Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Nejočekávanější strategie roku 2006 #1

  12:16aktualizováno  23. ledna 11:23
Letošní rok bude zajímavými strategiemi přímo nabitý, přičemž nepůjde jen o pokračování zavedených sérií, ale i slibné původní tituly. Posuďte sami. Star Wars: Empire at War, Spore či Rise and Fall - to jsou jen některé z nich.

Strategie si pořád přehledem drží pozici druhého nejoblíbenějšího žánru, i když se zde více než kde jinde projevuje nedostatek invence. RTS jsou v podstatě stejné od dob Duny 2, tycoony snad ani jiné být nemohou a v neposlední řadě neustává ani příval už docela unavujících strategií z 2. světové války. Nicméně loni se alespoň začalo blýskat na lepší časy. Zahráli jsme si velkolepé hity jako Age of Empires 3, Civilization 4 nebo The Movies. Letošek by měl být ještě šťavnatější, navíc ve znamení definitivního přechodu na strategie nové generace. Pojďme na ně hodit očko.

Desperados 2: Coopers Revenge
Výrobce: Spellbound Software | Vydavatel: Atari | Datum vydání: březen 2006 | Homepage
BonusWeb píše:
Preview
Stáhněte si:
Screenshoty
Video
Příslib:
Spousta možností
Přímé ovládání hrdinů
Zajímavé úkoly

Obavy:
Nezvládnutého 3D
                   

Pro jednoho prostý klon Commandos, pro druhého jedinečný taktický zážitek – tak by se dala charakterizovat před lety vydaná strategie od německých Spellbound Studios. Krásně vykreslený divoký západ v detailní 2D perspektivě hýřil atmosférou a úkoly nápaditostí i obtížností. Na ohlášení druhého dílu bylo zapotřebí si pořádně dlouho vyčkat, ovšem v této chvíli míří jeho vývoj do finiše. Jenže co od něj očekávat? Vždyť se na první pohled od svého předchůdce liší jako Limonádový Joe od Vinnetoua. Můžeme vás ale uklidnit, v zásadě půjde o to samé jako minule, jen v mnohem poutavějším 3D zpracování, jež by ale nemělo ztratit nic ze svého detailu. Navíc tak pocit ze hry bude ještě intenzivnější. Jako v každém lepším westernu se zápletka točí kolem železnice představující spor mezi bělochy, kteří chtějí vést tunel skrz horu, a indiány, pro něž je ta samá hora posvátným místem. Do toho se ještě přimíchá vražda bratra hlavního hrdiny, Johna Coopera, jenž si svou pomstu rozhodně nenechá upřít. Vedle něj narazíme na staré známé postavy: kráska Kate O Hara opět využije veškerý svůj šarm pro dobrou věc nebo černoch Sam se jistě stanou opět vašimi oblíbenci, stejně jako nováček, indián Hawkeye. Herní styl zůstane víceméně zachován – zase stanete proti velké přesile, kterou jinak než obezřetným, plíživým postupem nevyřídíte. Jelikož dostali nepřátelé do vínku mnohem vyspělejší umělou inteligenci, mohou se hráči těšit na přívětivější ovládání v čele s možností nahromadit až pět příkazů, jež pak svěřenci najednou vykonají. A teď k největší a nejslibnější změně: jakoukoliv postavu si smíte vzít pod přímou kontrolu z pohledu třetí osoby. Není to nutností, ovšem její akce pak budou mnohem účinnější, což samozřejmě zvýší vaše šance na úspěch. Desperados 2 nejsou ani trochu nastavovanou kaší, nýbrž pořádným pokračováním nabízejícím chutný nášup žádaného divokého západu.

Desperados 2 Desperados 2 Desperados 2

Star Wars: Empire at War
Výrobce: Petroglyph Software | Vydavatel: LucasArts | Datum vydání: březen 2006 | Homepage
BonusWeb píše:
Preview
Stáhněte si:
Screenshoty
Video
Demoverze
Příslib:
Dlouhá herní doba
Globální tažení
Filmoví hrdinové

