Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

NHL 06 PC

  12:07aktualizováno  27. září 1:49
Zatímco minulý ročník NHL provázela stávka, letos se zámořské hvězdy vrací z méně známých evropských klubů zpět do kanadsko-americké soutěže. Jak se letos EA Sports povedlo NHL 06?
80

NHL 06

Platforma: PC
Výrobce: EA Sports

Herní karta

Na co všechno se v dnešní době můžeme spolehnout? Napadají Vás švýcarské hodinky? Nebo německá auta? Ano, ale připočítejme k tomu i NHL, protože každoročně na podzim vychází nový ročník poměrně rozšířené a hlavně oblíbené hokejové série od EA Sports. Ani letošní rok není výjimkou, v září k nám připutovalo nové NHL a my jsme opět na čas naladili hokejovou náladu. Co je nového? Zmiňme v první řadě menší kosmetickou změnu v názvu hry. Letos se již nejmenuje NHL 2006, nýbrž jenom zkráceně NHL 06. Za devadesát let však tady budeme (spíš oni budou) mít NHL 96, které jsme však již před sto lety hráli :-). Dost laciných vtípků, vraťme se k dnes recenzovanému NHL 06. Autoři z Electronic Arts slibovali, že letošní ročník se bude od toho předhozího, který mimochodem nesklidil moc kladná hodnocení, lišit v několika věcech. Dokonce se EA Sports nechal slyšet, že hratelnost NHL 06 se bude podobat nezapomenutelné hratelnosti NHL 94. Jak se to vývojářům z EA povedlo? To se dozvíte v následujících několika odstavích.

Na co všechno se v dnešní době můžeme spolehnout? Napadají Vás švýcarské hodinky? Nebo německá auta? Ano, ale připočítejme k tomu i NHL, protože každoročně na podzim vychází nový ročník poměrně rozšířené a hlavně oblíbené hokejové série od EA Sports.

Menu hry se moc nezměnilo, většina věcí zůstává při starém, je opět rychlé, snadno se v něm orientujete a k tomu všemu jde pohodlně ovládat klávesnící. V herních modech nečekejte nějaké závratně změny, většina zústavá při starém, akorát v Dynasty modu, kromě jiných měnších změn, je zlepšena kontrola nad financemi klubu a také možnost nasadit svůj vlastní, vytvořený klub. Bohužel ani letos nečekejme Tipsport Extraligu, výběr lig, které můžete hrát zůstává také stejný, tedy: NHL, finská, švědská a německá liga a samozřejmě i soutěže s národními týmy - třeba mistrovství světa. Samozřejmě je v NHL 06 i možnost vytvořit si vlastního hráče, ve většině případech sebe, což pak ale vede k tomu, že Vy vyhrávate kanadská bodování, Vy máte 250 gólů za sezónu a Vy získáte v jednom utkání stejně bodů jako nejprodukitvnější nováček a tudíž se NHL 06 reálu moc nepodobá :-).

V herních modech nečekejte nějaké závratné změny, většina zústavá při starém, akorát v Dynasty modu, kromě jiných měnších změn, je zlepšena kontrola nad financemi klubu a také možnost nasadit svůj vlastní, vytvořený klub.

Když se tedy nezměnily ani herní mody, ani nepřibyly nové ligy, pojďme se vrhnout hned na led a řekněme si, jaký budete mít tento rok pocit ze hry. Brankáři si konečně sundavají helmu - například tehdy, když z šaten jdou na led a pod. Co zaujme snad každého je nová fyzika puku, která je více realističtější. Nyní již může puk zranit hráče, může vystřelit láhev, kterou má gólman na své bráně, více se odráží anebo také hráči zkoušejí více střílet z voleje, jež už nepatří k puku, nicméně k samotné animaci hráčů. V tomto ohledu se zaznamenalo také několik změn, hráči si mohou puk přistrčit bruslí, mohou si přehazovat hokejku nebo zkušenější hráči si dovolí i otočku s pukem anebo akci zvanou "tunel," kterou nejednou předváděl v naší lize Vladimír Vůjtek. Tyto kličky se však nepovedou pokaždé, zejména pokud danou kličku zkoušíte se slabým hráčem, s hokejistou formátu Jaromír Jágr nebo Peter Forsberg si můžete být jisti, že se vám těměř pokaždé povede. I brankáři dospěli zřetelných změn, jsou více rozpohybovaní, často vás překvapí nějakou tou rybkou či rozlekem a podobně.

