Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

NHL 07 – Reichel, Kučera, jsme mistři světa!

  12:01aktualizováno  25. září 1:51
Letošní ročník NHL se dá považovat za jakési zakončení existence této série na současné generaci konzolí. Další díly samozřejmě ještě vyjdou, ale půjde asi již jen doslova o updaty soupisek.

NHL 07 Psát o nových dílech sportovních sérií od EA Sports sice možná vypadá jako absolutní pohodička, ale ve skutečnosti jde o poměrně obtížný a nevěčný úkol. Zvláště, když se nacházíme již na konci aktuální generace konzolí. Zaprvé je totiž o hrách od EA obecně známo, že se poměrně velmi svědomitě drží pravidla „mírný pokrok v mezích zákona“, a zadruhé jsou ale přesto, či spíše právě proto, tak masivně oblíbené, že tím pádem nějaký „typický hráč her od EA“ zkrátka neexistuje, což je víceméně dáno tím, že tyto hry hrají ve výsledku prakticky všichni. Pro koho tedy psát recenzi? Pro někoho, kdo se dvakrát do měsíce účastní progamingových klání, nebo pro někoho jiného, kdo si PS2 pořídil teprve vloni k Vánocům? Tradičně se tedy budeme snažit trefit se někam doprostřed.

Velkým lákadlem pro každého hokejového fanouška je zcela jistě přítomnost naší Extraligy.

NHL 07 Letošní ročník NHL je do značné míry typický a jelikož se jedná již o šestý díl pro současnou generaci konzolí, konečně jsme si i my uvědomili, že taktika se vůbec nemění. Pomineme-li ročník 2005, jenž přinesl trošku zřejmější změny oproti svému předchůdci, probíhá to každý rok zhruba takto. V průběhu léta člověk dostane možnost seznámit se s nadcházejícím dílem a je seznámen s aktuálními změnami. Ty vypadají veskrze dobře, a tak se našinec těší na podzimní plnou verzi, aby po několika zápasech nadšeného hraní zjistil, že je to v podstatě opět to samé. Letošní NHL 07 je pak do značné míry ideálním příkladem právě napsaného.

Vzhledem k tomu, že i samotní lidé z Electronic Arts letos asi již cítili, že by další obměna téhož již nemusela motivovat zdejší hráče k tomu, aby opět i letos sáhli do šrajtofle pro slušnou řádku stovek, šli na to tentokrát od lesa. Nalákat nás tak chtějí stejně jako v ročníku 2000 mluvenou češtinou. Zatímco tehdy ovšem šlo pouze o krátké anonce Petra Vichnara před zápasem, NHL 07 tentokrát se jedná o lokalizaci kompletní. Vedle Petra Vichnara tentokráte ale do nahrávacího studia zasedl i Robert Záruba a je to letos právě on, kdo v českém komentáři hraje Prim, zatímco Petr Vichnar plní roli komentátora druhého, jenž je zároveň i jakýmsi pozorovatelem dění na ledě a případně i následným glosátorem.

Nám se tato hra docela líbí, ale je možné, že jsme jediní.

A jak tedy český dabing dopadl? No, jak se to vezme. Pakliže budeme kvalitu zdejšího komentování srovnávat s tím, co slýcháme při přenosech extraligových zápasů v rámci studia Bully, pak budeme velice zklamáni. Komentář se nám bude zdát trhaný, málo věcný, kouskovaný, místy i nepřesný a celý takový nedodělaný. Vypálit tedy ze sebe větu „Proboha, vždyť to televiznímu přenosu není vůbec podobné“ tedy může každý bez váhání, aniž by riskoval, že se nějak výrazně ztrapní. Na druhou stranu je ale možné to brát i jinak. Je potřeba si uvědomit, že české namluvení se muselo do posledního zbytku NHL 07 přizpůsobit tomu, co nabízí programový kód, takže ve výsledku můžeme být ještě opravdu rádi, že se sem podařilo natěsnat názvy klubů i hráčů ve dvou pádech a některé hlášky v rámci možností přizpůsobit českému prostředí. S tím, jaké věty kdy hra vybere nemohli ti, kdo český dabing připravovali, natož pak sami komentátoři, cokoliv dělat. Proto se tedy holt čas od času (naštěstí ale nijak zvlášť často) stane, že komentátoři zahlásí něco, co není zas až tak úplně na místě a podobně. V této souvislosti pak je ale potřeba si uvědomit i to, že pokud řekne někdo něco česky, tak to rodilý Čech okamžitě dokáže vyhodnotit, zatímco když komentátor plácá nesmysly v anglické verzi, našinec se na to moc nesoustředí a je mu až na ty nejokatější bláboly v podstatě úplně jedno, o čem že je to v té angličtině vlastně řeč.

