Neocron

  12:00
Poslední dobou se na nás valí čím dál tím více MMO her, avšak ne všechny jsou zcela kvalitní. My jsme zaostřili na kyberpunkoý Neocron z Německa. Jak si v našem náročném testu vedl, se dozvíte dále.
77

Neocron

Platforma: PC
Výrobce: Reakktor

Herní karta

Neocron Hned po instalaci Neocrona vás čeká jedno nemilé překvapení. Krabicová verze je totiž značně neopatchovaná, a tak si musíte střihnout stahování několika stovek MB dat. Po čtyřech hodinách žhavení mého kabelu mi bylo oznámeno, že je hotovo a že se již mohu vhrnout do víru dění cyberpunkového světa, nahlíženého z vlastních očí. Stahování mělo jednu výhodu, přečetl jsem manuál a dozvěděl se, že se svět opět nevyhnul nukleární katastrofě a teď se vrací do normálu. Dost tomu napomohly disky se všemi uloženými poznatky, co lidstvo kdy učinilo. A proto se vše poměrně rychle lepší. Bohužel prostředí je dost zamořeno nukleárními spady, takže většina lidí se shromažďuje ve třech největších městech- York, Tokyo2 a právě Neocron. Zde vládne diktatura, i když o na první pohled nijak zle nevypadá. Časem však potkáte odbojové skupiny, snažící se svrhnout samovládu Lioona Rezy. Velký vliv na hru však podobná situace nemá, většina těchto popsaných věcí je vysvětlena v manuálu a samotná hra nějaký samotný příběh, který by se postupně odvíjel, nemá. I když už se blýská na lepší časy a autoři se alespoň trochu snaží vytvářet nějaké to pozadí. Další dvě jmenovaná města zatím nejsouNeocron přístupná, protože samotný Neocron náporu lidí postačuje. V nejbližší době by však měl být, formou bezplatného add-onu, přidán York, čemuž zdárně sekunduje právě již ten nástin příběhu a my se dozvídáme, že Rezovy jednotky válčí s povstalci na hranicích Yorku a je jen otázkou času, kdy bariéru prolomí. Vše do sebe prostě tak hezky zapadá.

Na počátku je třeba, jak už je v RPG zvykem, vytvořit si postavu svého běžce, jak je hráč nazýván. Na výběr jsou čtyři třídy. První, a pro začátečníky zřejmě nejvhodnější, je „private eye“, nevynikající v žádné disciplíně, zato však rozvinutelný do všech směrů. Ten je vhodný především pro nováčky, kteří se v systému zatím příliš nevyznají a neví mnoho o specializacích „Spy“ má už jisté výhody, především pak, přestože jméno tomu příliš nenapovídá, na vědecký výkon. Oproti soukromému očku je ovšem o něco slabší s těžko rozvinutelnými bojovými schopnostmi na blízko. Další, naprosto přiblblá, postava, „GenTank“ disponuje obrovskou výdrží a silou, časem navíc získá Neocron mohutné brnění, na které může přidělat další kanóny. Bohužel se zato může naprosto rozloučit s inženýrstvím a zřejmě nejrychleji se „ohraje“, protože jeho překvalifikování prakticky nemá smysl. Přesným opakem tanku je, psionickými schopnostmi, nadaný mnich, mimochodem na pokročilejších úrovních zřejmě nejúčinnější postava. Lehce vyléčí sebe i své spolubojovníky, navíc postupem času získá i skvělé útočné schopnosti. Můžu však říci, že pro nováčky, kteří nemají pražádné výhody je krajně nevhodný, jelikož zpočátku je zřejmě nejslabším charakterem ze všech a jednoduše může dojít k frustraci. Na výběr je ještě preferované zaměstnání, které si můžete i nemusíte vybrat a zkušenostní body rozdělit sám do pěti kategorií- konstituce, síly, hbitosti, inteligence a psionických schopností. Každá z nich se navíc dělí na více odvětví, takže kombinací je opravdu obrovské množství, navíc podtržených projevením se každého, byť jediného, bodíku. Trochu zarazí, že se pouhým bojem se slabými potvorami trénuje vlastně všechno, tedy nejen síla a konstituce, ale i inteligence. Jen psionické schopnosti potřebují, pro své zlepšování, plnění misí. Samozřejmě že nejlépe se inteligence Neocron trénuje konstruktérstvím, k němuž je také potřeba, ale stejně mohl být, jinak krásný, RPG systém trochu lépe propracovaný. Na závěr tvorby postavy si ještě zvolíte vzhled a oblečení, které se následně ve hře můžete obměnit a stanete se příslušníkem některé z frakcí. Těch je ve městě spousta a záleží jen na vašem naturelu, ke které se připojíte. Zřejmě nejjednodušší je stát se členem městské policie a správy, zajímavější je pak připojit se k Twillight Guardian, technickým mágům, kteří mají celé vlastní městečko vně Neocronu nebo k Anarchy Breed. Ti sídlí ve staré věznici za městem a holdují nevázané zábavě. Volba je celkem důležitá, protože určí, kde dostanete svůj apartmán. Konzervativní frakce ho mají na určitých místech ve městě, jiné, jak už jsme zmínili, někde úplně jinde.

