Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Nejočekávanější hry roku 2005 ostatních žánrů

  12:00aktualizováno  24. února 11:01
Podrobně jsme si rozebrali všechny hlavní žánry, ovšem pořád zbývá ještě několik her, které vypadají hodně zajímavě, ale nevešly se do žádné z předchozích škatulek. Jde o nejnadějnější adventury, závodní hry či MMOG.

Naše tematické přehledy nejočekávanějších her roku 2005 jste si evidentně oblíbili. Měli jsme tu akce, strategie i RPG a nyní to vše hodláme uzavřít přehledem nejzajímavějších her žánrů ostatních, které však v aktuální formě nejsou natolik silné, aby si zasloužily separované představení. Ze „zbytkových“ škatulek, mezi něž patří například adventury, závody či MMOG (těch se sice chystá spousta, ale na úspěch má popravdě šanci jen zlomek s nepříliš rozdílným čitatelem a jmenovatelem), jsme vybrali opravdu jen ty nejluxusnější kusy, které byste ani omylem neměli minout.

Dreamfall
Výrobce: Funcom | Vydavatel: Funcom | Datum vydání: prosinec 2005 | Homepage
BonusWeb píše:
Preview
Stáhněte si:
Screenshoty
Příslib:
Vynikající atmosféra
Skvělý příběh
Tři hratelné postavy

Obavy:
Akční souboje
                   

Na první pohled nelze z názvu Dreamfall vyčíst mnoho, jelikož nijak nenapovídá tomu, že by šlo o pokračování jedné z nejlépe hodnocených adventur všech dob – The Longest Journey od norské společnosti Funcom, která na druhém dílu svého veleúspěšného titulu již nějaký ten pátek pracuje. Přestože je na hru uvaleno poměrně přísné informační embargo, podařilo se nám zjistit dostatek zajímavých novinek, aby bylo zařazení do našeho přehledu opodstatněné. Možná vás zaskočí nový hlavní charakter – je jím opět mladá dívka, tentokrát však s mnohem méně okoukaným jménem Zoë Castillo, která odhalí obrovské spiknutí spočívající v ovládání všech lidí skrze jejich sny. Po chvílích nepříliš úspěšného pátrání na vlastní pěst Zoë zjišťuje, že jedinou osobou, jež jí může nějak pomoci je dobře známá April Ryan, hrdinka minulého dílu. Zatímco první a největší část hry si odbudeme v kůži Zoë, bude druhý tematický celek patřit právě April, takže i za ní si zahrajeme. A, aby toho náhodou nebylo málo, můžeme se těšit ještě na třetí hratelnou postavu a sice tajemného Kiana, o němž však není známo zhola nic, což by mohlo znamenat, že bude mít v ději, který se odehrává ve 23. století, neobvyklou a významnou roli. Dreamfall bude kompletně ve 3D, což s sebou nepřináší vždy jen klady, avšak Funcom slibuje, že se vynasnaží vyladit práci s kamerou a třetí rozměr využije výhradně k vytvoření kvalitního grafického zpracování, především animace postav se výrazně vylepší. Opět se podíváme do snových i technologicky vyspělých světů, jejichž variabilita a umělecká kvalita bude ještě úžasnější než minule. Abychom byli o něco konkrétnější – navštívím například Casablancu, Japonsko, podzemní či vznášející města nebo moderní výzkumné středisko. Tradiční náplň obstarají dlouhé, avšak ne nudné, rozhovory s desítkami NPC postav a logické hádanky. Nově přibudou akční pasáže, což milovníkům adventure her asi nepřijde moc košer, ale autoři je ujišťují, že budou dostatečně opodstatněné, povedené a hlavně nerušivé. Asi nebudu daleko od pravdy, když prohlásím, že je Dreamfall nejočekávanější adventurou letošního roku.

