Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Ninja Blade na PC je jen nadprůměrná mlátička v atraktivním hávu

  0:01aktualizováno  0:01
Pro PC není mnoho akčních titulů, v nichž jde především o řetězení úderů. Ninja Blade mezeru vyplňuje.
65

Ninja Blade

Platforma: Xbox360
Výrobce: From Software

  • akce je dynamická a dobře odsýpá
  • akrobatické vložky
  • příliš prosté mechanismy
  • nezajímavý a špatně podaný příběh

Zábavná akce, která se snaží o to, aby zrak dostal to, co žádá. Hyperstylovost ale nezakryje očividnou inspiraci u konkurence a technickou nedotaženost.

Herní karta

Ninja Blade

Tokio zasáhne virus, který dělá z lidí strašlivá monstra. Jako ninja jménem Ken Ogawa se dostanete do víru patřičně přehnaných událostí. Smysluplný děj v této hře nehledejte.

Ninja Blade

Popravdě, něco, co by se dalo nazvat příběhem, je pohozeno v dosti zmatených fragmentech prezentovaných v úsměvných animacích. Raději je budete odklikávat.

Ninja Blade (PC)To se vám ale nepodaří u všech, některé jsou totiž takzvaně interaktivní. V nich se o příběhu sice nedozvíte už vůbec nic, zato by ve vás měly vyvolat řádné napětí.

Tam, kde ostatní hry podobné scény využívají jen jako střídmý doplněk a i tak jsou za něj obvykle kritizovány, Ninja Blade hází jednu interaktivní sekvenci za druhou.

Pokud nevíte, oč jde, představte si zcela nalinkovanou animaci, v níž nemůžete vůbec nic ovlivnit. Tak ji aspoň sledujete, když v tu chvíli se na obrazovce objeví symbol nějakého tlačítka.

Pak máte několik málo vteřin na to, abyste se probudili, rychle zareagovali a stiskli správné tlačítko. Animace se pak vesele odvíjí a vy čekáte, až si opět budete moci zmáčknout.

Ninja Blade (PC)Někdy se stane, že to nestihnete, jindy v samém rozrušení stisknete tlačítko jiné. Pakliže jde o sekvenci delší, budete děkovat autorům, že ji rozdělili a záchytný bod umístili někam doprostřed, takže ji nemusíte opakovat celou. Ty kratší si ale budete muset střihnout znovu od začátku.

Vězte, že v Ninja Blade jsou tyto herní vložky opravdu časté. Nejenže na nich stojí vlastní sekvence, dokonce se zapojují i do řadových bojů, v kterých občas dostanete šanci stisknout to správné tlačítko a vyprodukujete opravdu efektní úder. Na tomhle místě by se ale chtělo říct, že méně by bylo více.

Ale budiž. Kromě občasného mačkání kláves a myšítek si zabojujete i v mnohem intenzivnějším duchu. Ninja Blade je totiž v první řadě zástupcem "hack and slash" akcí, v nichž se vše točí kolem řetězení úderů do efektních komb, které jsou však do značné Ninja Blade (PC)míry automatizovaná a na jejich udržování vám stačí dvě tlačítka myši.

Je sice zábavné sledovat, jak prosté klikání vyvolává na obrazovce frenetické akční orgie, brzy si ale uvědomíte, že to celé příliš nekontrolujete, jelikož hrdina si sám od sebe dokáže najít i další cíl. Tím zákonitě trpí i hratelnost, která zdaleka není tak záživná, jak by u takové hry měla být.

Máte k dispozici několik sad zbraní, ať už je to samostatný ninjovský meč či dva meče, s nimiž sekáte rychleji. Hodí se na rychlejší protivníky. Nechybí ani šuriken, s jehož pomocí nejen zlikvidujete nepřátele, ale třeba i uhasíte požáry bránící v cestě. Dodejme, že zbraně je možné vylepšovat na základě získané energie ze zabitých monster, ovšem efekt vylepšení není vzhledem k stoupající obtížnosti stejně znát. Je to nutnost, nikoliv volba.

