Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Neverwinter Nights: Shadows of Undrentide

  12:00aktualizováno  12. prosince 8:00
Proč bychom se netěšili, když nám Bioware další expanzi dá. Neverwinter Nights totiž zapadají za horizont všeobecného zájmu, pokračování Baldur’s Gate se neobjevuje a Lionheart bude ještě dlouho kojencem. Tak na co ještě čekáš, Same? Hoď tam první oficiální datadisk k Neverwinter Nights. A hrát vám budou autoři hry Thief!

SHADOWS OF UNDRENTIDE
Výrobce hry: FloodGate/Bioware
Vydavatel: Infogrames
Datum vydání: Q1 2003
homepage

Neverwinter Nights Přes skandování Jessicy Mullighanové o nezodpovědnosti Bioware při vytváření (Biting the Hand, 10/2001) se produkt uchytil v specifické hráčské komunitě, která vytváří více izolované herní ostrůvky než širokospektrální komunity jako většina online her (Ultima Online, Earth and Beyond, Lineage). Od Bioware prý byla klukovina vložit vypravěčské nářadí do rukou nezkušeným vypravěčům, kteří mohou hráčům-posluchačům herní zážitek spíš pokazit. Firma jako odpověď slíbila udržování vyšší úrovně vyprávění skrz původní příběhové expanze, které by měly pocházet od zkušených návrhářů a poskytovat další "hry" v kabátě známé technologie. Zamysleme se nad tím: mnoho z vycházejících titulů čerpá z podobného prostředí a dodavateli jsou rozdílné firmy, které si takovým cizopasením na fantasy vydělávají na živobytí. Herní fantasy produkty s tuctovými příběhy spoléhají na rozdílné zobrazovací enginy, které jsou často tou jedinou rozlišující věcí. Kdyby se plug-in moduly neverwinterovského typu uchytily, stačilo by soustředit tvůrčí síly jen na psaní scénáře a neplýtvat prostředky pro vývoj samostatné hry. Ano, spousta návrhářů by přišla o práci, ale hráči by pak dostávali herní obsah ve známé formě neverwinterovského enginu, pravděpodobně bez výraznějších technických chyb a to z hlediska individualizovaného trhu není tak ztracená myšlenka. Na druhou stranu, pak by se konečně projevilo, jak je fantasy vyčpělým žánrem.

Shadows of Undrentide v rukou nezapomenutelných návrhářů

Neverwinter Nights Oficiální expanze pro (NWN) nesou jména Shadows of Undrentide a XP2, přičemž druhou jmenovanou lidé od Bioware zatím drží pod pokličkou a název je pouze kódovým označením. Shadows of Undrentide (SoU) nevzniká pouze ve studiích Bioware, ale vytváří ji firma FloodGate, která zaměstnává větší než normální množství pracovníků mrtvé společnosti Looking Glass Technologies (Thief, System Shock II), což je sice značkové zboží objevující se každou chvíli, ale zatím nikdy nezklamalo - vzpomeňme na Arx Fatalix. Profesionální návrháři z FloodGate používají stejně jako amatéři editor Aurora, do kterého přidali tři texturové balíky (zimní krajina, poušť a ruiny) a vypustí je mezi hráče zároveň s první expanzí. SoU bude obsahovat minimálně třicet hodin hry pro jednoho hráče s příběhem stavícím víc na události než na konkrétním úkolu. Před dávnými časy nad krajinou poletovala úctyhodná kamenná města netherilských kouzelníků. Přeceněním vlastních sil si podlomili magická kolena a města se zavrtala do země jako meteority do hnoje. Jedno z nich se jmenovalo Undrentide a právě v jeho zbytcích, v podzemních chodbách a nadzemních zničených palácích zaplněných potvorami se bude odehrávat váš příběh. Hratelnost obsahuje méně vedlejších úkolů než NWN a spíše se soustředí na objevování lokací a akci, takže by se měl objevit hybrid .

Pravidla jsou od toho, aby se dodržovala - level 25 nebude!

Neverwinter Nights Podstatnou změnu přináší úprava digitální transkripce třetí verze pravidel Dungeons & Dragons. Doktor Greg Zeschuk, supervizor Bioware, považuje pravidla za otevřená jakékoliv modifikaci v rámci možností a uvádí na monitory nové schopnosti Tumble a Appraise, společně s featy (znalostmi) Divine Might, Extra Music a Bullheaded. Dále přijdou povinné nové zbraně a artefakty, desítky kouzel a poutavé styly boje (například styl špína pro válečníka) a potvory převzaté z papírového bestiáře: medúzy, sfingy, ohňové obryně a tak dále. SoU nabídne řemeslnou dovednost pro výrobu předmětů, jakou známe z ostatních online her - Páni jeskyně budou mít o problém navíc. Smyslem expanze není změnit hru, ale dodat nový obsah a takové předsevzetí by mělo být zohledněno v ceně. Novinky zde mají hodnotu především pro hráče původního šedesátihodinového příběhu, kterým se již možnosti herních mechanismů okoukaly. Z toho důvodu také není možné importovat postavu na dvacáté úrovni (maximální hranice pravidel D&D) z NWN, ale hráč musí rozehrát hru za nováčka nebo importovat postavu na průměrné úrovni. Než se začnete bouřit, naleznete logiku: SoU přináší náplň zaměřenou na vycvičení průměrného válečníka a XP2 posléze připraví cestu k dosažení dvacáté úrovně. Navíc by zvýšení dosažitelné úrovně vyžadovalo implementaci dodatkových pravidel Epic Level Handbook, a taková práce nebyla v možnostech týmu, přiznává Zeschuk.

