NHL 09 – až na pár drobností dobře hratelný hokej

  0:01aktualizováno  0:01
V letošním ročníku hokejové série NHL můžete hrát nejen za svůj oblíbený tým, ale i jen za jednoho hokejistu.
85

NHL 09

Platforma: PlayStation 3
Výrobce: EA Sports

  • Lepší práce holí
  • Intuitivní obranná činnost
  • Režim Be A Pro
  • Online 6 vs. 6
  • Obecně slušná inteligence hráčů
  • Gólmani
  • Hra občas musí dát gól
  • Občasná demence hráčů
  • Některé značně podivné momenty

Trend nastolený loňským dílem se daří držet, škoda jen těch několika nedotažeností.

Herní karta

NHL 09Nemá cenu se zdržovat úvahami nad tím, zda je dobře či špatně, že nám Electronic Arts každý rok předhodí nový díl jejich série NHL. Zkrátka to berme tak, že NHL 09 je tady a hotovo. A upřímně řečeno, ve výsledku je to přeci jen dobře, protože nový díl přináší několik novinek a vylepšení, čímž pádem za vyzkoušení rozhodně stojí. Jen je trochu škoda, že na každé zlepšení připadne i jedna věc, které by lepší provedení rozhodně slušelo taky.

Na první pohled působí NHL 09 prakticky stejným dojmem jako všechny předchozí díly, a tak je velmi blízko k tradičnímu označení „zase to samé s aktualizovanými soupiskami“, ale postupně se začnou na povrch dostávat ona avizovaná vylepšení, která hře přičítají plusové body.

Počítačem ovládaní hráči zlepšili pohyb po ledě.

Možná tu největší novinku objevíte již při letmém průzkumu základního menu. Mezi NHL 09herními režimy se totiž nachází i mód Be A Pro, jenž si premiéru odbyl ve fotbalové sérii FIFA, ovšem na ledě slaví premiéru. Jedná se v něm o to, že si vytvoříte vlastního hráče a celou sezónu pak ovládáte jen a pouze jej tak, abyste dosáhli jednak co nejlepších individuálních výsledků a jednak svými výkony přispěli i k úspěchům svého týmu.

Začínáte pochopitelně na farmě a ještě jste rádi, že dostanete místo ve třetí pětce, ale pokud se vám bude dařit plnit očekávání, pak začnete sbírat zkušenosti a postupně se drápat výš ve své kariéře. Při vytváření postavy si určíte, na jakém postu budete hrát a jakým typem hráče budete a od toho se pak budou odvíjet vaše úkoly. Od centra tak pochopitelně bude vyžadován určitý počet branek a asistencí a podobně.

Nemyslete si ale, že pokud budete hrát za útočníka, tak se vás netýkají obranné úkoly. Již jen proto, že při gólu obdrženém při vašem pobytu na ledě získáte minusové body, stojí za to se občas vrátit i ke své vlastní obranné modré čáře, což NHL 09vám ostatně velmi jasně vždy naznačí i modrá šipka, ukazující, kde byste v daný okamžik správně měli být.

Vzhledem k tomu, že v hokeji se na ledě pohybuje méně hráčů na menším hřišti než ve fotbale, je zdejší režim Be A Pro o poznání intuitivnější než u FIFY, ale může to být čistě jen věc názoru. Každopádně je tento režim v novém NHL rozhodně plnohodnotnou součástí hry a dokáže zaujmout a zbavit do té míry, že budete dění na ledě napjatě sledovat i v okamžicích, kdy budete na lavičce nabírat síly do dalšího střídání.

NHL 09Na klasický hokej, jak ho známe již přes desete let se ale pochopitelně nezapomnělo. Je mu vyhrazen v prvé řadě mód Dynasty, v němž na ledě válčíte se soupeři a mezi zápasy manažersky zajišťujete správný chod klubu, nakupujete a prodáváte hráče, sledujete talenty na farmě a nebo si třeba hlídáte, abyste nepřekročili stanovený platový strop.

Na vítané změny pak narážíme i přímo při zápasu. Již vloni EA přišli s možností ovládat jednou analogovou páčkou pohyb hráče a druhou jeho hokejku. Letos byl důraz na toto ovládací schéma ještě posílen, a tak ačkoliv je možné si nastavit i klasické „tlačítkové“ ovládání, je zřejmé, že se zde sází v prvé řadě na novou metodu a moc bychom se nedivili, kdyby se v příštím ročníku klasické ovládání již neobjevilo.

Dobře se hra tváří i v obranné fázi, kde již zdaleka ne vždy slaví úspěch co nejtvrdší bodyčeky.

NHL 09Samostatné ovládání hokejky tak již nepůsobí jen jako jakási frajeřinka, ale naopak jako naprosto nedílná součást hry, bez níž se prakticky neobejdete. Práce s hokejkou je nyní přesnější a v kombinaci s ostatními herními aspekty i intuitivnější, takže situace, kdy je potřeba si přehodit puk na druhou stranu vyplynou ze hry jaksi automaticky a po pár zápasech je přirozeně vycítíte.

