NHL 10 posouvá českou extraligu opět o kousek dál

  0:01aktualizováno  0:01
Série NHL sice letos zúžila počet platforem, ale herní možnosti rozšířila docela slušně.
85

NHL 10

Platforma: PlayStation 3
Výrobce: EA

  • Hra u hrazení
  • Celkový dojem reálného hokeje
  • Fyzika puku
  • Vydrží a zabaví opravdu na dlouho
  • Extraliga a částečná lokalizace
  • Technické zpracování
  • Mdlá poziční hra vašich spoluhráčů
  • Občasné úlety gólmanů
  • Místy lehce nevyzpytatelní sudí

Další posun k hokejové realitě. A přitom vlastně stačilo přidat jenom souboje u hrazení.

Herní karta

NHL 10Je to už celých 12 let, co vyšla hra NHL 98, která etablovala hokejové hry jako plnohodnotnou součást herní palety. Série existovala už pár let předtím, ale od tohoto dílu zaznamenali videoherní hokeje úplně všichni. Bylo to sice do značné míry dáno novými technologiemi a možnostmi 3D zobrazení, ale to je výsledku úplně jedno.

Stejně jedno je pak i to, že si od té doby prošla celá série NHL sezonami dobrými i těmi slabšími nebo že musela čelit nájezdům konkurence. Důležité totiž v tuto chvíli je pouze jediné, že i letos tu máme velmi solidní hokejovou hru, která vedle licencované domácí extraligy přináší i pár zajímavých novinek.

Vstřelení gólu bývá skutečným důvodem k radosti, nikoliv pouhou rutinou.

NHL 10Tou nejzásadnější jsou podle mínění tvůrců hry nové pěstní bitky, které vidíte vlastníma očima. Můžete rozdávat rány, ještě silnější rány, uhýbat před ranami protivníka a nebo ho zkusit stáhnout za dres. Jde-li vám hlavně o hokej, uvidíte vymoženost asi jen v úvodním základním tutoriálu.

Podle našeho mínění je pak nejdůležitější novinkou implementace hry u mantinelů, což je ostatně prvek, po kterém hráči volají již několik let. Nutno zdůraznit, že je tento element zpracován hodně dobře. Přinejmenším tedy s přihlédnutím k tomu, že je to premiéra.

NHL 10Stiskem tlačítka tak můžete zablokovat puk u hrazení a ve vhodný okamžik ho pohybem analogové páčky bruslí nakopnout směrem k volnému spoluhráči. Pokud kotouč blokuje naopak soupeř, máte možnost ho k mantinelu přimáčknout a pokusit se puk mezi jeho bruslemi vydolovat.

Celé je to ve skutečnosti jednoduché, ale ve výsledku to dojmu z hraní až neuvěřitelně přidává. Vzletně řečeno tím virtuální hokej dostává zcela novou dimenzi.

Hra se tím totiž poněkud zpomalí, což zní pravda dost paradoxně, ale na rozdíl od videoher v reálném hokeji ježdění nahoru dolů zase až tak často k vidění není. Prací u mantinelu můžete například udržet útočné pásmo (což se tedy velmi dobře dá i klasickým "obléháním") nebo třeba v oslabení naspořit drahocenné sekundy mimo svoje pásmo obranné. Zkrátka a dobře, už jen kvůli tomuto novému prvku stojí za to si NHL 10 alespoň NHL 10vyzkoušet.

Jistých změn doznala i hratelnost, díky čemuž je zdejší hokej zase o něco hokejovější. Jistě, toto tvrzení se u sportovních her objevuje téměř s železnou každoroční pravidelností, ale nedá se nic dělat. Nehledě na to, že pokud je to skutečně pravda, je to jedině ku prospěchu věci. A v NHL 10 to pravda rozhodně je.

Tak například hráči jsou zase o něco těžší, což v prvé řadě znamená, že mají jistou setrvačnost a neotočíte se s nimi na pětníku. Zase o nějaký kousek byla omezena i účinnost bodyčeků, takže účinnější strategií je snažit se soupeři puk vypíchnout holí než se ho snažit za každou cenu zbourat.

