Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Nejočekávanější akční hry roku 2010: gangsterská Mafia 2 i návrat pod moře

  0:01aktualizováno  0:01
Rok 2010 bude pro milovníky akčních her rokem zaslíbeným. Čeká je velká porce hitů.

Loňský rok patřil hře Modern Warfare 2, která za prvních pět dní prodeje vydělala více než takové filmové trháky Titanic či Batman za stejné období. čtěte - Jak hra porazila filmový svět

Rok 2010 bude pestřejší a především ve znamení pokračování silných a zavedených značek. Vydavatelé si nemohou dovolit odkládat svoje top tituly donekonečna. Ty nejlepší vám představíme v našem přehledu.

Alan Wake

Dílo finského týmu Remedy si zakládá na originálním a poutavém thrillerovém až hororovém příběhu o spisovateli, který přestává rozpoznávat realitu od snů.

Alan Wake Alan Wake Alan Wake

Děj se odehrává v americkém horském městečku, které připomíná Twin Peaks. Příznačné je, že vlastně nevíme, proti komu budeme bojovat. Protivníky totiž budou jakési přízraky schopné manipulovat s prostředím. A to slibuje nebývale atraktivní a variabilní hratelnost.

Prognóza: Alan Wake už je ve vývoji opravdu dlouho. Chceme věřit, že je to pro jeho dobro a nikoliv proto, že si s ním autoři neví rady. Vzali si velké sousto a dokáží-li ho sežvýkat, dostaneme titul, jenž ukáže, jak vyspělé mohou hry být.

Assassins Creed 2

Assassins Creed 2 mění ústřední figuru, příběh i dobu. Ponechává však fungující herní princip víceméně beze změny. S hlavním hrdinou Eziem rozkryjeme propracovaný příběh a budeme lézt a skákat po budovách, šermovat, plížit se a utíkat.

Assassins Creed 2 Assassins Creed 2 Assassins Creed 2

Tvůrci ještě více vsází na volnost a rozhodovací pravomoci hráčů. S velkou volností projdeme lokacemi Benátek, Florencie, Říma a Toskánska. Úkoly budeme plnit samostatně, nebo nám bude za úplatu nabídnuta podpora u některé z početných a dobře rozpracovaných frakcí.

Vedlejší úkoly významně ozvláštní koncept jedné mise za druhou, jenž byl asi nejkritičtějším bodem prvního dílu. Dokonce si budete moci pořídit vlastní dům.

Prognóza: Na konzolích už Assassins Creed 2 vyšel, takže o jeho kvalitách netřeba pochybovat. - číst konzolovou recenzi

Battlefield: Bad Company 2

V první řadě nás čeká zábava pro více hráčů ve stylu série Battlefield. Těšme se na různé třídy vojáků, bojové stroje na zemi, na vodě i ve vzduchu a tentokrát i plně zničitelné prostředí, jež na videích vypadá parádně. PC verze bude disponovat řadou výhod, třeba pořádným rozlišením (až 2560x1600) či dedikovanými servery.

Battlefield: Bad Company 2 Battlefield: Bad Company 2 Battlefield: Bad Company 2

Pro Battlefield tu ale netypicky najdeme i propracovanou příběhovou kampaň, která se bude odehrávat v kulisách reálně a soudobě vyznívajícího konfliktu. Velkou předností jsou i sympatické a vtipné postavy, navrátilci z prvního dílu.

Prognóza: Electronic Arts se s Bad Company 2 zjevně pokouší konkurovat Modern Warfare 2. Přesto nabídne o něco komplexnější a taktičtější zážitek, především pak v multiplayeru. Vypadá to na kvalitní a trvanlivý titul.

Bioshock 2

Se svým netradičním scénářem Bioshock dokázal, že střílečky se nemusí odehrávat vždy jen ve druhé světové nebo ve válce proti terorismu. Dokázal, že také podvodní svět, prapodivné zbraně a schopnosti a hororoví až surreální nepřátelé táhnou. A jak!

Bioshock 2 Bioshock 2 Bioshock 2

Bioshock 2 na herním principu mění jen detaily. Do podmořského města Rapture se podíváme po deseti letech a na první pohled mnoho změn nepoznáme. Jeden rozdíl tu je ale od samého začátku. Už nebudeme hrát za prostého člověka, ale rovnou za Big Daddyho, tedy skafandrové monstrum ochraňující takzvané Little Sisters sbírající cennou drogu Adam.

Při potápění ve skafandru se dostaneme na zcela nová místa Rapture a kromě toho má Big Daddy mohutnější výbavu, především pak luxusní vrták.

Prognóza: Nečekejte mnoho nového, spíše ještě více akce ve známých kulisách. To by nemuselo být na škodu.

