Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Nejočekávanější hry roku 2010 pro konzole

  0:02aktualizováno  0:02
Velcí herní vydavatelé se v těchto dnech předhánějí v prohlášeních ohledně síly svých herních portfolií pro letošní rok. A musíme jim dát za pravdu, nevypadá to vůbec špatně. Vždyť už začátek roku je docela slušně nabitý.

Nejočekávanější hry roku 2010 pro konzole

Heavy Rain

Na hru Heavy Rain netrpělivě čeká prakticky celý herní svět. A to přesto, že se nejedná o žádný akční krvák. Je to ryze příběhová záležitost, která je prokládána akčnějšími pasážemi, kdy je potřeba ve správný okamžik tisknout ta správná tlačítka.

Heavy Rain Heavy Rain Heavy Rain

Už při oznámení hra zaujala především vynikajícími animacemi obličejů, díky nimž získává na atmosféře, která by se dala doslova krájet; což ostatně potvrdilo i naše nedávné preview. A není to pouze tím, že ve hře téměř neustále vydatně prší. Tíživý pocit je všudypřítomný. Navíc je umocněn takřka absolutní civilností: ocitáte se v běžných situacích, takže rozhodně nečekáte, že by se najednou objevili mimozemšťani nebo upíři. Ale vždy zcela jasně cítíte, že se děje nebo brzy stane něco hodně zlého.

Ujímáme se rolí několika na sobě nezávislých postav, jako je třeba pohledná novinářka Madison, architekt Ethan nebo detektiv Shelby. Společné mají to, že všichni nějakým způsobem pátrají po sériovém vrahovi, jenž si za oběti vybírá děti a na místě vždy zanechá známou japonskou papírovou skládačku origami.

Do ponuré deprese se budeme moci ponořit už za necelý měsíc, kdy Heavy Rain vychází.

Final Fantasy XIII
Final Fantasy je na Západě neznámější značkou mezi takzvanými japonskými RPG hrami. Na každý nový díl se čeká téměř jako na smilování boží a třináctý díl není výjimkou. Vývojáři z firmy Square Enix věnovali vývoji této hry dlouhé roky a na kvalitě to jistě je znát.

Final Fantasy XIII Final Fantasy XIII Final Fantasy XIII

U nás vychází sice až na jaře, ale leccos vypovídají čísla z Japonska, kde se FF XIII začala prodávat už koncem roku. Jen za první týden se pouze v Japonsku prodalo zhruba 1,5 milionu kusů.

Final Fantasy XIII budí rozruch nejen tím, že je to první řadový díl série na současnou generaci konzolí, ale třeba i opět pozměněným novým soubojovým systémem a vývojem postav. A nebo třeba také tím, že je to poprvé v hlavní sérii, kdy je hlavní hrdinkou dívka.

Nejnovější výlet do světa fantazie, kde spolu existuje magie spolu s nejmodernějšími technologiemi, v Evropě začíná 9. března.

Gran Turismo 5
Modla všech virtuálních závodníků byla už tolikrát odložena, že už se pomalu ani nechce věřit, že se vůbec dočkáme. A roste počet vtípků na adresu vývojářského studia Polyphony Digital. Ale letos by to už opravdu vyjít mělo.

Vývojáři v čele se známým otcem celé série Kazunorim Yamauchim jsou totiž z předchozích dílů známí v prvé řadě svou maximální precizností, takže pokud není všechno podle původních představ, nová hra zkrátka nevyjde.

Gran Turismo 5 Gran Turismo 5 Gran Turismo 5

Nový díl je prvním řadovým dílem pro současnou generaci konzolí a slibuje hodně v obsahu i v technologiích použitých díky výkonnějšímu hardwaru. Můžeme tak čekat přes tisícovku vozů od mnoha známých i méně známých světových značek, desítky závodních okruhů a stovky hodin závodní zábavy. Vedle toho tu ale najdeme například i licence známých závodních sérií jako WRC, Nascar či Indy Racing League.

Poprvé v historii série se tu setkáme s modelem poškození vozů, 170 vybraných kousků pak bude navíc disponovat i modelem poškození interiérů. Samozřejmostí bude maximálně realistický jízdní model a pochopitelně i vynikající grafika, která provází celou sérii už od prvního dílu.

Agent
Tajemnou mlhou zahalená hra byla oznámena na loňské herní výstavě E3 a od té doby se o ní neví prakticky nic. Budí ale pozornost z několika důvodů. Jednak na ní pracují ve firmě Rockstar, která je známá především svou kontroverzní sérií GTA, jednak je to po dlouhé době zcela nová značka od této firmy a navíc je to hra s těmi nejvyššími ambicemi. Byla zatím ohlášena exkluzivně pro PlayStation 3 a prosákla informace, že by měla vyjít letos.

Agent

Podle dosavadních kusých informací se bude děj odehrávat v sedmdesátých letech a v roli - ehm - agenta se budeme pohybovat po celé zeměkouli. Vzhledem k předchozím hrám Rockstaru tak očekáváme několik velkých světových metropolí s možností volného pohybu a skvěle zachycenou atmosféru studené války včetně všech typických reálií dané doby.

