Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

NHL Eastside Hockey Manager 2005 CZ

  12:02aktualizováno  13. září 5:46
Dámy a panové, kanadsko-americká NHL startuje již zhruba za měsíc, Tipsport Extraliga má již první kolo pomalu za sebou, tak co si takhle dát nějaký ten hokejový manažer?
85

NHL Eastside Hockey Manager 2005

Platforma: PC
Výrobce: Sports Interactive

Herní karta

Sports Interactive už dávno není vývojářské studio nabízející pouze manažery fotbalové. Již minulý rok zhruba touto dobou vyšel titul zvaný NHL Eastside Hockey Manager. Ačkoliv tato hra u nás na BonusWebu obdržela průměrných 65%, i přesto se NHL Eastside Hockey Manager stal prvním kvalitním profesionálním hokejovým manažerem. Sportovní manažery patří mezi hry, jejíž hráči se dělí pouze na dvě skupiny: ti, co je hrají a ti, co je neznají. Přesto jsou však sportovní manažery hrami docela oblíbenými. Letos Sports Interactive mají naplanované hned dva, samozřejmě Football Manager 2006 (dříve Championship Manager) a, pro nás dnes důležitý, NHL Eastside Hockey Manager 2005. Zda se autorům hra vyvedla lépe, než minulý rok, se dozvíte v naší obsáhlé recenzi.

Sportovní manažery patří mezi hry, jejíž hráči se dělí pouze na dvě skupiny: ti, co je hrají a ti, co je neznají.

Když jsem byl informován, že budu recenzovat tuto hru, dobře jsem věděl, že většina mého volného času bude trávena právě u této hry v obložení několika nedojezených jogurtů, prázdných lahví od pití a krabicí a obalů od jídel. Hráči sportovních manažerů mi jistě dají za pravdu, že je to strašný žrout času. Pojďme už ale konečně k věci. I když by z názvu mohlo být patré, že půjde o ryze NHL manažer, nabízí tato hra i několik dalších lig včetně České a Slovenské. Není tedy problém hrát za Spartu, Litvínov nebo jiný český klub. Soupisky ve hře jsou podle ročníku 2004/2005, takže zámořské hvězdy v našich týmech nečekejte, stejně tak jako Jaromíra Jágra v kladenském Rabbatu, či ruském Omsku. Hra tedy nebere v potaz výluku NHL a hráči působící v kanadsko-americké soutěži nadále zůstávají ve svých mančaftech, nikoli v méně slavných evropských klubech. NHL EHM 2005 obsahuje datábazi více jak 32 000 hráčů, 3 000 klubů, mimo prestižních evropských soutěží hra nabízí také nižší soutěže jako je třeba AHL nebo ECHL.

Hra tedy nebere v potaz výluku NHL a hráči působící v kanadsko-americké soutěži nadále zůstávají ve svých mančaftech, nikoli v méně slavných evropských klubech.

Po instalaci NHL EHM 2005, který je mimochodem na 1 CD, na vás čeká pochopitelně menu. Kromě nové hry za jakýkoliv klub NHL EHM 2005 také nabízí hru po síti, což určitě každý hráč s rychlým připojením uvítá, protože například nedávno vydaný Champiosnhip Manager 5 tuto službu nabízel pouze jako placenou. Nicméně vraťme se ke hře pro jednoho hráče. Hra nabízí více jak 20 lig, včetně nejvyšších evropských soutěží (Německo, Česká republika, Slovensko, Dánsko, Švédsko, Rusko, Finsko, Slovinsko, Norsko …), samozřejmě kanadsko-americké NHL a nižších soutěží. Hned při začátku hry si musíte vybrat klub, ve kterém se stanete generálním manažerem. Nejde začít hru bez angažmá a čekat až se někde místo uvolní, jako tomu bylo třeba v FM2005. Trestuhodné by také bylo kdybychom zde nezmínili, že se můžete stát i trenérem národních klubů, takže pokud byste se třeba chtěli pokusit o zisk zlaté medaile ať už na mistrovství světa nebo olympijských hrách či na evropské hokejové tour s naší Českou reprezentací, není problém.

NHL Eastside Hockey Manager 2005 NHL Eastside Hockey Manager 2005 NHL Eastside Hockey Manager 2005

Ve hře, podobně jako v ostatních sportovních manažerech, můžete také nastavovat různé taktiky. Mimo toho, že si můžete zvolit defaultní taktiky, mezi nimiž jsou například běh a střelba, past v neutrální zóně, silová hra, obraná a podobně, také budete mít možnost vytvářet vlastní taktiky – zda chcete hrát důrazně u mantinelů či forčekovat pasivně nebo agresivně. To všechno lze přiřadit libovolné pětce. To znamená, že první řada může hrát spíše obrannou hru, druhá zase útočnou.

