minecraft_poster

minecraft_poster

Nezávislá hra Minecraft je nejen komerčním trhákem roku

  • 15
Vypadá to jako LEGO, ale ve skutečnosti je to herní svět s neuvěřitelnou volností. Můžete si postavit, co chcete. Třeba zeměkouli nebo Říšský sněm.

Herní veteráni s oblibou tvrdí, že doba malých herních studií je nenávratně pryč. Posuďte sami,  v roce 2004 herní scénu šokovala cena vývoje Half-Life 2, která se vyšplhala ke 40 milionům dolarů, ale pouhé čtyři roky později cena za Grand Theft Auto IV atakovala hranici 100 milionů.

V poměru ceny vývoje k výdělkům všechny tyto goliáše s úspěchem devalvuje otevřená hra (tzv. sandbox) jménem Minecraft, mix hry na hrdiny a budovatelské strategie vytvořený na koleni několika nezávislými vývojáři. A navíc se proklatě dobře hraje.

Kostičky, hejbejte se

minecraft_p01Základní filozofie Minecraftu je prostá: jako hráč těžíte (Mine), vyrábíte předměty (Craft) a mezitím likvidujete potvory nebo stavíte objekty. Máte k dispozici rozsáhlý a náhodně generovaný herní svět kompletně složený z kostiček a je na vás, co s ním provedete. Každá kostička může být vytěžena a transformována do jiné kostičky nebo předmětu (louče, krumpáč, dynamit, atd.). Těžení a budování probíhá ve dne, protože v noci z děr vylézají zástupy vražedných monster, a nutí tak hráče vyčkávat ve vlastnoručně vystavěném přístřešku.

Na první pohled to nemusí znít nijak úžasně, avšak bezbřehá volnost dává hráčům možnosti naplno realizovat tvůrčí schopnosti. Z primitivních krytů, které horko těžko budujete na přečkání prvních nocí, se časem dostanete do stádia dokonalých pevností a potom ještě mnohem dál. Přidejte možnost  hrát sami či ve více lidech (a budování v partě je rázem zábavnější) a výsledkem je v pravém slova smyslu herní svět, který si hráči budují sami pro sebe.

Náhodně generovaná mapa navíc zaručuje, že každá hra bude unikátní. S čím se vývojářské velkotýmy o stovkách lidí musejí prát dlouhé roky, Minecraft vyřešil prostým fíglem. Žádný návod či škodolibý kamarád vám neprozradí, co je za tamtím kopcem a že na čtverci H7 si musíte dát pozor na lávovou řeku. Výsledkem je zadostiučinění z objevování míst, do kterých se dosud nikdo nedostal. A to prý Minecraft umí vygenerovat plochu až osmkrát větší než povrch Země.

Navíc díky tomu, že Minecraft obsahuje jednoduchý, ale snadno pochopitelný fyzikální model, dochází namísto profláklých skriptovaných sekvencí ke skutečně nečekaným situacím. Podívejte se na následující video, ve kterém se jeden z hráčů pokouší ve vlastnoručně postaveném dřevěném domku vybudovat krb.

Hráči sobě

Ač se může zdát, že Minecraft graficky vypadá jako něco z roku 1990, na obstarožní mašině ho nespustíte. Vzhledem k tomu, že hra funguje v prohlížeči, byla celá vytvořená v programovacím jazyku Java. A právě to se projevuje na zvýšených hardwarových požadavcích. Retro stylizace grafiky je navíc na nezávislé scéně nesmírně populární.

K dispozici jsou dvě hratelné verze. Minecraft Classic obsahuje jak čistě budovatelský režim bez monster, tak i režim přežití (survival), v němž se sice musíte bránit hordám. Zároveň ale máte k dispozici pestřejší paletu bloků a vybavení a navíc ho lze hrát zdarma.

Naproti tomu Minecraft Alpha je přístupný za poplatek 10 eur a nabízí pouze režim přežití, avšak na oplátku s daleko rozšířenějšími herními možnostmi. Zatímco Classic už není aktualizován, na verzi Alpha se stále pracuje a v brzké době by se měla proměnit v Betu.

Právě masivní rozšíření Classic (vlastní ho 70 % hráčů Minecraftu) zapříčinilo fenomenální závody v budování těch nejrozmanitějších staveb. Ne nadarmo je Minecraft srovnáván s klasickou skládačkou LEGO. Abychom podtrhli šílené budovatelské kreace, podíváme se na pětici nejzajímavějších staveb.

5. USS Enterprise
Asi nejznámější šílený počin model hvězdné lodi Enterprise ze seriálu Star Trek: Nová generace v měřítku 1:1. S délkou 640 metrů a výškou 470 metrů je to práce náročná, prohlídku ale teprve začínáme.

4. Spolkový sněm Reichstag
Abychom zůstali taky trochu při zemi, naši západní sousedé se mohou i v Minecraftu procházet po své národní ikoně, berlínském Reichstagu. Pohled zvenčí může vypadat impozantně, ale šokující je teprve zjištění, že existuje i interiér.

3. Zmenšený model planety Země
Replika naší planety zaujme spíše z dálky, i tak je to ale práce, která nějaký ten čas zabrala. Mimochodem, vzhledem k udávaným kapacitám hry je snad jen otázkou času, než se objeví předělávka Země v reálné velikosti.

2. Vzdušné město Columbia
Nemůžete se dočkat střílečky BioShock Infinite? Pak si čekání můžete ukrátit procházkou po předělávce ústředního města Columbia.

1. Fungující 16bitový počítač
Definitivní důkaz toho, že někteří lidé prostě nevědí co s časem. Pro informatiky video nabízí detailní výklad co a jak funguje. Vy ostatní si povšimněte, že autor detailista za sebou ve hře zavírá i dveře.

Peníze nikdy nespí

Jak bylo naznačeno v úvodu, snové výdělky Minecraftu pokládají otázku, jsou-li malé hry a malé týmy skutečně odsouzeny k zániku. Vývoj Minecraftu začal 10. května 2009 a první hratelná verze byla na světě o pouhý týden později. Autor, švédský vývojář Markus "notch" Persson, se inspiroval jednak u nezávislé hry Infiminer, ale také u kultovní klasiky Dungeon Keeper.

Že se jako zkušený programátor u společností Kings.com a Jalbum.net s Minecraftem trefil do chutí mnoha tvořivých hráčů, bylo jasné nejpozději v září 2010, kdy se po víkendovém dočasném uvolnění hry zdarma prodalo během jednoho dne 25 000 kopií.

Výdělky z uplynulého roku nahánějí strach a nabízejí paralelu s jinými nízkorozpočtovými internetovými projekty, které dobývají svět, jako například Facebook. Poslední statistiky na oficiální stránce mluví o 710 090 uživatelích, kteří si zakoupili verzi Alpha. To při lidových 10 eur za kus znamená pohádkový zisk 7 miliónů eur. A pokladna zůstává otevřená: jen v posledních 24 hodinách při sepisování tohoto článku přibylo zhruba 4500 dalších zakoupených kopií.

To není špatné na hru, která s miniaturním vývojářským týmem o čtyřech lidech zcela ignoruje jak současný trend zjednodušování, tak současný trend grafický orgastických herních spektáklů.

Pokud se i vy rozhodnete vyzkoušet, co na na obstarožně vypadající hře lidé mají, na oficální stránce je Minecraft zdarma k vyzkoušení i případnému zakoupení. V začátcích mohou pomoci také rady na encyklopedii Minepedia.