Nyní již může puk zranit hráče, může vystřelit láhev, kterou má gólman na své bráně, více se odráží anebo také hráči zkoušejí více střílet z voleje.

Kde se však objevuje více neduhů, než je zdrávo, je umělá inteligence. Ta se prostě EA Sports nijak zvlášť dobře nedaří a je jedno, jestli jde o sérii FIFA, kde jí jasně převálcuje japonský Pro Evolution Soccer, nebo NHL, které sice nikdo převálcovat nemůže - protože je to jediný hokejový simulátor na PC - nicméně o nějaké umělointeligentím zázraku zde rozhodně mluvit nemůžeme. Často nebudeme chápat proč tak často brankáři skluzují nebo proč Vaši soupěři, zejména obránci, stojí v rohu a nechají Vás udělat téměř cokoliv. Ve hře je naštěstí možnost umělou inteligenci upravovat + samozřejmě zvolit obtížnost, což také dělá hodně. Když si s tím tedy chíli pohrajete, hokej se opravdu zlepší, hraje se nahoru a dolu, často je puk ve středním pásmu a podobně. Ale pořád to není ono, byť k realističnosti tomu nechybí hodně.

NHL 2005

NHL 2005 je další pokračování jediné hokejové série na PC. Po dvou slabších předchozích dílech nabízí NHL 2005 hned několik novinek: vylepšené ovládání, vyváženější herní projev, zábavně udělanou sezónu a samozřejmě realističtější grafiku. Byť se hře nevyhnuly některé chyby, především v oblasti umělé inteligence, je celkově propracovaným a velmi hratelným hokejovým titulem. Stejně jako u jiných sportovních her i u této platí, že se nejlépe hraje s živým soupeřem v multiplayeru.

I když před vydáním NHL 06 bylo slibováno, že se ovládání o hodně zlepší, ve finále spíš opak je pravdou. V NHL 06 přibyla sice možnst ovládat hokejku, i když se hýbáte někam jinam a pod. To však těžko budete aplikovat na klávesnici, takže pokud chcete mít pořádný nefalšováný hokejový pocit a využívat všechny možnosti (zhruba 15 kláves!), které hra nabízí, pořiďte si i pořádný gamepad, bez toho se prostě nechytáte a je škoda nevyužívat věci, co hra nabízí, to mi jistě každý dá za pravdu. Ve hře tedy jsou klasické střely zápěstím nebo golfem, už jsem se zde zmiňovali o kličkách - tlačítko Skill Stick slouží právě k vykouzlení kličky a následné střely, což ve většině případech končí gólem. Je zde i možnost ponechat puk - hráč jede s pukem a nechá jej za sebou a pod. Někdy se z těchto serepetiček vyklubou pěkné akce. V obraně zase klasicky používáte klávesy pro vypíchnutí puku, hákování, bodyček, samozřejmě také přitisknutí na mantinel Big Hit a podobně.

To však těžko budete aplikovat na klávesnici, takže pokud chcete mít pořádný nefalšováný hokejový pocit a využívat všechny možnosti (zhruba 15 kláves!), které hra nabízí, pořiďte si i pořádný gamepad.

Co se však opět povedlo na jedničku, je grafika a celková atmosféra - všechny zvuky, skandování fanoušků, komentář a pod. Byla vylepšena ledová plocha, mimika hráčů, jejich pohyby, efekty v hledišti a všemožné detaily, které si teď ani všechny nedokážu vybavit vypadají hodně realistcky. Tváře hráčů jsou zpracovány na jedničku, takže nebudete mít problém na hřišti poznat svého hokejového idola atd. Dobře jsou udělány i opakované záběry akcí nebo sestřihy gólů na konci utkání. Grafika a okolní zvuky, ať už ty, které slyšíte v hledišti nebo ty, které vychází z úst komentátora, jsou dost možná nejvíce povedenou stránkou v NHL 06.

