Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

NHL 2K2 - ledová ostří podruhé

  12:00aktualizováno  26. března 11:11
Velký důraz na televizní prezentaci a vylepšený pohybový model hráčů nám přináší zbrusu nový hokej NHL 2K2. Mimo aktualizovaných soupisek nabízí také hladší grafiku, nové animace a mnoho dalších ""drobností"". Bude to ale na konkurenci v podobě hokejových titulů pro ostatní konzole stačit? Pomyslný král sportovních her pro Dreamcast se neohroženě staví na zahajovací buly.

NHL 2K2

V počtu hokejových simulátorů je na tom konzole od Segy - v porovnání s ostatními platformami na trhu - kapánek bledě. Nikdy nekončící série NHL od Electronic Arts pro obě Playstation a něco dalších titulů od ostatních vývojářů pak staví Dreamcast s jeho několika málo hrami do role outsidera. Snad jen Nintendo 64 je na tom stejně, ale to je primárně zaměřeno na jiné žánry.

Nicméně kvantita je v tomto případě nahrazena kvalitou. Na Dreamcast byly doposud v Evropě vydány pouze dvě hry. Obě pod taktovkou sportovního oddělení Sega Sports. Pionýrem přitom bylo NHL2K, které se snažilo napodobit právě televizní zážitek z her od Electronic Arts. Tenkrát to byl sice velmi kvalitní hokejový simulátor, jenž však v oblasti simulace a přiblížení se k realitě trošku zaostával za svými konkurenty.

Chybná byla například detekce kolizí, jasně patrná při opakování. Zde jste tak mohli kupř. shlédnout, kterak rozjetý útočník projel tělem brankáře, místo aby došlo ke střetu; strážci svatyně občas prováděli neobyčejně bleskové přesuny od jedné tyčky ke druhé; puk letící do jasného gólu se zničehožnic "přesměroval" do rukavice poslední instance každého mužstva a to tito rozhodně neměli v týmu Hašana, atp. A navíc, hrát jste mohli pouze za týmy NHL, nikoli za národní reprezentace.

NHL 2K2

NHL2K ale zase na druhou stranu bodovalo pěknou svižnou grafikou a množstvím vizuálních efektů jako ledová tříšť, nebo rýhy po bruslích v ledu. Zcela právem si vytvořilo velkou komunitu fanoušků ledního hokeje, kteří toužili po nějakém dobrém hokejovém představení pro své Dreamcasty.

Sega si samozřejmě byla vědoma, že s jedním dílem se díra do světa neudělá a tak připravila důsledně vylepšený a inovovaný NHL2K2. Jedná se o čerstvý titul ještě vonící novotou, který měl evropský launch v letošním únoru. Sega se poučila z předchozích chyb a pokusila se pravděpodobně do zcela posledního hokejového simulátoru na Dreamcast vložit své poměrně bohaté zkušenosti se sportovními hrami a vyvarovat se nepřesností z prvního dílu. Vývoj byl tudíž zadán velmi zkušeným „borcům“ v oblasti sportovních her. Prvním je studio Treyarch, jež má na svědomí třeba Die by the Sword na PC, nebo Dreamcastovou verzi Tony Hawk’s Pro Skater 2, a druhým je pak Visual Concepts. Tato firma má zase na triku všechny díly NFL2K a NBA2K pro Dreamcast.

Hlavní důraz je v NHL2K2 kladen na co nejvěrnější zprostředkování televizního pocitu ze zápasu. Jinými slovy, při hraní a sledování utkání se opravdu budete cítit jako při přímém přenosu. Tentokrát to ovšem nejsou jen planá slova, jako v jiných případech z historie. To poznáte již při úvodu. Samozřejmě je střetnutí uvedeno "letem" nad NHL 2K2 arénou, hymnou a dalšími "serepetičkami", na které jsme již dávno zvyklí. Ale tentokrát to trvá podstatně déle, než bychom čekali. Hra s velkou mírou detailu kopíruje průběh zahajovacího ceremoniálu utkání NHL známého z televizního vysílání. Hosté jsou krátce představeni a za třesků ohňostroje ve světle reflektorů je postupně představena celá domácí pětka. Uvedené divadlo tak zabere nezanedbatelně času, takže potěší zavilé příznivce animací a filmečků. Jestli vás ale takováto show ruší, není nic snazšího, než ji pěkně "típnout". Zcela po právu této zdánlivě nepodstatné části hry věnuji velký prostor, protože jsem na konzolích tak precizně provedený a dlouhý úvod do hry málokdy viděl. Také v průběhu utkání je dojem z přímého přenosu stále umocňován nastříhanými opakovačkami a pohledy do arény.

