Next Generation Tennis 2003 – a zase tenis

  12:00aktualizováno  9:04
Poslední tenis letošní sezóny a zároveň pokračování úspěšné simulace bílého sportu. To je hra Next Generation Tennis 2003, která díky akčnějšímu stylu a české lokalizaci může zaujmout i ty, kterým se nelíbí reálné simulace.

Přehled tenisů za poslední dva roky
Roland Garros 2001 / 2001 / 40%
Street Tennis / 2001 / 50%
Tennis Masters Series / 2001 / 70%
Virtua Tennis / 2002 / 55%
Next Generation Tennis / 2002 / 80%
Agassi Tennis Generation 2002 / 2002 / 20%
Fila World Tour Tennis / 2002 / 35%
Tennis Masters Series 2003 / 2002 / 85%
Perfect Ace / 2003 / 10%
Next Generation Tennis 2003 / 2003 / 65%

Ačkoliv se mezi nejpopulárnější sporty planety všeobecně řadí fotbal nebo atletika, první místo v počtu vydaných sportovních titulů na počítači si paradoxně drží tenis. Nadílka simulací bílého sportu rok od roku roste, i když například grafika a některé zlozvyky tenisových her zůstávají jako před lety a vývojáři si jich jakoby ani nevšímají. Nejnovější přírůstek nese jméno Next Generation Tennis 2003 (dále jen NGT 2003) a navazuje na výborný první díl z roku 2002.

Stejně jako v loňském NGT i letos se herní módy točí kolem kariéry, která je zpracována jako kolotoč po čtyřech turnajích s možností zahrát si jak čtyřhru, tak dvojhru. Tenisté ovšem nejsou nasazováni, ani nemusejí procházet kvalifikací. Začíná se od čtvrtfinále a k vítězství stačí porazit tři soupeře. Ve hře se vyskytuje pár známých jmen (Safin, Corretja), jež se díky tomu, že nejsou doplněna smyšlenými hráči, stále opakují. Proto chybí i nějaký žebříček motivující k většímu nasazení a výkonům. Next Generation Tennis 2003Za vydělané peníze si lze koupit hrstku věcí jako jiné barvy míčků, nové kurty (licencovány jsou US Open a Roland Garros) nebo tréninky sloužící jakožto nástroj pro vylepšování atributů tenisty. Už v loňském NGT byly tréninky pojaty dost originálně, nový díl nabízí sice jen několik cvičných módů, zato ještě v zábavnější a netradičnější formě. Klasickou sezónu doplňuje možnost zapinkat si přátelák, zorganizovat celý turnaj nebo vyběhnout na dvorec v pár bonusových módech.

Ovládání dodržuje čtyři zažité klávesy; na rozdíl od mnoha tenisových titulů NGT 2003 pečlivě rozlišuje kraťasy, rotace a údery naplocho a ovládání tak skýtá dostatek různých variant, jak odehrát míček. Navíc, a to vůbec jako v první simulaci tohoto sportu, záleží na tom, jestli tenista hraje backhand jednou nebo oběma rukama. Odskok a dráhu letu míčku ovlivňují i vlastnosti jednotlivých typů povrchů, nicméně rozdíly nejsou až tak zásadní jako například v Tennis Masters Series 2003.

Next Generation Tennis 2003NGT 2003 je multiplatformový titul a z toho roste několik zásadních problémů. Vcelku zábavnou kariéru degraduje chybějící ukládání, jakmile člověk vyskočí z rozehraného mače, hra automaticky považuje daný turnaj za ukončení a už neexistuje možnost pokračovat v něm dál. Společné jádro hry jak pro PS2, tak pro PC má taky za následek, že NGT 2003 je na klávesnici de facto nehratelný a člověk se bez gamepadu neobejde. Při soupeřově podání tenista nereaguje na zmáčknutí klávesy, a ačkoli pohne raketou a strčí ji do trajektorie míčku, obvykle jej netrefí a soupeř zadarmo dostane fiftýn.

Pokračování navíc nese charakteristické chyby všech sportovních sérií – vydavatelé se snaží z časově omezených licencí vyždímat co nejvíc, a tak vydávají rok co rok stejnou hrou s minimem změn (viz. FIFA a NHL). Poslední NBA však ukázala, že pauza sportovním titulům svědčí (nebo je spíše nutná) a že dvanáct měsíců na vývoj dobrého pokračování nestačí. A to je přesně případ NGT 2003 – nepřichází prakticky s žádnými novinkami a až na drobné vylepšení kariéry se nic nezměnilo. Naopak předchozí díl v souboji se svým mladším bráškou vyhrává, neboť umělá inteligence jaksi degradovala a počítač i při nastavení nejvyšší obtížnosti dělá neuvěřitelně hloupé chyby. Next Generation Tennis 2003Zatímco v NGT se díky kvalitní AI střídal jeden nádherný zápas s druhým, NGT 2003 je spíše arkádovou záležitostí na dvě desítky hodin. Pohyb soupeře po kurtu a jeho údery se dají snadno předvídat, vesměs hraje učebnicově, nebo spíše až strojově stereotypně, díky čemuž člověk brzy zjistí, jak jej přelstít a jakým stylem hrát. Nutno dodat, že v Tennis Masters Series 2003 měl každý tenista svůj vlastní styl, a proto se i každý zápas odvíjel jinak.