Crysis 2

Z osobních počítačů se hra přesune také na herní konzole Xbox 360 a Playstation 3. První díl se neprodával zrovna skvěle, tedy na to, kolik vydavatele stál a jak vysoká sklízel hodnocení.

Crysis 2 Crysis 2 Crysis 2

O hře se dozvíme více teprve v příštích týdnech a měsících. Už teď ale tušíme, co můžeme čekat. V první řadě to bude opět opulentní grafické zpracovaní tažené již třetí generací CryEngine, jenž je špičkou mezi grafickými motory a v současnosti také jediným z velkých hráčů na tomto poli, který se stále znatelně vyvíjí.

Krásné scenérie přírodně bohatých ostrůvků by ale nestačily. Crysis 2 opět nabídne pořádnou akční porci v otevřeném světě. Příběhově navazuje na konec prvního dílu a bude tvořit most k trojce, která má sérii uzavřít.

Prognóza: Crysis 2 má opět šanci být zjevením. Grafika se znovu o pořádný kus vylepší a ani hratelnost by neměla zůstat pozadu. Tvůrci se tentokrát zaměří na masové publikum ve snaze pořádně vydělat.

Deus Ex 3

Hra začne dva roky před narozením J.C. Dentona, ústřední postavy prvního dílu. Zažijeme začátky nanotechnologie, která radikálně změní lidstvo.

Deus Ex byl milníkem a trojka mu chce být důstojným nástupcem. Předpokladem je silný, neotřelý a především temný příběh plný spiknutí na nejvyšších místech a nano-implantátů propůjčujících hrdinovi neobvyklé schopnosti.

Deus Ex 3 (PC) Deus Ex 3 (PC)

Mladé studio Eidos Montreal vstupuje na tenký led. Tvořit pokračování legendy, možná nejlepší hry vývojáře Warrena Spectora, bez něj, je prostě riziko.

Prognóza: Na Deus Ex 3 se nejde netěšit. První díl byl až příliš silným zážitkem na to, abychom si dovedli říct, že už je lepší nepokračovat. Uvědomujeme si ale i riziko, které pokračování takové legendy přináší.

Mafia 2

Střílení, řízení, šikanování a vychutnávání autentického mafiánského příběhu v propracovaném Empire Bay se tentokrát odehrává ve 40. a 50. letech. Auta jsou modernější a vzestup v kariéře se bude zrcadlit v našem apartmánu, který se z díry změní v parádní penthouse.

Mafia II Mafia II Mafia II

Na Mafii 2 je patrné, že tvůrci chtějí zinscenovat fantastický gangsterský film, ve kterém budou hráči hrát hlavní roli. V detailech se půjde tak daleko, že se budeme převlékat, a to nejen kvůli módě, ale i proto, aby nás nepoznali policajti.

Prognóza: Vše kolem Mafie 2 zní snad až příliš hezky na to, aby to byla pravda. Jenže 2K Czech už v prvním díle ukázali, že se v mafiánském prostředí cítí jako ryby ve vodě. Tohle by mohl být další velký hit z českých luhů a hájů.

Max Payne 3

Přestřelky ve slumech Sao Paula, boje v deštném pralese. A to vše navíc za denního světla! Fandové křičeli zlostí, když Rockstar Vancouver odhalil první informace o Max Payne 3. Namísto ponuré filmové noir atmosféry New Yorku za deštivých nocí se Max dostane do Brazílie, kde podle dosud vydaných obrazových materiálů v noci akorát tak spí.

Max Payne 3 Max Payne 3 Max Payne 3

Také Max už není uhlazeným bývalým poldou v obleku. Po dvanácti letech od událostí z druhého dílu byste ho nepoznali. Vypadá jako Bruce Willis, včetně vyholené hlavy a propoceného nátělníku.

Prognóza: Maxe Payna nepoznáváme a tím nemyslíme jen samotného Maxe. Tvůrci se budou muset hodně snažit, aby změny oprávnili výslednou kvalitou. Zpomalované záběry střel už k ohromení hráčů stačit nebudou.

Metro 2033

Kyjevské tvůrčí studio 4A Games v tichosti připravuje střílečku, která se klidně může stát jedním z největších akčních hitů roku. Odehrává se po katastrofě, která postihla Rusko. Konkrétně Moskvu a donutila její obyvatele stáhnout se do útrob proslulého metra pod tímto městem.

Metro 2033 Metro 2033 Metro 2033

Dostupné materiály vypovídají o tom, že se tvůrcům povedlo pod povrchem navodit fantastickou dystopickou atmosféru. Lidé si v metru založili své živobytí zcela znovu, a tak to tu také vypadá. Postavy kolem nejsou jen figurkami, ale hotovými osobnostmi. Zajímavě působí také hrozba, která metro potká a o níž zatím autoři moc nemluví.

