochopitelné – id Soft, původní otec Quake série, nemohl dovolit jiné hře, aby odvedla pozornost od medializované pecky Doom 3. Nyní však Quake mánie startuje naplno a hráči se chystají na další válku s ohavnými stroggy. Konflikt se bude odehrávat jen několik hodin po skončení druhého dílu, kdy jsme zničili jeden z centrálních mozků krutého společenstva. Na scénu však přilétá další vládce a na nejuhozenější zápletku v dějinách her je zaděláno. Nicméně o příběhu Quake není a tak hráč popadne vysokorychlostní nastřelovačku hřebíků, brokovnici nebo nouzovou pistoli a vyráží do války. Ano, ve čtvrtém dílu se nebudeme krčit v temných zákoutích, ale poběžímě s plnou vervou do předních linií. Proto bude hráč často kooperovat se skupinou dalších mariňáků, se kterými společně nasedne i do několika vozidel. Stroje si ovšem žádají manévrovací plochu a tak po klaustrofobických chodbách z Doom 3 přicházejí nefalšované exteriéry, byť na čerstvý vzduch údajně zavítáme jen okrajově. Licencovaný Doom 3 engine nám v tomto případě naservíruje mnohem větší počet postav zobrazených najednou, měli bychom si proto připravit o něco výkonnější hardware. Lze ale věřit, že programátoři vyladí technickou stránku k naší největší spokojenosti, neboť většina her z produkce Raven Software dosud vyžívala enginů id Softu, tudíž zkušenosti jsou zřejmé. Jelikož Doom 3 nepřinesl z hlediska multiplayeru žádnou větší hodnotu, Quake IV by se měl postarat o nápravu. Hráči se tak prakticky dočkají remaku toho nejlepšího z Quake 3: Arena.

Quake IV Quake IV Quake IV

Rainbow Six: Lockdown
Výrobce: Red Storm | Vydavatel: Ubi Soft | Datum vydání: 11. března 2005 | Homepage
BonusWeb píše:
Preview
Stáhněte si:
Screenshoty
Videa
Příslib:
Konečně novinky v sérii
Propracovanější příběh
Obavy:
Jak dopadne souboj se SWAT 4?
                   

Duhové jednotky provádějí své operace na našich počítačích již od roku 1999. Za tu dobu si série vydobyla slušnou pověst, byť poslední díly nepřinesly tolik novinek, kolik by si mnozí z nás přáli. Právě to má změnit čtvrté pokračování, ve kterém se autoři pokusí oživit problematiku protiteroristických jednotek jednak rozvinutějším příběhem vtahujícím do děje i dosud anonymní vojáky, zadruhé pak novým přístupem k samotnému návrhu misí. Ty již nebudou tak účelové a sterilní, hráči by se měli dočkat daleko větší míry interaktivity a plánování přímo v jejich průběhu. Taktický plán před vlastní akcí zde pochopitelně zůstane, přepracován však bude systém povelů, které by měly být o poznání efektivnější a jejich použití flexibilnější. I design map se dočká větší míry organičnosti. Svou roli zde jistě sehraje precizně implementovaný fyzikální model, jenž definuje, který povrch lze prostřelit tou kterou zbraní, a působivé nasvětlení scén. Také prostředí zní velmi zajímavě. Přes stylové hledí ochranných brýlí zhlédneme nejen zpustošená města jižní Afriky, ale také uhlazené evropské metropole, jako například přístavní Marseille. Příběh, klouzající tentokrát kolem biologických zbraní, se dotkne i vlastních členů jednotky. Ti poprvé nebudou všemocnými anděly smrti nad tupými hlavami teroristů, ale dostanou se do úzkých. Nepřátelé již nevíc nejsou tolik tupí a jejich inteligenční výkonnost bude rozdělena dokonce do tří tříd. Pánové z Red Storm se mají proč snažit, aby jejich dílo s přehledem nesmetl slibný SWAT 4 z dílen Irrational Games. Prozatím ovšem tomuto nebezpečí nic nenasvědčuje.

Rainbow Six: Lockdown SRainbow Six: Lockdown Rainbow Six: Lockdown

S.T.A.L.K.E.R.: Shadow of Chernobyl
Výrobce: GSC Gameworld | Vydavatel: THQ | Datum vydání: 27. května 2005 | Homepage
BonusWeb píše:
Preview
Stáhněte si:
Screenshoty
Videa
Příslib:
Postapokalyptické prostředí
Živý svět
Úchvatná grafika

Obavy:
Vyjde už konečně?!
                   