A ještě jednou Češi sobě. Druhým velkým lákadlem pro každého hokejového fanouška je zcela jistě přítomnost naší Extraligy. Ta se sice jmenuje ještě po loňském sponzorovi a i v sestavách se neprojevily úplně všechny změny, ale i tak je to NHL 07 určitě krok, jenž je potřeba pochválit. Zahrát si za Montreal Canadiens nebo NY Rangers je určitě moc fajn, ale určitě minimálně stokrát lepší je zahrát si za svůj oblíbený domácí klub. Čověka to u hry rozhodně dokáže udržet déle než jen aby klasicky odehrál jednu sezonu, vyhrál Stanley Cup a pak už jen znuděně čekal na další ročník. Vítkovicím se letos v úvodu sezóny vůbec nedařilo, ale zdá se, že první výhra znamenala obrat k lepšímu. Navíc výhra v duelu s odvěkým úhlavním nepřítelem Spartou. Nedokážeme si představit ostravského fanouška, jenž je zároveň i majitelem PS2, který by po takovémto zápase nezapnul mašinu a nezopakoval si tento zápas i s ovladačem v ruce. Česká Extraliga je v NHL 07 prostě fajn.

Raritní NHL 05

Může to znít jako nějaký gag z béčkové grotesky, ale jak se říkalo v jednom zajímavém filmu „I takové věci se někdy stávají“. Jde o to, že z našeho pohledu nejlepší díl na současných konzolích, respektive díl, který oproti svému předchůdci předvedl dostatek změn na to, aby stálo za to jej skutečně pochválit, vyšel před sezónou, která se ve skutečné NHL vůbec neuskutečnila, jelikož se hráči dostali do sporu s vlastníky klubů a vedením ligy. Škorpili se o pár drobáků a to tak masivně, že hráči vstoupili do stávky a odmítli hrát. Přestože bylo jasné, že se nepodaří uzavřít dohodu v čase rozumném k tomu, aby mohla sezóna odstartovat třeba zpožděně, vedla lítá jednání, jejich výsledkem bylo to, že se onu nepodařilo uzavřít :-). Tato sezóna se tedy odehrála pouze virtuálně na obrazovkách a s největší pravděpodobností tehdy Stanley Cup vyhrály úplně všechny mančafty.

NHL 07 Dabing je ve výsledku z našeho pohledu taky docela fajn, ale s tím ostatním si už zase až tak moc jistí nejsme. Když jsme hráli letošní NHL poprvé, zdálo se nám všechno ostatní taky fajn, ale je potřeba si přiznat, že je to již tradičně zapříčiněno tím, že hokej v redakci válíme vždy tak od podzimu do Vánoc a pak se již objeví jiné kousky na krácení odpočinku po obědě, a tak nám pak zase za půl roku přijde další díl hokeje docela fajn :-). Po zhruba měsíci hraní tak tedy musíme zkonstatovat, že co se týče hratelnosti, je letošní ročník do značné míry stejný jako ten předchozí a změny, které zde nastaly, jsou spíše kosmetického rázu. Zpočátku se sice může zdát, že byl oslaben vliv one-timerů, respektive se zlepšila hra počítačem řízených obránců, ale časem člověk zjistí, že to není zase až tak úplně pravda. Co se týče práce obránců, to je v pořádku, svůj prostor pokrývají dost svědomitě, ale když se člověk hodně snaží, respektive začne to zkoušet stále znovu a znovu, tak nakonec ten gól z one-timeru nakonec stejně jednou padne, ať už tam obránci jsou nebo ne. Pokud si tedy chcete hru sami zhnusit, budete puk stále tahat po straně a přihrávat ho před branku.

NHL 07 Přitom ale hra nabízí celkově dost slušné možnosti. Zaprvé si lze tempo, pravidla a další věci nastavit, takže si celkový herní projev můžete do značné míry přizpůsobit obrazu svému, a zadruhé je hra napsána tak, že ve vcelku realistické míře zpracovává různé herní možnosti a varianty, takže se zde dá i vcelku dobře kombinovat, bránit červenou čáru a podobné věcičky. Co je to ale platné, když stejně většina hráčů bude zkoušet ony (ne)oblíbené one-timery? Je to zkrátka škoda. Jedinou výraznější změnu k lepšímu tak letos zaznamenal puk, který udělal další krok k vlastní autonomitě. Díky tomu zůstane kotouč často (čti: v realistické míře) třeba osaměle trčet někde uprostřed kluziště, zatímco hráči, kteří samozřejmě neumějí změnit směr na pětníku, se k němu ze všech sil snaží dostat. Reálně tak tím pádem působí i různé góly po skrumážích před brankou, kdy gólman puk nevidí.

