Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

NHL Hitz 20-02 - dokonale zábavný hokej

  12:00aktualizováno  14. prosince 2:38
Zatímco hokejoví fanoušci na PC nemají, pokud jde o elektronickou zábavu, příliš her na výběr, jejich konzoloví kolegové jsou na tom o poznání lépe a důkazem budiž NHL Hitz 20-02, zábavný arkádový hokej vhodný i pro člověka, jež konzoli v životě neviděl, natož aby na ní hrál. Jak se nám líbí?

NHL Hitz 20-02

Zatímco příznivci hokejových simulátorů na PC nemají příliš možností na výběr a série NHL od Electronic Arts je jediným titulem, který se dostane na trh, jejich konzoloví kolegové jsou na tom o poznání lépe, a to i v případě, že vlastní novou konzoli od Microsoftu - zelenočernou mašinku jménem Xbox. Právě pro ni totiž Midway vypustil spolu s uvedením konzole na trh také svou verzi hokejové gamesky NHL Hitz 20-02, rychlý arkádový hokej, který pobaví opravdu každého a do křesla k televizi s gamepadem v ruce přiková i člověka, který hry nikdy v životě nehrál. Alespoň tak to probíhalo u nás v redakci, když jsme hru testovali a pro velký zájem kolemjdoucích kolegů z jiných oddělení pak museli nastavovat multiplayerová utkání ve třech hráčích. Ale vezměme to popořadě.

NHL Hitz 20-02 není klasickým hokejem, jak by si ho představil člověk, který má alespoň malé povědomí o NHL 2002 či jejích předchozích verzích na PC. Jde totiž o arkádu v pravém slova smyslu, což znamená, že můžete v klidu zapomenout na nějaká střídání, rozhodčího plandajícího se po ledě a rozptylujícího vás při rozehrávkách a dokonce si můžete být jisti, že se nedočkáte ani deseti hráčů a dvou gólmanů v poli, neboť v NHL Hitz 20-02 máte k dispozici jen 3 hráče + brankáře, stejně jako soupeř. NHL Hitz 20-02 Midway prostě stvořil hokejovou arkádu se vším, co k ní patří a podařilo se mu hru vybalancovat tak, že je přístupná a atraktivní doslova každému.

Začněme třeba grafikou. Ta, stejně jako většina Xboxových her, hravě strčí tu PCčkovou do kapsy a je opravdu vyvedená a detailní, prostě líbivá a to i pro laika, jemuž se mnohdy nechce věřit, že na té televizi opravdu hrajete hru a nesledujete videozáznam hokejového utkání. Při prudkém vsítění branky odletí brankářova flaška s nápojem za bránu, na stadionu sedí diváci hecující křikem i gesty svůj tým k vyšším výkonům, prostě jako v televizi. Nevěřícího přesvědčí až fakt, že herní menu se v televizi neobjevují, že puk v reálu nemůže hořet, ani hráči nemohou hořet a nemohou hrát po celý zápas tři na tři.

Povedený je i komentář, který má na svědomí pařanům Midwayích sportovek jistě dobře známý Tim Kitzrow. Komentář se mi dokonce líbil víc než u NHL 2002, možná proto, že se v něm po přestávkách nikdo nepokouší o trapné vtípky s občerstvením, pizzou etc. a během zápasů se nekonají žádné bitky o mikrofon, facky ani nic podobného.

NHL Hitz 20-02

Pojďme ale ke hře samotné. V té si můžete vybrat jeden ze 30ti týmů, za který budete hrát. Volit můžete dle svých sympatií či statistik útoku, obrany a schopností brankáře. V každém z týmů je pak na výběr několik hráčů, vy hrajete vždy se třemi z nich plus brankařem, kterého vám přidělí počítač automaticky. U každého hráče se sleduje několik vlastností, zejména pak rychlost, tvrdost střely, odolnost, agresivita a podobně, přičemž počítač vám automaticky nabízí ty nejlepší hráče podle jejich schopností a výsledného koeficientu. Ve chvíli, kdy máte vybrány tři vyvolené, se pak přesouváte na ledovou plochu a začíná hra samotná.

Kamera, klapka, bully a jedem. Abyste si ale nemysleli, na bully nestojí ve středovém kruhu dva hráči a rozhodčí, ale jen dva hráči, puk padá jakoby ze vzduchu a vy o něj bojujete ať již klasickým způsobem, nebo novým, mnou velice oblíbeným boxem, kdy namísto toho, abyste puk vyškrábli ze vzduchu těsně před soupeřem hokejkou, dáte soupeři nečekaně ránu pěstí, ten ztratí balanc a vy si pak pokojně přikopnete puk bruslí na hokejku svou či svého spoluhráče. Jak by kdo řekl, NHL Hitz 20-02 přináší na svět novou éru vhazování. :o)

NHL Hitz 20-02

Zápas samotný už pak probíhá v duchu vámi nastavených pravidel, sem tam se strhne nějaká ta bitka, po níž pro vítěze zápas úspěšně pokračuje, poražený je však odtažen na střídačku a až do konce zápasu knockoutován. Nezřídka kdy se také stane, že s protihráčem vysklíte plexisklo kolem stadionu (nebo on s vámi) a na krátký čas jej tak dostanete z hrací plochy rovnou na tribuny, pokud se to podaří vám, máte výhodu několika málo okamžiků přesilovky, ovšem jen do doby, než protihráč přeskočí mantinel a vrátí se zpět do hry.