Sci-fi MMOG

Jistě jste zaregistrovali, že co se týče MMORPG, je nejprotěžovanějším světem fantasy. Právě z něj se rekrutuje nejvíce členů slávy tohoto neustále rostoucího herního odvětví. Ať už zmíníme Everquest, Dark Age of Camelot nebo stařičkou Ultimu Online – všechny jsou fantasy. Ovšem i příznivci sci-fi nemusí věšet hlavu. Titulů z budoucnosti je sice mnohem méně, ale existují, a to je hlavní. Prvním pořádným byla Anarchy Online, která velice úspěšně funguje dodnes a dokonce se může pyšnit dvěma datadisky – Notum Wars a Shadowlands. O něco později přišel právě Neocron a přes pomalý rozjezd se i on stal úspěšným. Samozřejmě existuje i více menších projektů, jenže jejich osud není vůbec jistý. Neblahá situace postihla například Earth and Beyond – vynikající to vesmírný simulátor, který se ovšem prostě neuchytil a v těchto dnech zaniká. Naproti tomu podobná záležitost, Eve Online, prosperuje, přestože je mnohem, ale mnohem komplexnější. Zástupcem MMOFPS je Planetside, rovněž sci-fi, v němž proti sobě bojují tisíce hráčů za pomoci všemožných technických vymožeností. Zřejmě nejvíce ceněnou sci-fi MMO hrou je Star Wars Galaxies. Ta patří celosvětově mezi nejúspěšnější, a to se rozjela teprve před rokem. Tenkrát také obsahovala mnoho chyb a nedodělků – ty už jsou nyní ale z větší části napraveny a komunita čeká na datadisk Jump to Lightspees, který nabídne souboje vesmírných stíhačů. Jak tedy vidíte, i sci-fi fanoušci mají z čeho vybírat a bude ještě lépe!

Po vytvoření postavy se objevíte v jakémsi výcvikovém lágru (není to tutorial, už jde vše naostro), kde se máte trochu sžít s hrou, nabrat pár zkušeností a peněz. Po získání nějaké té jistoty se vydáte do města, které zpočátku působí zdánlivě jakoNeocron obrovské. Můj pocit beznaděje byl navíc umocněn tím, že mě asi třikrát zpočátku zabil nějakej blbec, co nemá úctu k nováčkům. Přidělen vám je byt, kde je pár židlí, počítačový terminál a skříně. Terminál budete využívat v hojné míře, nachází se zde totiž důležité informace o Neocronu, frakcích, máte v něm email, noviny a v neposlední řadě se jeho prostřednictvím přihlašujete k plnění misí. Bohužel ty jsou dost jednotvárné. Buď máte za úkol trochu pročistit kanály, zabít nějaké monstrum, recyklovat odpad nebo vytvořit plány na zbraně. Její obtížnost si můžete jednoduše zvolit a podle toho budete také ohonorováni. Zpočátku jsem opravdu nevěděl, která bije, naštěstí jsem se dostal do klanu, kde mi všechno vysvětlili, například, že pro orientaci ve městě je nejlepší nav-ray, což je systém, který vás zavede, kamkoliv chcete. Po chvíli vysvětlování ze strany personálního pracovníka klanu, jsem začal mít ve všem řád a interface mi až nápadně začal připomínat Deus Ex. A nejen ovládání mají tyto dvě hry společné, prostředí si je občas taky podobné. Neocron je tedy jakási on-line verze Spectorova dílka, což ani náhodou není na škodu.Neocron

Prvních pár dnů jsem se rozkoukával po městě a prohlížel všechny zapadlé kouty, zašel jsem si do baru, kde jsem se k mému údivu ožral, že jsem na krok neviděl, nevyhnulo se mi ani peep show, v mé německé verzi bohužel trochu okleštěné. Pro zájemce však existuje nude patch. Prostě jsem jen tak obdivoval detaily a nejrůznější vychytávky, pomalu se seznamoval s mým novým domovem. Časem jsem se rozhodl vydělat nějaký ten mrzký peníz. Zašel jsem do sídla svého zaměstnavatele a tam mi poručili vyklidit kanál od několika krys. Vydal jsem se tedy do stok, kde jsem pak ještě poměrně dlouho trávil svůj čas sbíráním zkušeností a vyděláváním Na začátek jsou rozhodně nejlepší volbou. Až se značně vypracovanou postavou se vyplatí přejít na tvrdší typy v pustinách. Tam se jednoduše dopravíte metrem, ale bez pořádné skupiny nemáte šanci na úspěch.