Nestává se často, aby se jedna hra objevila mezi neočekávanějšími akcemi hned třikrát za sebou. Ukrajinský S.T.A.L.K.E.R., ač paralyzován nekonečnými odklady, si to však zaslouží. O hře již bylo napsáno tolik, že je bezpředmětné cokoliv dodávat. Je známým faktem, že jde o postapokalyptickou akci říznutou RPG odehrávající se roku 2012 v tzv. Zóně kontaminované po druhém výbuchu Černobylské elektrárny. Každý ví, že se vžijeme do role Stalkera, potulného lovce artefaktů, jenž hledá příčinu záhadami opředené katastrofy. Neméně provařenou skutečnosti je obrovský otevřený svět Zóny, který v sobě snoubí postkatastrofické anomálie prezentované haldou mutantů a přírodními abnormalitami spolu s realistickými prvky. S.T.A.L.K.E.R. tak trochu připomíná Fallout v akčnějším pojetí a třech rozměrech. Autoři si dále zakládají na absenci jakýchkoliv skriptů. I zvířata a ostatní Stakeři mezi sebou bojují náhodně, přičemž ve hře funguje obdoba reálného potravního řetězce. Zajímavě také vypadá nedávno představený multiplayer. Klasickému deathmatchi s nakupováním vybavení ála Counter-Strike sekunduje Capture the Artifact a další tři módy. Ve hře více hráčů se uplatňuje spíše plížení a vyčkávání, než střemhlavý útok. Tomu jsou přizpůsobeny i obrovské mapy, nejde však jen o rozlehlé placky. Ve hře se objevují vpravdě megalomanské základny a instalace prodchnuté příjemně mrazivou atmosférou. Multiplayer se podle prvních ohlasů skutečně povedl. Doufejme, že finální produkt bude neméně zdařilý a květen tohoto roku bude již konečným termínem vydání.

S.T.A.L.K.E.R.: Shadow of Chernobyl S.T.A.L.K.E.R.: Shadow of Chernobyl S.T.A.L.K.E.R.: Shadow of Chernobyl

Data vydání očekávaných akcí pro rok 2005 (aktualizováno k datu 13.01.2005)

Jméno titulu Výrobce / Distributor Datum vydání Index

Advent Rising GlyphX / Majesco Sales Inc. Q1 2005 80%

Battlefield 2 Digital Illusions / Electronic Arts březen 2005 85%

Bet On Soldier Kilotonn / Digital Jesters 27. května 2005 70%

Bloodrayne 2 Terminal Reality / Majesco Q1 2005 (USA) 75%

Brothers in Arms Gearbox Software / Ubi Soft 25. února 2005 80%

Doom 3: Resurrection of Evil id Soft / Activision duben 2005 80%

F.E.A.R. Monolith / Vivendi červen 2005 90%

Grand Theft Auto: San Andreas Rockstar / Rockstar 10. června 2005 90%

Hellforces Buka Entertainment / GMX Media 25. března 2005 50%

El Matador Plastic Reality / Cenega Q3 2005 70%

Hitman: Blood Money IO Interactive / Eidos Interactive jaro 2005 85%

Pariah Digital Extremes / HIP Interactive Q2 2005 (USA) 80%

Project Snowblind Crystal Dynamics / Eidos 25. února 2005 75%

Psi-Ops: The Mindgate Conspiracy Midway / Zoo Digital 4. února 2005 60%

Quake 4 Raven Software / Activision Q4 2005 85%

Rainbow Six: Lockdown Red Storm / Ubi Soft 11. března 2005 80%

S.T.A.L.K.E.R.: Shadow of Chernobyl GSC Gameworld / THQ 27. května 2005 85%

Second Sight Free Radical Design / Codemasters 4. března 2005 60%

Star Wars: Republic Commando Lucasarts / Lucasarts 4. března 2005 80%

SWAT 4 Irrational Games / Vivendi jaro 2005 85%

Tom Clancy's Ghost Recon 2 Red Storm / Ubi Soft březen 2005 80%

Tom Clancy's Splinter Cell: Chaos Theory Ubi Soft / Ubi Soft březen 2005 90%

Autor:


Nejčtenější

Žádný milovník vláčků by si neměl nechat ujít český projekt Mashinky

Mashinky

V českých luzích a hájích se kutí mnoho zajímavých projektů. Jedním z těch nejsledovanějších jsou cenami ověnčené...

RECENZE: První placený přídavek pro český Kingdom Come je rozpačitý

Kingdom Come: Deliverance: From Ashes DLC

Placený přídavek From the Ashes nepřináší nic z toho, proč Kingdom Come tak milujeme. Možnost spravovat vlastní vesnici...Speedrunner dohrál nejtěžší hru loňského roku za 50 minut

Cuphead

Pouhých 50 minut stačilo hráči s přezdívkou TheMexicanRunner k tomu, aby pokořil neskutečně obtížnou skákačku Cuphead....

RECENZE: Erotický horor Lust for Darkness neděsí ani nevzrušuje

Lust for Darkness

Nezávislá polská hra slibovala kombinaci erotiky a hororu. Krve i nahých lidí je tu sice přehršel, ale přesto je...

KOMENTÁŘ: Lezou vám krkem hry pro každého? Nejste sami, ale máte smůlu

Far Cry 5

Při pohledu na herní průmysl vynikne jeden zajímavý rozpor. Velcí vydavatelé se snaží hráčům zprostředkovat herní...

Další z rubriky

Pokračování Theme Hospitalu nazvané Two Point Hospital vyjde v srpnu

Two Point Hospital

Strategie Two Point Hospital, v níž se budeme starat o vlastní nemocnici, vychází 30. srpna.

RECENZE: První placený přídavek pro český Kingdom Come je rozpačitý

Kingdom Come: Deliverance: From Ashes DLC

Placený přídavek From the Ashes nepřináší nic z toho, proč Kingdom Come tak milujeme. Možnost spravovat vlastní vesnici...

Předobjednávky v Německu už jen pro hry s přesným datem vydaní

Cyberpunk 2077

Pokud němečtí prodejci chtějí prodávat počítačové hry, než oficiálně vyjdou, musí nově svým zákazníkům sdělit přesné...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!Najdete na iDNES.cz