Nintendo DS Lite v naší redakci

  12:00aktualizováno  4. května 1:18
V Japonsku slaví NDS Lite fenomenální prodejní úspěchy a válcuje vše ostatní. Proto jsme byli zvědavi, co na něm ti japonci vlastně vidí. Je jim co závidět?

Nintendo DS Lite Nová verze Nintenda DS se v Japonsku prodává téměř jako housky na krámě, ovšem zbytek světa si musí ještě počkat. O to větší jsme ovšem měli radost, když naše redakce byla obdarována jedním kouskem tohoto handheldu, který jsme podrobili redakčnímu testu. A jeho výsledky jsou i přes něco málo výhrad velmi uspokojující.

Již na první pohled DS Lite zaujme novým designem. Celý přístroj má nyní pravidelné tvary obdélníku, což jej vedle menších rozměrů oproti původnímu NDS dále ještě zmenšuje opticky. Na horní i spodní straně jsou hlavní plochy překryty průhledným plastem, jenž dodává přístroji na lesku. V oblasti kloubu a na vnitřních stranách okolo displejů pak na nás vykuje plast matný a zdrsněný, který je velmi příjemný na omak, ovšem trochu se obáváme, zdali nebude při pravidelném používání konzole náchylný na ulpívání nečistot. I přes titěrnější vzhled je nová verze NDS dílensky zpracována velmi bytelně a přístroj nejenže vypadá kompaktněji na pohled, ale i při držení v ruce má člověk pocit, že objem, který Lite zabírá, je využit beze zbytku a uvnitř nejsou žádné zbytečně nevyužité prostory. Samozřejmě mimo slot pro GBA Cartridge. Otevírací kloub působí rovněž velmi Nintendo DS Lite solidně a nezdá se, že by měl tendence se vyviklávat po několika málo otevřeních. Stejně jako původní NDS i DS Lite má kloub zaaretovaný ve dvou polohách: v jedné je horní část klasicky mírně šikmo vůči základní platformě, ve druhé pak jsou oba displeje rovnoběžné.

Nový model dotykového pera je silnější, takže se lépe drží mezi prsty, přičemž přesnost práce se stylusem není dotčena.

Po otevření handheldu se objeví opět jednoduchý čistý design obou polovin přístroje se dvěma displeji, směrovým křížem, čtyřmi základními tlačítky a tlačítky Start a Select. Díky zmenšení celkových rozměrů přístroje nyní zabírají displeje větší poměrnou část plochy, což opět značně přispívá k celkově mnohem kompaktnějšímu dojmu. Prvním zklamáním je ovšem zmíněný směrový kříž, jehož zpracování je v ostrém kontrastu se zbytkem přístroje. Zaprvé je menší než u původního NDS a zadruhé působí poměrně laciným dojmem. Díky tomu, že mezi ním a okolním plastem, do něhož je zasazen, je až zbytečně velká mezera, Nintendo DS Lite působí jakoby vyviklaným dojmem a člověk by možná mohl mít až strach, že mu směrový kříž někdy z přístroje nepozorovaně vypadne. Jedná se tak jednoznačně o odbytou záležitost, naštěstí ovšem jedinou.

Standardní tlačítka jsou rovněž pozměněna. Jsou nyní blíže u sebe, na což je potřeba si zpočátku zvyknout, ale to nečiní žádný problém. Jejich svrchní strana ovšem již není promáčknutá, ale vypouklá, takže je jejich tisknutí jiné než u staré verze, ale díky materiálu, z něhož jsou vyrobena, je riziko nechtěného sklouznutí prstu do značné míry eliminováno. Celkově tak lze tlačítka označit jako opět dobře zvládnutá, akorát že je potřeba si na ně chvilku zvykat. Samozřejmě v případě, že jste zvyklí na staré NDS. Pokud ne, bude vám to úplně jedno. Trošku tužší zdvih mají tlačítka Start a Select, všem vzhledem k četnosti jejich používání v tom nevidíme vůbec žádný problém. Postranní tlačítka L a R byla nově zapuštěna do přístroje tak, že již nevyčnívají, což v nás v první chvíli vzbudilo obavu, že se s nimi bude hůře pracovat, ovšem zkušenost s hraním ukázala, že je možné je velmi pohodlně tisknout v místě jejich rohového zaoblení, přesně tou částí prstu, které vám při držení konzole přirozeně vyjde právě na Nintendo DS Lite roh těchto tlačítek. Takže v tomto ohledu další plus: postranní tlačítka již nevyčnívají a nenarušují design celého stroje, ale zároveň se s nimi pracuje opět velmi pohodlně.

NDS Lite je skutečně velmi povedeným kouskem, který nejenže dobře vypadá, ale velmi příjemně se na něm i hraje.