Dome of York

Jelikož se Neocron stal poměrně úspěšným MMORPG, rozhodli se tvůrci z Reakktoru, že mu vytvoří bratříčka v podobě datadisku. To bylo zhruba půl roku po vydání a toto samotné mělo následovat záhy, jenže nestalo se tomu tak a mnozí se domnívali, že byl Dome of York zrušen. To byla ovšem mylná domněnka – vývojáři se totiž rozhodli stvořit plnohodnotné pokračování, tudíž se vývoj notně protáhl. Nyní je hra oficiálně nazývána Necronem 2: Dome of York a vyjít by měla za několik měsíců. Hráči si ale kladou otázku, zda bude DoY obsahovat skutečně takovou porci změn, aby byla plná cena opodstatněná. Postavy z původního Neocronu půjde i s celými konty jednoduše převést do pokračování, jen bude třeba zakoupit si za zhruba 50 EUR originální verzi. A co že DoY nabídne vlastně nového? Hra by měla být především více přátelská k nováčkům, aby se ve světě Neocronu rychle zabydleli. Vedle samotného Neocronu přibude i druhé velké město – Dome of York. To by s Neocronem ostře kontrastuje. Zatímco ten je čistý a vyspělý, v DoY to má být přesně opačně, tudíž se tam jistě zabydlí zkušenější hráči. V důsledku tohoto zvětšení se herní rozloha roztáhnu ještě zhruba jedenkrát. Velkým příslibem je tzv Hacknet, tedy paralelní počítačový svět, v němž budou probíhat mnohé akční sekvence. Těšit se můžeme i na nové schopnosti pro vyspělé charaktery i různé poletuchy, jež budeme moci pilotovat. K tomu všemu se o něco zvedne kvalita grafiky, především pak přibudou DirextX 9 efekty, přesto hra běží na stejném enginu. Reakktor ale rozhodně nehodlá uzavřít svět starého Neocronu – ten pojede vesele dál a pro nás je důležité, že o dost levněji. Spekuluje se o volném zpřístupnění jeho plné verze a také o menších poplatcích. Jak je tedy vidno, Neocron ještě neřekl poslední slovo a zanedlouho bude dost možná vhodný čas pro nástup do hry

Neocron Zajímavě je řešen systém předmětů. Jako v každé jiné RPG hře jich je, i v Neocornu, velká spousta. Některé jsou kvalitnější, jiné méně. Když takovou nekvalitně vyrobenou věc přinesete k vědci, tak vám za jistou úplatu vytvoří plány. Ty se pak zanesou, s potřebnými díly, konstruktérovi, který, pokud má vysoký skill konstruktérství, vytvoří předmět o mnoho kvalitnější, silnější a výdržnější. Jsou zde i další možnosti hraní rolí. Potřebný je opravář, protože předměty se celkem rychle opotřebovávají a bez řádné údržby můžete nakrásně přijít o svůj největší klenot. Makléři obchodují s cennými papíry, což se mi jako nápad velice líbilo, avšak většinou jsem prodělal. V neposlední řadě upotřebíte doktora na implantaci implantátů. Ty si můžete zavést také sami, ale povětšinou se to nepovede a vedle nepříjemných efektů nebude ani jejich síla nejvyšší. Nejjednodušší je najít lékaře s dostatečně vysokým skillem, zaplatit mu a vložit se do rukou profesionála. Jsou ještě další možnosti, které zde nemá cenu vyjmenovávat, to se prostě musí ozkoušet. Netřeba zmiňovat, že všechny potřebné postavy hrají hráči, takže bez grupování to prostě nejde. Například v klanech máte na vše specializovanéhoNeocron člověka, který neváhá pomoci zdarma. Za členství v klanu se sice platí do společné kasy, ale jen zanedbatelná částka, což se rozhodně vyplatí, protože nezřídka dostanete i kvalitní zbraň a brnění. Neocron je prostě, více nežli cokoliv jiného, hra, v níž je nutné se socializovat. Bohužel tak vzniká jazyková bariéra. Já osobně hraji na německém serveru, kde jsem žádného jiného cizince neviděl, takže zde bych to moc nedoporučoval, především kvůli slangu. Na anglických serverech samozřejmě již podobné „patlaly“, jako jsme my potkáte. Ovšem musím říci, že právě německý server mi přišel nejlepší, protože lidé jsou na něm veskrze přátelští a je jich tam hodně, což se o třech anglických a jednom francouzském říci nedá.

