Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

NHL 2006 - první dojmy

  12:02aktualizováno  13. července 6:36
Prázdniny sice sotva začaly, ale podzim se již nevyhnutelně blíží. A to je již tradičně doba, kdy se na pultech objevuje nová hra ze série NHL. Letos tomu nebude jinak, a tak zde máme něco málo dojmů z toho, co nás letos čeká.

NHL 2006 Již několik let nemá vůbec cenu začínat články o nových dílech sportovních her od Electronic Arts konstatováním, že již tradičně po roce zde máme další pokračování a tak dále a tak podobně. To, že nový díl vyjde do roka a do dne po tom předchozím je v dnešní době jedna z největších jistot na celém světě a kdyby tomu někdy bylo jinak, jednalo by se o událost srovnatelnou s krachem burzy. Letos ale o své „akcie“ strach mít ještě nemusíme, protože do redakce nám dorazila xboxová preview verze NHL 2006, což zcela jasně značí, že nové pokračování pro nadcházející sezónu vyjde, i kdyby se v reálu nakonec žádná sezóna přeci jen nekonala.

Přejděme tedy rovnou k věci. Co je zde nového? Klasicky plno věcí, ale až čas a dlouhodobější hraní ukáží, zdali to k něčemu bude. Hlavní novinkou, která je mohutně anoncována hned v intru hry, jsou nejrůznější fintičky a parádičky, které je možné využít jak k oklamání brankáře při střelbě, tak i hráčů v poli. To jsme samozřejmě mohli zaznamenat již i v předchozích ročnících, ale nyní autoři tuto vychytávku zpracovali tak, že se nejedná pouze o záležitost stlačení jednoho tlačítka, po němž daný hráč automaticky provede daný pohyb, ale je nyní do hry zapracována jako plnohodnotný herní prvek. Pojí se s tím ale menší NHL 2006 obava, zda po zvládnutí této finesy nebude možné tímto způsobem velmi snadno skórovat. Zatím jsme tuto záležitost ještě plně nezvládli, takže si netroufáme tvrdit, jak tomu ve výsledku bude, ale faktem zůstává, že počítač zakončuje nějakou fintičkou poměrně rád a docela i úspěšně. Byla by ale škoda pohřbít tím potenciálně několikaletou snahu tvůrců o eliminaci nechvalně známých situací s vysokou úspěšností gólového zakončení.

Velmi příjemně působí pokračující trend z loňska ohledně eliminace počtu „big hitů“.

Ještě o něco více by v takovémto případě ovšem zamrzelo to, že by tato vlastnost do značné míry odepsala i snahu přiblížit sérii NHL opět o něco více reálnému hokeji. Není sice potřeba se „obávat“, že by se z této hry staly taktické manévry, v nichž si každý hráč přesně a důsledně plní své úkoly, ale i tak letošní změny docela potěší. Hra je sice opět o něco pomalejší, ale spíš by se mělo říci, že rozvážnější, jelikož se zde stále dá vcelku obstojně rajtovat po kluzišti v ukrutném tempu od branky k brance, ale byla zde posílena možnost kombinační hry. Dá se opět o něco lépe zavézt puk do útočné třetiny, počkat na nájezd a NHL 2006 rozestavení spoluhráčů a následně se pokusit vymyslet gólovou kombinaci. K tomu motivuje i skutečnost, že byla oslabena síla (ne)oblíbených one-timerů, takže nyní se již nejedná o takovou jistotu jako dříve. Sice z nich padá stále dost gólů, ale musejí se provádět s větším rozmyslem. Důvodem je skutečnost, že soupeřící hráči se zodpovědně snaží pokrývat prostory, kudy může jít potenciální přihrávka a nutno říci, že se jim to docela i daří. Rozhodně tedy potěší, že síla one-timerů nebyla oslabena pouze tím, že by se přihodilo něco málo nadpřirozených schopností brankářů.