Ve hře, podobně jako v ostatních sportovních manažerech, můžete také nastavovat různé taktiky.

Alfou a omegou jsou v NHL EHM 2005 určitě tréninky. Každému hráči můžete nastavit různé úkoly. Je zde samozřejmě možnost Všeobecné a hráči na sobě pilují obecně. Pokud však chcete vychovat například kvalitního střelce, můžete hráči přidělit, aby o trénincích spíše střílel na bránu. Někteří hráči jsou přirozeně také vytížení z velkého počtu utkání, a tak je tady možnost odpočinku (samozřejmě mimo několika dalších možností, které může hráč o trénincích dělat). Pro celý tým pak můžete v tréninku nastavit, zda mají trénovat ve větší míře přesilovky, trestná střílení atd. Po Vašem boku není jenom hlavní trenér (vy jste v pozici generálního manažera), ale i několik dalších asistentů, kterým v tréninku můžete přidělit také úkoly. Někdo může mít na starosti jenom bruslení, někdo zase střelbu a jiný zase všechno.

Když už jsme u toho personálu, vy jako hlavní manažer, můžete vedení klubu požádat o zvýšení rozpočtu, vybudování tréninkového centra a podobně.

Popisovat zde všechny možnosti ve hře by opravdu bylo na dlouho a ne každého by to bavilo. Pojďme si tedy něco říct o těch nejvíce zajímavých věcech. Stejně tak jako v reálných klubech, jsou i v NHL EHM 2005 skauti. Těm můžete přidělovat sledování hráčů. Po pár dnech vám pak konkrétní skaut sdělí, zda hráč, kterého jste dali na sledování, by byl pro váš tým prospěšný a jestli mu tedy máte nabídnout smlouvu. Na místo skautů můžete povolávat i hráče, kteří skončí kariéru. Hned po prvních sezónách si tedy do svého personálu můžete povolat osobnosti jako je například Ron Francis nebo Al MaCinnis. Scouting je celkově vylepšený, díky detailním informacím o nákupech, draftech, vám nic neunikne. Ve hře najdete také možnost porovnávat hráče, dá se zjistit i jejich předpokládaný postup kariéry. Díky tomu můžete snáze objevovat nové talenty. Když už jsme u toho personálu, vy jako hlavní manažer, můžete vedení klubu požádat o zvýšení rozpočtu, vybudování tréninkového centra a podobně. Každý měsíc vám chodí zprávy o tom, jak je vedení spokojeno s vašim výkonem, zda je finanční situace týmu dobrá nebo jestli jsou mzdy hráčů řízeny dobře. Ve hře je takovýchto podobných možností strašně moc a všechny je zde vypisovat určitě nebudeme, většinu stejně znáte z předchozího dílu (pokud jste ho tedy hráli).

Grafika letos vs. grafika vloni

Podle všech přiložených screenshotů, musíte jistě všichni uznat, že grafická podoba se hodně změnila, i když inspirace byla rozhodně čerpána z fotbalového brášky, Football Manager 2005. Zatímco minulý rok v NHL EHM bylo rozlišení pouhých 800x600, letos již hra podporuje rozlišení 1024x768 - i to se však někomu může zdát málo. Nicméně i celkový chod hry se daleko zrychlil. Tuto hru spustíte na většině PC, přičemž oficiální hardwarové konfigurace počítačů uvedené na zadní straně krabice jsou velice průměrné, možná až podprůměrné stroje.

East Side Hockey Manager CZ

Sledování zápasu zaznamenalo také několik kladných změn. Stejně tak jako minule můžete libovolně nastavovat rychlost hry, možnost komentáře, zda chcete zobrazovat pouze klíčové akce nebo všechny a podobně. Vraťme se ale ke sledování zápasů - to je zobrazeno opět identicky jako vloni nebo ve Football Manageru - až na to, že místo jedenácti hráčů a hřiště máte šest hokejistů a kluziště. Hráči se však oproti loňskému ročníku pohybují více reálně, jasně vidíte přihrávky, střely atd. Nesmíme také zapomenout na novou věc ve hře, kterou je graf střel, kde máte zobrazeny všechny místa, kam šly zásahy domácího čí hostujícího klubu.