Dreamfall Dreamfall Dreamfall

Godfather
Výrobce: Heuristic Park | Vydavatel: Electronic Arts | Datum vydání: listopad 2005 |
BonusWeb píše:
Preview
Stáhněte si:
Screenshoty
Příslib:
Poutavé prostředí
Automobilové honičky a přestřelky
Značná volnost

Obavy:
Konzolovost
                   

Pro spoustu lidí znamená pojem Kmotr opravdu hodně, především pak originální životní styl a přiblížení způsobů nejproslulejší italské „společnosti“, která funguje dodnes, ovšem s osobitým a tak nějak férovým (jakkoliv to může znít absurdně) charakterem své předchůdkyně, jíž ve svém snímku tak skvěle zachytil Francis Ford Coppola, už nemá příliš společného. Možná nevíte, že byla filmová sága vytvořena na motivy stejnojmenné knihy Maria Puza, která rozhodně stojí za přečtení. A proč o tom všem mluvíme? Inu, je to nasnadě. Firma Electronic Arts nechce nechat Kmotra zapadnout a hlavně se její manažeři asi domnívají, že pořád skýtá nenaplněný finanční potenciál. Již před časem si proto rezervovali práva doslova na všechno, co bylo kolem kultovního Kmotra vytvořeno. Hlavními inspiračními zdroji se logicky stanou film s knížkou, ale nedočkáme se jejich přesného opisu, spíše jen několika styčných bodů a především nenahraditelné atmosféry, jež z nich tak silně dýchá. Příběh bude zbrusu nový a jeho hlavní postava, kterou si dokonce budeme muset na začátku vytvořit, zrovna tak, přesto se však setkáme se známými charaktery způsobem, jaký byste si asi nedokázali představit. Prostřednictvím pokročilé technologie narazíme ve hře na takřka realistické tváře Kmotrem proslavených herců v čele s Marlonem Brando (ztvárnil Dona Vita) a jeho pobočníky Robertem Duvallem (Tom Hagen) či Jamesem Caanem (Sonny Corleone – Donův syn). Možná ještě zajímavější přidanou hodnotou má být dabing těchto tří hvězd, přičemž Brando svůj part stihl odmluvit ještě před svou smutnou smrtí v minulém roce. Hru začnete coby ufňukaný zelenáč, který se menšími zakázkami bude snažit protlačit do přízně Corleonovy rodiny a zanedlouho by se mu to mělo také podařit. Pak teprve začne ta pravá zábava a plnění zajímavých úkolů s tváří gentlemana, ovšem ne zrovna příjemnými a konvenčními prostředky. Vedle brutální síly byste však v mnoha případech měli uspět i s obratnou diplomacií. Čeká nás vybírání výpalného, vendetty či akční přestřelky. Hra se nejen tematicky podobá české Mafii, jelikož i zde budeme mít k dispozici celé město, v němž se navíc nebudeme pohybovat po vlastních, nýbrž rozličnými vozy. Godfather by ale měl být mnohem méně lineární, navíc se často budeme vypořádávat s důsledky svých činů. Na herní předělávku Kmotra se tak logicky moc a moc těšíme, už aby tu byla!

The Godfather The Godfather The Godfather

Juiced
Výrobce: Juiced Games | Vydavatel: THQ | Datum vydání: květen 2005 | Homepage
BonusWeb píše:
Preview
Stáhněte si:
Screenshoty
Video
Demo
Miss Juiced
Příslib:
Rozsáhlý svět
Akční souboje
Rozvoj postavy