Klady a zápory

Plus Čeština
Plus Český komentář
Plus Česká Extraliga

Mínus Téměř neviditelné změny
Mínus Komentář nezní nijak zvlášť autenticky
Mínus Je evidentní, že se v EA již plně soustředí na tvorbu next-gen verzí

Ale zpět k prvnímu odstavci. Pro koho NHL 07 tedy vlastně je? Nám se tato hra docela líbí, ale je možné, že jsme jediní. Hráči, kteří se sérii NHL již roky aktivně věnují na jednu stranu ohrnou nos nad minimem zásadních změn, ale na druhou stranu jim to možná přijde i vhod, jelikož se nebudou muset učit nové návyky. Těm, kteří zatím nehrají dlouho nebo nehrají pravidelně hokeje, by zase mohlo vadit něco jiného, třeba to, že „ten komentář je nějakej divnej“. Oba tábory pak samozřejmě budou mít značnou část pravdy. V redakčním kruhu ale máme zato, že čeština a česká Extraliga jsou do značné míry dost silná lákadla, aby stálo za to, si tuto hru pořídit.

NHL 07
Výrobce/Vydavatel EA/EA
Platforma PlayStation 2, Xbox, GameCube, Xbox 360
Multiplayer: ano
Vibrace/Analog: ano/ano
Paměťová karta: 1130 kB
Verdikt: Velmi rozporuplný ročník, ale čeština se počítá a strhává skóre těsně ve prospěch NHL 07.
Hodnocení: 65% (info)

Autor:
Nejčtenější

Naughty Dog
Herní vývojář nařkl svého zaměstnavatele ze sexuálního obtěžování

Ani videoherní průmysl není osvobozen od kauz sexuálního obtěžování. Vývojář David Ballard zveřejnil nařčení, že byl v prestižním studiu Naughty Dog vystaven...  celý článek

Divinity Original Sin 2
Divinity Original Sin 2 je kandidát na RPG roku. Sežere ovšem moře času

Hry na hrdiny jsou si často podobné jako vejce vejci, zvlášť ty z ranku fantasy. Vznešení elfové, věčně nabručení trpaslíci a k tomu hromada kostlivců, draků a...  celý článek

Age of Empires: Defintive Edition
Legendární strategie Age of Empires v nové grafice se vrátí až příští rok

Nečekaný odklad na poslední chvíli postihl modernizovanou verzi kultovní strategie Age of Empires. Navíc to vypadá, že hra bude k dispozici pouze přes...  celý článek

The Evil Within 2
Hororová událost roku. Recenze The Evil Within 2

Tvůrce série Resident Evil nám servíruje další výpravný a skvěle hratelný horor, který nadchne i příznivce her Silent Hill nebo Dead Space. Pro fanoušky žánru...  celý článek

Middle-earth: Shadow of War
RECENZE:Tolkienův svět utopený v krvi. Shadow of War hraje na jistotu

Pokračování výborné řežby na motivy Tolkienova Pána prstenů se drží při zdi a příliš změn nepřineslo. To však neznamená, že by nebylo zábavnou hrou.  celý článek

Další z rubriky

StarCraft: Remastered
Strategická legenda baví i po 19 letech. Recenze StarCraft: Remastered

Blizzard ohlásil něco, co snad každého hráče z devadesátých let muselo zahřát na duši. Remaster nejproslulejších her, na kterých už se, buďme upřímní, zub času...  celý článek

Sudden Strike 4
Zase pořádná strategie z druhé světové? Recenze Sudden Strike 4

Sudden Strike se po dlouhé odmlce znovu vrací na monitory. Jde stále o krvelačnou strategii z druhé světové války, nebo o slabý odvar? Autoři moc...  celý článek

Total War: Warhammer II
RECENZE: Válečné kladivo opět udeřilo. Total War: Warhammer II je skvost

Pokud jste si mysleli, že strategický Total War: Warhammer byl vrcholem, tak jste se mýlili. V tomto případě známé pravidlo, že díl první je vždy lepší,...  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.