Pohyb všech hráčů na ledě je obecně realističtější, k čemuž přispívá i lehce přepracovaná umělá inteligence počítačem ovládaných hráčů. Protivníkovi hráči dokážou velmi dobře vykrývat prostory potenciálních přihrávek, hlídat NHL 10si protivníky a v pravý čas zakročit tam, kde je to potřeba. Vstřelení gólu tak bývá skutečným důvodem k radosti, nikoliv pouhou rutinou. Alespoň tedy dost dlouho po tom, co začnete hrát.

Obecně se dá říci, že puk se chová velmi dobře a realisticky.

S vašimi počítačem ovládanými spoluhráči je to už bohužel o něco horší. Samozřejmě i oni umějí často velmi dobře sami zasáhnout proti rodícímu se nebezpečí, ale dopředu už to taková sláva není. Zjednodušeně řečeno: často pouze stojí a čekají, co s pukem na hokejce uděláte.

Svým způsobem to zní docela logicky, ale v reálu bychom přeci jen ocenili více snahy nabízet se ve volných prostorech a větší samostatný tlak dopředu. Pochopitelně se dá si s tím pohrát v nastaveních, ale samotný základ zkrátka není NHL 10úplně ideální.

V tuto chvíli je ovšem potřeba zdůraznit jednu věc. Všechna ta prozatímní chvála hokejovosti se netýká nejnižší obtížnosti, kde můžete v naprostém klidu hrát stylem "hrr na ně" a stejně nějaký ten gól nakonec dotlačíte. Pokud si ale nastavíte alespoň úroveň Profesionál (buďte v klidu, je to ta druhá nejnižší), pak jsou skvělé hokejové zážitky zaručeny. Ostatně zvyšování obtížnosti je v tomto případě obecným řešením, kdyby se z vašeho hraní po čase přeci jen nakonec stala rutina.

A samostatnou výjimku tvoří již tradičně i brankáři, kteří se nechovají zase až tak dobře, jako bychom podle chování bruslařů očekávali. Tak třeba takový Kuba Štěpánek – ten dokáže v zápase chytit i nemožné včetně zarděnek, ale občas "vymyslí" takovou "kulišárnu", že se u toho zpotíte nejen vy a všichni hráči na ledě, ale rozhodně i všichni akcionáři a kompletní představenstvo Vítkovic.

NHL 10To si tak třeba hlídáte vlastní modrou lajnu, soupeř to ze zoufalosti jen nahodí směrem na branku a vy najednou civíte jak puci, že Kuba postává tři metry před brankovištěm a puk nahozený z úhlu jen těsně mine odkrytou klec. Budiž ale Kubovi přičteno ke cti, že ve snaze poslední záchrany alespoň tam někde mezi těmi kruhy zalehne.

Nestává se to naštěstí nijak často, a tak jde ve výsledku jen o malou vadu na kráse, ale zkrátka když vidíte, že některé věci se ve hře povedly na výbornou, tak to musí zamrzet. Horší to pak je spíše s nepřesvědčivým rozehráváním brankářů holí, což je nezřídka tak trochu loterie. Na druhou stranu je tím ale dosaženo vcelku dost realistického efektu, kdy je nejjistější zahrát gólmanem puk na spoluhráče někde za bránou nebo ho poslat někam do rohu.

Veselé historky z nahrávání
Komentář sportovních her s sebou vždy přináší nejedno úskalí a následně tak i nejednu humornou situaci. Zejména tedy pokud se původní angličtina kombinuje s naší mateřštinou. Z letošního ročníku NHL tedy vybíráme:

Pokud je vaším oblíbeným klubem tým, který má v názvu zkratku hokejového klubu, tedy HC, pak se připravte na to, že angličtí komentátoři to budou vyslovovat anglicky, tedy "ejdž sí". Upřímně řečeno, zas tolik práce by správná výslovnost těch našich několika málo "hácéček" nepředstavovala. Příznivci Karlových Varů tak holt letos budou hrát za "ejdž sí enerdžie Karlovy Vary".