Obavy:
Zmatené ovládání
                   

Osud závodní hry Juiced je poměrně dost nešťastný a jistě se ptáte, jak je možné, že přestože se na ní již objevovaly reklamy v tisku a my jsme přinesli první dojmy z takřka hotové verze, tak dosud nevyšla. Inu, může za to především krach vydavatele Acclaim. Po něm chtělo závazky vůči vývojářům z Juiced Games převzít hned několik dalších společností. Nakonec zvítězila THQ, ale k titulu se nezachovala zrovna podle představ hráčů, protože ho odložila skoro o jeden rok, a to v podstatě jen z toho důvodu, že se nechtěli prát o místo na přeplněném trhu. Ale letos se Juiced snad už definitivně dočkáme a bude o co stát! Hned na počátku kariéry jste vyzváni protřelým matadorem k závodu a již z něho vám bude docela jasné, o co tady půjde – o postup na závodním žebříčku, což ani omylem nebude procházka růžovým sadem, nýbrž pořádná práce, na jejímž konci vás undergroundová scéna uctí jako svého krále. První závod je ovšem jen taková rozcvička s celkem dobrým vozem, hned poté si budete již muset vybrat jednu z kár zde nejhorší kategorie a pomalu, ale jistě postupovat vpřed. Peníze tady hrají značnou roli – kupujete za ně totiž všechno možné, navíc slouží i jako vklad do závodů. Nabídka zhruba padesáti vozů ze stájí Volkswagenu, Toyoty, Nissanu, Dodge, Fiatu, Renaultu, Peugeotu, Chevroletu, Mitsubishi, Pontiacu, Fordu a ještě několika dalších uspokojí jistě každého fajnšmekra. To samé platí i o tuningu, který se spoléhá na profláklé značky Konig, AEM, Brdigestone, Apine, Ferodo, HKS atd. Kombinace těchto obou táborů nás dovádí k neuvěřitelným číslům a faktu, že je nemožné, aby v pokročilejší fázi kariéry měli dva hráči totožný vůz. Vzhledem k tomu, že by se na hratelnosti od doby, co jsme měli k dispozici betaverzi, nemělo nic moc měnit, dá se předpokládat, že bude skutečně dobrá a především svižná. Od Need for Speed: Underground se má Juiced lišit hlavně důrazem na týmový prvek. Časem si totiž budete moci najmout další jezdce, kteří vám mohou vypomoct v samotných závodech, například zbržděním nebezpečného soka.

Juiced Juiced Juiced

Nibiru: Messenger of the Gods
Výrobce: Unknown Identity | Vydavatel: Future Games | Datum vydání: březen 2005 | Homepage
BonusWeb píše:
Detaily o hře
Stáhněte si:
Screenshoty
Příslib:
Skvělý příběh
Množství NPC a prostředí
Hádanky

Obavy:
Podobnost s Poslem Bohů
                   

Adventury měli v našich luzích a hájích vždy velice dobrou pozici, a tak se nelze divit, že ani v nepříliš příznivém období pro dobrodružné hry, na ně české firmy nezapomínají. Jednou z nejzajímavějších, dokonce i ve světovém měřítku je v podstatě dokončená a na pulty obchodů takřka rozvážená hra Nibiru od tvůrců proslaveného Posla Smrti, v zahraničí dobře známého jako Black Mirror. Ovšem Nibiru nebude pokračováním zmíněného titulu, spíše remakem prvního projektu Future Games – Posla bohů, čemž vypovídá i název, byť je tentokrát rovnou v angličtině. Hlavní role se zhostí mladý student archeologie na francouzské univerzitě Martin Holan, jenž na žádost svého strýce Wilda přijíždí do Prahy, aby odhalil záhadu jakéhosi, z Druhé světové války pocházejícího na pohled neškodného, tunelu odkrytého při stavbě dálnice. Ovšem strýc nemá svého synovce očekávat osobně, k tomu povolal svou přítelkyni, jež má Martina zasvětit do všeho potřebného, avšak jen co student dorazí, nachází ji mrtvou. Nibiru je jménem fiktivní planety sluneční soustavy, jejíž existenci nikdo nikdy nepotvrdil, ovšem ve starých mýtech se skloňuje snad ve všech pádech. Nejen to značí velice propracovaný a spletitý příběh s mnoha rozličnými lokacemi a také interesantními postavami, s nimiž bude možné zapřést velmi dlouhé rozhovory. Podíváme se do Prahy, západočeského lesa (konečně naší zemičku někdo světu představí v reálných konturách), ale také do mnohem exotičtějších prostředí jako je Mexiko, kde nás čekají pozůstatky mayské civilizace nebo ušlechtilá Francie. Nevyhneme se samozřejmě ani mnoha logickým hádankám, z nichž některé by se měly dočkat přepracování právě z Posla bohů. Herní doba by se měla vyšplhat na vcelku solidních 20 hodin a rozlišení půjde z archaických 800x600 o stupeň výše – na 1024x768. Milovníci adventur se mají rozhodně nač těšit, jelikož Future Games již několikrát jasně prokázali své kvality.