Kus cesty dopředu ušlo také zpracování hlavní nabídky. V NHL2K bylo velmi strohé a jednoduché, zde je potom daleko více intuitivní a rozhodně lépe graficky provedené. Základní režimy jsou zcela v duchu dobrých mravů převzaté od staršího kolegy. Quick Start je snad pro všechny jasný, ihned a bez okolků se přenesete do hry. V Exhibici si zvolíte týmy a sehrajete jedno utkání podle vašeho nastavení, které není v Quick Startu přístupné. Hlavní osou je samozřejmě závěrečné Playoff s náhodným generováním postoupivších týmů, ale hlavně celá sezóna NHL.

NHL 2K2

Tato celá kampaň je editovatelná a tak si sezónu můžete přizpůsobit k obrazu svému, stejně jako v ostatních simulátorech NHL. S tím souvisí i aktuální soupiska a tak vězte, že NHL2K2 obsahuje čerstvé údaje pro sezónu 2001/2002. Poslední a zcela novou položkou v menu je možnost tvorby vlastního turnaje. Zde máte na výběr z celkového počtu 4, 8, nebo 16 týmů, které můžete nasadit do bojů.

Další novinkou oproti předchozímu dílu je mimo standardních týmů NHL též výběr z národních reprezentací. Můžete být klidní, Česká republika i Slovensko jsou zastoupeny. Skvělou práci odvedli vývojáři při tvorbě dresů. Upustili totiž od reality zcela vzdálených vlajek a konečně se postarali o správné znaky a emblémy jednotlivých států. Například Slováci mají perfektně a dle skutečnosti zabarvené dresy včetně svého státního znaku. Ten my máme taky a velmi precizně provedený, ale zde narazíte na obrovskou neznalost poměrů ve střední Evropě. Když se totiž pokocháte realistickými znaky na dresech a sjedete pohledem dolů na záda zjistíte, že v místě nápisu "Czech Republic", znalém z oblečení našeho hokejového týmu, se v celé kráse skví "Československo"!? Zajímavé je, že náš tým je Československo a hned vedle jsou Slováci. Asi si autoři myslí, že jedna část Slovenska zůstala s námi a ta druhá se oddělila, jinak si tuto chybu nedokážu vysvětlit.

NHL 2K2

Již velmi povedená a čistá grafika v prvním díle prošla ještě další omlazovací kůrou. Samozřejmostí už je v poslední době 60 snímků za vteřinu, díky nimž je bruslení naprosto plynulé a bez cukání. Na začátku každé třetiny je ledová plocha krásně nablýskaná s neuvěřitelným množstvím odrazů. Například když hrajete v Kanadě, uvidíte ve středu hrací plochy odraz javorového listu zespodu tabule zavěšené nad kluzištěm. Za bruslemi zůstávají v ledu dlouhé prořízlé stopy a plocha se jimi v průběhu třetiny pěkně špiní. Taktéž při zabrždění se efektně zvedne ledová tříšť a rozseje se po ledě. Doslova obří puk v rukách rozhodčího, který se zase zmenšil po vhození na buly je pryč a tak má tento vcelku reálnou velikost při všech herních situacích.

Animace všech hráčů jsou naprosto perfektní, hlavně musím zdůraznit dobrou práci brankářů. Skvěle bruslí, vykrývají prostor a všemožně se snaží zachytit eventuelní dorážky vašich spoluhráčů. Právě z opakovaček se přesvědčíte o dobrém modelu chytání střel, kdy je nechytatelný příklep opravdu nechytatelným a přímá střela hladce vyražena přesně podle skutečnosti. Zkrátka brankáři v tomto dílu šli hodně do sebe a dát jim gól je teď o hodně těžší než v prvním dějství, kde občas prošla i nepříliš podařená střela za jejich záda.

NHL 2K2

Vůbec celé bruslení a manipulace s hráči je příjemnější a přesnější, než tomu bylo předtím. Hokejisté se vcelku dobře staví, najíždějí si pro přihrávku a dobře bruslí při obraně se soupeřem. Sega se také nechala slyšet, že zde bude každý hráč v týmu individuálně řízen a dle skutečných vlastností se bude také chovat. Nic takového jsem sice nezpozoroval, jako že bych na první pohled rozeznal herní projev Pavla Bureho, nebo Jardy Jágra, ale dohromady je AI počítačem řízených hráčů jedna z nejlepších, jaké jsem na konzolích viděl.