Obavy:
Vesmírné bitvy jen ve 2D
                   

Strategie od zaměstnanců zrušeného Westwoodu zformovaných v nové studio Petroglyph spolehlivě burcuje fantazii hráčů, jež je ještě podpořena očekáváním konečně povedené RTS s kulisami Star Wars. Kombinace pozemních a vesmírných bojů říznutých nutností erudovaně rozhodovat na galaktické mapě, boj rebelů s impériem - to vše slibuje skutečně bytelný zážitek. Vzhledem k vypuštěnému demu můžeme být konkrétnější. Strategická mapa funguje podobným způsobem jako v Rome: Total War, jen v širším, planetárním měřítku. Planet je zhruba na čtyřicet, liší se povrchem i generovanými bonusy a ziskem, jenž přibývá každý galaktický den. Ten je posléze použit na výstavbu budov a jednotek, jejichž produkce probíhá z orbitu, tudíž není tak časově stresující, jelikož boje většinou vyvoláte vy svými dobyvatelskými choutkami, jež se dají vhodně načasovat. Teprve tehdy, když se vaše jednotky střetnou s těmi nepřátelskými, ať už je to v rámci dobývání planety či ve vzduchoprázdnu, dochází k samotnému boji, v němž přichází ke slovu desítky více či méně známých vojáků a vehiklů. Za všechny jmenujme geniální kráčející tanky nebo monumentální křižníky. Rebelové se spoléhají především na praktiky guerillového boje – nejsou technicky zrovna na výši, na druhou stranu jim mnohé vynálezy mohou obstarat špioni a zvědové zase hbitě zjistí vše o pohybu imperiálních vojsk. Ta jsou pro změnu hojná a zdrcující. Ačkoliv Empire at War nabízí pouze dvě strany konfliktu, jsou si tyto podobné jako vejce slepici, což zaručuje naprosto rozdílnou hratelnost podpořenou ještě schopnostmi hrdinů v čele s Lukem Skywalkerem, Obi-Wanem či Darth Vaderem. Litujeme jen, že vesmírné boje nejsou vyvedeny v dnes již tradičním 3D a strádají svou plochostí, která při nejlepší vůli nemůže nahradit prostorový zážitek. Nicméně, jinak se jedná o přiměřeně komplexní záležitost, jež by měla uspokojit náročné hráče, ale i relativní nováčky. A to jak v singleplayeru, tak multiplayeru, jehož partie se díky módu Galactic Conquest řádně protáhnou.

SW: Empire at War SW: Empire at War SW: Empire at War

Spore
Výrobce: Maxis | Vydavatel: Electronic Arts | Datum vydání: březen 2006 | Homepage
BonusWeb píše:
Preview
Stáhněte si:
Screenshoty
Příslib:
Geniální nápad
Znovuhratelnost
Žádný stereotyp

Obavy:
Překomplikovanost
                   

Další velkolepé dílo geniálního Willa Wrighta by mělo spatřit světlo světa právě letos. Jmenuje se Spore a nelze se na něj netěšit. Jak je Willovým dobrým zvykem, přichází opět s něčím od základu novým, rozhodně revolučním. Ačkoliv se jedná o multižánrovou hru, nejvíce se její koncept blíží právě strategickému formátu. Už samotný začátek vás odrovná svou jednoduchostí blížící se freewarovým návykovkám. Coby trepka v oceánu požíráme ještě menší, v oceánu plující organismy, a to ve stylu legendárního Pac-Mana. Ve chvíli, kdy se do syta najíte, přichází přeměna v mořského hada, jenž se pohybuje již ve 3D zpracování, nicméně úkolem zůstává ho pořádně nakrmit, než naroste do požadované velikosti. Pak přichází dlouho očekávaný přechod na souš doprovázený komplexním editorem, v němž si smíte vytvořit jedince svého vlastního druhu a po vzoru Diabla se s ním vydat na lov zkušeností. V příhodný čas si pak najdete odpovídající družku, s níž založíte neustále se rozrůstající klan a víceméně definitivně tak přejdete to vod RTS žánru. Objevy, jako například oheň, hudba nebo zbraně celkem jasně určí, zda se náš národ bude orientovat spíše vědecky nebo dobyvatelsky. V další herní fázi rozšiřujeme naši vesničku rovnou na celé město způsobem ne nepodobným Sim City. Přes organické vzezření editoru, v němž můžeme libovolně formovat veškeré elementy co najdeme a stavět z nich budovy, stojí za tím vším velice komplexní a přizpůsobivý vývojový strom s mnoha technologiemi. Netrvá dlouho a už se můžeme řadit k plnohodnotným obyvatelům planety. Abychom získali globální přehled, bereme do rukou kameru, jejímž prostřednictvím odzoomujeme až kamsi do kosmu a podíváme se na planetu z velké dálky a vidíme i ostatní národy, jež vyvíjejí stejnou snahu jako my. Přichází tak vývoj strojů, ať už jde o pozemní, vzdušné nebo vodní kousky. Poté je jen na nás, s jakým předsevzetím navštívíme naše sousedy. Vývoj bude pokračovat do těch nejširších mezí – půjde osidlovat celé planety a válčit s mimozemšťany. Sore jednoduše nabídne obrovské možnosti k vyžití a přestože podle obrázků nedisponuje extra propracovanou grafickou stránku, jsme si takřka jistí, že se neztratí.

