Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

NHL 2K7 – Tvrdě a rychle

  12:00aktualizováno  29. listopadu 9:04
Hokejová bitva dostala s příchodem České Extraligy nový náboj. Boj s konkurencí v podobě HC Moeller Pardubice a Vichnarova hlasu je pro 2K Sports těžký, ale nevzdávají to.

NHL 2k7 Tuto recenzi jste nikdy neměli číst. Ne proto, že by na NHL 2K bylo něco špatného, nebo že by do chodu redakce zasáhly požadavky inzertního oddělení. NHL 2K7 prostě neměla vyjít. Autoři NHL 2K totiž loni nabídli nemyslitelné. Objektivně lepší hokejovou hru nabídli za méně než poloviční cenu známějšího konkurenta.

Tento stav se EA nelíbil, a tak se rozhodli udělat to, co už 2K Sports provedli už v případě amerického fotbalu. Zajistili si exkluzivní licenci od hráčské asociace NHLPA, která znemožnila komukoli jinému uvést na trh hru s reálnými soupiskami týmů kanadsko-americké hokejové ligy.


Takové chování je sice legální, ale opravdu nesportovní. Překvapivě si to uvědomili lidé, kterým jde v podstatě také jen o peníze – majitelé klubů. Ti odmítli EA udělit licenci na jména klubů, dresy a další drobnosti, které NHL dělají NHL. Electronic Arts NHL 2k7 nátlaku ustoupili, a tak o obchodním úspěchu obou her musejí rozhodnout výhradně hráči, kteří si jednu či druhou hru koupí. A protože pro kvalifikované rozhodnutí potřebují hráči informace, na NHL 2K7 si pořádně posvítíme. A popravdě, budeme potřebovat pořádnou lampu, abychom našli něco, co jsme v hokeji na PlayStationu ještě neviděli. Fňuk.


"Hra dokáže oslovit nejen pomýlené fanoušky Slávie a Sparty či ještě pomýlenější obdivovatele elektrotechnických perníkářů z Pardubic"

Seznam „zásadních“ změn poskytuje přímo krabice hry. Slovo zásadní v tomto případě není úplně na místě. Nový pohled kamery, drobné rozšíření už tak rozsáhlých možností ovládání, vliv vztahů mezi týmy na výkon na ledě a muzika nezávislých rockových kapel. To je vše. A zároveň to vůbec nic neříká o skutečných kvalitách hry, která dokáže oslovit nejen pomýlené fanoušky Slávie a Sparty či ještě pomýlenější obdivovatele elektrotechnických perníkářů z Pardubic. Možná, že některé z herních činností propadne i vaše drahá polovička.

NHL 2k7 Posuzovat každoroční přírůstky v dlouhodobých sériích sportovních her je opravdu obtížná a nevděčná práce, i když právě od toho jsou recenzenti placeni. Problém je v tom, že je to tak trochu nefér. A proto se na poslední NHL 2K podíváme nejprve z pohledu nováčka. Je to příběh ze života, to když si PlayStation přinesete k nové partnerce, která tvrdí, že hry jsou pitomost a ztráta času. Pokud je vaše drahá vášnivý řidič, můžete to zkusit s autíčky. Když je vaše zásoba her omezená a přijde úkol posoudit nový hokej, musíte to zkusit s tím, co zrovna máte. NHL 2K7 nabízí dost prostředků, jak zaujmout i úplné nováčky. A nemluvíme tak úplně o hokeji, ale o nabídce miniher, které doplňují simulaci hokeje.