Nibiru Nibiru Nibiru

The Matrix Online
Výrobce: Monolith | Vydavatel: SEGA | Datum vydání: duben 2005 | Homepage
BonusWeb píše:
Preview
Stáhněte si:
Screenshoty
Video
Příslib:
Populární svět
Skělé souboje

Obavy:
Grafika
                   

První díl Matrixu zaznamenal famózní úspěch, ovšem o to očekávanější druhý a třetí díl víceméně zaznamenaly již jen zklamané ohlasy, přestože o špatné filmy rozhodně nešlo, jen byl hype vyšponovaný na neúnosnou úroveň. Každopádně samotný svět Matrixu je pořád velice žádaný a tajnůskářští bratři Wachovští ruku v ruce se známou společností Monolith připravují jeho převedení do komplexní virtuální podoby, která by sama o sobě mohla žít několik (desítek) let. Ano, půjde o MMORPG titul se vším všudy. Hra logicky navazuje na konec posledního dílu trilogie a mapuje tak dosud prakticky nenastíněné období, tudíž mají autoři docela volnou ruku v jeho vytváření, kterou jim však nemálo korigují režiséři filmu a dá se říci, že je tomu tak správně. Hra začíná dobře známým připojováním a k tomu uzpůsobené obrazovce, na níž je třeba si zlehka vytvořit vlastní charakter. Většina jeho vývoje by však měla probíhat v samotné hře, kde tak bude možné dělat prakticky cokoliv a tím si vylepšovat statistiky i schopnosti. Logovací obrazovka obsahuje všechny důležité informace jako jsou vlastnosti postavy, její ohoz apod. V neposlední řadě se zde nachází tabulka s konfiguracemi všemožných programů, jež máte k dispozici. Je třeba si uvědomit, že se tím nemyslí jen ledajaký software, protože ve světě Matrixu je programem ve své podstatě všechno. Od zbraní až po vlastní myšlenky či zkušenosti, ve hře prezentované samozřejmě skilly. Ze všeho nejvíce se těšíme na propracovaný systém soubojů, a to především ten kontaktní, i když nepohrdneme ani přehlídkou zajímavých kvérů. Bojové umění si v Matrixu opravdu pořádně vychutnáme, pořád se však vedou dohady o tom, zda se dočkáme i bullet-timu, popřípadě v jaké podobě, jelikož jeho provedení je v perzistentním světě poněkud problematické. Definitivní odpověď dá asi až právě probíhající betatesting. Popravdě, na grafické stránce hry by autoři měli ještě trochu zapracovat, jelikož především textury působí trochu omšele a nudně. Ovšem, i kdyby se tomu tak nestalo, hlavní je přeci hratelnost a atmosféra, jíž Matrix Online dozajista nabídne.

The Matrix Online The Matrix Online The Matrix Online

World of Warcraft
Výrobce: Blizzard | Vydavatel: Blizzard | Datum vydání: únor 2005 | Homepage
BonusWeb píše:
Preview
Stáhněte si:
Screenshoty
Video
Příslib:
Skvělá hratelnost
Jednoduché ovládání
Dlouhá trvanlivost