Spore Spore Spore

Spellforce 2: Shadow Wars
Výrobce: Phenomic Studios | Vydavatel: JoWood | Datum vydání: březen 2006 | Homepage
BonusWeb píše:
Preview
Stáhněte si:
Screenshoty
Video
Příslib:
Zjednodušená hratelnost
Různorodé rasy
Parádní skloubení RTS a RPG

Obavy:
Nastavované kaše
                   

Na povedenou německou RTS notně promíchanou s RPG si zajisté vzpomene každý fanoušek těchto dvou žánrů. Že se potkala i s komerčním úspěchem, nasvědčují i dva vydané datadisky a chystané pokračování těžící z toho samého konceptu. Avšak ten byl v mnoha ohledech příliš zdlouhavý, takže se můžeme těšit na některé škrty ve jménu dynamičtější hratelnosti. Například výstavba základny již nebude tak náročná a nesmyslně komplikovaná například specializováním dělníků, tentokrát budou moci všichni těžit všechno. I funkce budov se více zkonsolidují. Hlavní hrdina, zvaný Avatar, by měl být již smrtelný, odpoutaný od moci run a schopný teleportovat se prakticky kamkoliv na prozkoumané území. Jinak opět bude sbírat zkušenosti a kouzlit o sto šest. V singleplayerové kampani se vám pod ruku dostanou pouze národy stojící na té správné straně barikády: lidé, elfové a trpaslící, kteří se mezi sebou sice liší, ale pořád spolu budou spoustu prvků sdílet. Na rozdíl od zloduchů (orkové, trollové, barbaři), za něž si sice zahrajete pouze v multiplayeru, na který má být ale kladen značný důraz – dobrá vyváženost ras, množství módů a samozřejmě žebříčky. Aby toho náhodou nebylo málo, přidali autoři ještě tři další rasy (gargoylové, temní elfové a stínové bytosti), jež ovšem budou plnit buď roli nepřátelskou či neutrální. Ovšem v datadiscích mají jednu z hlavních rolí takřka zaručenou. Boje v prvním dílu často frustrovaly, nikoliv však kvůli schopnostem nepřátel, jako spíše díky chybám ve vlastních řadách. Vlastní jednotky se často chovaly zmateně a ve větším počtu se velice špatně kočírovaly. To se nyní změní, jednak projde vylepšovací kůrou ovládací rozhraní, druhak i umělá inteligence. V rámci jednotlivých map narazíte na množství questů přibližujících hru RPG. Ty pak se svým rekem budete plnit vedle vlastního budování základny a postupného stíráni nepřítele. Odměny v podobě vzácných předmětů, zkušenosti či surovin totiž mohou být významným plusem do hlavního boje. Autoři slibují, že se hardwarové nároky příliš nezvýší, i když hra vypadá mnohem lépe. Využívá totiž nové techniky, kdy prostředí i jednotky vypadají lépe i za použití menšího počtu polygonů. Spellforce 2 dozajista opět nabídne epický zážitek v krásném fantasy světě, který nás zaměstná na hodně dlouhou dobu.

Spore Spore Spore

Rise and Fall: Civilizations at War
Výrobce: Stainless Steel Studios | Vydavatel: Midway | Datum vydání: březen 2006 | Homepage
BonusWeb píše:
Herní karta
Stáhněte si:
Screenshoty
Video
Příslib:
Střety obrovských armád
Možnost hrát za antické hrdiny
Námořní souboje