Další skvělou věcí, kterou oceníme hlavně my, Češi, není několikrát zmiňované Tipsport Extraliga, nýbrž kompletní lokalizace. Myslím si, že pro neangličtináře muselo být hraní tak rozsáhlých manažerů jako je tento nebo Football Manager, či Championship Manager noční můrou. V NHL Eastside Hockey Manager se angličtiny bát nemusíte, je kompletně počeštěn jako minulý rok. Výhodou pro lokalizační tým určitě bylo, že mohl použít již staré texty z loňska, opravili několik překlepů a chyb atd. Na některé chybky v překladu ovšem také narazíte - třeba že každý měsíc se volí nejlepší ofenzivní hráč a defenzivní. Nevím proč, ani nevím, zda je to chyba CD Projektu, ale je to přesně naopak, takže se nedivte, že nejlepší útočník měsíce bude Dominik Hašek a naopak nejlepší obránce Jaromír Jágr. Nicméně, takovéto mále hrubky vám nijak hru neznechutí a myslím, že většina lidí si půjde hru koupit z větší části jenom díky tomu, že je kompletně v Češtině.

Další skvělou věcí, kterou oceníme hlavně my, Češi, není několikrát zmiňované Tipsport Extraliga, nýbrž kompletní lokalizace.

Klady a zápory
Plus Zábava na hodně času
Plus Vylepšená grafika
Plus Krok vpřed oproti minulému ročníku
Plus Kompletní Česká lokalizace, včetně TipSport Extraligy a Slovenské první ligy

Mínus Žrout času
Mínus Po několika dnech hraní trochu stereotypní

Verdikt: I když jsem raději zastánce fotbalu, tento hokejový manažer mě opravdu pobavil. Rozhodně je to jeden z nejlepších manažerů, a to myslím jak fotbalové, tak hokejové, které jsem kdy hrál. Výhodou je jistě výše zmíněná kompletní lokalizace, kterou každou přivítá. Dále žádný vlastenec nepohrdne naší Tipsport Extraligou. Velkým plusem je také zrychlení hry a vylepšená grafika. Takže přátelé, kanadsko-americká NHL začíná již zhruba za měsíc a Tipsport extraliga již své první kolo odstartovala. Pokud jste hokejovými fanoušky, NHL Eastside Hockey Manager 2005 je jasná volba.

Autor:


Hodnocení hry

Redakce

85 %

Čtenáři

88 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 280 čtenářů


Nejčtenější

První zahraniční ohlasy na českou hru Kingdom Come: Deliverance

Kingdom Come: Deliverance

Některé zahraniční servery již publikovaly recenze na českou hru Kingdom Come: Deliverance. Jak si vede? U kritiků...

Nejvtipnější chyby z českého hitu Kingdom Come: Deliverance

Kingdom Come: Deliverance

Kingdom Come je obrovská a propracovaná hra, ale její autory čeká ještě spousta práce při odlaďování mnoha chyb, které...OBRAZEM: Vychází Kingdom Come, přinášíme své dojmy po prvních 20 hodinách

Nejočekávanější česká hra poslední dekády je konečně tady. My už ji sice pár...

Nejočekávanější česká hra poslední dekády je konečně tady. My už ji pár dnů testujeme, ale vzhledem k jejímu obrovskému...

O Kingdom Come: Deliverance je v Česku zájem, mnohé obchody mají vyprodáno

Kingdom Come: Deliverance

Česká hra Kingdom Come: Deliverance sice vyšla teprve v úterý, mnohé obchody však měly rozprodanou většinu z první...

Hrajete už Kingdom Come: Deliverance? Jak se vám zatím líbí?

Kingdom Come: Deliverance

Dnešní anketa je určena pro ty z vás, kteří už se ponořili do české hardcore hry na hrdiny Kingdom Come: Deliverance....

Další z rubriky

RECENZE: Přídavek k Life is Strange je až zbaběle nekonfliktní

Life is Strange: Before the Storm

Pokračování fantastického teenagerského seriálu sice není tak dobré jako originál, ale fanoušci by ho rozhodně minout...

RECENZE: Fallout 4 VR je pro nadšence povinnost, škoda nic moc ovládání

Fallout 4 VR

DOOM VFR od Bethesdy byl velmi milým překvapením. Podařil se port postapokalyptického Fallouta 4 do virtuální reality...

RECENZE: Kingdom Come naučí svět milovat českou historii

Kingdom Come: Deliverance

Nejočekávanější česká hra poslední dekády nezklamala. Je to sice o dost náročnější záležitost, než na jaké jsme si v...

Chystáte se na hory?
Chystáte se na hory?

Pořiďte zímní výbavu rychle a levně. V našem bazárku najdete vše, co potřebujete na zimní radovánky.

Najdete na iDNES.cz