Kombinování přihrávkami zde má sice stále své nezpochybnitelné místo, ale přesto si situace často říká o to, aby jeden hráč vzal situaci na sebe a třeba se pokusil přejít jeden na jednoho přes soupeře, a tím se dostat do výhodnějšího postavení. Hra vás tak naprosto nenásilně motivuje k častějším individuálním akcím, k nimž se budete uchylovat třeba i proto, že podle nastavení si hra dokáže rychleji nebo pomaleji načíst váš herní styl a přizpůsobit se mu.

Může se vám tak klidně povést udeřit v úvodu zápasu dvěma góly po střelách z NHL 09mezikruží, ale buďte si jisti, že pokud nemáte schopnost učení počítače nastavenu na nule, tak si soupeř začne toto pro něj kritické místo hodně zodpovědně hlídat.

Počítačem ovládaní hráči totiž obecně, tedy jak ti vaši, tak ti soupeřící, zlepšili pohyb po ledě. Zpočátku se člověk až podiví, jak dobře si najel jeho spoluhráč do volného prostoru nebo jak zkušeně vykryl obránce soupeře pokus o přihrávku a střelu z tzv. „one-timeru“. Je tedy jen a jen škoda, že si to hra kazí situacemi, kdy se hráči chovají jako nesvéprávní idioti a třeba jen tupě stojí na místě.

Ono se totiž celkově zdá, jako by se hra potřebovala čas od času jakoby „restartovat“. To tak například v zápase vedete o dva góly a víceméně jednoznačně kontrolujete dění na ledové ploše a soupeř z ničeho nic začne tlačit. To samo o sobě pochopitelně není nic zvláštního a zaslouží si to spíše pochvalu, ale občas to dokáže dojít až tak daleko, že se puk téměř až nesmyslně začne držet hokejek soupeře, NHL 09jeho přihrávky začnou být čím dál rychlejší a zběsilejší, zatímco vašim hráčům puk odskakuje, prochází mezi bruslemi a prakticky nemají nárok si na něj sáhnout.

Pak soupeř vstřelí gól. Ideálně z místa či situace, která vás dokáže kvalitně vytočit, a zase se hraje podle stejných not jako před tím, než soupeři „ruplo v bedně“. Je jasné, že i ve skutečném hokeji vytváří prohrávající tým větší tlak, ale zde to moc přirozeně nepůsobí a zcela zbytečně to kazí dojem z jinak slušně zvládnuté umělé inteligence hráčů.

To samé platí i o gólech. Ty padají jak po klasických akcích a střelách (časem zjistíte, že se vyplatí nastavit si manuální míření střel), ale občas i po hodně nestandardnch situacích. To je ale pochopitelně v pořádku, již jen proto, že jednou za čas tam hodně ulepený gól dotlačíte i vy sami. Když ale útočník soupeře vyškrábne puk zpod betonu vašeho gólmana s tím, že ho zavěsí pod horní tyč, nelze se ubránit pomyšlení, že ne úplně všecko je zde plně doladěno.

NHL 09Mimochodem, brankáři jsou asi největší slabinou celé hry. Jednak totiž dělají místy úplné nesmysly, kdy se třeba zcela zbytečně ochotně pokládají na zem a pokud vyjedou proti puku, aby ho rozehráli holí, tak vás nejednou zamrazí více než když se Milan Hnilička v repre dresu vydá rozehrávat puk za vlastní branku. V prvé řadě jsou ale po většinu času (pokud zrovna nevyjedou k rozehrávce) stále přikovaní k vlastnímu brankovišti. Takto slušně provedenému hokeji, jakým je NHL 09, by větší autenticita chování brankářů jistě prospěla.

Pojďme ale ještě zpět k nějakým příjemnějším věcem, jako je například přirozená hratelnost. Působí docela reálně, když po zavezení puku do pásma soupeře rozvinete klasický obléhací deštník, který není problém vhodnými přihrávkami udržet. Ale k čemu to je, když je protivník semknut v pevné obranné formaci? Můžete zkusit jeho svatyni ostřelovat, ale stejně jako v reálu to většinou chce nějaký nápad – ať už se jedná o vlastní přednastavené herní schéma nebo již zmiňovanou individuální akci.

NHL 09Dobře se hra tváří i v obranné fázi, kde již zdaleka ne vždy slaví úspěch co nejtvrdší bodyčeky, ale chce to občas i zapracovat holí a soupeři puk vypíchnout, což je díky celkovému vybalancování hry mnohdy i podstatně vhodnější – holí dosáhnete dál, a tak je váš akční rádius delší a můžete zasáhnout rychleji, než kdybyste museli dojet až k hráči, abyste ho mohli sejmout.

Dobré pak je, že již po několika zápasech si začnete budovat čím dál lepší odhad toho, jak hrát v obraně správně pozičně, kdy kotouč soupeři vypíchnout nebo kdy ho naremplovat do plexiskla. Výbornou pomůckou je v obranné fázi i možnost zvednout soupeři hokejku, a znemožnit mu tak střelu nebo přihrávku, což tedy potěší úplně nejvíce při úspěšném forčekingu.