Obavy:
Nedostupnost
                   

Již velice brzy na nás zaútočí jeden kalibr z nejtěžších. Tituly společnosti Blizzard jsou proslulé nejen rekordními dobami vývoje, ale i neskutečně návykovou hratelností, o čemž by závisláci na Diablu 2 či Warcraftu 3 mohli zkroušeně vyprávět. A když se tento hratelnostní fenomén spojí s dobře známou drogou v podobě MMO her, začínáme mít obavy, aby i na nás někdy v budoucnu vyzbylo místo v některém ze středisek léčících závislost. Podle amerických hráčů, jež si perzistentní svět Warcraftu užívají již nějaký ten pátek, probíhá začlenění do hry prakticky okamžitě. Rychlý nástup, jednoduché ovládání a zpočátku lehce získané zkušenosti – přesně to jsou aspekty, které vám prvních pár dní nedovolí se od hry odpoutat a pak už bude stejně pozdě. Blizzardu se evidentně podařilo vytvořit to, oč se pokoušely desítky společností před ním a sice i normálním hráčům přístupné MMORPG, v němž by nebylo třeba dlouze zírat do manuálu a obtížně zkoušet všechny funkce obsáhlého interface a jejich vliv na samotnou hru. Nepovedlo se to ani paralelně vydanému Everquestu 2 od zkušených online matadorů Sony Online Entertainment. Na počátku dlouhého a teoreticky nekonečného dobrodružství si budete muset vytvořit vlastní charakter. Výběr je slušně rozsáhlý a byť se příliš nevyřádíte po vizuální stránce, nabídne kombinace několika ras a povolání slušnou variabilitu. Hned po startu uvidíte typické vykřičníky nad hlavami některých z NPC postav, jež značí, že byste se u nich měli stavit na slovíčko, přičemž dostanete i úkol. Většinou platí, že pro jeho úspěšné splnění nebudete muset cestovat nijak daleko – řešení se na poměry MMO her v naprosté většině případů nachází nedaleko. Jakmile se vám zakázku podaří splnit, hned se vynoří nová atd. Designéři vsadili na svižnou dynamiku a absolutní vyžití s naprostým minimem zbytečných úkonů jako je například dlouhé cestování, nudné souboje apod. Bojuje se nepřímo volením jednotlivých akcí, přesto však jde o slušnou zábavu. Graficky nejde o kdovíjaký zázrak, především engine už je trochu postarší, ovšem grafikům se podařilo odvést kvalitní práci a vtiskli hře minimálně hodně osobitý a zajímavý styl. Především jednotlivá města jsou doslova překrásná. U nás bude hru nabízet CD Projekt a hodlá zavést i tzv. předplacené karty, čímž pádem si hru budeme moci platit i v korunách.

(Ondřej Zach) World of WarCraft v průběhu února konečně vyšel i v Evropě, ačkoliv poptávka silně převýšila nabídku. K hodnocení lze s klidným svědomím říci: je to SUPER! World of WarCraft by se dal charakterizovat jako propracované Diablo III zaměřené na multiplayer a jedná se o totální návykovku (z vlastních zkušeností:).

World of Warcraft World of Warcraft World of Warcraft

Autor:


Nejčtenější

KVÍZ: Poznáte nejslavnější herní padouchy?

Call of Duty: WW2 - Zombie Mode

Většina kladných herních hrdinů si je podobná jako vejce vejci. Zato u záporáků se mohou vývojáři daleko více vyřádit,...

Umělá inteligence od Elona Muska už teď poráží profesionály ve hře Dota 2

Organizace OpenAI slaví s vývojem umělé inteligence spoustu úspěchů.

Vývojáři projektu OpenAI, u jehož zrodu stál vizionář Elon Musk, představili umělou inteligenci, která je schopná...Speedrunner dohrál nejtěžší hru loňského roku za 50 minut

Cuphead

Pouhých 50 minut stačilo hráči s přezdívkou TheMexicanRunner k tomu, aby pokořil neskutečně obtížnou skákačku Cuphead....

KOMENTÁŘ: Lezou vám krkem hry pro každého? Nejste sami, ale máte smůlu

Far Cry 5

Při pohledu na herní průmysl vynikne jeden zajímavý rozpor. Velcí vydavatelé se snaží hráčům zprostředkovat herní...

Z uklízení nepořádku a instalace sporáku je nečekaný herní hit

House Flipper

House Flipper je nečekaný prodejní hit letošního roku. Jeho hlavní náplní je přitom uklízení, stěhování nábytku a...

Další z rubriky

Svět Fortnite prošel další obří změnou, začala pátá sezona

Fortnite

Nový patch do oblíbené hry Fortnite přinesl spoustu nového obsahu. Těšit se můžete na nové vybavení i změny v...

Původní začátek Mafie 3 byl prý tak drsný, že ho autoři nemohli vydat

Mafia III (PS4)

Mafia 3 prý měla na samém začátku obsahovat velice kontroverzní scénu, ale autoři ji nakonec nepoužili. Nejen, že ji ze...

The Boomsday Project je nová expanze Hearthstone, vyjde začátkem srpna

Hearthstone: The Boomsday Project

Motivem nové expanze kartiček Hearthstone jsou mechové a vědecké experimenty. Jmenuje se The Boomsday Project a vyjde...Najdete na iDNES.cz