Hříčka Air-Hockey má vše, co budete potřebovat. Jednoduché ovládání, návykovou hratelnost a výborný zvukový doprovod neznámých, ale vážně dobrých kapel. Když vaše přítelkyně zvládne pohyby levou analogovou páčkou a začne vám sázet jeden gól za druhým, můžete postoupit o kus dál. Mezi přehršlí herních režimů vyberete mini-rink – souboj na rybníku, kde jsou na každé straně tři hráči – brankář, obránce a útočník. Absence pravidel a omezení počtu hráčů na obrazovce je skvělý předstupeň pro zápasy NHL – finesy ovládání se tu naučíte i rychleji než v tréninku, který NHL 2K7 také nabízí. Je zřejmé, že se budete muset trochu držet zpět a nechat své milované více prostoru, ale vyplatí se to. Až vám dá pár fíků, nastane čas pro NHL 2k7 první přátelská (milenecká) utkání s týmy NHL, národními výběry nebo historickými týmy. Některé speciální výběry samozřejmě nejsou přístupné od začátku, ale to je pochopitelné, alespoň budete mít motivaci hrát a všechny bonusy si vysloužit.

Po pár hodinách naštěstí přítelkyni přestane hokej bavit a bude se věnovat vaření, pokud to umí, či jiné obecně prospěšné činnosti. Vy se konečně můžete pustit do skutečných bojů o Stanley Cup. I zde máte na výběr. Jednodušší je samostatný režim sezóny, během níž si zahrajete svých osm desítek zápasů bez velkého strategického uvažování. Náročnější hráči se zárodky manažerských schopností ale jistě využijí možnost vést hokejový tým po několik let.
Tento režim nemá v podstatě konkurenci nejen u hokeje, ale u dalších sportovních her. Kromě běžného draftování totiž nabízí propracovaný systém vyhledávání nových talentů, soupisky nižších soutěží, z nichž si můžete vybírat, a celkem kvalitní umělou inteligenci při obchodech. V souladu s pravidly NHL pro letošní rok hra zahrnuje také platový strop, takže bude třeba přemýšlet nad utrácenými dolary. Chybí snad jen možnost vybraným borcům sypat. Ale používání anabolik je stejně nesprávné, takže je dobře, že ve hře chybí.

"Manuál ke hře se v podstatě v celém svém rozsahu věnuje výhradně způsobům ovládání"

NHL 2k7 Režim kariéry nabízí i jednu z těch výraznějších novinek – systém chemie mezi jednotlivými týmy. To znamená, že pokud začnete hrát za New York Rangers, budou vaši hokejisté při zápasech s Islanders a New Jersey dělat první poslední, aby nenáviděné soky porazili. Včetně zvýšené agresivity a hrozby trestných minut. Ale to je hokej, kotě. Vztahy mezi týmy se vyvíjejí, je jisté, že pokud vás v play off někdo vyřadí, v dalším ročníku na něj budete mít spadeno. Znatelnou výhodu vám přinese také pobyt na domácím ledě nebo úpravy jednotlivých pětek tak, aby odpovídaly hernímu stylu soupeřova týmu.


Joe Thornton, tvář NHL 2K7

Obal hry v NHL 2K7 zdobí tvář středního útočníka San Jos Sharks, který obdržel v loňském ročníku cenu pro nejužitečnějšího hráče kanadsko-americké NHL. Thornton byl jedničkou draftu v roce 1997, vybrali si jej Bostonští medvědi. Jeho nejlepší sezónou byl ročník 2002/2003, kdy o jediný bod překonal stobodovou hranici. V roce 2004 se pak porval v baru a za napadení policisty si vysloužil veřejně prospěšné práce. O rok později opustil Boston a stal se hlavní oporou Žraloků. Hned v prvních šesti zápasech nasbíral 14 bodů. V aktuálním ročníku NHL si Thornton drží průměr 1 bod na zápas. A rychlá zpráva na konec. NHL 2K7 u nás vydává Cenega s českým manuálem a Davidem Výborným na krabici.

V každém zápase se potom můžete naplno ponořit do fines hokejového umění. Manuál ke hře se v podstatě v celém svém rozsahu věnuje výhradně způsobům ovládání. Zatímco základní režim je pomalu stejně prostý, jako ovládání tetrisu, mírně NHL 2k7 pokročilý a pokročilý režim využívá všechna tlačítka, kterými ovladače DualShock disponují. Učení se zabere spoustu času, ale pokud o to nestojíte, nemusíte. Naopak, pokud si dáte tu práci, budete soupeře ničit skvělou prací s holí i šikovným bruslením. Již tak pokročilé ovládání doplňuje možnost zavést osobní obranu. Na obzvlášť otravného soupeřova hráče je možné poslat jednoho nebo dva vlastní hráče, aby mu vysvětlili, že v útočné třetině nemá co pohledávat.