Jiný kraj, jiný mrav

Jedním z jistých nedostatků hry je, abychom tak řekli „proměnlivá průchodnost soupeře“. V praxi to tak znamená, že pokud vsítíte gól nějakým způsobem, počítač se na to adaptuje a za každou cenu se bude snažit zabránit tomu, aby se to už neopakovalo. Pokud tedy dáte gól z one-timeru, bude se následně počítačem ovládaný soupeř snažit, aby ke svému adresátovi vůbec nedošla už finální přihrávka. I když je povodíte po půlce ledu a pak pošlete puk na v tu chvíli volného najíždějícího spoluhráče, zblokují soupeři tuto přihrávku snad i tkaničkami u bruslí. Pak ale jednou zkusíte ze zoufalství poslat puk na kolegu mezi kruhy, kde jsou kolem něj tři spupeři a on z toho padne gól. Nejen fotbal, ale i hokej, zdá se, nemá logiku, a chce to zkrátka si nějakou chvíli pohrát s nasteveními, aby se výsledný dojem co nejvíce blížil daným představám konkrétního hráče.

Slovo „forčeking“ nám pak připomíná, že až na komentář při zápasech je hra kompletně v češtině (tutorial je nadabován česky), což jistě potěší všechny tuzemské hokejové fanoušky, stejně jako přítomnost týmů domácí O2 Extraligy. NHL 09Takže všichni povinně hrát za HC Vítkovice Steel a pokusit se aspoň virtuálně napravit blamáž posledních dvou sezon. Mimochodem, jméno Ujčík byste v anglickém dabingu rozhodně nepoznali.

Čeština je jistě velmi příjemá věc, ale přesto si neodpustíme rýpnutí do úrovně překladu. Česká lokalizace se v sérii NHL objevuje již několik sezón, a tak by to mohli mít lidé z českého lokalizačního oddělení přeci jen již více zmáknuté. Pokud je totiž záznam o počtu vítěztsví, remíz a porážek, jenž je v angličtině označován jako „team record“, v české verzi přeložen jako „týmový rekord“, rozhodně to nepůsobí dojmem, že by odpovědní lidé byli zrovna fanoušky hokeje.

Celkově ale je potřeba nové NHL pochválit. Autoři zlepšili dost věcí jako například práci s holí, poziční hru počítačem ovládaných hráčů nebo intuitivnější hraní v obranné fázi a navíc přidali i nějaké ty novinky, v prvé řadě režim Be A Pro. Škoda jen, že se nepodařilo vše úplně dotáhnout do konce, takže člověka občas něco naštve a občas něco rozesměje. Ale tak už to žel u videoher bývá.Hodnocení hry

Redakce

85 %

Čtenáři

80 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 1760 čtenářů

Nejčtenější

Herní rekordman má 1 720 platinových trofejí. Vypadá, jako kdyby nespal

Herní rekordman Hakam "Hakoom" Karim

Bahrajnec Hakam Karim, vystupující pod přezdívkou Hakoom, se stal oficiálním držitelem Guinnessova rekordu v počtu...

Kvůli ukliknutí se ze hry stal nečekaný hit, vývojáři stejně nezbohatli

Evolvation

O tom, že i špatná reklama je stále reklama, se přesvědčili nezávislí vývojáři z nizozemského týmu HyperReuts. Poté, co...Sedm nejtypičtějších výmluv chudáka hráče

Hráč na kokainu - ilustrační foto (Angry Gamer)

Za okny pomalu vychází slunce, na krku spousta povinností a rozechvělé prsty ospalého hráče se jen velmi neochotně...

RECENZE: Call of Duty: Black Ops 4 je pro sérii přelomovým dílem

Call of Duty: Black Ops 4

Veleúspěšné Call of Duty letos poprvé odvrhlo kampaň pro jednoho hráče a láká fanoušky na svoji verzi populárního módu...

Mesut Özil po konci v německé reprezentaci začal streamovat Fortnite

Mesut Özil

Fotbalista Mesut Özil má rád videohry a za svoji vášeň se nestydí. Dokonce spustil vlastní kanál na streamovací...

Další z rubriky

Šťastný je ten, kdo si nepamatuje minulost? Recenze We Happy Few

We Happy Few

Dlouho očekávaná survival akce z dystopického světa je konečně tady. Má cenu se do ní pouštět, nebo si radši máte dát...

RECENZE: Letošní FIFA sází na Ligu mistrů, jinak je vše při starém

FIFA 19

Zase o trochu lepší fotbal než v minulém roce, ale opět jistá pachuť z toho, že musíme platit plnou cenu za hrstku...

RECENZE: Banner Saga 3 láká na špičkové tahové souboje a epický závěr

Banner Saga 3

Každý příběh jednou dospěje do konce a tak to je i s oblíbenou Banner Sagou, která třetím dílem vše v epickém stylu...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!Najdete na iDNES.cz