Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Nokia a hry – nová éra mobilní telefonie

  7:25aktualizováno  20. května 11:57
Také finský výrobce mobilních telefonů, společnost Nokia, se rozhodl vydat cestou elektronické zábavy a na letošní E3 prezentuje několik svých her pro všechny typy mobilů novou generací 3330 počínaje, navíc i plně multimediální, z internetu stáhnutelné tituly pro svůj Nokia 9210 Communicator. A že je o co stát, se můžete přesvědčit v tomto článku.

Výstavní stánek firmy Nokia na letošní E3 Když jsme v plánku vystavovatelů na letošním Electronic Entertainment Expo viděli poměrně rozlehlý stánek finské Nokie v hale, kde představují své hry ti nejvýznamnější výrobci a publisheři počítačových her z celého světa (např. Electronic Arts, Take 2, Eidos, Blizzard), nebyli jsme nijak zvláště překvapeni. Informace o tom, že se finská Nokia rozhodla zpříjemnit všem lidem na celém světě mobilní telefonování vývojem zajímavě vypadajících her pro své komunikační přístroje, se k nám prostřednictvím kolegů z Mobil.cz dostaly již dříve a my jsme ještě před E3 zjistili, že jedním z licencovaných vývojářů her pro severského výrobce mobilních telefonů je i významná česká firma Illusion Softworks sídlící v Brně. Na Electronic Entertainment Expo tedy byla odhrnuta rouška tajemství a my se pojďme podívat, co se pod ní ukrývalo.

Videoreportáž ze stánku Nokia na E3 - představení her (1.08 min)

 Reportáž ve formátu WMV pro Windows Media Player 7 (přehrává se při stahování)
 Reportáž v AVI DivX kompresi (ke stažení, 2 MB)

Nokia 3330 – první generace her
Už Nokia 3310 v sobě ukrývala čtveřici zajímavých her – klasického hada pod názvem Snake II, vesmírnou arkádovou střílečku Space Impact, logickou gamesku Bantumi (v češtině známé pod názvem blechy) a Pairs II, což bylo ve skutečnosti klasické pexeso. Nová generace mobilů v řadě 33xx, která je svými funkcemi přímo předurčena mladým, dynamickým lidem s moderním způsobem života toužících po zábavě, tedy Nokia 3330, nabízí uživatelům her mnohem více. Výčet začneme Bumper, Flipper a noví hadi na Nokia 3330 třeba Bumperem, tedy česky řečeno "nárazníkem", dále jednoduchým pinballem Flipper, jednoduchým golfovým simulátorem Kulu Golf, arkádovitým hadem, vylepšeným Space Impactem, simulátorem kulečníku Strike Out a Turkeyem. Nejlepší výsledky z jednotlivých her pak navíc můžete u Nokie 3330 pomocí WAPu odesílat na internet a poměřovat tak své síly s miliony ostatních majitelů tohoto mobilního telefonu.

Wapové a SMS aplikace – hudba budoucnosti?
V zahraničí se testuje již několik her fungujících na bázi WAPu či SMS, o jedné z nich, akční BotFighters, kdy z úspěšného manažera může udělat jediná SMSka virtuálního zabijáka, jsme vás informovali v tomto článku. I Nokia si je úspěchu podobných her vědoma, a proto chce některé z nich včlenit přímo do firmwarue svých mobilních přístrojů. „Použitím SMS a WAP technologií v mobilních telefonech chceme nabídnout interaktivní zábavu pro miliony uživatelů, ať jsou kdekoliv na světě, v jakémkoliv časovém pásmu. Jedině síťová hra s živými protihráči jim totiž může přinést ten pravý požitek, a toho jsme si vědomi,“ uvádí se v oficiálních prohlášeních Nokie. Na naše žádosti o bližší informace se nám však od představitelů Nokie dostalo jen potutelných úsměvů, tajnůstkáři Nokia Virtua Board Snowboarding na Nokia 9210 Communicator z Finska měli zřejmě strach, že bychom prozradili konkurenci nějaká výrobní tajemství.

Plně multimediální hry přímo na displeji již brzy
WAP ani SMS však takovou novinkou nejsou. V Nokii se však nezaměřují jen na tyto hry a připravují plně multimediální hry integrované přímo do mobilního telefonu a spustitelné na jeho displeji. Tyto hry bude jako první podporovat nový Nokia 9210 Communicator a dostanete se k nim tak, že si je jednoduše stáhnete z internetu. Prvním z těchto titulů je Nokia Virtually Board Snowboarding, který plně využívá 4096-ti barevného displeje a 32bitového procesoru Nokia 9210 Communicatoru. Nokia slibuje nové prvky do her tohoto typu a také skóre sdílené pomocí WAPu a speciálního internetového serveru se všemi majiteli Nokia 9210 Communicatoru využívajícími mobilní připojení k internetu. A jak vlastně Nokia Virtually Board Snowboarding vypadá? Se svým moderně a do zářivých barev oblečeným panáčkem – snowboardistou, se objevujete na sněhové U-rampě a máte za úkol ji projet a přitom udělat co nejvíce triků při co nejmenším počtu pádů. Za tyto triky a spotřebovaný čas pochopitelně dostáváte bodíky, jejichž využití jsem popsal v předchozím odstavci. Abyste si mohli udělat lepší obrázek, natočili jsme pro vás video z hraní Nokia Virtually Board Snowboardingu, které Připravovaná logická hra na Nokia 9210 Communicator přineseme v průběhu příštího týdne.