Alespoň se podstatně vylepšila grafika, která patří k tomu úplně nejlepšímu, co lze mezi sportovními hrami vidět. A to nejen díky mnoha detailům a kvalitně zpracovaným texturám, ale i díky realistickému rozpohybování tenistů. Autoři si přesto neodpustili jeden supermanský sebevražedný skok do strany, kterým se dá na poslední chvíli vybrat i míček letící daleko od rakety. Bohužel, NGT 2003 si s sebou přineslo otravný zlozvyk v podobě neustálého přehrávání záběrů nesouvisejících přímo se samotnou hrou – nikoho rozhodně nebaví při každém odehraném míčku mačkat klávesu, aby se člověk dostal opět k samotnému hraní a nesledoval, kterak si špatně hrající tenista zlostně zanadával. S grafikou rovněž souvisí jedna zásadní chyba, jež se objevila na obou testovaných konfiguracích. Next Generation Tennis 2003Některé kurty špatně odhadují pohyb míčku, a i když tenisák jasně dopadl za čáru a rozhodčí by tak měl ukázat na aut, úder je brán jako správný a hraje se dál. Párkrát se tak stane, že člověk, aby si ušetřil námahu, neběží k míčku směřujícímu do autu, ale přesto se nic neděje a soupeř dostane fiftýn, třebaže by správný byl verdikt přesně opačný.

Přes všechny chyby může být NGT 2003 dobrou volbou, neboť je hra kompletně lokalizována a prodává se za příjemnou cenu. Ti, kdo chtějí přesnou simulaci tenisu a opravdu špičkový titul, zřejmě zůstanou u Tennis Masters Series 2003, ale vyznavači akčnější a řekněme v něčem zjednodušené formy tenisu by měli sáhnout právě po letošním nebo i loňském NGT. Lokalizace navíc hru přibližuje masovějšímu trhu, a ne jen věrným tenisovým fandům. Český překlad by se dal hodnotit velmi kladně, pár výrazů by se možná dalo přeložit jinak, to ovšem závisí na tom, že hra nebyla lokalizována z francouzského originálu, ale z anglického překladu, kde zřejmě vzniklo několik nepřesností v terminologii. Nicméně běžný hráč nic nepozná a důležitější je, že překlad stylisticky stoprocentně sedí a vše je jasně srozumitelné.

Vydáním NGT 2003 a s končící sezónou by měl na čas přestat příval tenisů; do doby, než přijde ten další, by se vývoj v tomto sportovním odvětví dal hodnotit velmi, velmi pozitivně – vždyť vznikly dvě kvalitní série (Next Generation Tennis – ta „akčnější“ a Tennis Masters Series – ta reálnější), které se v budoucnu budou ještě více zlepšovat. Nechejme se překvapit, s čím zase za rok francouzští vývojáři přijdou…

Next Generation Tennis 2003
Minimum: procesor 500 MHz, 128 MB RAM, 32 MB grafická karta
Optimum: procesor 800 GHz, 256 MB RAM, 64 MB grafická karta
Multiplayer: ano (na jednom počítači)
Další informace: screenshoty, demo
Výrobce/distributor: Carapace / Wanadoo Edition
Distributor v ČR: CD Projekt
Oficiální stránka: Homepage
Verdikt: Nadprůměrný, spíše arkádovitý tenis s českým překladem.
Hodnocení: 65%
Autor:
 

Nejčtenější

Nadvláda Steamu končí, přišel o všechny veliké vydavatele

Steam

Ještě nedávno prakticky nemyslitelná situace se rychle stává realitou. Obchod Steam, jehož aplikaci má dnes na svém...

Třicet jedna her na zpříjemnění zimních měsíců

Kona

Vánoce a Silvestr jsou sice za námi, ale jelikož zima tu s námi ještě nějaký čas pobude, neuškodí připomenout si...

RECENZE: Upřímný názor na PlayStation Classic s dvacítkou minirecenzí

PlayStation Classic

Na novodobou verzi PlayStation jedničky se čekalo s nadšením, které však po jejím vydání rychle opadlo. Že to není...

Hrou roku 2018 je Red Dead Redemption 2, bodoval i český Kingdom Come

Red Dead Redemption 2

Je dobojováno. Hlasování ve všech deseti tematických anketách je uzavřeno, pojďme se podívat na výsledky. Hrou roku...

RECENZE: Feudal Alloy je nenápadný hit od českých tvůrců

Feudal Alloy

Povedená 2D skákačka od českých tvůrců sice neobrátí herní průmysl naruby, ale díky chytlavé hratelnosti a milé grafice...

Další z rubriky

RECENZE: Feudal Alloy je nenápadný hit od českých tvůrců

Feudal Alloy

Povedená 2D skákačka od českých tvůrců sice neobrátí herní průmysl naruby, ale díky chytlavé hratelnosti a milé grafice...

RECENZE: Rastakhan’s Rumble je další nevýrazná expanze pro Hearthstone

Rastakhan’s Rumble

Rastakhan’s Rumble je už druhá nevýrazná expanze pro kartičky Hearthstone v řadě. Hře to ovšem může v dlouhodobějším...

RECENZE: Hra o havárii ponorky Kursk je tragickým omylem

Kursk

Kromě samotného nápadu nenabízí hra Kursk vůbec nic, proč byste si ji měli chtít zahrát. Je nudná a technologicky...

Najdete na iDNES.cz