Metal Gear Solid: Peace Walker
Série špionážních akcí Metal Gear Solid si vydobyla hvězdné renomé už prvním dílem na první PlayStation a tak není divu, že zmínka o každém novém dílu nebo odbočce hlavní série budí vždy mnoho zájmu.

Metal Gear Solid: Peace Walker Metal Gear Solid: Peace Walker Metal Gear Solid: Peace Walker

Peace Walker v tomto ohledu není výjimkou, zvláště když je poněkud nezařaditelný. Vychází sice na handheld PlayStation Portable, ale zároveň je to kousek, který bude do universa hlavní série zapadat víc, než by se mohlo zdát. Hideo Kojima, hlavní muž v pozadí celé série, se totiž nedávno nechal slyšet, že pokud by tato hra nevycházela na PSP, ale na domácí konzoli PS3, mohlo by se klidně jednat (respektive asi by se jednalo) o regulérní pátý díl hlavní série.

Hra tak mimo jiné nabídne další střípky do mozaiky příběhů, které se začaly odvíjet už před více než dvaceti lety na u nás prakticky neznámém počítači MSX. Perličkou pak je, že svým způsobem poněkud podivínský hlavní tvůrce série Hideo Kojima se před časem médiím svěřil, že ani on sám nemá zdaleka dokonalý přehled o všech příběhových propletencích, které se táhnou celou sérií.

Fable 3
Třetí díl Fable přišel na loňské výstavě E3 téměř jako blesk z čistého nebe. Nikoliv tím, že byl oznámen, ale že by se na trhu měl objevit už letos. Předchozí díly si totiž dávaly docela načas.

Hra je vyvíjena ve studiu Lionhead, jehož šéfem je známý herní designér Peter Moluneux. Ten se vedle svých vynikajících her proslavil v poslední době zejména tím, že dokáže k posluchačům mluvit nesmírně zajímavě, aniž by de facto cokoliv řekl. Ve výsledku mu to ale všichni novináři nakonec stejně "sežerou", a jak ukazují prodeje, i hráči.

Fable 3

Tím chceme naznačit, že vlastně v tuto chvíli ani moc nevíme, co všechno od Fable 3 čekat, protože už u prvních dvou dílů Peter nasliboval kdeco, aby to nakonec ve hře nebylo nebo to tam bylo v mnohem méně velkolepé podobě. Obě předchozí hry byly ale i přesto všechno vynikajícími kousky a vysoká hodnocení si odnášely zcela zaslouženě.

Jelikož vychází třetí díl na Xbox 360 stejně jako díl druhý, dají se čekat velmi podobné ač rozšířené herní možnosti. Tedy svým způsobem volný pohyb po světě, příběh o ovládnutí království a spousta vedlejších úkolů a činností. Ve Fable 2 bylo možné se například ženit, nakupovat nemovitosti nebo hrát v krčmě hazardní hry. Co víc si tedy vymyslet? Co třeba sjednávání pojištění? U Petera Molyneuxe by nás nepřekvapilo už asi skoro nic.

God of War 3
Elitní rubačka z antického prostředí se chystá po dvou PS2 dílech poprvé blýsknout na novější PS3. Zároveň je to ale zakončení celé původní trilogie. Fanoušci nelítostného a zhýralého Kratose, coby hlavního hrdiny, ale nemusejí mít obavy, protože vývojáři nedávno oznámili, že značka God of War rozhodně s touto hrou nekončí.

God of War III God of War III God of War III

A co můžeme od God of War 3 čekat? Inu, úplně to samé, co od předchozích dílů. Tedy nesympatického hlavního hrdinu, hektolitry krve, břinkot všemožných zbraní, bojový ryk, obrovské bossy a násilí tak explicitní, až vám bude nepřátel líto, přestože se jedná o mýtická individua. Čekejte zkrátka vynikající akční zábavu.

White Knight Chronicles
Další očekávaná japonská RPG hra, která u nás vyjde už 26. února, pochází z dílen tvůrčího studia Level 5, které si již dříve udělalo jméno například výbornou akčněji pojatou RPG hrou Rogue Galaxy.

Největší zvláštností je skutečnost, že to na jednu stranu bude klasická hra pro jednoho hráče, ale bude obsahovat i část, která bude něčím ve stylu on-line hry, kdy budete v on-line módu plnit s přáteli speciální úkoly. Obě části by měly být zcela oddělené, ale zároveň by měly být i propojené, protože bude možné mezi nimi například přenášet statistiky vaší postavy.

White Knight Chronicles White Knight Chronicles White Knight Chronicles

Jak už to tak u japonských her bývá, hlavní hrdina Leonard se hlavním hrdinou stane úplně náhodou, když na zámek, kde se zrovna koná oslava plnoletosti princezny, zaútočí temní kouzelníci. Leonard se snaží princeznu ochránit, což se mu tedy nepodaří, ale následně nachází kus brnění, které umožňuje proměnit se v mocného bílého rytíře.

Kolega Ondra Škoch se pak nejvíc těší na ukrutně velká monstra a tuhé bossy.