V ovládání nezůstalo jen u klasické střely a přihrávky, zkušenější pařani zajisté sáhnou po pokročilém vedení aktivního hráče, které spočívá ve vhodné kombinaci tlačítek a ovládacího kříže. Tak tímto způsobem můžete provést třeba úhybný manévr za účelem obejití obránce s naznačením příklepu a nakonec lehkým postrčením puku převezete brankáře. Všechno ale musíte správně načasovat, jinak vám touš zůstane v tom lepším případě na holi, v tom horším vám ho sebere hbitá lapačka gólmana. Analogová tlačítka jsou vtipně použita při ovládání přehrávání opakovaných záběrů, kde se jejich plynulým stlačením mění rychlost posuvu „pásky“.

Beze změny byla převzata kontrola rychlosti švihu při vypálení závislá na držení tlačítka pro střelu. Naopak k mírnému zhoršení došlo u zvuků, zejména u efektů při výstřelu, nebo odrazu puku od mantinelu. V prvním díle jsou více výrazné a tak se NHL 2K2 musí v této hře jejich projev ručně doladit a zesílit v nastavení zvuku. Komentář a hudba je na dobré úrovni, pouze při opakovačkách je málo slyšet. Uvítal bych aktivnější okomentování záběrů v sekci Replay.

Nový hokej od Segy tentokrát zcela překonal svého staršího kolegu a nemusí se bát i srovnání s ostatními hokejovými simulátory z poslední doby. U Segy je samozřejmostí již tradičně vynikající grafické ztvárnění a také pečlivě přenesené pohyby přes motion capture dělají celkový velmi příznivý dojem. S tím souvisí přirozené bruslení všech aktérů zápasu i pěkné animace práce brankářů a hráčů při hře. Precizní ovládání a pokročilý systém vedení hráče uspokojí jak začátečníky, tak i zkušené hokejisty. Nabídka herních režimů je také více než dostatečná. Snad jen průměrný zvuk a nelogické provedení dresů Českého národního týmu kazí výsledné ohodnocení.

NHL 2K2
Výrobce/Vydavatel Sega
Platforma Dreamcast
Multiplayer: ano, 2-4 hráči
Vibrace/Analog: ano/ano
Další ovladač: ano
Paměťová karta: ano
Verdikt: Velmi povedený a dokonale zpracovaný hokej, který si budete chvílemi plést s televizním přenosem.
Hodnocení: 85%

Autor:Nejčtenější

Příběh nelehkého zrodu českého herního hitu Kingdom Come

Kingdom Come: Deliverance

České hry Kingdom Come už se prodalo více než milion kusů, takže už teď můžeme mluvit o úspěchu. Cesta k němu však...

Bílý dům nechal vytvořit video sestřih z násilných počítačových her

The Evil Within 2

Americký prezident Donald Trump se setkal se zástupci herního průmyslu k debatě o násilí ve videohrách. Jako podklad...KOMENTÁŘ: Kam povede přehnaná politická korektnost a cenzurování videoher?

Grand Theft Auto 5

V herním průmyslu se v relativně krátké době vyrojila řada kauz týkajících se cenzurování či kritiky „závadného“...

Jak svádět ženy? Bizarní hra Super Seducer vás to rozhodně nenaučí

Super Seducer : How to Talk to Girls

Interaktivní film Super Seducer chtěl zábavnou formou naučit nesmělé muže svádět ženy. Jenže výsledkem je příšerná...

Zázrak se nekoná, filmový Tomb Raider je těžký průměr

Alicia Vikanderová ve filmu Tomb Raider (2018)

Kletbu filmových adaptací nový Tomb Raider sice nezlomil, ale vyloženě neurazil, i když jde o průměr. Hráč si po...

Další z rubriky

Zaklínač Geralt bude jednou z postav v bojovce Soulcalibur 6

Geralt v bojovce Soulcalibur 6

Do chystaného pokračování bojové hry Soulcalibur míří hlavní hrdina z populárního RPG Zaklínač.

The Crew 2 nabídne závody v autech, letadlech i lodích už na konci června

The Crew 2

Podívejte se na nový trailer na chystanou open world závodní hru od Ubisoftu.

RECENZE: Metal Gear Survive umí překvapit, kritika je nezasloužená

Metal Gear Survive

Většina internetu byla ovlivněna negativní kampaní okolo této hry, nicméně pod jejím povrchem se skrývá solidní sci-fi...Najdete na iDNES.cz