Na vyloučení se tady nehraje, ale ačkoliv se hokej odehrává na ledě, dočkáte se v Hitz také hry s ohněm a to si nedělám srandu. Funkce, kterou můžete znát z NHL 2002 jako emotion meter a sice nabuzení hráče na maximum, je totiž v Hitz znázorněna tak, že hráč začne hořet, v případě, že je nabuzen na maximum celý tým, do každého z hráčů projede blesk a tito pak světélkují. To vše, než dostanou branku či dvě, přijdou o náskok i maximální nabuzení a ovládnutí hry. Extrémně rychlá střela je pak znázorněna podobně a sice tak, že puk plápolá a vytváří za sebou ohnivou čáru.

NHL Hitz 20-02

Vsítění gólu v průběhu utkání závisí na několika různých vlastnostech, ale střelba z první při nahrávce zpoza branky je nejjistějším ze všech možných, byť v žádném případě stoprocentní. Kromě toho je dobré zkoušet střílet ze všech různých pozic a úhlů, brankáři jsou sice občas neprůstřelní jako beton, ovšem jedenkrát se mi podařilo vstřelit branku přes gólmanem přes celé hřiště, což mluví za vše. Je prostě jen potřeba pokoušet štěstí, v arkádě je šance na to, že branka padne ze sebebizarnější pozice, mnohem větší, než v reálné simulaci typu NHL 2002 od EA.

Na to, co rozhoduje o vašem úspěchu v utkání, jsem ale ani během těch několika desítek hodin pařby nepřišel, protože během několika virtuálních vteřin, které ubíhají mnohem pomaleji než ty ve skutečném životě, můžete dostat velmi mnoho branek, můj rekord je vsítění gólu tři vteřiny po vstřelení předchozí branky, skóre se tudíž může měnit doslova každou vteřinu.

Ovšem výsledek v podobě vítězství stojí jednoznačně za to, za každou výhru totiž dostáváte určitý počet bodů, přičemž jejich množství můžete ještě zvětšit správnou odpovědí na otázku, NHL Hitz 20-02 kterou vám Hitz položí po každém utkání (ať již úspěšně vyhraném či úspěšně prohraném :o)). Nutno říct, že zatímco já jsem exceloval v zápasech, Čočík zase ve správných odpovědích na otázky, takže jsme nasbírali opravdu spousty bodů. Ty jsou vhodné zejména proto, že si za ně můžete pořídit nové dresy, koupit nový stadion, obličeje hráčů či celý nový tým. A protože jde o arkádu, nikdo se nepozastavuje nad tím, že si můžete koupit třeba diskotéku a další domácí utkání odehrát právě na ní.

NHL Hitz 20-02 je prostě chytlavá záležitost, která si příliš nehraje na realitu a simulaci, ale vsází na hratelnost, zábavu, jednoduchost a přístupnost opravdu pro každého - a přesně to je věc, která se na konzolích a hrách pro ně cení nejvíce. To ostatně dokazují i ohlasy hráčů z Ameriky, kde je Hitz jednou z nejoblíbenějších her vydaných pro Xbox. A předpokládám, že nejinak tomu bude v České republice, ať už se sem Xbox a hry na něj dostanou kdykoliv. NHL Hitz 20-02 jsou totiž nadčasovou záležitostí, která pobaví opravdu každého, kdo není vyloženým nepřítelem sportovních her.

P.S.: Obrysy o vizuální stránce hry, nejrůznějších efektech i arkádních prvcích NHL Hitz 20-02 vám nastíní více než minutový trailer, který si můžete stáhnout odsud.

NHL Hitz 20-02
Výrobce/Vydavatel Black Box/Midway
Platforma Xbox (testováno), PSone, PS2, GameCube
Multiplayer: ano
Vibrace/Analog: ano/ano
Další ovladač: ano
Paměťová karta: ano
Verdikt: Dokonale hratelná a zábavná hokejová arkáda.
Hodnocení: 83%

Autor:


Nejčtenější

Žádný milovník vláčků by si neměl nechat ujít český projekt Mashinky

Mashinky

V českých luzích a hájích se kutí mnoho zajímavých projektů. Jedním z těch nejsledovanějších jsou cenami ověnčené...

RECENZE: První placený přídavek pro český Kingdom Come je rozpačitý

Kingdom Come: Deliverance: From Ashes DLC

Placený přídavek From the Ashes nepřináší nic z toho, proč Kingdom Come tak milujeme. Možnost spravovat vlastní vesnici...Speedrunner dohrál nejtěžší hru loňského roku za 50 minut

Cuphead

Pouhých 50 minut stačilo hráči s přezdívkou TheMexicanRunner k tomu, aby pokořil neskutečně obtížnou skákačku Cuphead....

RECENZE: Erotický horor Lust for Darkness neděsí ani nevzrušuje

Lust for Darkness

Nezávislá polská hra slibovala kombinaci erotiky a hororu. Krve i nahých lidí je tu sice přehršel, ale přesto je...

KOMENTÁŘ: Lezou vám krkem hry pro každého? Nejste sami, ale máte smůlu

Far Cry 5

Při pohledu na herní průmysl vynikne jeden zajímavý rozpor. Velcí vydavatelé se snaží hráčům zprostředkovat herní...

Další z rubriky

Online střílečka The Culling 2 nemohla dopadnout hůře, nikdo ji nehraje

The Culling 2

Týden po vydání battle royale hry The Culling 2 můžeme její hráče spočítat na prstech jedné ruky. Pro autory to bude...

Žádný milovník vláčků by si neměl nechat ujít český projekt Mashinky

Mashinky

V českých luzích a hájích se kutí mnoho zajímavých projektů. Jedním z těch nejsledovanějších jsou cenami ověnčené...

Předobjednávky v Německu už jen pro hry s přesným datem vydaní

Cyberpunk 2077

Pokud němečtí prodejci chtějí prodávat počítačové hry, než oficiálně vyjdou, musí nově svým zákazníkům sdělit přesné...Najdete na iDNES.cz