Halo: Reach
Nová hra z universa Halo by se měla objevit koncem roku a budí pozornost v tuto chvíli zejména proto, že se jedná o další hru s touto značkou, která má ve Master Chiefsvětě (zejména v Evropě a Americe) miliony fanoušků.

Jak již název napovídá, bude se jednat o herní zpracování stejnojmenné knihy, která popisuje události, jež vedly k vytvoření jednotky elitních vojáků Spartanů. V dosavadních hrách byl hlavním hrdinou Master Chief, poslední z přeživších Spartanů, ale je reálný předpoklad, že zde v boji proti nepřátelským Covenantům potkáme i řadu jeho zatím ještě žijících kolegů.

Součástí knihy byly i velkolepé vesmírné bitvy, které by se nám určitě líbily jako příjemné zpestření pozemních bojůvek. Jestli se ale opravdu objeví, na to si budeme muset počkat na bližší oficiální informace.


Redakční tipy

A na co se nejvíc těší redakční osazenstvo? Jak už napsáno výše, Ondra Škoch si potrpí na epická RPG, ale ostatní členové redakce se drží víc při zemi.

Ondra Zach: Professor Layton 3
Na podzim u nás vyšel teprve druhý díl této série, ale předpokládáme, že se letos dočkáme dalšího. Je to pozoruhodná série pro Nintendo DS, Professor Layton and Pandora's Boxkde s profesorem Laytonem a jeho pomocníkem Lukem řešíte zapeklité případy, a to prostřednictvím různých hádanek a rébusů.

Silnou stránkou jsou vždy i povedené postavy, neméně povedené dialogy, spousta vedlejší náplně (ve druhém dílu mimo jiné například vtipná minihra s trénováním křečka, který potřeboval zhubnout) a v neposlední řadě i svérázné, ale zároveň i velmi povedené a pohledné grafické pracování.

Michael Mlynář: Ace Attorney Investigations: Miles Edgeworth
Odbočka NDS série Ace Attorney (díky podivnému západnímu pojmenování je zde poslední čtvrtý díl znám jako Apollo Justice), která rozvíjí příběhy všech známých postav. V hlavní roli je tentokrát nekompromisní prokurátor Edgeworth, jenž s pomocí detektiva Gumáka vyšetřuje zločiny tak říkajíc na vlastní pěst.

Gyakuten Kenji Gyakuten Kenji Gyakuten Kenji

Nově se zde vidíme postavy celé a zároveň se s nimi můžeme po herních lokacích pohybovat. Na dotykové obrazovce pak hledáme předměty doličné, z nichž pak vyvozujeme další závěry. Oproti minulým dílům se zde objevuje možnost různé důkazní předměty kombinovat.

Pro fanoušky je pak vedle dalšího rozšíření celkového příběhu nemalým důvodem ke koupi i známá skutečnost, že hry z této série dokážou nezřídka pobavit i vcelku třeskutým a někdy i lehce šibeničním humorem.

Autor:Nejčtenější

Příběh nelehkého zrodu českého herního hitu Kingdom Come

Kingdom Come: Deliverance

České hry Kingdom Come už se prodalo více než milion kusů, takže už teď můžeme mluvit o úspěchu. Cesta k němu však...

Kdyby mi bylo sedm, po stavebnici Nintendo Labo bych šílel

Nintendo Labo

Nintendo Labo spojuje digitální svět videoher se stavebnicí z papírového kartonu. Kdo si chce zahrát, musí si hračku...Jak svádět ženy? Bizarní hra Super Seducer vás to rozhodně nenaučí

Super Seducer : How to Talk to Girls

Interaktivní film Super Seducer chtěl zábavnou formou naučit nesmělé muže svádět ženy. Jenže výsledkem je příšerná...

Zázrak se nekoná, filmový Tomb Raider je těžký průměr

Alicia Vikanderová ve filmu Tomb Raider (2018)

Kletbu filmových adaptací nový Tomb Raider sice nezlomil, ale vyloženě neurazil, i když jde o průměr. Hráč si po...

Usednout do traktoru Zetoru můžete v Brně a nově i v Pure Farming 2018

Pure Farming 2018

Právě dnes, v úterý 13. března, vychází nový vyzyvatel pro zažité farmářské simulátory. Byli jsme se na něj podívat v...

Další z rubriky

Zázrak se nekoná, filmový Tomb Raider je těžký průměr

Alicia Vikanderová ve filmu Tomb Raider (2018)

Kletbu filmových adaptací nový Tomb Raider sice nezlomil, ale vyloženě neurazil, i když jde o průměr. Hráč si po...

KOMENTÁŘ: Jak může Cyberpunk 2077 překonat Zaklínače?

Cyberpunk 2077

Třetí Zaklínač se zaslouženě stal celosvětovým hitem, který pro výpravné hry v otevřených světech nasadil novou laťku....

Monitory od Alienware jsou špičkové. Tomu však odpovídá i cena

Herní monitory Alienware

Bez pořádného monitoru vám sebevýkonnější grafická karta skvělý obraz neudělá. Jenže pokud nechcete dělat kompromisy,...Najdete na iDNES.cz