Virtuální vyděračství!

Neverwinter Nights Tituly SoU a XP2 na sebe těsně navazují a podle všeho jsou připravovány zároveň. Ray Muzyka z Bioware se nechal slyšet, že mnoho designových fíglů bylo rozpůleno a objeví se v zárodečném stavu v SoU a posléze dospějí v XP2. Konkrétně jde o model chování spolubojovníka, který bude inteligentnější a hráč mu v SoU může nahlédnout do baťohu a posléze v XP2 dostane větší volnost při jeho ovládání. To je, přátelé, přístup hodný vyděrače. Kontinuální vývoj titulu neprobíhá vědomým odkládáním možností na příště. Naopak, expanze jsou podle všech zásad slušného developingu kumulací nápadů, posbíraných od hráčů nebo z vývojářských zkušeností k určitému datu a jejich finalizování.

Shadows of Undrentide tak zůstává rozporuplným bonusem pro majitele originální hry, kteří preferují síťovou hru. Není tak úplně jisté, zda expanze naláká Pány jeskyně na několik minoritních úprav v Auroře a jestli samotným online hráčům přijde tak podstatné zabíjet o pár monster navíc. Navíc zůstává páčidlo v podobě kompatibility síťové hry SoU s NWN - jak uvidí majitelé pouhé NWN vymoženosti SoU?! Příběh pro jednoho hráče může být dostatečně poutavý, ale neomezí Aurora schopnost ex-LGT vytvářet mrazivou atmosféru? Tak jako tak musí být přizpůsobena cena; prozatím neznámá, ale při velikosti týmu asi nebude nejmenší. Pravdu se dozvíme na jaře příštího roku.

Přátelské upozornění: obrázky v tomto článku pocházejí z Neverwinter Nights, nikoliv z expanze Shadows of Undrentide nebo XP2

Autor:


Témata: Meteorit, virtuální

Nejčtenější

Na Steamu vyšla první necenzurovaná erotická hra. Tak jsme ji vyzkoušeli

Negligee: Love Stories

Hra Negligee: Love Stories se zásadně zapsala do historie. Ne však díky svým výjimečným kvalitám, ale proto, že jako...

RECENZE: Lara Croft nabrala životní formu, nový Tomb Raider vás pohltí

Shadow of the Tomb Raider

Završení trilogie restartovaného Tomb Raidera se nadmíru povedlo. Na první pohled je hra od svých předchůdců k...Která herečka by se podle vás hodila na roli Ciri v chystaném Zaklínači?

Ciri v třetímu dílu hry Zaklínač

Zpráva, že postavu Ciri v chystaném seriálu podle Zaklínače nebude hrát běloška, vyvolala u mnoha fandů nesouhlasné...

Legendární PlayStation vyjde v mini verzi s dvacítkou her

PlayStation Classic

Připravovaná retro konzole od Sony se jmenuje PlayStation Classic. Vyjde letos v prosinci a obsáhne dvacet...

Špatná hra dostala horší pokračování. Super Seducer 2 vyniká trapností

Super Seducer 2

Jedna z nejhorších her letošního roku se překvapivě dočkala pokračování. Jak někoho skutečně sbalit vás Super Seducer 2...

Další z rubriky

První dojmy: Spider-Man má našlápnuto stát se nejlepší komiksovou hrou

Spider-Man (PS4)

Po filmovém světě bere komiksové vydavatelství Marvel útokem i ten herní. Vyzkoušeli jsme si první dvě hodiny...

Zahráli jsme si Assassin's Creed Odyssey, letošní díl je celkem ukecaný

Assassin’s Creed Odyssey

Assassin's Creed Odyssey se hraje podobně jako loňský Origins ze starověkého Egypta, téma starověkého Řecka a prostředí...

Ulov si monstrum a zkus to přežít. První dojmy z Hunt: Showdown

Hunt: Showdown

Přežil jsi, abys zemřel příště. Lovec je ve světě Hunt: Showdown odpočitatelná položka a zároveň to nejdůležitější, co...Najdete na iDNES.cz