Prognóza: Těšit se můžeme na propracovanou lineární akci. Hlavním tahákem je zajímavé prostředí a příběh na motivy stejnojmenné knihy.

Rage

Po pádu meteoritu je země zcela zpustošená. Po osmdesáti letech od katastrofy vylezeme na povrch a rozhodně nás nikdo nevítá. S Rage se slavné studio iD Software loučí se svou tradicí lineárních stříleček. A jde ještě mnohem dále, když do hry komponuje auta, zadavatele questů a dokonce systém tvorby předmětů!

Rage  Rage  Rage

Celé to trochu připomíná post-apokalytpický Fallout 3, tvůrci se ale dušují, že Rage půjde trochu jiným, o dost akčnějším směrem. Nebudou chybět RPG elementy, otevřený svět a kromě střílení také honičky v bugynách se zbraněmi, jež mají tvořit významnou část hry.

Prognóza: Graficky je Rage bezesporu excelentní. Teď jen doufat, že se iD Softu podaří popasovat s náročným konceptem, se kterým nemají zkušenosti.

Další

A dalo by se jistě pokračovat. Rozepsali jsme totiž jen ty opravdu nejslibnější akční kousky. Ovšem velký potenciál, byť přeci jen s trochu větším otazníkem, mají třeba dva vetřelčí tituly přístupné až od osmnácti let: Aliens vs. Predator a Aliens: Colonial Marines.

Dočkat bychom se měli pátého dílu ze špionážní série Splinter Cell s podtitulem Conviction, jenž ságu posune do filmovější a akčnější podoby. Slušnou porci zábavy bychom si měli užít také v Just Cause 2, freeformovém odvazu na rozlehlém tropickém ostrově.

Těšíme se i na experimentální střílečku od zkušených Raven Software: Singularity. Ještě větším experimentem potom je All Points Bulletin, ze všeho nejlépe popsatelný jako pokus převést městskou akci Grand Theft Auto do online podoby. Jako sázka na jistotu se jeví vzkříšený Medal of Honor zasazený do afghánského konfliktu, což je zcela jasná reakce na úspěch Modern Warfare.

Jeho pokračování se v příštím roce nedočkáme, takřka jistě se ale objeví nový díl Call of Duty. Spekuluje se o tom, že by mohl být zasazen do dob studené války a odehrávat se například v Severní Koreji, Vietnamu, na Kubě či v rozvojových afrických zemích.

Autor:Nejčtenější

Příběh nelehkého zrodu českého herního hitu Kingdom Come

Kingdom Come: Deliverance

České hry Kingdom Come už se prodalo více než milion kusů, takže už teď můžeme mluvit o úspěchu. Cesta k němu však...

Kdyby mi bylo sedm, po stavebnici Nintendo Labo bych šílel

Nintendo Labo

Nintendo Labo spojuje digitální svět videoher se stavebnicí z papírového kartonu. Kdo si chce zahrát, musí si hračku...Práce snů? Streamer Ninja si hraním vydělává půl milionu dolarů měsíčně

Richard Tyler Blevins aka Ninja

Američan Tyler Blevins si díky hraní oblíbené počítačové hry Fortnite vydělal miliony dolarů. A jeho fanouškovská...

Zázrak se nekoná, filmový Tomb Raider je těžký průměr

Alicia Vikanderová ve filmu Tomb Raider (2018)

Kletbu filmových adaptací nový Tomb Raider sice nezlomil, ale vyloženě neurazil, i když jde o průměr. Hráč si po...

Usednout do traktoru Zetoru můžete v Brně a nově i v Pure Farming 2018

Pure Farming 2018

Právě dnes, v úterý 13. března, vychází nový vyzyvatel pro zažité farmářské simulátory. Byli jsme se na něj podívat v...

Další z rubriky

Kdyby mi bylo sedm, po stavebnici Nintendo Labo bych šílel

Nintendo Labo

Nintendo Labo spojuje digitální svět videoher se stavebnicí z papírového kartonu. Kdo si chce zahrát, musí si hračku...

KOMENTÁŘ: Jak může Cyberpunk 2077 překonat Zaklínače?

Cyberpunk 2077

Třetí Zaklínač se zaslouženě stal celosvětovým hitem, který pro výpravné hry v otevřených světech nasadil novou laťku....

Monitory od Alienware jsou špičkové. Tomu však odpovídá i cena

Herní monitory Alienware

Bez pořádného monitoru vám sebevýkonnější grafická karta skvělý obraz neudělá. Jenže pokud nechcete dělat kompromisy,...Najdete na iDNES.cz