U NVBS však plně multimediální hry od Nokie nekončí, neboť tato finská společnost nebere oblast interaktivní zábavy na lehkou váhu. Už dnes pro ni totiž vyvíjí gamesky několik významných firem, například francouzští UbiSoft, němečtí JoWood či již jednou jmenovaní brněnští Illusion Softworks (jejich speciální divize zaměřená na vývoj her pro mobilní telefony se však bude jmenovat jinak, podle šéfa Petra Vochozky nejspíše Illusion Wireless) a není vyloučeno, že těchto firem je mnohem více (leč již nejsou tak známé či významné).

Kromě her pro mobilní telefony připravuje finský výrobce mobilních telefonů také Nokia Media Terminal, což bude něco jako herní konzole PlayStation 2 či GameCube, avšak v mnohem menším provedení s mnohem jednoduššími hrami, a to jak po stránce technické, tak i po stránce myšlenkové (tzn. nečekejte zde žádné Role-Playing-Game tituly ani adventury, ale spíše logické gamesky či jednoduché střílečky). Bohužel, na E3 jsme Media Terminal neměli možnost vidět, takže vám kromě toho, že by měl být opět určen zejména k síťovému hraní přes internet, nic moc více neprozradíme.

Logická hra Runway pro standardní mobily od Nokie Máte nyní strach, že s příchodem Nokia Media Terminalu a nových, multimediálních her, se úspěšní seveřané přestanou věnovat vývoji jednoduchých a na téměř každé Nokii obsažených her? Pak můžete být v klidu, ani v tomto směru neponechají vývojáři z Finska nic náhodě a na E3 již pár svých nových titulů předvedli. Jde zejména o jednoduché arkády či logické hry, jakou je například Runaway, z níž pochází i obrázek na jednom z okrajů tohoto odstavce. Na své si přijdou i majitelé Nokia 9210 Communicatoru, kde jsme měli možnost vidět i několik dalších zajímavých her, a škodni v budoucnu nebudou ani příznivci low-endových telefonů řady 3330. Ale to už je spíše vzdálenější budoucnost, do níž zatím raději nebudeme zabíhat, v herní branži to totiž nedělá dobrotu a většinou vše bývá jinak, než se na počátku vývoje uvádí.

Co z toho plyne? Mobilní komunikace a elektronická zábava k sobě budou mít stále blíž. Počítačové hry se totiž pomalu dostávají ze situace, kdy byly považovány za zábavu negramotných hlupáků a závislých studentů s nevalným prospěchem ve škole a není výjimkou, když ve vlaku, v autobusu či v městské hromadné dopravě narazíte na člověka hrajícího hry na mobilním telefonu či herním zařízení do ruky (např. GameBoy). A je více než jisté, že s příchodem nových her, po nichž uživatelé toužící se bavit stále více volají, bude jejich počet den ze dne narůstat.

Autor:


Nejčtenější

Žádný milovník vláčků by si neměl nechat ujít český projekt Mashinky

Mashinky

V českých luzích a hájích se kutí mnoho zajímavých projektů. Jedním z těch nejsledovanějších jsou cenami ověnčené...

RECENZE: První placený přídavek pro český Kingdom Come je rozpačitý

Kingdom Come: Deliverance: From Ashes DLC

Placený přídavek From the Ashes nepřináší nic z toho, proč Kingdom Come tak milujeme. Možnost spravovat vlastní vesnici...RECENZE: Erotický horor Lust for Darkness neděsí ani nevzrušuje

Lust for Darkness

Nezávislá polská hra slibovala kombinaci erotiky a hororu. Krve i nahých lidí je tu sice přehršel, ale přesto je...

Neonacisté verbují děti pomocí Fortnite a Minecraftu

Parodie na Minecraft nazvaná Mein Kraft (Ilustrační obrázek)

Řada populárních online her oblíbených především u mladých hráčů je ideálním prostředím pro náboráře extrémistů.

Saúdská Arábie zakázala desítky videoher, neunikl ani třetí Zaklínač

Zaklínač 3: Divoký hon

Saúdská Arábie zakázala sedmačtyřicet videoher v reakci na sebevraždu dvou dětí. Důvodem je podezření, že sebou nechaly...

Další z rubriky

Navzdory vysokým hodnocením se Wolfenstein 2 na PC neprodával dobře

Wolfenstein II: New Colossus

Pořekadlo o tom, že kvalita se prodá sama, neplatí ve všech případech. Přestože poslední díl Wolfensteina v recenzích...

Saúdská Arábie zakázala desítky videoher, neunikl ani třetí Zaklínač

Zaklínač 3: Divoký hon

Saúdská Arábie zakázala sedmačtyřicet videoher v reakci na sebevraždu dvou dětí. Důvodem je podezření, že sebou nechaly...

Předobjednávky v Německu už jen pro hry s přesným datem vydaní

Cyberpunk 2077

Pokud němečtí prodejci chtějí prodávat počítačové hry, než oficiálně vyjdou, musí nově svým zákazníkům sdělit přesné...Najdete na iDNES.cz