Ovládání nebude připadat tak komplikované veteránům, kteří se v každém ročníku seznámili s nějakou tou novinkou. Nováčkům nelze než doporučit základní ovládání nebo to prostřední a postupně se učit. Dobrou radou může být také umístění manuálu na WC. Když si každý den deset minut budete pročítat jednotlivé kombinace tlačítek, časem si to zapamatujete (ale musíte umět anglicky). Stejné je to s obtížností. Hra nabízí základní volby i možnost jemného nastavení většiny parametrů simulace – obtížnost střel z voleje, přesnost přihrávek, tření puku o led a další drobnosti. Opět je na každém, co si zvolí, nováčkům bude bohatě stačit základní nastavení.

NHL 2k7 Pokud jste zvládli pár zápasů své první sezóny a přítelkyni jste poslali k mamince, přišel čas na další radost spojenou s NHL 2K7 – lets’ party! Obrovská nabídka miniher pro jednoho až čtyři hráče v party režimu dokázala vytěžit ze spojení ledu, bruslí a hokejek potenciál i pro bujaré večírky plné alkoholu a nezdravého jídla (pro otrlou pánskou společnost doporučujeme mexický fazolový guláš. Opečte cibuli a ostravskou klobásu bez oleje na teflonové pánvi. Přidejte dvě plechovky fazolí v tomatě, pálivý kečup, kapku tabasca a povařte. Po pár minutách přidejte smetanu. Podávejte s topinkami a otevřete všechna okna). Samozřejmě, že to chce alespoň dva ovladače, ideálně multitap. Pak se dočkáte obrovského množství smíchu a vulgárních nadávek. Ne jako když přítelkyně u vzdušného hokeje posílá vás nebo plastový touš do paďous. Samozřejmě je jistější schovat všechny křehké a cenné předměty, ránu dualshockem přežije spíše ovladač než míšeňský porcelán po babičce.

Teď už tušíte, jaké herní režimy NHL 2K7 nabízí, navíc jste se dozvěděli, jak uvařit levné a dobré jídlo pro správné chlapy. Nastal NHL 2k7 tedy čas trochu si přiblížit to, jak hra vypadá a jak ji vnímají i další vaše smysly.Tak předně je tu grafika, která se ocitla v centru kritiky. Na první pohled totiž poslední dva ročníky NHL 2K vypadají stejně. Aktuální verze se však při bližším pohledu liší. Hra obsahuje více než stovku nových animací nasnímaných s pomocí skutečných hokejistů, které byly vytvořeny pro novou generaci konzolí. Bohužel oslňující textury a efekty z Xboxu 360 a PS3 stará dobrá PlayStation 2 neutáhne. Omezen byl rozsah inovací i u vylepšeného způsobu prezentace hry. Zatímco na Xboxu 360 se v průběhu hry mění hudba i styl komentáře podle vývoje utkání, v případě PS2 zůstává jen nový systém kamery. K obvyklému výběru přibyla tzv. parametrická kamera, která dynamicky mění pohled na kluziště podle probíhající akce. V první chvíli člověk pomalu dostává závratě a má pocit, že šilhá, ale když si zvyknete, má to něco do sebe. Ale jako v případě ostatních vylepšení to není žádný zázrak.