Z dalších ovládacích prvků je potřeba vyzdvihnout zejména nový stylus, který se nově do přístroje nezasouvá zezadu, ale zboku. Nový model dotykového pera je silnější, takže se lépe drží mezi prsty, přičemž tedy jeho špička zůstala stejná jako u původního modelu, takže přesnost práce se stylusem není dotčena. Vedle slotu pro stylus je pak umístěno tlačítko pro zapínání a vypínání přístroje, které již není dvoupolohové, ale podobně jako u PSP se po vychýlení do „aktivní“ polohy vrací zpět. Na čelní straně Lite je pak konektor pro sluchátka, jezdec pro ovládání hlasitosti a slot pro GBA cartridge, který je velmi vkusně maskován krytkou, díky níž na vás z přístroje nezívá díra v případě, že žádná cartridge není zasunuta.

Nintendo DS Lite Změny se dočkal i mikrofon, jenž byl přesunut z oblasti pod dotykovým displejem do otevíracího kloubu mezi oběma displeji, které jsou tím, co si zaslouží další velkou pochvalu. Při zachování jejich nativního rozlišení jsou nyní displeje jemnější, ostřejší, jasnější i kontrastnější. Jejich jas lze přepínat mezi čtyřmi úrovněmi, přičemž již druhá úroveň se nám zdá o kousek jasnější nežli u původního modelu. Na rozdíl od původního modelu GBA si u původního NDS nebyl důvod stěžovat si na kvalitu displeje, ovšem Lite dokazuje, že vylepšit se dá vždy cokoliv. Displeje se zkrátka skutečně povedly a je radost se na ně dívat.

Jaké je tedy celkové resumé? NDS Lite je skutečně velmi povedeným kouskem, který nejenže dobře vypadá, ale velmi příjemně se na něm i hraje. Škoda jen toho opravdu amatérsky zpracovaného směrového kříže. Nový handheld vypadá vyloženě stylově a původní model nyní vedle něj již vypadá jako opravdový chudý příbuzný. O tom, že Nintendo má v plánu, aby se s Lite jeho majitelé veřejně chlubil, svědčí i fakt, že na zadní stranu bylo přidáno nenápadné očko určené k přichycení šňůrky na krk. Tak co, pořídíte si DS Lite jako módní doplněk?

 

Nejčtenější

Nadvláda Steamu končí, přišel o všechny veliké vydavatele

Steam

Ještě nedávno prakticky nemyslitelná situace se rychle stává realitou. Obchod Steam, jehož aplikaci má dnes na svém...

Streamer nečekaně obdržel během svého vysílání jeden a půl milionu korun

Fortnite Dance

Fanouškovské příspěvky populárním streamerům se obvykle pohybují v hodnotě jednotek dolarů. Žádný div, že si hráč s...

Hrou roku 2018 je Red Dead Redemption 2, bodoval i český Kingdom Come

Red Dead Redemption 2

Je dobojováno. Hlasování ve všech deseti tematických anketách je uzavřeno, pojďme se podívat na výsledky. Hrou roku...

RECENZE: Feudal Alloy je nenápadný hit od českých tvůrců

Feudal Alloy

Povedená 2D skákačka od českých tvůrců sice neobrátí herní průmysl naruby, ale díky chytlavé hratelnosti a milé grafice...

RECENZE: Ace Combat 7: Skies Unknown je i přes pár neduhů letecké eso

Ace Combat 7: Skies Unknown

Co se leteckých arkád pro konzole týče, série Ace Combat vždy platila za jedničku. Je tomu tak i u sedmého dílu?

Další z rubriky

Streamer nečekaně obdržel během svého vysílání jeden a půl milionu korun

Fortnite Dance

Fanouškovské příspěvky populárním streamerům se obvykle pohybují v hodnotě jednotek dolarů. Žádný div, že si hráč s...

První recenze hororu Resident Evil 2: zahraniční kritika nešetří nadšením

Resident Evil 2 (2019)

Zahraniční stránky zveřejnily své recenze na očekávaný remake hororu Resident Evil 2. A hodnocení jsou velmi vysoká.

Vývojáři ušetřili na animaci psa, hráči si z něj dělají legraci

Ace Combat 7

Autoři aktuálního herního hitu Ace Combat 7 sice umí perfektně vymodelovat moderní bojová letadla, ovšem když přijde na...

Porodní dům v ČR: Bude stejně úspěšný jako v zahraničí?
Porodní dům v ČR: Bude stejně úspěšný jako v zahraničí?

Nikdy nelze přesně naplánovat, jak bude porod probíhat. V zahraničí už řadu let fungují porodní domy jako alternativa klasické porodnice a domácího porodu. Jaké jsou přínosy a rizika těchto zařízení?

Najdete na iDNES.cz