Tváře hráčů jsou zpracovány na jedničku, takže nebudete mít problém na hřišti poznat svého hokejového idola atd.

Klady a zápory
Plus Vylepšená grafika
Plus Nové animace hráčů
Plus Zvuk při hře

Mínus Hratelnost
Mínus Občas AI soupeřů
Mínus Časem stereotypní hudba v menu

Dočkáme se někdy NHL, které přesáhne devadesátku? Možná, ale ne letos. I když vás NHL 06 pobaví, vtáhne vás do světa hokeje, pořád to není to pravé ořechové. V Dynasty modu můžete simulovat zápasy, což není nic zvláštního, ale zvláštní mi přijde možnost zasáhnout do zápasu - vy tedy budete simulovat první třetinu, jenže pro váš tým bude nepříznivý stav, tak jednoduše do zápasu vstoupíte a vyhrajete! Když si vezmeme ale zase špičkovou grafiku a zvuky, nicméně musíme započítat i nepřílič povedenou umělou inteligenci, je to zábavný hokej, v některých ohledech hodně realistický, v některých zase ne. No prostě hodnocení nemůže přesáhnout víc jak 80%, takže i já jsem se pro toto číslo rozhodnul.

Autor:


Hodnocení hry

Redakce

80 %

Čtenáři

85 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 710 čtenářů


Nejčtenější

Nejvtipnější chyby z českého hitu Kingdom Come: Deliverance

Kingdom Come: Deliverance

Kingdom Come je obrovská a propracovaná hra, ale její autory čeká ještě spousta práce při odlaďování mnoha chyb, které...

RECENZE: Kingdom Come naučí svět milovat českou historii

Kingdom Come: Deliverance

Nejočekávanější česká hra poslední dekády nezklamala. Je to sice o dost náročnější záležitost, než na jaké jsme si v...Hrajete už Kingdom Come: Deliverance? Jak se vám zatím líbí?

Kingdom Come: Deliverance

Dnešní anketa je určena pro ty z vás, kteří už se ponořili do české hardcore hry na hrdiny Kingdom Come: Deliverance....

RETRO: Winter Challenge je i po 25 letech nejlepší herní olympiádou

Winter Challenge

Je to s podivem, ale i po čtvrt století od vydání zůstávají neoficiální zimní hry od Accolade tou nejlepší olympijskou...

Dosáhl maximální úrovně ve střílečce Call of Duty jen pomocí nožů

Call of Duty

Lidé se u počítačových her baví různými způsoby. Hráče s přezdívkou TheseKnivesOnly baví hrát střílečky bez toho, aby...

Další z rubriky

RECENZE: PlayerUnknown's Battlegrounds je nejdůležitější hra roku 2017

PLAYERUNKNOWN'S BATTLEGROUNDS

Stovka lidí seskočí nad opuštěným ostrovem, přežít může jen jeden. Takto jednoduchá premise stačila největšímu hernímu...

RECENZE: Kingdom Come naučí svět milovat českou historii

Kingdom Come: Deliverance

Nejočekávanější česká hra poslední dekády nezklamala. Je to sice o dost náročnější záležitost, než na jaké jsme si v...

Zabíjet nácky ve Wolfesteinovi je zábava i bez hrdiny Blazkowitze

Wolfenstein II: The Adventures of Gunslinger Joe

Přídavek pro letošního Wolfensteina určitě neoslní originalitou, ale o to tu přeci nejde. Další tři levely plné...

"2018", rok kdy se stanu maminkou!
"2018", rok kdy se stanu maminkou!

Deníček mladé maminky, která popisuje, jaké to je stát se maminkou.

Najdete na iDNES.cz