V Neocronu se nachází tuny nejrůznějšího vybavení. Ať už jsou to zbraně, brnění, opasky či implantáty. Všeho je tu na rozdávání. A jak už jsme řekli, vše se dá také vylepšit, takže počet kombinací nemá daleko k ležaté osmičce . Aby bylo hledání předmětů zajímavější, Neocron přidali autoři do hry unikátní předměty, kterých je opravdové minimum a ten, kdo je má, se stává jen velmi těžko přemožitelným. Každá věcička však něco vyžaduje, většinou je tento požadavek spojen s vaší tělesnou stránkou. Lepší zbraně prostě vyžadují velkou obratnost a v jejím rámci ještě body na té které třídě zbraní. Často tak najdete krásnou věcičku, ale je vám na nic, protože ji prostě ještě dlouhou dobu nebo vůbec nevyužijete. Pak ji můžete prodat v obchodě, kde vás však vezmou značně na hůl nebo se domluvíte s jiným hráčem, jemuž se vaše nabídka líbí. V tomto případě dostanete velmi slušně zaplaceno, protože hráči na pokročilejších úrovních většinou nemají nouzi o chechtáky.

Smrt je v Neocronu vyřešena slušně. Po zabití si vyberete jedno ze stanovišť, kde chcete obživnout. Budete trochu rozházení, takže všechny vaše schopnosti nebudou zcela OK, ale to se postupem času zase zlepší. Horší situace nastává s absencí všech věcí, které si můžete za poplatek zduplikovat v přístroji k tomu určeném nebo se vydat na místo skonu, kde se vše nachází v Neocron neporušené podobě. Ošemetný PvP, tedy vraždění se mezi hráči navzájem je vyřešeno šalamounsky. Zpočátku máte zabudován implantát, který vás chrání proti útokům ze stran hráčů. Po jeho odstranění jste však zranitelní, ale zato dostáváte více zkušeností a peněz. Takže si můžete vybrat. Podle mého názoru je jednoznačně lepší druhá možnost, hráči jsou naštěstí povětšinou ohleduplní, tedy až na výjimky. Když jsem pak tyto potkal se značně silnějším kámošem, tak jenom koukali, jak jim ubývají hitpointy. Jo, holt si kluci neměli začínat.

Časem si za vydělaný peníz můžete koupit lepší byteček, ať už v nejprestižnější čtvti nebo za městem. Získáte tím mnohdy velké prostory, značně odlišné od základního sídla, kam se sotva se svými krámy vejdete. Zajímavá je i možnost zakoupení vznášedla, s nímž si můžete lehce zazávodit s ostatními hráči a vyhrát sladkou odměnu. Můžete se zúčastnit i občas pořádaného honu na štvanou zvěr v podobě jednoho běžce. Nemusím jistě připomínat, že vše je organizováno skutečnými lidmi, takže záleží především na nich a na vás, jak si NeocronNeocron užijete. Nechybí ani místní noviny, kde se dozvídáte, co se děje. Je to vlastně jiný způsob vyprávění příběhu, který už se slibně rozjíždí. Chystá se i měsíční magazín, jehož náplní budou nejrůznější rozhovory apod. Velkou vychytávkou je i možnost dát si do periodik svou reklamu na cokoliv. Prostě paráda. Časem sice hra trochu začne upadat do stereotypu, který je pro MMO hry tak příznačný a eliminovat se nepodařil žádné. Pořád je to ale fajnová zábava s možností kdykoliv přeskočit na jiný server, kde jsou jiní hráči a vypěstovat si zcela odlišnou figurku. A věřte mi, že možností je opravdu víc než dost.

Co se týče grafiky, není na tom Neocron kdovíjak dobře. Přeci jen, vyšel již v roce 2002 a ani tehdy nepatřil ke špičce. Neříkám však, že vypadá hnusně, to ani omylem. Spíše bych ho zařadil někam k průměru, především pak díky podivným pohybům postav, které by jinak mohly být i pěkné. Prostředí ve městě je pěkně různorodé a hýří barvami. V pustinách už je výsledný obrázek trošku horší, Neocron především díky trochu fádním exteriérům. Zvuky jsou však na úrovni, stejně jako správná hudba budoucnosti.