Pochopitelnější to pak je u jmen hráčů, ale zato to bývá mnohdy značně humornější. Tak se tedy například může stát, že z Viktora Ujčíka je rázem "Júsik". Nelze nevzpomenout na památného Jana Suchopárka v jednom dílu fotbalové série FIFA (pravděpodobně šlo o ročník 98 Road to World Cup), kde se podle komentátora jmenoval "Sač-parek".

NHL 10Mimochodem, puk je další věcí, která si zaslouží pochvalu. Párkrát se nám sice stalo, že došlo k jeho zázračnému zpracování, za které by se nemusel stydět ani David Copperfield (hra totiž nedetekuje přímo čepel hokejky, ale pouze tak říkajíc "oblast hráče"), ale obecně se dá říci, že se chová velmi dobře a realisticky. Vyplývají z toho pak nádherné situace, kdy máte před sebou prázdnou bránu, ale puk bohužel prolétne v místech, kde na něj nemůžete dosáhnout, nebo naopak ke šťastným gólům po odrazech. Vypadá to opravdu dost reálně včetně odrazů od bruslí a dalších podobných situací.

Co ovšem moc reálně nevypadá, je klasický neduh sportovních her. Občas hra usoudí, že je potřeba dát gól, tak vám to tam zapadne, ani nevíte jak. Tím teď nemáme na mysli nějaký ušmudlaný gól po pěti odrazech a zmatcích v obraně. Ale po většinu zápasu třeba tlačíte, respektive máte hru víceméně bezpečně pod kontrolu a po většinu času v obraně zatažený soupeř zajede s jedním hráčem do vašeho NHL 10pásma, vypálí kdesi od modré a rázem tu máme remízu. Naštěstí to rovněž nebývá nikterak často, ale trochu to kazí jinak výborný dojem. Nebo nekazí? V reálu se přece čas od času něco podobného stává taky.

Opětovná spokojenost pak vládne s širokou nabídkou herních režimů. Vedle klasické sezóny tu tak máme například možnost zahrát si pouze play-off nebo dokonce jen finálovou sérii, můžete se vžít i do role manažera a chybět nemůže ani režim Be A Pro, v němž si vytvoříte hráče a následně hrajete tak říkajíc pouze za něj a snažíte se jeho kariéru nastartovat do co nejvyšších pater.

Vedle editoru samotného hráče mu pak můžete měnit i výzbroj a výstroj jako jsou hokejky, helmy nebo brusle. Zajímavé je, že lepší modely, které si odemknete až časem s postupnými úspěchy, disponují i pozicemi, do nichž můžete instalovat další vylepšení. Ve výsledku tak jen samotný tento režim nabízí tolik možností k vyblbnutí, NHL 10že by vám na to nemusel stačit ani celý následující rok, než vyjde další ročník.

Pro našince je ale jednou z nejzásadnějších vlastností hry možnost zahrát si domácí extraligu se svým oblíbeným týmem. Soupisky našich klubů docela sedí, snad jen bude potřeba si na začátku trochu pohrát s přehazováním hráčů mezi formacemi. Trošku úlet ale je přítomnost Znojemských Orlů na úkor brněnské Komety, ale dá se předpokládat, že to bude ošetřeno buď již rovnou v plné prodejní verzi, nebo nějakým následným on-line updatem. Lehce zarážející pak je i fakt, že pražskou Slavii hra nazývá Prahou, zatímco Sparta je tu normálně Sparta.

Co se týče výkonnosti hráčů, je opět všechno víceméně v pořádku, takže například v kádru Vítkovic jsou hlavními tahouny Burger se Šimíčkem, Ujčík má kvalitu, ale tak trochu zaostává za předpoklady, a Jakub Štěpánek chytá navzdory výše uvedeným NHL 10stížnostem jako bůh.