S vykrýváním prostorů souvisí i další zajímavá věc: vylepšená kolizní fyzika. Jestliže jsme u minulého ročníku plesali nad tím, že puk se odráží od bruslí či od hokejek, musíme náš názor nyní přehodnotit, jelikož NHL 2006 toto zvládá ještě znatelně lépe. Hráči, hokejky i puk jsou nyní na sobě z hlediska fyziky prakticky úplně nezávislé (to samozřejmě neznamená, že by hokejka nezávisle poletovala pod stropem či puk si jezdil po ledě nezávisle na tom, jak do něj uhodíte hokejkou), takže výsledný dojem při naslepo nastřelovaných pucích či blokovaných přihrávkách je skutečně výborný. Nejvíce zájmu ale u nás vzbudila skutečnost, že kotouč nemusíte mít pod kontrolou NHL 2006 ani když ho máte pod kontrolou. Zní to sice hodně zkouřeně, ale na mysli máme to, že pokud máte puk v držení a rozjedete se sprintem k soupeřově bráně, hráč, který má puk v držení si jej ťukne dopředu a dokud jej znova nedojede, stává se černá placka naprosto volným objektem, který může do svého držení získat kterýkoliv jiný hráč na ledě, pokud se k ní dostane dříve nežli vy s aktuálně aktivním hráčem. Jedná se vlastně o takový hokejový ekvivalent předkopávání míčů, jak je známe z Pro Eva. Je to tedy další věc, která vás nutí při hře trochu i přemýšlet a ne se pouze bezhlavě hnát dopředu. A když už jsme se zmínili o té kolizní fyzice. Velmi příjemně působí pokračující trend z loňska ohledně eliminace počtu „big hitů“. Samozřejmě že se stále dá hrát docela ostře do těla, ale rozhodně nedochází k takovým kanonádám, při nichž se v každém okamžiku někdo válí na ledě.

Potěší ale přítomnost slušné řádky nových pohybů v animacích hráčů na ledě.

Trochu rozpačitě na nás ale zatím působí dovednostní statistiky některých hráčů. Uznáváme, že obránce New York NHL 2006 Islanders Janne Ninimaa sice nikdy nepatřil k jedincům, kteří trhali střelecké statistiky, ale že by z musel z mezikruží pálit tak ukrutným šejdrem spíše do rohu kluziště než na bránu, to si nemyslíme. Zajímavé ale je, že pokud pálí od modré čáry, dokáže svou dělovku umístit již docela přesně. V tomto ohledu se ale necháme raději překvapit finální verzí, protože je možné, že se zrovna tento aspekt hry v kancelářích EA Sports právě zuřivě dolaďuje. Ale možná taky ne a jedná se o záměr tvůrců, kterak hráče dále nutit kombinovat ve správném rozestavění hráčů. Uvidíme.

Vzhledem k tomu, že máme z minulosti zkušenosti spíše s PS2 verzemi NHL, těžko hodnotit vylepšení xboxové grafiky, co se týče technické stránky. Potěší ale přítomnost slušné řádky nových pohybů v animacích hráčů na ledě, které bude dozajista vlastní verzím pro všechny platformy. V jednom ohledu ale bude hrát prim verze pro PS2: vrabci na střeše totiž štěbetali, že verze NHL 2006 pro černou skříňku od Sony bude mít do češtiny lokalizovaná herní menu.

Index očekávání: 80%

Autor:Nejčtenější

První zahraniční ohlasy na českou hru Kingdom Come: Deliverance

Kingdom Come: Deliverance

Některé zahraniční servery již publikovaly recenze na českou hru Kingdom Come: Deliverance. Jak si vede? U kritiků...

Nejvtipnější chyby z českého hitu Kingdom Come: Deliverance

Kingdom Come: Deliverance

Kingdom Come je obrovská a propracovaná hra, ale její autory čeká ještě spousta práce při odlaďování mnoha chyb, které...OBRAZEM: Vychází Kingdom Come, přinášíme své dojmy po prvních 20 hodinách

Nejočekávanější česká hra poslední dekády je konečně tady. My už ji sice pár...

Nejočekávanější česká hra poslední dekády je konečně tady. My už ji pár dnů testujeme, ale vzhledem k jejímu obrovskému...

RECENZE: Kingdom Come naučí svět milovat českou historii

Kingdom Come: Deliverance

Nejočekávanější česká hra poslední dekády nezklamala. Je to sice o dost náročnější záležitost, než na jaké jsme si v...

O Kingdom Come: Deliverance je v Česku zájem, mnohé obchody mají vyprodáno

Kingdom Come: Deliverance

Česká hra Kingdom Come: Deliverance sice vyšla teprve v úterý, mnohé obchody však měly rozprodanou většinu z první...

Další z rubriky

RECENZE: Doják, nebo horor? V novince Fe zachraňujete neonový les

Fe

Fe je po dojemné hopsačce Unravel druhou hrou, se kterou se vydavatelství Electronic Arts snaží prorazit na poli...

Remake kultovního System Shocku se odkládá na neurčito

System Shock 2

Autoři chystaného remaku jedné z nejlepších her všech dob se stali oběťmi vlastních ambicí. Musí proto vývoj přerušit a...

Onrush přinese zběsilou akční hratelnost Motorstormu a Burnoutu i na PC

Onrush

Nový trailer k závodní hře Onrush od bývalých autorů Motorstormu slibuje zběsilou akci.

Najdete na iDNES.cz