Ninja Blade (PC)Ale nejen drcením nepřátel živ je ninja. Na řadu přijdou také akrobatické pasáže, v kterých si vyzkoušíte běhání po zdech. Můžete po nich i vybíhat, budete přeskakovat propasti, opravdu rychle utíkat před propadající se podlahou atd. Přesto akrobacie zůstává jen jakýmsi doplňkem ne úplně záživné akce.

Konverzí na počítače se hra nedá radikálně vylepšit, lze ji ale ještě více zmršit. Tak tragické to v případě Ninja Blade ale není. Problematické je především upozorňování hráče na kombinace tlačítek, které má tisknout například tehdy, chce-li běžet po stěně. Autoři částečně zapomněli na klávesnici a myš, takže na obrazovce stále vidíte jen symboly ovladače pro Xbox 360.

Ninja Blade (PC)Aspoň, že v nastavení na klávesnici a myš myseli. Lze je dokonce namapovat po svém.

Ninja Blade neumožňuje svobodné ukládání pozice, což lze pochopit. Záchytné ukládací body jsou po lineárních úrovních rozmístěny hojně, takže v případě smrti obživnete nedaleko.

Jenže když odehrajete například jen polovinu mise a v dobré víře hru vypnete s tím, že misi dokončíte později, máte smůlu. Začínáte ji opět od začátku. Je tak třeba hrát striktně po úrovních a dokončovat je, což může být při jejich větší délce nepříjemné.

Ninja Blade (PC)Je pravdou, že Ninja Blade neměl příliš dobrou výchozí pozici. Ono, když jste na konzolích pouze nadprůměrní, těžko na počítačích uděláte terno. Na druhou stranu, o podobné hry je na PC docela nouze, a tak by výborně optimalizovaný a vyladěný Ninja Blade nemusel být marný.

Jenže optimalizace na PC nebyla dotažena, a tak tu opět máme jen nadprůměrnou mlátičku, která není špatná, ale za pár týdnů už si na ni nikdo nevzpomene.

Autor:


Hodnocení hry

Redakce

65 %

Čtenáři

72 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 152 čtenářů

Témata: Interaktivní, Virus, Xbox

Nejčtenější

Příběh nelehkého zrodu českého herního hitu Kingdom Come

Kingdom Come: Deliverance

České hry Kingdom Come už se prodalo více než milion kusů, takže už teď můžeme mluvit o úspěchu. Cesta k němu však...

Kdyby mi bylo sedm, po stavebnici Nintendo Labo bych šílel

Nintendo Labo

Nintendo Labo spojuje digitální svět videoher se stavebnicí z papírového kartonu. Kdo si chce zahrát, musí si hračku...Jak svádět ženy? Bizarní hra Super Seducer vás to rozhodně nenaučí

Super Seducer : How to Talk to Girls

Interaktivní film Super Seducer chtěl zábavnou formou naučit nesmělé muže svádět ženy. Jenže výsledkem je příšerná...

Zázrak se nekoná, filmový Tomb Raider je těžký průměr

Alicia Vikanderová ve filmu Tomb Raider (2018)

Kletbu filmových adaptací nový Tomb Raider sice nezlomil, ale vyloženě neurazil, i když jde o průměr. Hráč si po...

Usednout do traktoru Zetoru můžete v Brně a nově i v Pure Farming 2018

Pure Farming 2018

Právě dnes, v úterý 13. března, vychází nový vyzyvatel pro zažité farmářské simulátory. Byli jsme se na něj podívat v...

Další z rubriky

RECENZE: Svět potřebuje více her jako je český Chuchel

Chuchel

Máme teprve počátek března a už tu máme druhou hru z české produkce, která má našlápnuto k celosvětovému úspěchu.

RECENZE: PlayerUnknown's Battlegrounds je nejdůležitější hra roku 2017

PLAYERUNKNOWN'S BATTLEGROUNDS

Stovka lidí seskočí nad opuštěným ostrovem, přežít může jen jeden. Takto jednoduchá premise stačila největšímu hernímu...

RECENZE: Přídavek k Life is Strange je až zbaběle nekonfliktní

Life is Strange: Before the Storm

Pokračování fantastického teenagerského seriálu sice není tak dobré jako originál, ale fanoušci by ho rozhodně minout...Najdete na iDNES.cz