Obavy:
Zbytečné protahování vydání
                   

O Rise and Fall se v poslední době hodně mluvilo. Nepřibyly však žádné nové informace, spíše šlo o nepříjemné události ústící v odložení hry, která měla původně vyjít již loni o Vánocích. Vývojářský tým Stainless Steel Studios (např. Empire Earth) se totiž dostal do finančních problémů poté, co titul vydavatel Midway odložil kvůli velké konkurenci na trhu. Jenže tvůrci měli napnutý rozpočet a s penězi z hotového projektu počítali. Kvůli odkladu se jich ale nedočkali, tudíž zkrachovali. O další osud hry se bude starat přímo Midway – přestože je prakticky hotová, udělají se na ní ještě dílčí úpravy. Rise and Fall je historickou strategií se vším všudy. Stanete se vůdcem jednoho ze starověkých národů jako je Řím, Egypt, Řecko či Persie a povedete ho do obřích bitev, jež mají patřit k největším v žánru. Účastnit by se jich měly až tisíce jednotek, které díky mocnému enginu hýří detaily. Je otázkou, jak se hra bude hýbat, my si troufáme tvrdit, že poběží i na průměrných strojích, ovšem skutečně obdivuhodně bude vypadat až na špičkových mašinách dneška. Hlavním tahákem je boj, ovšem ve zjednodušené verzi se setkáte i s budováním měst i rozšiřováním celé říše. Singleplayerová kampaň nabídne solidních 25 hodin intenzivní zábavy, jejíž základ mají tvořit především hrdinové. Ovládnete tak například Kleopatru, Alexandra Velikého, Achilla, Césara a mnohé další reky vybavené speciálními schopnostmi. V boji budou hrdinové v podstatě nenahraditelní a dá se říci, že k úspěchu jsou nutní. I proto, že se do jejich kůže budeme moci vecpat a ovládat jejich kroky přímo, bezprostředně. Ze hry se pak na chvíli stane čistá akce, na což se těšíme, protože i těžší bitvy tak při dostatku šikovnosti budeme moci vyhrát. Dalším hitem se dozajista stanou tzv. superzbraně sestavené na základě historických poznámek, které ale nemusely vždy odpovídat skutečnosti, někdy šlo třeba jen o návrhy, čímž se ovšem přitažlivost těchto kousků jedině zvětšuje. Nevyhneme se ani propracovaným námořním soubojům, jež za těmi pozemskými o nic nezaostanou. Způsobů boje bude hned několik a třeba umným zajímáním poražených lodí si můžete vybudovat nejsilnější loďstvo Středozemního moře.

Rise and Fall Rise and Fall Rise and Fall

A jsme na konci prvního dílu o nejočekávanějších strategiích roku 2006. Tím ale rozhodně nekončíme – čeká vás ještě nášup s neméně nadupanou pětkou, z níž bychom určitě měli zmínit pokračování tahové legendy Heroes of Might and Magic 5, knižní i filmovou licencí vybavený LOTR: Battle for Middle Earth 2 nebo další dílo Chrise Taylora Supreme Commander.
Autor:


Nejčtenější

Žádný milovník vláčků by si neměl nechat ujít český projekt Mashinky

Mashinky

V českých luzích a hájích se kutí mnoho zajímavých projektů. Jedním z těch nejsledovanějších jsou cenami ověnčené...

RECENZE: První placený přídavek pro český Kingdom Come je rozpačitý

Kingdom Come: Deliverance: From Ashes DLC

Placený přídavek From the Ashes nepřináší nic z toho, proč Kingdom Come tak milujeme. Možnost spravovat vlastní vesnici...RECENZE: Erotický horor Lust for Darkness neděsí ani nevzrušuje

Lust for Darkness

Nezávislá polská hra slibovala kombinaci erotiky a hororu. Krve i nahých lidí je tu sice přehršel, ale přesto je...

Neonacisté verbují děti pomocí Fortnite a Minecraftu

Parodie na Minecraft nazvaná Mein Kraft (Ilustrační obrázek)

Řada populárních online her oblíbených především u mladých hráčů je ideálním prostředím pro náboráře extrémistů.

Saúdská Arábie zakázala desítky videoher, neunikl ani třetí Zaklínač

Zaklínač 3: Divoký hon

Saúdská Arábie zakázala sedmačtyřicet videoher v reakci na sebevraždu dvou dětí. Důvodem je podezření, že sebou nechaly...

Další z rubriky

Kupujete někdy sběratelské edice?

Vývoj počítačových her, jejich obalů a bonusových materiálů

Ne každému stačí krabička se hrou, či jen digitální kód ke stažení. Většina očekávaných her je k sehnání v různých...

Deset slibných her, které zapadly na herním svátku E3 2018

Satisfactory

Letošní E3 se nesla ve znamení velkých her, což se podepsalo na nedostatku pozornosti věnované menším projektům. Ori a...

Pět nejočekávanějších her, které vycházejí v červenci

Red Faction Guerrilla Re-Mars-tered edition

Červenec patří v oblasti her k nejslabším měsícům v roce. Přesto jsme si řekli, že zkusíme vybrat pět kousků, které by...Najdete na iDNES.cz