Ruku v ruce s naší nejvyšší soutěží pak jde i částečná lokalizace do češtiny, která sice některé termíny překládá hodně kostrbatě, ale je vidět, že za ty roky, co se série NHL lokalizuje, dochází k postupnému zlepšování. Komentář ale zůstává anglický. A nevede si úplně nejhůře, přestože tedy s minimem snahy najdete vcelku dost ne úplně vhodně okomentovaných situací a rozluštit jména některých hráčů v anglické výslovnosti je tak trochu takový "překladatelský oříšek".

Tradičně povedená je i technická stránka hry, kdy zejména grafika je na pohled velmi příjemná v prvé řadě díky dalšímu nášupu nových animací, takže hráči vypadají při bruslení zase o něco reálněji a velmi dobře působí animace po tvrdších střetech, kdy hokejisti velmi živě vrávorají nebo padají. A pobaví například situace, kdy po přerušení hry vystřelíte na gólmana a jeden ze soupeřových hráčů si s vámi o tom přijede NHL 10"popovídat".

Zvuková stránka je rovněž zcela v pořádku, přičemž velice dobrý je rockový soundtrack, který se dá bez problému poslouchat i samostatně, jako se tomu děje shodou okolností například při psaní této recenze. Za povšimnutí stojí i pár zvukových efektů, například když po promarněné šanci domácích celý stadion vzdychne.

Ve výsledku tu tak máme další dost povedený hokej, který sice má pořád několik ne zcela příjemných mušek, ale jako celek je více než uspokojivý. Hokejové cítění tu sálá z téměř každého skluzu brusle, a opět se tak o kousek přibližujeme hokejové realitě.

Hodnocení hry

Redakce

85 %

Čtenáři

81 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 800 čtenářů

Nejčtenější

Counter-Strike je nově zdarma a někteří hráči to špatně nesou

Review bombing hry Dota 2

Legendární střílečka přešla před pár dny do režimu free 2 play a mnoho zkušených hráčů to Valve nedokáže odpustit. Bojí...

Test: šest výkonných notebooků nejen pro hráče. AMD výkonově vede

Test herních notebooků

Vyzkoušeli jsme šestici notebooků určených zejména pro náročné hráče. Dva z nich neudělají ostudu ani v kanceláři nebo...

KVÍZ: Poznáte herní hity podle reklamních obrázků?

Herní kvíz

Načančané reklamní obrázky jsou jedna věc, realita druhá. Mají vůbec propagační obrázky se samotnou hrou něco...

Nejvyhledávanější herní postavou roku na Pornhubu je Bowsette

Jedna z možných podob princezny Bowsette

Server Pornhub zveřejnil statistiky za loňský rok, ze kterých vyplývá, že nejoblíbenější videoherní postavou je...

Hlasujte pro nejlepší PC hru letošního roku

Assassin’s Creed Odyssey

Čtenářská anketa Hra roku 2018 na Bonuswebu startuje hlasováním v kategorii nejlepších her na PC. Zvolit můžete až tři...

Další z rubriky

RECENZE: Mutant Year Zero je strategie, která nevyžaduje přemýšlení

Mutant Year Zero: Road to Eden

Na první pohled perfektní tahová strategie bohužel nenabízí dostatek možností, aby dokázala po celou dobu udržet...

RECENZE: Thronebreaker je parádní karetní Zaklínač. I bez Geralta

Thronebreaker: The Witcher Tales - obrázky z recenzování

Sběratelských karetních her je v poslední době tolik, že by je nespočítal ani pacient trpící chronickou mnohoprstostí....

RECENZE: Strategie Jagged Alliance: Rage! není tak špatná, jak se zdá

Jagged Alliance: Rage!

V tropické džungli vás nemusí dostat jen ozbrojené komando, ale i dehydratace a infekce. Své o tom vědí žoldáci z...

Najdete na iDNES.cz