Hodnocení MMO her je vždy ošemetnou záležitostí, především pro neustále se rozvíjející prostředí, které má v otázce kvality rozhodně vzestupnou tendenci. Proto jsme si dali s recenzí takto na čas, abychom správně odhalili veškeré kvality, což dost dobře na rozjezdu nešlo. Teď však můžeme zodpovědně říci, že se Neocron povedl a řadí se k těm lepším onlinovkám, přestože si to mnozí nemyslí a zatratili ho ještě před řádným propařením. Je trochu škoda, že jeho kouzlu nepodlehlo více lidí, docela bych to autorům přál. Kdo ví, třeba se ještě dočkají. Možná, že v cestě stojí trošku složitější interface, který mnozí nejsou ochotni akceptovat. Ale bez něj by dost dobře nebylo možné zpracovat vše v takové podobě, jak je nám předkládáno. Rozhodně bych tak hru nedoporučil těm, co neumí moc dobře anglicky, německy či francouzsky a těm, co neradi dlouho pronikají do hry, aby vše správně pochopili. Všichni ostatní však berte všemi deseti. Vždyť 10 EURO měsíčně není zas tak moc, ne? Při předplatném jsou pak možné i slušné slevy. O Neocronu by se dalo psát ještě hodiny a hodiny, ale už to utnu, protože mě už kamarádi volají, že jdeme vyklepnout toho hnusnýho kyborga v rozvalinách. A vy si zatím jděte po netu koupit krabici nebo si hru stáhněte. Třeba se někdy potkáme, ať už na stejné či jiné straně barikády.

Autor:

Hodnocení hry

Redakce

77 %

Čtenáři

65 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 24 čtenářů

  • Nejčtenější

Nebýt seriálu o Buffy, jsem bezdomovec, přiznala hvězda The Last of Us

Osmačtyřicetiletý herec Pedro Pascal dnes díky seriálům jako The Last of Us, Mandalorian nebo...

Nový trend na Twitchi: Streamerky promítají hry na svá prsa a pozadí

Streamerka Morgpie objevila nový způsob, jak zaujmout své převážně mužské fanoušky na Twitchi, když...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Pozapomenutá hra od mistrů žánru RPG už se dá zase pořídit legálně

Špionážní klasika Alpha Protocol od legendárního studia Obsidian se vrátila do oficiální...

Už hrajeme šestý díl, provokují vývojáři The Elder Scrolls fanoušky

Do vydání dalšího dílu legendární RPG série The Elder Scrolls zbývají ještě dlouhé roky, vývojáři...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Úspěšní vývojáři zepsuli velká vydavatelství. Padla i velmi vulgární slova

V posledním roce obchází herním průmyslem strašidlo masivního propouštění, svou pozicí si nemohou...

Vypadají zajímavě, datum je nejasné. Stihne těchto 20 her letošní vydání?

Máme za sebou teprve první čtvrtletí letošního roku, takže u spousty her pořád není jasné přesné...

Předplatitelé PS Plus dostanou v dubnu nedoceněný herní propadák

Největším tahákem dubnové nabídky pro předplatitele služby PS Plus je loňská fantasy střílečka...

Vývojáři mobilní hříčky utratili za marketing více, než stojí vývoj velké hry

Aktuální mobilní hit Monopoly GO! vydělal během pouhých deseti měsíců od uvedení již dvě miliardy...

Judas nechce být novým Bioshockem, sází na znovuhratelnost

Legendární herní vývojář Ken Levine konečně poodhalil detaily o své dlouhé roky připravované hře...

Smoljak nechtěl Sobotu v Jáchymovi. Zničil jsi nám film, řekl mu

Příběh naivního vesnického mladíka Františka, který získá v Praze díky kondiciogramu nejen pracovní místo, ale i...

Rejžo, jdu do naha! Balzerová vzpomínala na nahou scénu v Zlatých úhořích

Eliška Balzerová (74) v 7 pádech Honzy Dědka přiznala, že dodnes neví, ve který den se narodila. Kromě toho, že...

Pliveme vám do piva. Centrum Málagy zaplavily nenávistné vzkazy turistům

Mezi turisticky oblíbené destinace se dlouhá léta řadí i španělská Málaga. Přístavní město na jihu země láká na...

Velikonoce 2024: Na Velký pátek bude otevřeno, v pondělí obchody zavřou

Otevírací doba v obchodech se řídí zákonem, který nařizuje, že obchody s plochou nad 200 čtverečních metrů musí mít...

Kam pro filmy bez Ulož.to? Přinášíme další várku streamovacích služeb do TV

S vhodnou aplikací na vás mohou v televizoru na stisk tlačítka čekat tisíce filmů, seriálů nebo divadelních...