Pánům z 2K Sports se naopak povedl skvělý tah při výběru hudby. Smlouva s vydavatelstvím Sub Pop totiž do hry přinesla skvělý

Klady a zápory

Plus Skutečná simulace hokeje
Plus Relativně nízká cena
Plus Bohatství herních režimů a miniher
Plus Výborný soundtrack

Mínus Minimální změny proti NHL 2K6
Mínus Absence manuálu v češtině
Mínus Komplikované ukládání dat

nezávislý rock kapel, o kterých jste nikdy neslyšeli, ale přesto jim to úžasně šlape. Přesvědčit se můžete sami, 2K Sports nabízejí na svém webu hudební přehrávač se skladbami z herního playlistu. A na stránkách vydavatelství Sub Pop pak najdete nejen online rádio, ale také možnost legálně si stáhnout pár skladeb od jednotlivých kapel. Povedené jsou i další zvukové části hry – komentář, zvuky v aréně a další drobnosti. Opět nic, kvůli čemu byste si hru přímo kupovali, ale potěší to. Bez ohledu na to, že konkurence nabízí český komentář. Stejně je nepovedený.

Když jsme u toho kupování, a vlastně i na konci recenze, musíme se zmínit o ceně. Necelých devět stovek za hru (cena na webu a v některých obchodech, doporučená cena je 999 Kč) není v případě PS2 tolik, konkurence je výrazně dražší. Jenže aby mohl být český hráč spokojen, nesměla by v ČR stejná hra stát dva a půlkrát více, než kolik stojí v USA – pouhých 20 dolarů, někde i méně. Jenže US verze na české PS2 nechodí, takže není prostor pro hrdinství. Kvalita hry za tu cenu stojí.

NHL 2K7
Výrobce/Vydavatel 2K Sports/2K Sports
Platforma PlayStation 2, Xbox, Xbox 360, PS3
Multiplayer: 2-10 hráčů
Vibrace/Analog: ano/ano
Paměťová karta: 2500 kB
Verdikt: Stále nejlepší hokejová hra na PS2 doplácí na nástup nové generace herních zařízení, ale stále má co nabídnout. Zvláště s ohledem na nízkou cenu dokáže oslovit zejména nové zájemce o virtuální hokej.
Hodnocení: 70% (info)

Autor:


Nejčtenější

Žádný milovník vláčků by si neměl nechat ujít český projekt Mashinky

Mashinky

V českých luzích a hájích se kutí mnoho zajímavých projektů. Jedním z těch nejsledovanějších jsou cenami ověnčené...

RECENZE: První placený přídavek pro český Kingdom Come je rozpačitý

Kingdom Come: Deliverance: From Ashes DLC

Placený přídavek From the Ashes nepřináší nic z toho, proč Kingdom Come tak milujeme. Možnost spravovat vlastní vesnici...RECENZE: Erotický horor Lust for Darkness neděsí ani nevzrušuje

Lust for Darkness

Nezávislá polská hra slibovala kombinaci erotiky a hororu. Krve i nahých lidí je tu sice přehršel, ale přesto je...

KOMENTÁŘ: Lezou vám krkem hry pro každého? Nejste sami, ale máte smůlu

Far Cry 5

Při pohledu na herní průmysl vynikne jeden zajímavý rozpor. Velcí vydavatelé se snaží hráčům zprostředkovat herní...

Neonacisté verbují děti pomocí Fortnite a Minecraftu

Parodie na Minecraft nazvaná Mein Kraft (Ilustrační obrázek)

Řada populárních online her oblíbených především u mladých hráčů je ideálním prostředím pro náboráře extrémistů.

Další z rubriky

RECENZE: Ve strategii Ancestors Legacy budete dobývat a plenit

Ancestors Legacy

Nová historická strategie od polského studia Destructive Creations se hlásí o vaši přízeň a rozhodně má s čím vyrukovat.

RECENZE: První placený přídavek pro český Kingdom Come je rozpačitý

Kingdom Come: Deliverance: From Ashes DLC

Placený přídavek From the Ashes nepřináší nic z toho, proč Kingdom Come tak milujeme. Možnost spravovat vlastní vesnici...

RECENZE: Agony měl šokovat zpracováním pekla, ale je to nudné béčko

Agony

Výlet do pekla by nechtěl asi zažít na vlastní kůži nikdo, ale taková virtuální exkurze ve hře, to je jiná. Madmind...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!Najdete na iDNES.cz